2018 Yılı İçin Pasaport Ücretleri

Pasaport Ücretleri 2018

Yurtdışına seyahat edecek vatandaşlar için ülkemizde Bakanlar Kurulu kararıyla 2018 pasaport ücreti açıklandı. Enflasyon rakamlarının belli olması ile beraber 2018 yılı için pasaport ücretlerine geçen yıla oranla %14.47 zam yapıldı. Her yıl düzenli olarak artan pasaport ücretleri bu yılda yurt dışına çıkmak isteyenlerin ya da çıkacakların ödeyecekleri harç miktarı olarak belirlendi.

2018 Yılı İçin Pasaport Ücretleri

Pasaport Harç Ücretleri Ne Kadardır?

Pasaport alırken ödenecek harç miktarı ve süreleri şu şekilde dir;

-6 Aylık/137,50 TL

-1 Senelik/201,30 TL

-3 Senelik/465,50 TL

-4-10 Senelik/657,40 TL şeklindedir.

2018 Yılı Pasaport Harç ve Defter Bedellerini hesaplarsak;

Süreler Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 137,4 TL 108 TL 245,4 TL
1 YIL 200,8 TL 108 TL 308,8 TL
2 YIL 327,8 TL 108 TL 435,8 TL
3 YIL 465,5 TL 108 TL 573,5 TL
4-10 YIL 656 TL 108 TL 764 TL

 

2018 yılı içerisinde Ocak ayı başından itibaren geçerli olan pasaport harç bedelleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yapılan işlemler neticesinde verilecektir. Pasaport yenileme işlemleri de Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şube tarafından gerçekleştirilmektedir. E-pasaport hizmeti ile çipli pasaport, biyometrik pasaport ya da elektronik pasaport olarak da e-pasaportlar yenilenebilir.

Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Pasaport Defter Bedeli

Yeni dönem ile pasaport yenileme işlemi yeni pasaport başvurusu olarak değerlendirilmektedir. Pasaport yenileme işlemi gibi bir işlem bulunmamaktadır. Çünkğ e-pasaportlarda pasaport geçerlilik süresinin dolması ile birlikte müracaat eden vatandaşların pasaport yenileme işlemler de doğrudan yeni pasaport olarak işleme alınmaktadır. Öncelikle  Emniyet Genel Müdürlüğü’nce elektronik ortamda hizmete açılmış olan e-pasaport başvurularına müracaat etmelisiniz. Dakikalar içerisinde onaylanacak bu işlem sayesinde hızlı, kolay ve etkin bir şekilde pasaport alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaport Harç ücretleri Nereye Yatırılır?

Pasaport defter bedelini “pasaport defter bedeli” adı altında, harç bedelleri “e-pasaport harç bedeli” adı altında Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/mal müdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara ödenmektedir. Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalar;

Akbank  Aktifbank  Albaraka Türk Katılım Bankası
 Alternatif Bank  Anadolubank  Arap Türk Bankası
 Citibank  Denizbank  BurganBank
 FibaBanka  Finansbank  Garanti Bankası
 HSBC Bank  ING Bank  Kuveyt Türk Katılım Bankası
 Odeabank  Şekerbank  T.C. Ziraat Bankası
  ICBC Turkey Bank A.Ş.  TurkishBank  Turkland Bank
 Türk Ekonomi Bankası (TEB)  Türkiye Finans Katılım Bankası  Türkiye Halk Bankası
 Türkiye İş Bankası  Türkiye Vakıflar Bankası  Yapı ve Kredi Bankası
 Ziraat Katılım Bankası

 

Bu bankalardan ödemeniz sonucu alacağınız dekontlarda pasaport alacak olan kişinin TC Kimlik numarası, adı ve soyadı bulunmalıdır. Dekontlarda değişiklik olmayacağı için harç sürenize uygun ödeme yapmaya dikkat edin. Yatırılacak olan harç ve defter bedel ücretlerinin ödendiğine dair dekontta “tahsil edilmiştir” kaşesinin bulunmasına ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının olmasına özen gösterin. Elbette ki dekontun 1 nüshasını da kendiniz almayı unutmayın.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
pasaport ücretleri 2018
pasaport ücretleri 2018
5 yıl önce

2018 pasaport ücretleri maşallah bayağı yükselmiş, 2017 yılında 10 yıllığına pasaport aldım. En güzeli ve avantajlısı 10 yıllık pasaport, tavsiye ederim.

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.