in

2018 Yılı İçin Pasaport Ücretleri

Pasaport Ücretleri 2018

Yurtdışına seyahat edecek vatandaşlar için ülkemizde Bakanlar Kurulu kararıyla 2018 pasaport ücreti açıklandı. Enflasyon rakamlarının belli olması ile beraber 2018 yılı için pasaport ücretlerine geçen yıla oranla %14.47 zam yapıldı. Her yıl düzenli olarak artan pasaport ücretleri bu yılda yurt dışına çıkmak isteyenlerin ya da çıkacakların ödeyecekleri harç miktarı olarak belirlendi.

2018 Yılı İçin Pasaport Ücretleri

Pasaport Harç Ücretleri Ne Kadardır?

Pasaport alırken ödenecek harç miktarı ve süreleri şu şekilde dir;

-6 Aylık/137,50 TL

-1 Senelik/201,30 TL

-3 Senelik/465,50 TL

-4-10 Senelik/657,40 TL şeklindedir.

2018 Yılı Pasaport Harç ve Defter Bedellerini hesaplarsak;

SürelerHarç BedeliDefter BedeliToplam
6 AY137,4 TL108 TL245,4 TL
1 YIL200,8 TL108 TL308,8 TL
2 YIL327,8 TL108 TL435,8 TL
3 YIL465,5 TL108 TL573,5 TL
4-10 YIL656 TL108 TL764 TL

 

2018 yılı içerisinde Ocak ayı başından itibaren geçerli olan pasaport harç bedelleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yapılan işlemler neticesinde verilecektir. Pasaport yenileme işlemleri de Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şube tarafından gerçekleştirilmektedir. E-pasaport hizmeti ile çipli pasaport, biyometrik pasaport ya da elektronik pasaport olarak da e-pasaportlar yenilenebilir.

Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Pasaport Defter Bedeli

Yeni dönem ile pasaport yenileme işlemi yeni pasaport başvurusu olarak değerlendirilmektedir. Pasaport yenileme işlemi gibi bir işlem bulunmamaktadır. Çünkğ e-pasaportlarda pasaport geçerlilik süresinin dolması ile birlikte müracaat eden vatandaşların pasaport yenileme işlemler de doğrudan yeni pasaport olarak işleme alınmaktadır. Öncelikle  Emniyet Genel Müdürlüğü’nce elektronik ortamda hizmete açılmış olan e-pasaport başvurularına müracaat etmelisiniz. Dakikalar içerisinde onaylanacak bu işlem sayesinde hızlı, kolay ve etkin bir şekilde pasaport alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaport Harç ücretleri Nereye Yatırılır?

Pasaport defter bedelini “pasaport defter bedeli” adı altında, harç bedelleri “e-pasaport harç bedeli” adı altında Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/mal müdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara ödenmektedir. Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalar;

Akbank Aktifbank Albaraka Türk Katılım Bankası
 Alternatif Bank Anadolubank Arap Türk Bankası
 Citibank Denizbank BurganBank
 FibaBanka Finansbank Garanti Bankası
 HSBC Bank ING Bank Kuveyt Türk Katılım Bankası
 Odeabank Şekerbank T.C. Ziraat Bankası
  ICBC Turkey Bank A.Ş. TurkishBank Turkland Bank
 Türk Ekonomi Bankası (TEB) Türkiye Finans Katılım Bankası Türkiye Halk Bankası
 Türkiye İş Bankası Türkiye Vakıflar Bankası Yapı ve Kredi Bankası
 Ziraat Katılım Bankası

 

Bu bankalardan ödemeniz sonucu alacağınız dekontlarda pasaport alacak olan kişinin TC Kimlik numarası, adı ve soyadı bulunmalıdır. Dekontlarda değişiklik olmayacağı için harç sürenize uygun ödeme yapmaya dikkat edin. Yatırılacak olan harç ve defter bedel ücretlerinin ödendiğine dair dekontta “tahsil edilmiştir” kaşesinin bulunmasına ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının olmasına özen gösterin. Elbette ki dekontun 1 nüshasını da kendiniz almayı unutmayın.

Bir Yorum

YORUMLAR
  1. 2018 pasaport ücretleri maşallah bayağı yükselmiş, 2017 yılında 10 yıllığına pasaport aldım. En güzeli ve avantajlısı 10 yıllık pasaport, tavsiye ederim.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden Katalogla Satış Yapan Firmalar

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?