4 Mevsim Lastik Tavsiye

4 mevsim lastik tavsiyesi 2017

Arabası olanlar her mevsime uygun lastik kullanmanın gerekliliğini bilirler ancak bu hem zahmetli hemde belirli yıllar için ücret demektir. uzmantavsiye.net olarak sizlere 4 mevsim lastik tavsiyesi sunuyoruz. 4 mevsim tekerleklerin özellikleri nelerdir ? 4 mevsim tekerleklerden nasıl faydalanırsınız? 4 mevsim tekerlekler ne kadar işimizi görür ? Tüm bu soruların cevabı 4 mevsim lastik tavsiyesi yazımızda.

Dört mevsim lastiklerinin bizim için en olumlu yanı iklime göre senede iki defa lastik değiştirme zahmetinden kurtarıyor olmasıdır. Yaz geldiğinde yaz lastiklerini, kış geldiğinde kış lastiklerini değiştirmek yorucu bir iş haline dönüşüyor. Söktüğümüz lastikleri saklamak ise daha ayrı bir dert.

4 lastik tavsiyesi , hangi iklim bölgeleri için daha yararlıdır?

Kışları ve sonbaharı çok şiddetli yaşamıyorsanız dört mevsim lastikleri tam size göre olabilir. Özellikle büyük şehirlerde tercih edilme oranı daha fazladır. Peki neden çok şiddetli olmayan bölgelerde kullanmak daha yararlı? 4 mevsim lastikler sizlere hiçbir zaman tam donanımlı sürüş keyfi veremez. Yapısı hem kışı hemde yazı belirli seviyelerde kaldıracak güçtedir. Eğer mevsimleri maksimum derecede yaşıyorsanız 4 mevsim lastikler yol tutuş desteğini sorunsuz sunmayacaktır. Zeminin kaygan olduğu, yer örtüsünün buzlarla, karlarla kaplı olduğu yerlerde 4 mevsim lastikleri profesyonel yer tutuşu sağlayamaz, hata veya kaza yapmanıza neden olur. Kış lastiklerinin sunduğu güveni elbette ki sizlere sunamaz. Bu nedenle kışı çok çetin geçirmeyen, yazın aşırı sıcaklıkları yaşamayan bölgelerde tercih edilmesi daha uygundur.

Dört mevsim lastik yakıt tüketimi

4 mevsim lastiklerde yakıt tüketimi

4 mevsim lastikler yaz ve kış lastiğine göre daha fazla yakıt tüketir. Bunun sebebi ortama en iyi uyumu gösteremiyor olmasıdır. Yaz lastikleri 100 km ‘de 7.5 LT yakıt tüketirken kış lastikleri buna 100 km ‘de 7.6 LT olarak karşılık verir. İkisi de mevsimlerinde kullanıldığında ideal yakıt tüketimi gerçekleştirir ancak 4 mevsim lastikleri için bundan bahsetmek mümkün değil. 4 mevsim lastikleri yaz ve kış mevsimlerine tam adapte olamadığından her iki mevsimde de 100 km ‘de 7.9 LT yakıt tüketir. Bu ürünlerin konforunun karşılığı yakıt gideri olarak görünüyor.

Dört mevsim lastik frenleme mesafesi

4 mevsim lastiklerde frenleme mesafesi

4 mevsim lastikleri kullanırken sizin için en önemli olacak nokta frenleme mesafesidir. Yaz ve kış lastiklerinden farklı olan frenleme mesafesine dikkat etmeli, farkında olmalısınız. Hiçbir şey sizin sağlığınızdan önemli değildir. Yazın kış lastiği kullandığınızı düşünün. 4 mevsim lastikleri yazın size bu hissi verecektir. Kuru zeminde yaz lastiğinin frenleme mesafesi 100 km hızda 38 metre iken 4 mevsim lastiklerde bu mesafe 50 metreye çıkar. Aynı şekilde ıslak zeminlerde 40 metre frenleme mesafesi sunarken 4 mevsim lastikleri 5 metre daha fazla alarak 45 metrede sağlar.

Kar üzerinde yaz lastikleri 61 metre, kış lastikleri 29 metre frenleme mesafesi sağlarken 4 mevsim lastiklerinde bu mesafe 42 metre. Unutmadan belirtmekte yarar var, 4 mevsim lastikleri ideal kış ve yaz lastiklerine göre %10 daha fazla aşınır.

Nokian Weatherproof

Nokian 4 mevsim lastik üretiminde kaliteli ürünler ortaya çıkarıyor. Weatherproof serisi A derece ıslak zeminde tutuş gösterirken B seviyesinde yakıt verimi sağlıyor.

Michelin CrossClimate

Ünlü lastik üreticisi Michelin Cross Climate serisi 4 mevsim lastikler arasında en iyi tercihlerden. Kullanıcıların en memnun kaldığı lastik serisinin başında geliyor. Islak zeminde tutuş A sınıfındayken, yakıt tüketimi B seviyesinde.

Pirelli Cinturato All Season

Pirelli kendi teknolojisini lastiklere sunmuş durumda. Şehir araçları ve mevsimleri yüksek seviyelerde yaşamayan şehirlerde tercih ediledilir. Kullandığı teknoloji sayesinde aşınmaya karşı daha dayanıklı.

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Goodyear bu lastikleri ıslak zemine karşı daha iyi yer tutuşu sağlaması için özel olarak üretti. 4 mevsim sizlere konfor sunabilecek düzeyde.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.