Anime nedir? Anime tavsiyeleri

Merhabalar. Bu makalemizde her geçen gün daha da gelişen ve dizi sektörüne git gide yaklaşan anime sektörüne göz atacağız. İsterseniz başlayalım.

Anime nedir? Çizgi film değil mi o?

Hayır. Anime çizgi film değildir. Çizgi filmler ile tek ortak noktası çizimlerden oluşmaktadır. Genel olarak animeler yetişkin yaş kitlesi için yapılır. İçerisinde bazen +18 sahneler de bulunabilir.

Anime neden bu kadar konuşulmaya başlandı?

Anime sektörü dizi sektöründen farklı olarak tamamen özgürce yapılmış işler ortaya çıkarır. Şu anlamda söylüyorum; dizilerde bütçe sıkıntıları, oyuncu sıkıntıları ve kanal sıkıntıları gibi kısıtlayıcı etmenler vardır. Fakat anime yapımcılarının böyle dertleri yoktur. Hayal ederler ve izleyiciye sunarlar.

Manga nedir? Anime ile farkı nedir?

Manga çizgi roman dergisidir diyebiliriz. Anime ise bunun video formatıdır. Genellikle bir manga yapılır ve bu aynen animasyon formatına dönüştürülüp izleyiciye sunulur. Senaryoyu mangaka yani mangayı yapan kişi belirler. Bu çizgi üzerinden devam edilir.

anime nedir

Animeler çok ince bir şekilde işlenir. Küçük yaş kitlesine pek hitap etmezler, film veya dizi kadar karmaşık hikayeye sahiptirler. Kan ve cinsellik gibi unsurlar da kullanılabilir. Animeler diziler kadar emek verilen işlerdir. Her kare üzerinde yoğun çalışmalar yapılır. Mangalar animeler kadar değer görmezler fakat asıl hikaye mangalardan çıkar.

 

Animeler hangi dilde yapılır, hangi kültürleri içerirler?

Anime ve manga uzak doğu dili ve kültürü içerir. Animeler orijinal dilinde izlenmelidir. Çünkü animeleri seslendiren uzmanları vardır. Tonlamaları kendine hastır. Tamamen ayrı bir sektör haline gelmiştir anime seslendirmeleri. Başta biraz garip gelebilir altyazılı Japonca bir anime fakat sonradan alışacaksınız.

 

Anime tavsiyeleri. En çok izlenen animeler.

Dünyada 3 büyük anime serisi vardır ve yıllardır her ülkede büyük izleyici kitlelerine ulaşmaktadırlar. Bunlar Naruto, One piece ve Bleach’dir. One piece diğerlerine göre daha ağır bir animedir. Alışık değilseniz diğerlerinden başlamanızı öneriyoruz.

anime tavsiye

1 yorum

Yorum Yap
  1. Mangalar çizgi romanlara göre nasıl kat kat daha ciddiyse Animelerde çizgi filmlere göre o denli daha ciddi. Oyuncu kullanılmamasını inandırıcılık olarak avantaj haline getiren izleyip sevdiğimiz bir çok film ve diziden çok daha kaliteli eserleri olan bir sinema dalı. Cep telefonlarınızdan da izlemesi çok daha kolay olması da bir atı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.