Araç içi kamera tavsiye

Araç içi Kamera Tavsiye 2018

Eğer hangi araç içi kamerayı almaya karar veremiyorsanız veya araç içi kameralar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız ve Araç içi kamera tavsiye arıyorsanız bu yazı size yardımcı olabilir. Araç içi kameralar size , siz arabayı sürerken kaza olma ihtimaline veya herhangi bir delil gerektiren olaylar karşısında olası davayı çözebilecek “somut” bir delil sağlıyor. Hem sizin hem de diğer insanların güvenliği açısından büyük bir önem taşıyan araç içi kameralar yurtdışında gayet popüler. Neredeyse her aracın içinde bulunan araç içi kameralar çoğu kazada trafik polislerine büyük yardımda bulunuyor. Türkiye’de de gittikçe popüler olmaya devam eden araç içi kameralar birkaç yıl içersinde Türkiye’de de yurtdışındaki kadar popüler olmak üzere ilerliyor. “Dashcam” olarak da bilinen araç içi kameralar kaza anında kimin suçlu olup olmadığının belirlenmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Özellikle araç plakalarının tespitinde yeri çok büyük.

Tek Yönlü Ve Çift Yönlü Araç İçi Kameralar

Araç içi kamera tavsiyesi
Tek yönlü araç içi kamera tavsiye

Araç içi kameralar tek yönlü veya çift yönlü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Tek yönlü olanlar sadece gittiğiniz yönü veya aracınızın arkasını kaydederken çift yönlü olan araç içi kameralar hem gittiğiniz yönü hem de aracınızın arkasını kaydetme özelliğine sahip oluyor. Kısacası çift yönlü olan kameraların fonksiyonu da ikiye katlanmış oluyor. Çift yönlü araç içi kameraları herhangi bir kaza anında, hem gittiğiniz yönü hem de aracınızın arkasını kaydettiği için, tek yönlü araç içi kameralara kıyasla daha faydalı olabilir. Tabii ki fiyatı da tek yönlü olana göre daha fazla oluyor fakat fiyatlara sonra değineceğiz.

Araç içi Kamera Teknik Özellikleri

Video Çözünürlüğü

İlk çıkan Araç içi kamera tavsiye 720p (1280×720 piksel yani HD) çözünürlüğünde veya daha az çözünürlükte kayıt alırken yeni nesil kaliteli araç içi kameralar 1080p (1920x1080p piksel yani Full HD) olarak kayıt alabilme özelliğine sahip. 2017’ye yaklaşırken 1080p çözünürlükte kayıt alan araç içi kamera almanızı tavsiye ederiz. Araç içi kamera alırken dikkat etmemiz gereken konulardan birisi alınan kaydın çözünürlüğünün yüksek olması. Fakat çift yönlü araç içi kameralar için bir ayrım söz konusu olabilir. Çünkü bazı çift yönlü araç içi kameralar işlemcinin üzerindeki yükü azaltmak için kaydı 720p olarak almakta.

Geçtiğimiz aylarda 1440p çözünürlükte olan kameralar marketlerde yerini aldı. Şu an için en fazla çözünürlüğe sahip olan araç içi kameralar bunlar. 1080p ve 1440p arasında da hatrı sayılır bir fark var. 1440p çözünürlükteki kameraların çözünürlük kalitesi birkaç adım önde. Bu da kayıtta olan nesnelerin detaylarının daha fazla olmasını sağlıyor. Nesnelerin daha kolay anlaşılmasını sağlıyor.

Gece çekilen Videoların Kalitesi

Araç içi kamera tavsiye 2018

Araç içi kamera tavsiye

1080p ve daha fazla çözünürlüğe sahip olan çoğu kamera gündüz gayet iyi bir şekilde kayıt alıyor. Fakat gece çekilen videoların kalitesi ise araç içi kameraları birbirinden ayırt eden en önemli özelliklerden birisi. Ucuz olan araç içi kameraların çoğu LED’lerle birlikte geliyor. Fakat LED’ler gece kayıt alma konusunda pek bir işe yaramıyor. Aracın ön camında yansımalara sebep olabilmekte. Bu yüzden eğer kullandığınız bir araç içi kameranız varsa ve kameranız LED’lere sahipse gece kullanırken LED’leri kapatmaya dikkat edin.

Otomatik Açılıp Kapanma

Araç içi kamera alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerden birisi daha. En iyi araç içi kameraların çoğu bu özelliğe sahip fakat siz yine de alırken dikkat etmeyi unutmayın. Otomatik açılıp kapanma , araca binip araç içi kameranızı açmayı unutma ihtimaline karşın alınan bir önlem. Kontağı çalıştırdığınızda kameranız otomatik olarak açılıp kapanıyor.

Araç İçi Kamera Fiyatları

Araç içi kamera tavsiyesi ‘ne olan istek arttığı için bu kameraların üretimini yapan firma sayıları da gittikçe artıyor.

Piyasadaki fiyatı düşük fakat kullanışlı ve orta seviye kalitede olan araç içi kameralar 50 $ civarında bulunuyor. Bunlardan birisi de yurtdışındaki fiyatı 49-55 $ civarı fiyatı olan G1W.

Eğer bütçeniz biraz daha genişse Viofo A119’u da size önerebiliriz. Yurtdışındaki fiyatı 90$ civarında değişmekte.

Eğer bütçeniz daha da genişse veya araç içi kameranıza daha fazla para ayırmayı düşünüyorsanız REXING S300‘ü tavsiye edebiliriz. Yurtdışındaki indirimsiz fiyatı ise 190-200$ civarında. Aliexpress alışveriş sitesi üzerinden temin edebilirsiniz.

Tabii ki araç içi kameralarınızı indirim halindeyken daha ucuza bulabilme ihtimaliniz de var.

 

REXING S300 ile çekilmiş örnek bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

3 Yorum

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.