Menu

En İyi Askere Cep Telefonu ve Asker Hattı

en iyi asker telefonları

Hepimizin bildiği gibi, askerler için cep telefonu kullanımı artık serbest. Türk Silahlı Kuvvetleri yaptığı açıklaya göre, kışlarlarda görev yapmakta olan askerlerin aileleri ile görüşmeleri, teknolojik imkanlardan yararlanmaları amacıyla 5 yurtiçi, 2 yurtdışı numara ile görüşebilecekleri cep telefonlarını kullanmalarına imkan tanıdı. Bu makalemizde askerlerin kullanabileceği cep telefonlarından ve şebeke operatörlerinin hatlarından bahsedeceğiz (asker hattı) Asker cep telefonları;

Asker Hattı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerler için böyle bir imkan tanımasının ardından, asker hattı gündeme geldi. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker hattı diye bahsettiği cep telefonu tarifeleri, bizim bildiğimiz tariflerden biraz farklı. Şimdi asker hattında olması gereken özelliklerden bahsedelim. Asker hattı nedir? nasıl olmalıdır?

Asker hattı özellikleri

Genel Kurmak Başkanlığı ile Turkcell Vodafone Avea gibi cep telefonu operatörleri arasında yapılan anlaşma neticesinde, bilinen bazı özellikleri kısıtlanmış olan cep telefonu hatları asker hattı olarak adlandırılmaktadır. Asker hattını diğer hatlardan ayıran en büyük özelliği, internet erişiminin bulunmaması ve yurtiçi 5, yurtdışı 2 numara ile toplamda 7 numara ile görüşebilme olanağının bulunmasıdır. Bu hatlar diğer hatlar gibi yeterli bakiyesi bulunmasına rağmen sisteme tanımlanmamış başka numaralar ile görüşme yapamamaktadır. Ayrıca mesai saatleri diye bilinen hafta içi 08:00 ile 18:00 saatleri arasında görüşmeye kapalıdır. Ayrıca asker hatları faturalı değildir. TL. yüklenerek kullanılabilir. Gelin şimdi asker hatlarını inceleyelim.

Turkcell Asker Hattı Askercell

Askercell kışlalarda er ve erbaşların telefonla konuşabilmesi için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ön şart olarak belirttiği özellikleri sağlayan bir Turkcell hizmetidir.

Turkcell Asker Hattı Nasıl Alınır

Turkcell İletişim Merkezleri ve Yetkili Turkcell Satış Noktalarında Askercell’li olma talebi işleme alındığında gelen SMS EVET yazıp yanıtlanır. Daha sonra konuşulmak ve mesajlaşılmak istenen 5 yurt içi mobil, 2 sabit ya da yurt dışı hatlarla olmak üzere 7 numara Turkcell mağaza çalışanlarımız tarafından Askercell’e tanımlanır. Bu işlemden sonra hat TSK’nın kriterlerini otomatik olarak sağlar.

Asker hattı Askercell Servis Detayları

Askercell kışlalarda er ve erbaşların telefonla konuşabilmesi için ön şart olan özellikleri sağlayan bir Turkcell hizmetidir. Askercell;

 1. Faturasız hatlarda çalışır,
 2. Konuşma ve mesajlaşma yalnızca 5’i yurt içi mobil, 2’si sabit ya da yurt dışı hat olmak üzere en fazla 7 numara ile yapılabilir,
 3. Hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında konuşmaya kapalıdır,
 4. Data özelliği kapalıdır,
 5. Telefondan *199# tuşlandığında hatta Askercell aktif olup olmadığı öğrenilebilir.
 6. Askercell’den bireysel faturasız hat sahibi tüm Turkcell müşterileri yararlanabilir.
 7. Askercell tanımlandıktan sonra iptal edilmediği sürece hatta aktif kalır.
 8. Askercell hizmeti ile sağlanan kısıtlar yurt dışında da devam eder.
 9. Bireysel faturasız hatlar bu hizmetten yararlanabilmektedir. Müşterilerimizin hatları GPRS’e açıksa, Askercell’e abone olabilmek için öncelikle hatlarını GPRS’e kapatmaları gerekir. GPRS’e kapatma işlemi Turkcell İletişim Merkezlerinden yapılabilir.

Not: Askercell Servisi tüm cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir. TSK’nın koyduğu kriterlerdeki cihazları kullanmak müşterilerimizin kendi sorumluluğundadır.

Turkcell Asker Hattı Nasıl İptal Edilir?

Tüm Turkcell İletişim Merkezleri ve Yetkili Turkcell Satış Noktalarından Askercell iptal edilebilir.

Aynı numara kalması açısından sadece faturasız hatlarmı faydalanabilir?

Yalnızca faturasız hatlar yararlanabilmektedir. Faturalı bir hattı olan müşterimiz ya faturasıza geçmeli ya da yeni bir faturasız hat almalıdır.

Askercell tarifesine geçmek için gerekli belgeler nelerdir

Askercell aboneliği için herhangi bir belge gerekmemektedir. Askercell’den faydalanmak için Turkcell’e geçmek isteyenler geçerli kimlikleriyle birlikte Turkcell İletişim Merkezleri ve Yetkili Turkcell Satış Noktalarına başvuruda bulunabilirler.

Askercell kapsamında seçilen 7 numara haricinde bir numara ile mesajlaşıldığında ne olur?

Askercell kapsamında seçilen 7 numara haricindeki numaralara gönderilen SMSler ve bu numaraların ilgili Askercelli numaraya attığı SMSler kullanıcılara ulaşmaz, ancak ücretlendirmesi yapılır. Her iki numaraya da bilgilendirme gönderilmez.
Askerlerin kullanabileceği cep telefonları

Yukarıda verilen bilgiler de asker hattının nasıl olacağı, nasıl alınabileceği hakkında genel bilgiler verdik. Şimdi ise askerlerin kullanabilecekleri cep telefonları nasıl olmalıdır, askerler hangi cep telefonunu kullanabilir, hangi marka cep telefonları hangisidir sorularını yanıtlayacağız.

Asker cep telefonu

Genel Kurmay Başkanlığı, askere cep telefonunu izni vermesiyle birlikte beraberinde getirdiği kurallardan biride cep telefonlarının özellikleri. Söylenene göre askerler tarafından mesai saatleri dışında olmak kaydı ile sadece arama yapabilen ve kısa mesaj gönderebilen cep telefonları serbest. İnternet özelliği bulunan, fotoğraf ve video kaydı yapabilen kameralı, cep telefonları yasak. Bu kapsamda askerler tuşlu telefonlar diye bilinen fiyatları uygun olan akıllı cep telefonları sınıfına girmeyen cep telefonlarını kullanabilecek.

Askerlerin kullanabileceği cep telefonları

Cep telefonu almak isteyen askerlere tavsiyemiz, şarj problemi yaşamamaları için şarjı uzun giden ve toza suya şoka dayanıklı, boyutu küçük cep telefonlarını tercih etmeleri tavsiyemizdir. Örnek olarak aşağıdaki telefon markalarını değerlendirebilirsiniz. Cep telefonu fiyatları ortalamadır.

Askerin kullanabileceği cep telefonu örnekleri

Kamerasız cep telefonları

 • Day logitel M32L
 • Nokia 105
 • Nokia 100
 • Nokia 2630
 • BB Mobile 11
 • Samsung B310
 • Day mobile
 • Samsung E1190

Asker yakınlarına cep telefonu almak isteyenler yukarıda yazılı buluna kamerasız cep telefonlarından herhangi birini tercih edebilirler.

Yorum Yap

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.

Exit mobile version