bebek odası duvarı nasıl süslenir

Bebek Odası Duvarı Nasıl Süslenir

Bebeği doğmadan veya doğduktan sonra odasını süsleyecek ebeveynlere bebek odası nasıl süslenir bebek odası dekorasyonu nasıl olur sizler için anlattık.

Çocuklarımız hayatımızdaki en önemli varlıklardır. Ailemize yeni bir ferdin katılacağını öğrendiğimizde hemen hazırlıklara başlarız. Cinsiyetini öğrendikten sonra da bir an önce bebek odası duvarı nasıl süslenir birey olarak isteriz. Son yıllarda o kadar değişik ve güzel fikirler ortaya çıktı ki insan hangisini yapacağını şaşırıyor. Baby shower partileri, bebek şekerleri, lohusa şerbetleri, beşik seçimi, odasını çeşitli duvar kağıtları ya da şekillerle süsleme gibi bir çok etkinlik sizi bekliyor.

Bu yazımızda size bebek odalarının nasıl süsleneceği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Öncelikle bebeğimizin cinsiyetini öğrendikten sonra bebek odası süsleme işine başlasak daha mantıklı olur. Renk seçimini cinsiyetine göre yaparsanız daha güzel olacaktır. Bu işe önce bebek odası duvarından başlamalısınız.

Cinsiyetine Göre Seçim Yapacağınız Bebek Odası Duvarı Nasıl Süslenir? Hangi Şekiller Bebeğinizin Dikkatini Çekecektir?

Bebek odası süslemesinde duvar kâğıdı çok önemlidir. Duvarın sadece bir bölümü bebeğinizin rahatlatacak ve mutlu edecek bir duvar kâğıdıyla kaplatabilirsiniz. Örneğin bir gökyüzü teması ya da ay ve yıldızlar koyularak gece teması işletebilirsiniz. Ya da bebeğinizi mutlu edecek ilkbahar teması ve yahutta çizgi film karakterlerinin bulunduğu duvar kağıtları da kullanılabilirsiniz.

Bebek odasında bebeğinizi rahatlatıp onu mutlu edecek renkler ve figürler kullanılmalıdır. Bebeğinize negatif enerji yükleyecek renk ve görüntülerden uzak durmalısınız. Bebeğiniz uyurken yukarı doğru bakacağı için bebek beşiğinin bulunduğu yerdeki tavan ve duvara bir gökyüzü teması işlense çok güzel olacaktır. Bebek odası duvarında üç boyutlu duvar kağıtları yada ışıklı alçı duvarlar kullanılabilirsiniz.

Bebek odasında bebeğinizi emzirdiğiniz koltuğun etrafına bir ilkbahar teması işlenebilir. Büyük bir ağaç, etrafında rengarenk çiçekler, yeşillikler gibi bebeğinizin ilgisini çekecek desenler, şekiller kullanılabilir. Bu manzara hem sizi hem de bebeğinizi oldukça rahatlatacaktır. Bebeğinizin oyun oynayacağı alanın etrafına da çizgi film karakterlerinin resimlerinden koyarak onu neşelendirebilirsiniz.

Bebek Odası Duvarına Uygun; Mobilya Seçimi

Bebek odasının duvarlarını tasarlayıp bitirdikten sonra mobilya seçimine geçebilirsiniz. Bebek beşiği tercihinize göre büyük yada küçük ,sallanan ya da sabit, çekmeceli yada sade yatak olanlarından istediğiniz renkte tercih edebilirsiniz. Kendisi otomatik sallanan beşikler eğer ses çıkarmadan sallanıyorsa siz iş yaparken en azından bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Beşiğindeki çekmecelere bebek bezi, mendili, biberonu, çorabı vs. gibi şeyleri koyabilirsiniz. İsterseniz ilerde de kullanılabilen kanepe durumunu alabilen beşiklerden de alabilirsiniz. Daha kullanışlı olur. Bebek odasında bebeğiniz için bir gardrop ve anne için de bir emzirme koltuğu bulunmalıdır. Emzirme koltuğunun önünde bir de puf bulunursa ayağınızı uzatıp rahatça emzirebilirsiniz. Bebeğinizin oyun alanı için ona zarar vermeyen yumuşak doğal oyuncaklar tercih etmelisiniz. Bebeğiniz öncelikle oyuncakları ağzına almak isteyecektir. Bu nedenle sert ve plastik olmayan oyuncakları tercih etmelisiniz.

Bebek Odası Duvarına Uygun; Halı Seçimi

Yerdeki halının da bebeğiniz için çok önemli olduğunu unutmayın hem görsel açıdan hem de sağlık açısından düşünerek ona uygun halılara bakmalısınız. Bebekler yere düşen her şeyi ağzına aldığı için ve emekleyerek ilerlediği için yerlerde mikrop olmaması çok önemlidir. Antibakteriyel halılar toz, tüy gibi şeyleri barındırmaz, bu nedenlede oldukça kullanışlıdır. Nano teknolojik ürünler kiri hapsetmediği için çok sağlıklıdır. Yerde bebeğinizin ilgisini çekecek halılar da alabilirsiniz. Oyun halısı olabilir. Müzikli oyun halıları da çok beğenilmekle beraber bebeğinizin de hoşuna gidecektir.

Faydalı bilgi: Bebek Odası Duvarı İçin Uygun Renkler

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebeğinizin odasını süslerken farklı fikirler üretebilir, etrafınızdan yardım alabilir, araştırabilir ve de bebek görmelerine gidebilirsiniz. Bebek odasını süslemek için illaki çok para harcamanıza gerek yok. Düşük maliyetle çok farklı süslemeler de yapılabilir. Bebek odası süslemelerinde hem ucuz hem de görüntüsüyle ilgi çeken en çok kullanılan ürün balonlardır. Özellikle uzun makarna balonlar şekilden şekle girdiği için çok kullanışlı oluyor. Farklı modeller yapıp bebek odası süslemesinde kullanabilirsiniz. Uçan balonlarla da çok şık tasarımlar yapılabilir. Örneğin uçan balonun ucundaki ipe bir ayıcık tutturularak sanki ipe tutunup bebeğinizin yatağına iniyormuş gibi bir hava oluşturulabilir. Yada odanın farklı yerlerine konarak iplerinin uçlarına parlak bir şeyler asılarak bebeklerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Balonları şişirmeden de dekoratif amaçlı bir yerlere bağlayarak da kullanabilirsiniz. Rengarenk bir görüntü elde edersiniz.

Bebek odası süslemelerinde en basit gördüğünüz eşyalardan bile görsel tasarımlar yapılabilir. Mesela bebek beziyle çok ilginç tasarımlar yapılabilir. Bebek bezlerini rulo haline getirip şekil verip renkli kurdelalar ile bağlarsanız bebek odanıza ayrı bir hava katacaktır. Yada havluları rulo yapıp bir ayıcık veya çiçek-böcek tasarlayıp başka bir ürün haline getirip sunabilirsiniz. Tuvalet kağıtlarından piramitler oluşturabilirsiniz.

Bebek odasındaki oyun alanının duvarına büyük bir ağaç dekore edilebilir. Ağacın dallarından yapraklar dökülüyor gibi bir resim oluşturulabilirsiniz. Ağacın dallarının üzerine küçük raflar yerleştirilerek bu rafların üzerine bebeklerinizin oyuncaklarını koyabilirsiniz ve ya ağacın dallarına bebeğinizin oyuncaklarını asabilirsiniz. Yine bu ağacın dallarına oyuncak meyve sebzeler asılabilir ,bebeğinizin kıyafetleri asılabilir. Hem kullanışlı hem de görsel açıdan farklı ve şık bir tasarım olur.

Bebek gardrobunuzu da farklı şekilde tasarlayabilirsiniz. Bir ev modelinde olup kapısını açınca bebeğinizin kıyafetlerini koyabilirsiniz. Bebeğinizin yatağınız araba şeklinde, gemi şeklinde, prenses yatağı şeklinde olabilir. Yatağın üzerinde kullandığınız yorgan, çarşaf, yastık da süslemelerde çok kullanılır. Özellikle farklı şekil ve modellerde yastık alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz.

Kapı Süslemesi

Bebek odası süslemeleri için en önemli şeylerden biri bebeğinizin adını belirlemenizdir. Eğer bebeğinizin adı belliyse bebeğinizin ismini kullanarak çok şık tasarımlar yapılabilir. İsminin sadece baş harfini bir kartona yazıp keserek üzerine renkli ipleri dolayıp bir süs yapabilirsiniz. Ya da bu harfin üzerini çiçeklerle süsleyip kapıya asabilirsiniz. Bebek bezlerini rulo yapıp bebeğinizin adını oluşturacak şekilde duvara asabilirsiniz. Kapıları süslemek için genellikle renkli tüller kullanılır. Bu tüller kapıya bağlanıp ortaya bebeğinizin adını yazabilirsiniz. Bu iş için de çiçek, keçe, renkli kağıt, balon yada kurdele kullanılabilirsiniz.

Pencere-Perde Süslemesi

Bebek odasında süslemesinde odaya girer girmez gözümüze ilk çarpan şey perdelerdir. Bu nedenle perdelerin de çok güzel olması gerekir. Bebek odaları için özel tasarlanmış çizgi film karakterleri içeren ve ya hayvan figürleri içeren perdeler mevcuttur. Eğer perdeleriniz zebra tarzındaysa kenarlardaki perdeleri yada tül şeklindeyse tüllerinizi toplarken bebeklerin ilgisini çeken ürünler kullanılabilirsiniz. Perdelerin üzerine güneş-bulut-çiçek modelleri dikilebilir. Kornişten aşağıya renkli ipler sarkıtılıp ucuna parlak yıldızlar bağlanabilir.

Bebeğiniz için yaptığınız ya da yaptırdığınız bebek şekerlerini süslü bir sepete koyup bebek odanızı görsel açıdan şenlendirebilirsiniz. Ya da bu bebek şekerlerini küçük metal yada ahşap ağaçlara asıp misafirlerinize sunabilirsiniz. Bebek çikolatalarını servis etmek için çok şık kutular tasarlayıp içine koyarsanız bebek odanız çok şık olacaktır. Ayrıca lohusa şerbetini ikram edeceğiniz bardakları kurdele ve çiçeklerle süsleyip ona uygun süslü bir tepsiyle ikram etmeniz çok dikkat çekecektir. Bebeğinizin odasını süslemek için şifonyerinin üzerine bebek şekeri, bebek çikolatası ve şerbet bardakları tepsisiyle birlikte konduğunda odanızın çok güzel ve şık göründüğünü fark edeceksiniz. Bebek odasında tüm bu hususlara dikkat ederek uyum sağlayabilir, soft renkler tercih ederek göz yormadan bebeğiniz huzur bulacaktır.

Bebek odası süslemek çok kapsamlı bir iştir, sizin beyin fırtınası yapmanız ve tecrübelerden faydalanmanız çok güzel, şık ve sıradışı bir bebek odası hazırlamanıza yol açacaktır. Paylaşmış olduğumuz fikirleri ve görselleri göz önünde bulundurarak bebeğiniz için en güzel odayı hazırlayabilirsiniz. Sizler de bu konuda zorlananlara fikirlerinizi paylaşarak yardımcı olabilirsiniz.

Tavsiye ettik: Anne-Bebek Ürünleri Tavsiyelerimiz

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.