Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Bilgisayar Satınalma Tavsiyesi

Bilgisayar çağımızın ilerleme yönünden hızına yetişemediğimiz bugün dizlerimizin üzerinden düşmeyen gelecekte elimizle taşıyabileceğimiz olağan üstü bir teknolojidir. Bilgisayar alırken çoğu zaman şekline rengine bakarız. Oysaki bize yarar sağlayan işlemimizi yapan rengi veya şekli değildir. Bizim işimizi yapan bize hız kazandıran bölümü özellikleridir. Bu özelliklerin en önemlileri şunlardır; Ram, İşlemci, Ekran kartı, Ekran sürücüsü.

Bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Ram Nedir? ne işe yarar?

Ram ne işe yarar,  ne kadar ve nasıl olmalıdır?  Ram bilgisayarımızın işlemlerinin saklanmasını sağlayan zamanı gelince onun işlenmesini sağlayan çıkarıp takılabilen bir parçadır. Mesela GTA oyunu oynarken ekrandaki ağaç, ot, araba vs. tüm hepsi ram a kaydolur. Bir süre arabayla gittiğinizde yeni ağaçlar, otlar çıkar. Bu sefer onlar kayıt olur ve gerideki ağaçlar otlar yani önceki veriler silinir. Buradan da  anlaşılacağı üzere ram ne kadar yüksek olursa o kadar çok veri depolanır. Oyundan yola çıkmışken çoğu oyuna 4gb ram yeterlidir.

İşlemci Nedir? ne işe yarar?

İşlemci ne işe yarar, nasıl olmalıdır ve ne kadar olmalıdır? CUP(Central Process Unit) yani Merkezi İşlemci Birimi’dir. Kısaca işlemciye bilgisayarın beyni diyebiliriz. Adında da anlaşıldığı üzere her şeyi işler. Yani bilgisayar üzerinde yaptığımız her işlem işlemciye uğrar. İşlemci ne kadar yüksek olursa işlemimiz o kadar hızlı gerçekleşir. Günümüze birçok işlemci çeşitleri vardır. Şu anda intel’in en yüksek işlemcisi intel İ7 işlemcisidir. Ama bir intel İ3 işlemci de işinizi görebilir. Örnek vermek gerekirse intel İ3 işlemci yüksek grafikli olan GTA 5 oyunun kaldırır. Ama intel İ7 işlemcisi olsa çok çok rahat kaldırır.

Ekran kartı Nedir? ne işe yarar?

Ekran kartı ne işe yarar,  nasıl olmalıdır ve ne kadar olmalıdır? Ekran kartı bilgisayarın olmazsa olmazlarından birisidir. Görüntünün monitöre yansıtılmasını sağlayan ekran kartıdır. Aynı zamanda görüntünün kalitesini de belirlemektedir. Oyun oynayan kimseler için Ekran Kartı çok önemlidir. Yani Ekran Kartı ne kadar fazla ise o kadar oyun akıcı olur. Genelde tüm oyunlar için 2gb ekran kartı yeterlidir, ama 1gb de işinizi görür. Bir bilgisayarın ekran kartı en az 1gb olmalıdır.

Ekran sürücüsü Nedir? ne işe yarar?

Ekran sürücüsü ne demektir ve ne işe yarar? Ekran sürücüsü ekrandaki işlevlerin daha güzel görünmesini sağlayan bir programdır. Bunların en tanınmış olanları NVIDIA ve AMD’dir. Ayrıca İntel sürücüsü de mevcut. Ekran kartsız bir bilgisayara ekran sürücüsü yükleyemezsiniz. Ama İntel HD graphics yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın yazıları, simgeleri  büyük ve kötü görünüyorsa ve bilgisayarınızın ekran kartı yoksa İntel HD graphics yükleyerek daha güzel bir görüntü elde edersiniz. Hem HD graphics’i hem de NVIDIA yükleyebilirsiniz. Ben size bunu öneriyorum.

Ben NVIDIA kullandığım için NVIDIA’dan bahsedeceğim. Öncelikle NVIDIA’nın birçok sürücü çeşitleri vardır. Bunlardan birini yüklemek isterseniz ve hangisi bilgisayarınıza uygun olduğunu bilmiyorsanız NVIDIA’nın kendi sitesine girerek oradaki ‘’otomatik ara’’ butonuna basarak bilgisayarınıza uygun olan sürücüyü indirebilirsiniz.

1 yorum

Yorum Yap
  1. Günlük normal kullanıcılar için yenilikçi olmayı ve tablet bilgisayar almalarını tasiye edilebilir diğer yandan ağır programlar çalıştıracak arkadaşlaın ise bilgisayar tavsiyesi olarak bataryanın çakılı olup olmadığı ve soğutucunun gücüne ayrietten dikkat etmeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.