Boraks Nedir Kullanım Alanları ve Fiyatı 

Boraks Nedir Kullanım Alanları ve Fiyatı 

Toprakta, bitkilerde hatta vücudumuzda bulunan boraks; su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen doğal içerikli her şeye yarayan mineraldir. Suda kolayca eriyen, beyaz, yumuşak karbonat ya da limon tuzuna benzer bir yapıya sahiptir. Doğal bir dezenfekte aracı olan, son zamanlarda kanserojen madde içeren kimyasallardan daha çok tercih edilen bir temizlik maddesidir.

Boraks Nedir Kullanım Alanları ve Fiyatı

Boraks nerelerde kullanılır, Boraks nasıl yapılır?

Boraksın kullanılmadığı alan hemen hemen yok denecek kadar azdır. En çok temizlik alanında tercih edilmektedir. Yağ çözücü, leke çıkarıcı, koku giderici, duş ve küvet temizliği, tuvalet temizliği, böcek ve farelerden kurtulma ilacı olarak çok çeşitli alanlarda kullanılabilir.

Bulaşıklarınızın temizliğinde 1 yemek kaşığı boraks, 1 su bardağı imon tozu ve 15 damla limon yağı karışımını makinenizin deterjan bölmesine koyun. Bulaşıkları makine de yıkarken her yıkama nasıl tablet deterjanımızı koyuyorsak bunu da o şeklide koyabilirsiniz.

Çamaşırlarınızın temizliğinde çamaşır makinenizin deterjan bölümüne 1 ölçek boraks koyarak makinenizi çalıştırabilirsiniz.

Evimizde yerleri silerken 1 yemek kaşığı boraks, 1 bardak sirke ve 10 damla lavanta yağı karışımı ile evinizi, ofisinizi rahatça temizleyebilirsiniz.

Ayak kokusunu gidermek için bir çay kaşığı ayakkabınıza koyun ve ayakkabınızı çorapla giyin. Kokudan kurtulacaksınız.

Halılarınızda 1 su bardağı boraks ve karbonatı karıştırarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mutfak dolaplarında iki tatlı kaşığı boraks ve bir tatlı kaşığı arap sabunu ile 1 litre sıcak suyu karıştırarak kullanabilir, dolap raflarınızın temizliğini böylece yapabilirsiniz.

Dökme demir tencere, tava gibi mutfak gereçlerinizi 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı boraks ile fırçalayarak temizleyin, tertemiz tava ve tencereleri elde edeceksiniz.

Buzdolabı temizliğinde 1 litre su ve 1 çorba kaşığı boraks ile karışım yaparak kullanabilir, sildiğinizde hijyen kokan buzdolabı ile farkı göreceksiniz.

Boraks Nedir Kullanım Alanları ve Fiyatı

Paslanmış eşyalarınızda limon suyu ile boraksı karıştırarak ovlama işlemi ile parlatabilirsiniz.

Yapışkan lekelerden 4 yemek kaşığı su ve yarım su bardağı boraks karışımı ile kurtulabilirsiniz.

Yataktaki koku ve lekeleri gidermek için halı temizliğinde olduğu gibi karışım yaparak kurtulabilirsiniz.

Klozet, lavabo ve banyo küvetlerinde 1 bardak boraksı geceden dökerek sabah fırçalama yöntemi ile kullanabilirsiniz.

Karınca kolonilerinden, böceklerden, farelerden kurtulabilir, küflere son verip bahçe temizliğinde de kullanabilirsiniz. Tuvalet tıkanıklıklarında,  çöp kutusu temizliğinde, kişisel fırça ve tarak temizliğinde de rahatça kullanabilirsiniz.

Boraks Nereden Satın Alınabilir? Boraksın Fiyatı Ne Kadardır? Boraks Suyu ne anlama gelmektedir?

Boraks nedir nerede kullanılır

Aktarlarda ve eczanelerde bulunan boraksı aynı zamanda internet üzerinde güvenilir yerlerden de sipariş edebilirsiniz. Ama bizim tavsiyemiz elbette ki aktar ve eczanelerden temin etmeniz yönünde olacaktır.  Son yıllarda organik ürünler satan yerlerin çoğalmasıyla kolayca her yerde bulabilirsiniz. Ayrıca evde boraks ve su karışımı kendiniz hazırlamadan piyasada hazır olarak boraks suyu da satın alabilir, pratik olarak kullanabilirsiniz. Kilosuna ya da gramına göre değişen boraksı 10-30 TL arası fiyatlarıyla bulabilirsiniz. Genel fiyatı ile 1 kg 5-8 TL arasında satılmaktadır.

Boraks Kullanımı Zararlı Mıdır ya da Ne Kadar Güvenlidir?

Kesinlikle çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamanız gereken bu ürünü güvenilir bir yerde muhafaza etmelisiniz. Ürünü kullandıktan sonra elinizi iyice yıkamalısınız. Alkalik seviyesi yüksek olan bu ürün cildi hassas olanlarda alerji yapabilir. O yüzden cildi hassas olanlara tavsiye etmemekteyiz. Kısa süreli kullanımlarda herhangi bir zarara sebebiyet vermemektedir. Gebelik dönemlerinde hanımların uzak durması gereken ürünlerdendir. Eğlence hamuru olan slime içeriğinde boraks maddesi bulunmamaktadır.

Kozmetik alanında da losyonların, kremlerin kıvamına yoğunluk vermek amacıyla da kullanılmaktadır. El sabunlarında da temizleyici özelliği bulunması yönüyle tercih edilmektedir. Kozmetik üreticileri ölü cildi canlandırmak, yağlı ciltte sivilce oluşumunu engellemek için kremlerin, toniklerin, jellerin içinde kullanılan boraksa ihtiyaç duyarlar. Hamile olan kadınların kozmetik ürünleri kullanırken de içeriğine dikkat etmesinde fayda vardır.

Boraks ile ilgili soru, deneyim ve şikayetlerinizi makalemizin altında yer alan yorum kısmında paylaşabilir, diğer kullanıcıları bu konuda fikir vererek bilgilendirebilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Gamze BÜLBÜL tarafından yazılmıştır

Editör/İçerik Üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde, çok sayıda model arasında bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar vermenizi kolaylaştırıyorum.
Sitemizde hem deneyim hem bilgiyi odak noktamıza alıp satın alma rehberi oluşturuyorum. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sunuyorum. Ürünler diğer modellerden daha zayıf özelliklere veya daha iyi özelliklere sahip olabilir. Bu noktada sunduğum bilgileri göz önünde bulundurup bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz.