çaydanlık kireci nasıl temizlenir

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Çaydanlıklarınızda oluşan kireçleriniz için hem kimyasallar ile hem de doğal yöntemler ile çaydanlık kireci nasıl temizlenir anlattık.

Geleneksel milli içeceğimiz olan çayı demlerken kullandığımız suyun kireç oranına göre çaydanlıklarımız kireçlenmektedir. Buda hem çayınızın tadını değiştirirken hem de sağlığınızı riske atmaktadır. Hal böyle olunca sizlere kimyasal ve doğal yöntemler ile çaydanlık kireci nasıl temizlenir en iyi tavsiyeleri anlattık.

Çay demlerken genelde çeşme suyu kullandığımız için kireçlenme sorununu da sürekli yaşamaktayız. Bu durumda ara ara temizleme işlemi ile çaydanlıklarınızı temizlemeniz gerekmektedir. Eğer bu işlemi yapmazsanız kireçler zamanla kalıplaşır ve kendiliğinden çözülür. Bu da çayın görüntüsünü bulanık yaptığı gibi tadını da değiştirmektedir. Peki çaydanlık kireci nasıl temizlenir, çaydanlıktaki kireci çözmek için ne yapmak gerekir? Genellikle çaydanlık altında oluşan kireçlenmeler hem görüntü açısından hem de sağlık açısından iyi değildir. Çaydanlığın yanı sıra çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kahve makinesi ve su ısıtıcı aletlerinde de kireçlenme sorunu yaşanmaktadır. Kireçli su sağlık açısından damar tıkanıklıkları, böbrek ve karaciğer de taş oluşumuna kadar yol açmaktadır.

Kimyasallar İle Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Sürekli kullanımdan dolayı sıklıkla kireçlenen çaydanlık altlarında oluşan kireç tortuları hem kimyasal çözücülerle hem de doğal yöntemlerle kolaylıkla temizlenmektedir.

Kireç Çözücü İle Çaydanlığı Temizleme

Marketlerde rahatlıkla bulacağınız kireç çözücüler ile çaydanlığınızdaki kireçten kurtulabilirsiniz. Çaydanlığın kireçli kısmını geçecek kadar su ile doldurun ve ocakta kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatarak içine 1 paket kireç çözücü atın. Kireç çözücüyü etrafa sıçratmadan dikkatlice atmaya özen gösterin. Cildinizle temas etmemesine de dikkat etmelisiniz. Yarım saat bu şekilde bekletin. Daha sonra çaydanlığın içini iyice yıkayın. Deterjanlı olarak ve bolca duru su ile yıkayın. Daha sonra sade duru su ile kaynama işlemi yapın ve bu suyu dökün. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus kireç çözücüyü çaydanlığın içine döküp suyu kesinlikle kaynatmayın. Zehirlenmemeniz adına kireçli havayı solumayın.

Doğal Yöntemlerle Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Limontuzu İle Kireç Temizleme

Hepimizin de bildiği en doğal ve etkili yöntem çaydanlığı su ve limontuzu ile kaynatmaktır. Kireç olan yere adar çaydanlığı su ile doldurun ve içine 2 çorba kaşığı kadar limon tuzu ilave edin. Ocakta böylece 5-10 dakika kadar kaynatın. Kireç tortularının çözüldüğünü görürsünüz. Kirecin çözüldüğünden emin olduktan sonra kaynayan kireçli suyu boşaltın ve çaydanlığı yıkayın. Çaydanlığınızın temizlendiğini ve içinin yeni alınmış gibi parlak olduğunu göreceksiniz.

Sirke ve Karbonat İle Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir

Çaydanlıktaki kireci çözmek için ne yapmak gerekir sorumuzun ikinci ve etkili diğer bir yöntemi ise sirke ve karbonattır. Dibi kireç tutmuş çaydanlığın içerisine kireçli kısmı geçecek şekilde sirke koyun ve 1 gece böyle bekletin. Ertesi gün çaydanlığın içerisindeki sirkenin bir kısmını dökün ve geri kalan sirkeye 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Bu şekilde çaydanlığınızı biraz bekletin. Daha sonra çaydanlığı sünger ile iyice ovalayarak yıkayın. Pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Tuz ve Sirke İle Kireç Temizleme

Bir bardağın içerisine bir çay bardağı sirke ve bir yemek kaşığı tuzu karıştırın. Bu karışımı çaydanlığın içerisine koyarak çaydanlıkta 15-20 dk bekletin. Daha sonra çaydanlıkta kireçli olan kısmı bulaşık süngeri ile iyice ovalayarak temizleyin.

Patates İle Kireç Temizleme

Çaydanlığınızın dibine patatesleri halka halka doğrayarak koyun ve üzerine bolca su ekleyin. Çaydanlığı bu şekilde ocakta kaynatın. Kaynadıkça kireç tortularının parçalandığını göreceksiniz. Tamamen temizlendikten sonra bol su ile çaydanlığı yıkayın.

Tavsiye ettik: Stor Perde Nasıl Takılır ve Çıkarılır

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.