Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cildine önem veriyor ve bazı yöntemler ile bakımlı oluyor olabilirsin. Fakat bu yöntemler cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar olabilir.

cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar

Hepimiz günlük hayatta daha sağlıklı ve güzel görünmek için cilt bakımı yapıyor, krem, sabun hatta makyaj malzemeleri dahil bir çok kozmetik ürününü cildimize uyguluyoruz. Peki uygulanan bu yöntemler cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar olabilir mi?

Kullandığımız cilt maskeleri , cildimizdeki lekeleri anlık olarak ya da kısa süreliğine geçiriyor ama derimizin altındaki hücrelere etki eden kimyasallar ve kanserojen içeren maddeler belki güzelleşmek isterken daha ciddi zararların ortaya çıkmasına neden olabilir.
Bu yazımızda ise , cilt bakımı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlara yer vereceğiz.

Cilt Bakımı Hataları

 1. Yüzünüzü Sabunla Yıkamak
  Sabun düzenli olarak kullanıldığında cildinizi kurutup cildinizdeki koruyucu tabakayı tahriş eder. Bu da sivilcelere neden olur. Bu nedenle SLS (Sodyum Lauret Sülfat) içeren sabunlardan uzak durmalısınız.
 2. Fırça Kullanımı
  Yüzünüzü ovmak, cildi sertleştirir. Ama genellikle krem- makyaj malzemesi kullanırken elimizle ovmanın daha iyi olduğunu düşünürüz. Ovmak sertleştirir ama fırça kullanımı da pek sağlıklı değil. Çünkü fırçalar kısa ömürlüdür ve sıklıkla kullanmak zorunda kalmak cildi daha çok kirletir. En etkili çözümse, asit içeren peelingler ve yağ dengeleme sıvıları kullanmaktır.
 3. Bronzlaşmak
  Her şeyin kararında olması gibi, bronzlaşmanın da bir sınırı vardır. Ayrıca bronzlaşmak güneşin vücudumuzda kalıcı lekeler bırakmasına neden olacaktır. Bu nedenle cildinizi, özellikle yüzünüzü yılın her anında güneşten korumalısınız. İllaki bronz görünmek istiyorsanız bronzlaştırıcı makyaj ürünleri ya da oto-bronz spreyler kullanabilirsiniz.
 4. İnternetteki Her Öneriyi Uygulamak
  İnternetin faydaları saymakla bitmiyor ama zararları da aynı şekilde. Mesela bir güzellik uzmanından aldığınız makyaj- bakım bilgisiyle internette herhangi bir sayfadan okuduğunuz bilgiler arasında sizin sağlığınız gibi önemli bir nokta var. Bu nedenle, cildinize uygulayacağınız bakım ve makyaj ürünlerinde seçici -size uygun- davranıp kendi sağlığınızı kendiniz yönlendirin…
 5. Cildiniz Yağlı Olduğu İçin Çok Uğraşmak
  Cildiniz çok kozmetik ürünü kullandıkça yorulur. Bu nedenle kuru ya da yağlı olsun, cildinizde bir sürü ürün denemek değil doğru yöntemler uygulamak sonucunda kesin sonuçlar alırsınız. Örneğin, yağlı bir cildiniz varsa ve normalden çok fazla sivilce çıkıyorsa kendiniz çözüm aramaktansa bir doktora danışmanız daha doğru bir hareket olacaktır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt Bakımınıza Faydalı Tavsiyeler

 • Sivilce izleri ve aşırı pigmentasyon sorunu için en iyi çözüm olarak asitler ve C vitaminidir. Derin akne izlerine asitler yardımcı olmayacaktır, bu yüzden peeling için kendi yöntemlerinizi bir kenara bırakıp bir güzellik uzmanına veya güzellik salonuna gitmelisiniz.
 • Tıkalı cilt sorununa da çözüm salisilik asittir ama hepsinden önce doktora veya bir güzellik uzmanına danışmalısınız.
 • Siyah noktaları yok etmek için yağlı ve salisilik asitli kozmetikler kullanın. Burnunuza ve etkilenen kısımlara bol bol sürün ve yıkamadan önce ovalayın.
 • Yüzünüzü yıkamak, temizlemek, güneş kremi ya da nemlendirici kremler kullanmaktan kaçınmayın. Ayrıca suyun çok etkili ve yüz sağlığı için çok faydalı olduğu biliniyor ama suyun yanında asidik tonik düzenleyiciler kullanmak da özellikle yağlı ciltler için çok faydalı olacaktır.

Tavsiye ettik: Lekeli Ciltler İçin En İyi Krem?

YORUM YAP

You have to agree to the comment policy.

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.