çocuk parası ne zaman yatar

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?Nereden Alınır?

Bu yazımızda yeni doğan çocuğu olanların merak ettiği süt parası yani çocuk parası ne zaman yatar veya çocuk parası nereden alınır gibi soruları yanıtladık.

Bebeğinize mutlu bir şekilde kavuştuktan sonra Devletin annelere hediyesi bulunmaktadır. Yazımız içerisinde annelerimize verilen çocuk parası ne zaman yatar, çocuk parası nereden alınır veya aranan şartlar nelerdir sizler için açıkladık.

Doğum Parası Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Sigortalı olsun ya da olmasın, yeni doğan bebek yardımı olarak bilinen çocuk parası almak için öncelikle 15/05/2015 tarihinden sonra doğum yapmış olması yeterlidir. Bu parayı almak için sigortalı olmak şart değildir ve mesleki olarak herhangi bir sınırlama da mevcut olmamaktadır. İlk çocuğunuz bu tarihten önce doğmuş 2. çocuğunuz bu tarihten sonra doğmuşsa yalnızca 2. çocuk için para alırsınız, 1. çocuğun parasını alamazsınız. Bu tarihten önce doğum yapmış olanlar yeni doğan bebek yardımından faydalanamazlar. Bu yardımdan faydalanmak için en önemli husus bebeğin ve annenin de yaşıyor olması gerekmektedir. Yani bebek sağ olmalıdır. Doğum parası yardımı alabilmek için bir de Türkiye vatandaşı olmanız gerekir. Eğer yurtdışında yaşıyorsanız konsolosluğa giderek doğum parası yardımı başvurusunu yapabilirsiniz. Başvurular şahsen yada posta yoluyla yapılabilir.

Bayanlara doğumdan önce ve sonra verilen bu ödenek bir nevi geçici olarak iş göremezlik adı altında yardım parasıdır. Memurlarda ise durum biraz daha farklıdır. Doğumdan önce ve sonraki 8 hafta içinde doğum parası verilmesi gerekir. Sigortalı kadının isteği ve doktorun onayı ile 3 hafta daha çalışabilecek vaziyette olan hamile bayanların doğum sonrası istirahat süresine çalışılan sürede eklenmektedir. İstirahatin başladığı sürede halen sigortalı olması, doğumdan önceki 1 yıllık sürede en az 90 günlük kısa vadeli sigorta primini bildirmiş olmalı, doğum izninde iken işyerinde çalışmamış olması şartları ile sigortalı hamile bayanlara doğum parası verilmektedir.

Yeni Doğan Bebek Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Çocuk parası nereden alınır, çocuk yardım parası nereden alınır, yeni doğan çocuk parası nereden alınır, çocuk parası için nereye başvurulur gibi çok sayıda sorular bebeği yeni dünyaya gelmiş olanların aklında soru işaretleridir. Bebeği yeni dünyaya gelen her ailenin birçok masrafı olur ve bu masrafları karşılayabilmek için önceden hazırlık yapması gerekir. Doğumu hangi hastane ne kadara yaptırıyor gibi araştırmalar daha bebek anne karnındayken başlar. Araştırmalar sonucunda bütçenize en uygun bir hastanede doğum yapılır. Yeni doğan bebeğinizin doğum parası, bez parası, süt parası, mama parası gibi türden birçok ihtiyaçları olur. İşte devletimiz yeni doğum yapan her aileyi az da olsa rahatlatmak ve destek olmak için ailelere çocuk parası ya da doğum parası veya süt parası adı altında yardımcı olmaktadır.

Yeni doğan çocuk parası devlet tarafından ailelere verilen bir doğum parası yardımıdır. Genç neslin artışını teşvik etmek ve ailelere destek olmak amacıyla doğum yardımı yapılmaktadır. Devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ailelere destek amaçlı çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Yeni çıkartılan kanunla 15/05/2015 tarihinden sonra doğan her bebeğe doğum parası yardımı yapılmasına karar verilmiştir. 15/05/2015 tarihinden sonra doğum yapan bütün anneler bu parayı almaya hak kazanmaktadır. Ancak doğum parasını almak için bir takım şartlar gereklidir. Doğum parası almak için hangi şartlar gerekli, süt parası nereden alınır, doğum parası yardımı ne kadardır, doğum parası yardımı nasıl alınır, doğum parası için nereye başvurulur, çocuk parası başvurusu nasıl yapılır, doğum parası yardımı için gerekli evraklar gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Doğum parası her Türk vatandaşı olan anneler için devlet tarafından verilen bir hediye niteliğinde teşvik parasıdır. 2015 tarihinden sonra doğum yapan her anne Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne müracaat edip doğum parası başvuru formunu doldurarak bu yardımdan faydalanır. Başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurmaya özen göstermelisiniz. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşı annelerse Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığı ile doğum parası başvurusunda bulunabilirler. Eğer herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda memur olarak görev yapıyorsanız bulunduğunuz kuruma doğum raporunu sunarak başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonucunda doğum parası zaten birkaç ay sonra hesabınıza yatmaktadır. Eğer memur değilseniz ise adınıza açılan postane hesabına doğum parası yatmaktadır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar

Çocuk parası ne zaman yatar sorusunun yanıtı ise takriben ilk 2-3 ay içerisinde annenin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarasına yatmaktadır. Doğumdan 2 ay sonra sizin postaneye gidip sormanızda fayda vardır aksi takdirde PTT çocuk parası ne zaman yatar gibi konularda bildiri yapmamaktadır. Postaneye gitmek zor olursa postaneden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilirsiniz. Bu şekilde e devlet şifresi alarak internetten e devlete girip paranın yatıp yatmadığını sorgulayarak öğrenebilirsiniz. PTT yatan parayı bizzat kendiniz giderek çekmelisiniz. Çünkü sizin adınıza yatan bu parayı sizden başkası çekememektedir.

NOT: Ayrıca e-devlet üzerinden sonucunuzu öğrenebilmeniz için vermiş olduğumuz linke tıklayabilirsiniz: Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Yeni Doğan Bebek Yardımı Parası Ne Kadardır?

2015 tarihinden önce 112 TL olan süt parası yardımı yerine 15/05/2015 tarihinden sonra bu fiyat artmış olup her çocuğa ayrı ayrı ödenmektedir. Doğum parasının her çocuk için ödenen miktarı değişmektedir. 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400TL, 3. çocuk ve sonrası için 600TL para ödenmektedir. İkiz ve üçüz doğumlarda bu fiyat biraz daha farlıklık göstermektedir. İkiz doğuranlar 700TL, üçüz doğuranlar 1300 TL , dördüz ve sonraki çocuklar için de her bir çocuk için 600 TL daha eklenerek ödenmektedir.

Annelere maddi destek olan doğum parası bebeğiniz için de yapacağınız yatırımın ilk basamağıdır. Doğum yardımı ile ilgili tüm sorularınızı 144 yada 183 nolu numaralardan sorup öğrenebilirsiniz. Devletin bebeğiniz için yaptığı bu yardım hakkınız ihmal etmeyin.

Yazımız içerisinde çocuk parası ne zaman yatar, nereden alınır gibi soruları ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştık. Şimdi aşağıda linkini verdiğimiz en iyi bebek arabası tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

Tavsiye ettik: En İyi Bebek Arabası Marka ve Modelleri Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.