çocuklar için en iyi eğlenceli ve zeka oyunları

Çocuklar İçin En İyi Eğlenceli ve Zeka Oyunları

Çocuklarınızı hem eğlendirmek hem de gelişimine katkı sağlayacak oyunlar oynatmak üzere çocuklar için en iyi eğlenceli ve zeka oyunları listemizi derledik.

Eğlenerek öğrenme çocuklar için en güzel öğrenme şeklidir. Sizler için çocuklar için en iyi eğlenerek öğrenme yöntemlerini derledik. Gelin hep birlikte çocuklar için en iyi eğlenceli ve zeka oyunları neler öğrenelim.

Çocuklar İçin En İyi Hafıza Oyunları

Hafıza geliştirici oyunlar oynarak çocuğunuzun bilişsel becerileri geliştirmesine yardım edebilirsiniz. Hafıza kartı oyunu alternatifi olarak aşağıdaki oyunları deneyebilirsiniz.

 • ‘Kim’in oyununu’ oynayın. Bir tepsiye birkaç parça koyun (Örneğin, pastel boya, elma, inşaat tuğlası, oyuncak araba). Bak, ört, hatırla ve kontrol et şeklinde komutlar verin.
 • Birlikte yaptığınız bir şey hakkında konuşun, yaptığınızı fotoğraflayın veya bazı ‘olaylar’ yazın. Çocuğunuz doğru sırayı hatırlayabiliyor mu?
 • Alışverişe çıkın, listeyi birlikte hatırlamaya çalışın!

Çocuklar İçin En İyi Dinleme Oyunları

Dinleme oyunu çocukların keyifli vakit geçirmesini sağladığı gibi zihinsel gelişimine yardımcıdır.

 • ‘Ali/Ayşe diyor’ gibi oyunlar oynayın. Parti oyunları genellikle konuşma, dinleme ve hafıza becerilerini onlar farkına bile varmadan denemek için iyi bir yoldur!
 • Müzik dinleyin ve çalınan enstrümanlar hakkında konuşun. Birlikte internette resimler bulun.

Çocuklar İçin En İyi Aksiyon Oyunları

Aksiyon oyunu, çocuklarda fazla enerji yönetimi için harika bir araçtır. Elbette en iyi aksiyon oyunları pc oyunları demek değildir. Evde oynayabileceğiniz aksiyon oyunları şöyle:

 • Bir sandalyenin üzerine karton kutular veya bir havlu koyarak bir kukla tiyatrosu yapın. Çocuğunuzu size (veya herhangi bir aile üyesine) bir hikaye uydurması veya hikayeyi yeniden anlatması için teşvik edin.
 • Çocuğunuzun bir karakter gibi giyinip en sevdiği hikayeleri canlandırabilmesi için kıyafetler ve aksesuarlar kullanın. Hayır dükkanlarında giyinmek için çok sayıda ucuz aksesuar ve kıyafet bulabilirsiniz.
 • ‘Saat kaç Bay Kurt?’ gibi oyunlar oynayın; ancak zamanları söylemek yerine çocuğun okuması için yazın.

Çocuklar İçin En İyi Dokunsal Oyunlar

Görsel işitsel dokunsal öğrenme, çocuk gelişimi için kritik önem taşır. Aşağıdaki dokunsal oyunlar ile çocuğunuzun eğlenerek öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Buzdolabında veya radyatörde, adları ve basit kelimeleri yazmak için manyetik harfler kullanın.
 • Modelleme kilidi kullanarak çocuğun adını ve basit kelimeleri yazmasını sağlayın.
 • Birlikte dekupaj testerelerinin tadını çıkarın ve doğru parçaları bulma hakkında sohbet edin!

Çocuklar İçin En İyi Ekran Oyunları

Film izleme, resimli kitaplar okuma da en iyi eğlenerek öğrenme yöntemleri arasındadır.

 • Kitaplarla bağlantılı TV programlarını veya sinemaları izleyin ve ardından kitapları okuyun. Küçük Prenses kitabından uyarlanan animasyon filmi, iyi bir seçim olabilir. Karakterler hakkında konuşun. 
 • Little Kingdom gibi hikaye anlatan siteleri takip edebilir, hikaye anlatan TV programlarını izletebilir veya dokunmalı oyunlar, hikaye uygulamaları indirebilirsiniz.
 • Penguin gibi resimli kitaplardan DVD’lere birlikte bakın. 

Çocuklar İçin En İyi Araba Yolculuğu Oyunları

Araba yolculuğunda oynanacak oyunlar da var elbette. İşte araba yolcuğu oyunu alternatifleri:

 • ‘Aşçının kedisi inanılmaz bir kedi/güzel kedi/zeki kedi/aptal kedidir… ‘ gibi oyunlar oynayıp kendi versiyonlarınızı oluşturun. (Örneğin, ‘Doktorun köpeği… ‘).
 • Araba oyununun şu versiyonunu oynayın: ‘Kim fark edebilir… ?’. Çok eğlenceli ama buna başlamadan önce sürücüye bir bakın! Aradığınız şeyleri fark ettiğinizde bir sese veya arayacağınız bir kelimeye karar verin. Örneğin, ‘Bang!’ sarı bir araba için, ‘Buzzz!’ bir otobüs için ve ‘Vay canına!’ bir kuş için.
 • Bir sesli kitap dinleyin.

Tavsiye ettik: En İyi Bebek Arabası Tavsiye

Çocuklar İçin En İyi Yemek Pişirme

Çocuklar için yemek kitabı alın ve basit bir yemek tarifini baz alarak malzemeler ve ölçüleri hakkında konuşun. Ölçüleri artırıp azaltarak matematik çalışması yapabilirsiniz.

Çocuklar İçin En İyi Kodlama Oyunları

Kodlama, çocuklara yaratıcı olma konusunda güven verir ve nasıl düşünmesi gerektiğini öğretir. Bu nedenle okul öncesi kodlama oyunları yaygınlaşmıştır. Siz de çocuğunuzun yaşına uygun kodlama oyunları indirebilirsiniz.

Çocuklar İçin En İyi Fark Bulma Oyunları

Kalem, anahtarlık gibi nesneleri üst üste, yan yana veya alt alta dizin. Çocuğun bu şekli hafızasına yerleştirmesi için yaklaşık 1 dakika süre verin. Ardından nesnelerin şeklinde değişiklik yaparak bu değişlikliği çocuğun tespit etmesini sağlayın. Fark bulmaca oyunu mobil uygulama şeklinde de olabilir. Telefonunuza fark bulma oyunları indirip çocuğun eğlenerek bilişsel becerilerini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

hande araklı tarafından yazılmıştır