dünyanı en iyi dans eden ülkesi

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi Hangisi?

Dünya dans türleri nelerdir detaylı öğrenmek istiyorsanız ve dünyanın en iyi dans eden ülkesi hangisi merak ediyorsanız detaylar yazımızda!

Müzik ve dans sizin için de bir tutku mu? O halde dünya dansları hakkında bilgi edinebileceğiniz ve dünyanın en iyi dans eden ülkesi hangisi öğrenebileceğiniz bu yazımızı okumalısınız.

Dans türlerinin bazılarının trajik bir hikâyesi olduğunu, bazılarının ise dans ailesinin birer melezi olduğunu biliyor muydunuz? Dansın geçmişi insanoğlunun geçmişi kadar eskidir. Farklı kültürlerin ortaya çıkardığı dans türleri, ana vatanı olan destinasyonların ulusal simgesi haline gelmiştir. Sahi, dünyanın en güzel dansları ve dünyanın en iyi dans eden ülkeleri hangileri?

Dünya Dans Türleri Nelerdir?

Dans, evrensel bir dil olmakla birlikte her kültürün farklı şekilde yansımasıdır. Toplumların ortaya çıkarıp kendine has bir dil haline getirdiği onlarca dans türü vardır. Bazı danslar tek kişilikken; bazı dans türleri iki veya daha fazla kişiyle yapılır.

Dünyanın en köklü dansı baledir. Dünya dans türleri nelerdir diye sorulduğunda yanıt olabilecek onlarca dans türünden bahsedebiliriz. Her biri birbirinden farklı figürlere sahiptir ve farklı anlamlar taşır. Yansıttığı enerjiyle flamenko, vals, tarantella, hula, tango, samba, salsa ve sirtaki en popüler dans türleridir.

Türkiye’de de yerli pek çok dans türü vardır. Ayak vuruşları, diz kırışları ve kolların havada duruşuyla horon Doğu Karadeniz ile özdeşleşmiştir. Davul, zurna ve tef eşliğinde oynanan halay ve Orta Anadolu’nun kaşık oyunu ülkemizde çok popülerdir. Batı Anadolu’da erkeklerin oynadığı zeybek, Atatürk’ün en sevdiği dans olması nedeniyle Türk halkı için ayrı bir önem taşır. Son yıllarda Türkiye’de tap, capoeira, apaçi, kolbastı ve breakdance yaygın hale gelmiştir.

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkeleri

Dans türleri, ortaya çıktığı coğrafya ile özdeşleşmiş, hatta o ülkenin sembolü haline gelmiştir. Dünyanın en güzel dansları, ünü dünyaya yayılan ülkelere özgü danslardır. Danslarıyla ünlü ülkeler ve dans türleri şunlar:

Arjantin – Tango

Tango, 1860’lı yıllarda Buenos Aires ve Montevideo banliyölerinde ortaya çıkmıştır. Bandoneon adlı özel çalgısıyla bilinir. Tangonun; salon, Milonguero ve Show olmak üzere farklı türleri vardır. En romantik dans türlerinden biri olan tango, keskin hareketleri olan ve dramatik duygular yansıtan bir danstır.

Tango, 2009 yılında UNESCO tarafından “insanlığın somut olmayan kültürel mirası” listesine eklenmiştir. Aşkın ve ihtirasın dansı tangoyu öğrenebileceğiniz en iyi yer Buenos Aires’te düzenlenen Milonga geceleridir. Buenos Aires Tango Dünya Kupası Dans Yarışması’nda, salon kategorisinde Agustin Agnez- Barbara Ferreyra; stage kategorisinde ise Emmanuel Casal ve Yanina Muzyka çifti birinci olmuştur.

Ayrıntılı bilgi için: Tango Arjantin

Brezilya – Samba

Samba, Afrikalı kölelerin Brezilya’ya getirdikleri bir danstır. Hızlı ritmik adımlarla yapılan bu dans, Brezilya’nın milli dansı olarak kabul edilir. Ülkede her yıl Şubat ayında düzenlenen Rio Karnavalı’nda, özgün ritimli bir müziği olan samba dansı yapılır. Ritim ve müzik gibi kostümler de ilgi çekicidir. Bu uluslararası karnaval, pek çok kişinin de “yapılacaklar listesi”ndedir. Dünyanın en iyi dans eden adamı veya kızını da bu karnavalda görmek mümkündür. Samba öğrenmek için Rio da Janeiro’daki turist derslerine katılabilir; Mangueira ve União da Ilha’dan ders alabilirsiniz. Rio Karnavalı ne zaman merak edenler için belirtelim. Renkli karnaval 25 Şubat 2022 tarihinde başlayıp 5 Mart 2022 tarihinde sona erecek.

Avusturya – Vals

Avusturyalı klasik batı müziği bestecisi Johann Strauss II, vals dans türünün tüm dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Öyle ki “vals kralı” olarak ün yapmıştır. Çiftlerin birbirine sıkıca tutunup bir nokta çevresinde döndüğü vals, Avustralya’nın geleneksel dansı olarak bilinir. Gerçek Avusturya valsini görebileceğiniz en iyi yer1877’den beri Vienna Opera’sında gerçekleşen Opernball’dur. Viyana’nın en prestijli dans okulu Elmayer’de tahmin edebileceğiniz üzere en popüler dans Elmayer’dir.

İspanya – Flamenko

İspanya, dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralaması yapıldığında mutlaka yer verilen bir ülkedir. “İspanyol dansı” olarak da bilinen flamenko, İspanya’nın simgelerinden biridir. Endülüs Halk Müziği eşliğinde yapılan bu coşkulu dans, Madrid ve Sevilla’da yemek eşliğinde şov gösterisi olarak yapılır. Flamenko şovlarının yapıldığı yer tablaos olarak adlandırılır. En popüler flamenko dansçısı Antonio Najarro’dur.

Küba – Salsa

Salsa hangi ülkenin dansı merak edilir. Bu dans Karayipler kökenli bir dans türüdür. Hareketli müziğiyle dikkat çeken bu dansın doğduğu Küba, dünyanın en iyi dans eden ülkeleri arasında sayılır. Salsada çiftlerin uyumu önemlidir ve pistin tamamını kullanmak gerekmez. Kalıplaşmış hareketler yoktur. Salsa, dünyanın farklı yerlerinde farklı şekilde yapılır. En iyi ve popüler salsa dansçısı Frankie Martinez’dir.

Hawaii – Hula

Hawaii, adaları ve turkuaz sahilleriyle olduğu kadar Hula dansıyla da ünlüdür. Hula Kahiko ve Hula Aunan olarak iki farklı türde yapılan hula dansı, tanrıları onurlandırmak ve doğurganlığı artırmak gibi amaçlar da taşır. İlahiler ve geleneksel müzik aletleri eşliğinde yapılan dans kahiko; şarkı ve gitar eşliğinde yapılan hula ise aunan olarak bilinir. Ülkede bu dansı öğretmek üzere özel olarak hizmet veren okullar vardır. Bu okullara “halau”; öğretmenlere ise “kumu hula” denir.

İtalya – Tarantella, Bale

Balenin ve tarantella dansının doğduğu İtalya da dünyanın en iyi dans eden 10 ülkesi arasında kendine yer bulur. Dünyada en fazla kursu olan ve en fazla öğrenilmek istenen dans baledir. Marius Petipa ve Marie Taglioni, gelmiş geçmiş en iyi bale ustalarıdır.

Türkiye’de pek meşhur olmasa da ünü İtalya’nın dışına taşan tarantella dansının ilginç bir hikâyesi vardır. Tarantula ısırığında zehri vücuttan atmak için terlemek gerekmesi bu ilginç dans türünü ortaya çıkarmıştır.

Yunanistan – Sirtaki

Sirtaki, Yunan folklörünün önemli bir unsuru olmakla birlikte temelleri Osmanlı döneminde İstanbul’da oynanan hasapiko (kasap) dansına dayanan bir dans türüdür. Sirtaki, Míkis Theodorakis’in Zorba Dansı adlı müziğiyle oynanır. 1960’lardan sonra popüler hale gelen bu dans, Yunanistan’ın ulusal dansı olarak bilinir. Yunan danslarında dünyaca ünlü eğitmenler Elena & Christos Shakallis kardeşlerdir.

Amerika – Tap, Breakdans, Çarliston

Amerika, birçok dansın anavatanıdır. Dolayısıyla dünyanın en iyi dans eden ülkesi olmak için güçlü bir adaydır. Breakdance, 1970’lerin sonlarında New York’un Bronx mahallesinde Siyah ve Hispanik gençler arasında ortaya çıkmıştır. “Akrobatik ve pantomomik bir sokak dansı” olan breakdans, Türkiye’de 1983 yılında kendini göstermiş ve büyük ilgi görmüştür.

Ayak ucu ve topukların yere vurulmasıyla yapılan bir dans türü olan tap dansı da Amerika’da ortaya çıkmıştır. Bu dans, adını dans sırasında giyilen ayakkabının burnundaki ve topuklarındaki metallerin çıkardığı sesten almıştır. 2016 yılında vizyona giren müzikal türündeki “Âşıklar Şehri” filmi bu dansın popüler hale gelmesini sağlamıştır.

Ülkede 1920’lerde ortaya çıkan ve adını Charleston bölgesinden alan çarliston dansı da dünyaca ünlü bir dans türüdür. Caz müziğiyle yapılan bu dans hem bireysel hem eşli hem de grup halinde uygulanabilir olmasıyla da dikkat çeken bir danstır.

Ukrayna – Hopak

Kendine özgü dansı hopak ile Ukrayna da dünyanın en iyi dans eden ülkeleri arasındadır. Hopak, Ukrayna Parlamantosu Verhovna Rada tarafından 2017’de milli spor olarak kabul edilmiştir. Zaporoje Kazakları’ndan gelen bu dans; güç, kahramanlık ve asaleti simgeler. Ukrayna ulusal dansı hopak, spor salonlarında kursu verilen bir savaş dansıdır. Eskiden sadece erkeklere özgü olan bu dansa artık kadınlar da dâhildir.

Balkanlar – Penguen

Penguen dansı, son zamanlarda tüm dünyada çok popüler hale geldi. Düğünlerden futbol maçlarına hemen her etkinlikte yapılan bu dans dünya gençlerinin gözdesi. Ülkemizde de bu dans çok popüler. Dansın bu denli popüler olmasıyla penguen dansı hangi ülkeye ait sorusu da gündeme geldi. Bu dans Balkanlara ait bir danstır.

Pakistan – Mujra

Pakistanlı kadınların geleneksel dansı nedir merak konusudur. Pakistanlı kadınların yaptığı dans, Hindistan ve Bangladeş’te de yaygın olan mujra dansıdır. Bu dans Babür imparatorluğu döneminde Güney Asya’da ortaya çıkmıştır. Sanatın erotizm ile harmanlandığı bu dans türünü, Bollywood yapımı filmlerde görebilirsiniz.

Dans ve müzik vazgeçilmezinizse aşağıda önerdiğimiz en iyi şarkılar yazımızı da okumalısınız.

Tavsiye ettik: En İyi Şarkılar Tavsiye

Dünyanın En İyi Dansçısı Kim?

Dans, herkesin yapabileceği bir aktivitedir. Bununla birlikte dans denildiğinde adı geçen isimler, uzmanı oldukları dansta figürleriyle adeta şov yapar. Birden fazla dans konusunda uzmanlaşan, müzik ve ritim konusunda bilgisi olan, çevik kişileri dansçı olarak ifade edebiliriz. Şu isimler, dünyanın en iyi dansçısı kim diye sorulduğunda ilk akla gelen isimlerdir.

Michael Jackson

Pop’un Kralı” olarak tanınan Afro-Amerikalı müzisyen ve dansçıMichael Joseph Jackson, hem şarkıları hem giyim tarzı hem de kendine has dansıyla hayranlık uyandıran bir sanatçıydı. Tarihi 1930’lu yıllara dayanan moonwalk dans figürünün dünyaca tanınmasını sağlamıştır. Pek çok isim ay yürüyüşü olarak bilinen bu dansı yapmaya çalışmışsa da Michael Jackson kadar başarılı olamamıştır. Jackson, şüphesiz gelmiş geçmiş en iyi dansçılardan biridir.

Carlos Agosta

Carlos Agosta, “Küba’nın Michael Jackson’ı olacağım” hayaliyle yola çıkmış ve “dansın süper starı” haline gelmiş bir isimdir. Dünyaca ünlü balet Carlos Acosta, dans alanında pek çok prestijli ödülün sahibidir. Acosta, Küba’nın ünlü dans grubu Acosta Danza’nın kurucusudur.

Blackpink – Lisa

Blackpink, özellikle de 750 milyon görüntülenmeye ulaşan “Ddu-Du Ddu-Du” adlı şarkısıyla K-pop’un popülerliğini artıran bir müzik grubudur. Spotify tarafından en çok dinlenen kadın K-Pop grubu seçilen Blackpink dansıyla dikkat çeken bir gruptur. Grubun lideri Lisa (Pranpriya Manoban) K-Pop oylama sitesi KingChoice tarafından yapılan ankette “dünyanın en iyi dans eden kızı” seçildi.

BTS – Jimin

Bütün dünya gençlerini kendine hayran bırakan BTS,K-pop’un en büyük grubudur. Grammy Ödülleri’nde aday gösterilen ilk K-pop grubu unvanı taşıyan grubun vokallerinden biri olan dansçı Jimin, K-Pop oylama sitesi KingChoice tarafından yapılan ankette “dünyanın en iyi dans eden adamı” seçildi. BTS dünya gençleri arasında dünyanın en iyi dans eden grubu olarak bilinir.

Akay Üstünel

Akay Üstünel, sokak dansı türlerini bünyesinde barındıran dans yarışması Red Bull Dance Your Style’da 16 dansçı arasında seyirci oylarıyla birinci seçildi. 4 Aralık’ta gerçekleşecek  dünya finalinde Türkiye’yi temsil edecek olan Üstünel, pek çok film ve dizide koreograf olarak yer almıştır. Dünyaca ünlü koreograf Supple Nam’ın asistan koreograflığını da yapmıştır.

Metin Yazır

Metin Yazır, dünyanın en önemli on tango hocasından biridir. Arjantin tangoyu Türkiye’ye Metin Yazır getirmiştir. Türkiye’nin ilk Arjantin Tango merkezi Baila Tango, Metin Yazır’ın önderliğinde kurulmuştur.

Uzman Görüşü

Dans etmek hem zihinsel hem fiziksel sağlığa faydalıdır. Aynı zamanda toplumları birleştirir. Bu yazımızda bahsettiğimiz danslarıyla ünlü ülkeler, dünyanın en iyi dans eden ülkesi hangisi sorusuna yanıt niteliğindedir. Dünya dansları söz konusu olduğunda özellikle Amerika, İtalya, Avustralya gibi ülkelerin öne çıktığını görüyoruz.  Dünyanın en iyi dans eden kadını veya müzik grupları da bu ülkelerin vatandaşlarıdır.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.