Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması

Üniversite hazırlığında bulunan gençlerin dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması arayanlara en iyi dünyanın 10 üniversitesi sıraladık.

en iyi üniversiteler

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasına bakıldığında, aslında bu sıralamanın hiç değişmediğini bir şekilde görürüz. Dünyanın en İyi üniversiteleri başarı grafiklerini koruyarak zirveyi hiçbir zaman bırakmıyor. Okula başladığımız günden bu yana, koyduğumuzun hedefin temeli iyi bir üniversite öğreniminden geçiyor. Tercih yapmaya yaklaşırken üniversite dünya sıralaması ilk aklımıza takılan soru olmakla birlikte bu okulları incelemeye başlıyoruz.

Üniversite Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimiz dünya üniversite sıralaması yüksek olan okulları tercih etmek isteriz. Peki dünyanın dünyadaki en iyi üniversiteler arasında bulunan seçenekler, kariyer planlamamızı yaparken bize ne gibi katkılar sağlayacak? Hepimiz için, üniversite seçiminin yanı sıra bölüm seçimi de önem arz ediyor.

Seçeceğiniz okul ve bölümün sahip olduğu olanaklardan tutun da gelecekte bize ne gibi katkılar sağlayacağına kadar birçok soruyu cevaplayabilmek en az iyi notlar almak kadar önemli. İlk adım olarak ilgi alanlarımızı doğru konumlandırabilmek gerekiyor. Seçeceğiniz okulun kariyer planlamanıza ne kadar uyduğunu doğru tahlil etmek birinci aşama olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunun doğru cevabını bulabilmek başarılı bir iş hayatının zeminini hazırlıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri başarı grafiklerini bu şekilde koruduğundan dünyanın en iyi 10 üniversitesi de iyi notların yanı sıra akademik araştırmalar da talep ediyor.

Yurt dışında okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Henüz Türkiye’deki okullar dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasında yer almadığı için çoğu öğrenci eğitimine yurt dışında devam etmek istiyor. Yurt dışında öğrenim görmek eskisi kadar zor olmadığı için de çoğu öğrenci bu fırsatlardan yararlanabiliyor.
Yabancı dil gelişimi, dünyayı gezebilme fırsatı ve yeni ilişkiler geliştirebilme fırsatı sunmasının yanı sıra yeni deneyimlerle dünyayı tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. Dünyanın en iyi 10 üniversitesi sırlamasındaki okullara gitmenin dezavantajlarından bahsedecek olursak zorlu bir adaptasyon süreci sizleri bekliyor. Hiç bilmediğiniz bir kültüre uyum sağlama çabası sizleri yorabilir.

En İyi Dünyanın 10 Üniversitesi

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasına baktığımızda 1865 yılında eğitime başlayan ve aynı zamanda mimarlık ve mühendislik konusunda isim yapmış olan Massachusetts Institute of Technology (MIT), 2020 yılında da zirveyi kimseye kaptırmadı. Dünya üniversite sıralaması sırasıyla Stanford, Harvard, Oxford, California Institute of Technology, ETH Zurich, Cambridge, University College London, Imperial College London ve University of Chicago olmak üzere uzun yıllardır kaliteli bir üniversite öğrenimi görmek isteyenlerin hayallerini süslüyor.

1. Massachusetts Institute of Technology (MIT)

dünyanin en iyi üniversitesi-massachusetts teknoloji enstitüsü mit

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasında dünyanın en iyi üniversitesi sayılan Massachusetts Institute of Technology, mimarlık ve mühendislik alanında sağlam bir kariyer planlaması yapmak isteyenlerin birinci tercihi arasında yer alıyor. Ayrıca bu okulun öğrencilerine konaklama imkanı sağlayan 6 adet de kampüsü bulunuyor. Üniversite hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2. Stanford Üniversitesi

dünya üniversite sıralaması-stanford üniversitesi

Dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasına baktığımızda QS sıralamasında iki numara olan Stanford, 1891 yılında eğitim hayatına başladı. Dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasında bulunan bu okul dünyanın en fazla bilinen okulları arasında olmasının yanı sıra işletme ve hukuk alanında başarı grafiklerinde birçok üniversitenin önüne geçmiştir.

3. Harvard Üniversitesi

dünyadaki en üniversiteler-harvard üniversitesi

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasında ilk 3’te olan ve 1636 yılında kurulan bu üniversite Amerika’nın en köklü öğretim kurumlarındandır. SAT puanları en yüksek olan öğrenciler bu okula girebilmek için uzun yıllardır birbirleriyle yarışıyor. Dünyanın en büyük akademik kütüphanesine sahip olmasıyla tanınan bu okul sanattan fen bilimlerine kadar birçok bölümü kapsıyor.

4. Oxford Üniversitesi

dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması-oxford üniversitesi

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasında dördüncü sırada olan ve 38 bağımsız yüksekokulu ve 6 koleji bulunan bu okul tüm dünyadaki popülaritesini koruyor. Araştırmaya yönelik olan bu üniversite Russel grubunun bir üyesi olarak ve Oxford İngiliz üniversiteleri en başarılı ve kaliteli akademisyenleri bünyensinde barındırması ile tanınmaktadır. Oxford’u vazgeçilmez kılan bir diğer özelliği ise, öğrencilerine bire bir haftalık ders programı dahilinde eğitim vermesi.

5. California Institute of Technology

en iyi üniversiteler-kaliforniya teknoloji enstitüsü

1891 yılında kurulan bu üniversite dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasında beşinci sırada yer alıyor. Fen bilimleri alanında isim yapmış bu okul bütün birinci sınıf öğrencilerine konaklama imkanı da sunuyor.

6. ETH Zurich

en iyi 10 üniversite-eth zurih

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasına baktığımızda altıncı sırada bir Avrupa üniversitesi daha görüyoruz. Dünyaca ünlü üniversiteler arasında yer alan ETH Zurich İsviçre’de bulunuyor. Avrupa’nın en iyi teknik üniversitesi olarak adlandırılan bu okul Avrupa’nın MIT’si olarak da anılıyor.

7. Cambridge Üniversitesi

üniversite dünya sıralaması

Üniversite dünya sıralamasına bakıldığında, dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasında yedinci sırada olan ve 1209 yılında kurulan bu okul, dünyada dördüncü, İngiltere’nin ise en büyük eğitim kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. Oxford Üniversitesi’nden ayrılan akademisyenlerin kurduğu bu okulda okuyabilmek için A derecesinde notlara sahip olmanın yanı sıra çeşitli başarılar da isteniyor. Fen bilimleri alanında verdiği eğitimle tanınan bu üniversite onlarca Nobel Ödülü almasıyla tanınıyor.

8. University College London

dunyaca ünlü üniversiteler-londra üniversitesi koleji

Araştırma ve öğretim kalitesiyle uluslararası bir üne sahip olan bu üniversite, dünyanın en iyi klinik tıp alanında çalışmalar yapan eğitim kurumu olarak tanınıyor. Merkezi konumu sayesinde akademik kaynaklara erişimin en kolay olduğu sayılan bu okul dil, hukuk, tarih ve astrofizik gibi eğitimler de vermektedir.

9. Imperial College London

üniversite sıralamaları dünya-londra imparatorluk koleji

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasında sekizinci sırada olan ve 1907 yılında kurulan bu okul disiplinler arası çalışmalar yürütmesiyle tanınır. 15 bine yakın öğrencisi bulunan bu okul mühendislik tıp, işletme ve doğa bilimlerine ilişkin akademik eğitimler vermektedir.

10. University of Chicago

dünyadaki en iyi üniversiteler sıralaması-chicago üniversitesi

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında son sırasında yer alan University of Chicago fen bilimleri, sosyal bilimler ve beşeri bilimlerin yanı sıra ilahiyat programlarını da kapsıyor. Okulun 15 bin civarı öğrencisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.