duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Özellikle mutfak iç duvarlarımız sık sık lekelenmektedir. Bunlardan en zoru da yağ lekeleridir. Bu yazımızda duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar sizler için sıraladık.

Bayanların evde en çok vaktini geçirdiği bölüm mutfaktır ve mutfağın her zaman temiz, düzenli olmasını isterler. Ama en çok kirlenen yerde her zaman mutfaktır. Bu yüzden sürekli temizlik ister. Özelikle yemeğin piştiği alandaki iç duvarlar yağ ve salça lekesi olur. Yazımız devamında duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar ve duvardaki yağ lekesi nasıl çıkarılır bilinmesi gereken etkenler nelerdir sizler için sıraladık.

Çocuklar ve hatta yetişkinler bile kızartmaya bayılır ama kızartma yapmak etrafa yağ sıçradığı için bir eziyet oluyor. Yemek yaptıktan sonra ocak, aspiratör ya da yağ lekesi olan duvarlar hemen temizlenmezse o bölgelerde tabaka oluşuyor ve yağ lekesini çıkarmak daha da zorlaşıyor. İşte duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar, yağ lekesini çıkarmada en etkili çözüm nedir gibi türden çok sayıda sorularınızın cevabı;

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır Bilinmesi Gereken Etkenler

Duvardaki yağ lekesini çıkarmada bilinmesi gereken 3 etken vardır. Bu hususları bilmemiz durumunda duvardaki yağ lekesini daha kolay çıkarabiliriz. Bu etkenler şunlardır:

  1. Duvarın hangi malzemeden yapıldığıdır. Duvarlarda alçı kullanılmışsa yağı hemen emdiği için duvardaki yağ lekesini çıkarmak biraz zorlaşır. Alçı duvarlarda yağı silseniz bile duvar kuruduğunda yağ lekesi tekrar ortaya çıkacaktır. Bu duvarlarda alçıyı kazıyıp tekrar tadilat yapmak gerekir

2. Yağ lekesini temizleme de diğer etken duvarda kullanılan boyadır. Duvarlarda leke tutmaz sentetik boya kullanılırsa duvardaki yağ lekesini çıkarmak daha da kolay olacaktır.

3. Yağ lekesini çıkarmada lekenin duvarda kalma süresi de önemli bir etkendir. Leke duvarda ne kadar uzun süre kalırsa çıkarmak o kadar zorlaşır. Duvar yağ olur olmaz temizlersek az zahmetle kolayca yağa lekelerinden kurtulmuş oluruz.

Duvardaki Yağ Lekesi Temizlerken Dikkat: Duvardaki yağ lekesini temizlemeden önce mutlaka eldiven kullanmalıyız. Çünkü kullanılan kimyasal maddeler ellerinize zarar verebilir. Tüm bu etkenlerin yanında duvardaki yağ lekesini çıkarmak için kullanılan yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler;

Duvar Lekeleri Nasıl Temizlenir?

1. Yağ Çözücü + Bulaşık Deterjanı + Çamaşır Suyu + Ilık Su

Yarım kova ılık suyun içerisine biraz yağ çözücü, biraz bulaşık deterjanı, biraz da çamaşır suyu koyup karıştırın. Yumuşak bir süngeri suya batırıp sıkın ve fazla bastırmadan duvarı silin. Silerken fazla bastırmak duvarın tahriş olmasına hatta boyanın çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden silme esnasında daha dikkatli olmalısınız. Duvardaki yağ lekesini temizleme işleminden sonra mutlaka duvarı durulamalı ve kurulamalısınız.

2. İspirto + Ilık Su + Sabun

Bir kova ılık suyun içerisine yarım su bardağı ispirto koyup karıştırın. Bu karışım ile duvardaki yağ lekesini fazla bastırmadan silin. Sonra kuruyunca sabunlu bez ile üstünden geçin.

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

3. Elma Sirkesi

Duvardaki yağ lekelerini elma sirkesiyle silerseniz yağ lekelerinin geçtiğini göreceksiniz. Çünkü sirke yağı emer.

4. Sirke + Karbonat + Tuzlu Su

Duvardaki yağ lekesini geçirmek için sirke, karbonat ve tuzlu suyu karıştırıp duvarlarınızı yavaşça silin. Sildikten sonra mutlaka kurulayın.

5. Anway Yağ Çözücü/Mutfak Temizleyici

Anway markasının yağ çözücüsü yağ lekesi olan duvarlarınızı çok iyi temizler. Hatta kalıplaşmış yağlar için Anway Oven Cleaner ürününü kullanın, gözlerinize inanamayacaksınız. Ürünün içindeki fırça yardımıyla duvardaki yağ lekesinin üzerine yağ çözücüyü sürün ve az bekleyin, yağ lekelerinin kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

Detaylı bilgi için: Anway Home Mutfak Temizleyici

6.Su + Bulaşık Deterjanı + Metal Tel

Eğer duvarınız pürüzsüz ise yani fayans kaplı ya da yağlı boya ile boyanmışsa su ve bulaşık deterjanını karıştırıp metal tel ile hafifçe sürttüğünüzde yağ lekelerinin kolayca çıktığını göreceksiniz.

7.Alkol Ve Alkollü Ürünler

Alkol yağ lekesinin düşmanıdır. Özellikle izopropil alkol çok etkilidir. Eğer duvardaki yağ lekesinin üzerinden çok zaman geçmiş ve tabaka halindeyse trisodyum fosfat en etkili olanıdır. Kolonya ile de duvardaki yağ lekeleri silerek kurtulabilirsiniz.

8. Saç Spreyi

Saç spreyi uzun süreli kalan yağ lekelerinde çok etkilidir.

9.Karbonat + Soda Karışımı

1 fincan suya 3 yemek kaşığı karbonat eklenerek karışım hazırlanır. Hazırladığınız bu karışımla duvardaki yağ lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Amonyak asidik olduğu için yağlı boya izini bile çıkarır.

Sonuç olarak duvardaki yağ lekesini çıkarmak için bulaşık deterjanı, arap sabunu ve yağ çözücü spreyler en güvenilir ve pratik çözümlerdir. Eğer duvardaki yağ lekesini hiç çıkaramıyorsanız yağ olan kısmı kazıyın yeniden boya sürün, böylece leke tamamen ortadan kalkacaktır.

Tavsiye ettik: Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.