En iyi 5 PC Oyunları Listesi

Bugünkü konumuz En iyi 5 PC Oyunları Listesi. Çoğumuzun çocukluğumuzdan beri yakın arkadaşı olan bilgisayar oyunları yıl geçtikçe raflardaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Öyle ki oyunların yapımcı firmaları her geçen yıl oyunlara ayırdıkları bütçeleri artırmaya, milyon dolarlar seviyesinde, devam ediyor. Ve bu bütçelerin oyunların kalitesinin, oyunların yapımında bulunan çalışanların, oyun reklamlarının ve oyuncu kitlesinin artmasıyla çok daha fazla sayılara ulaşması hiç de zor değil. Özellikle oyunların artık tek bir platforma çıkmadığını da düşünürsek farklı platformlardaki oyuncuların da artması oyun yapımcılarının yaptıkları işe daha fazla önem vermesine neden oluyor. Kısacası ilerleyen yıllarda milyar dolarlık bütçeleriyle karşımıza çıkan oyunları oynamak hiç de uzak değil. Ki bu tarz büyük bütçeler ayrılan oyunların ne kadar güzel olacağını düşünmek de ayrı bir haz.

Bu yazımızda 2017’ye girmişken tüm zamanların En iyi 5 PC Oyunları Listesi olarak bir listede toplamaya çalışacağız. Mutlaka oynamanız gereken PC oyunlarından sadece 5 tanesi bu listede olacak. Fakat bu liste 5 oyundan oluşacak ki bu da işimizi oldukça zorlaştıracak gibi görülüyor. Çünkü piyasadaki ve geçen yıllarda çıkan oyunların arasında öyle oyunlar var ki, kıyaslama yapmamızı neredeyse imkânsızlaştıracak derecede bizi kendine bağlayan ve gerek hikâyesi gerek oynanışıyla bizi oyun içerisinde hissettirecek kadar gerçekçiler.(Bu aklıma gelen En iyi 5 PC Oyunları Listesi ni paylaşacağım. )

En iyi PC Oyunları Listemizi yapmaya başlamadan önce 3 kategori seçmemiz listemizi yaparken bize kolaylık sağlayacak. Kategorilerimiz :

 • -“En iyi FPS Oyunu”
 • -“En iyi Strateji Oyunu”
 • -“En iyi yarış Oyunu”

En İyi FPS Oyunu

FPS türündeki örnekler o kadar fazla ki içlerinden sadece bir tane oyunu seçmek gerçekten çok  zor fakat yukarıdaki paragrafta belirttiğim üzere sizlere aklıma gelen ilk 5 oyunu söyleyeceğim:

 • Half Life
 • Counter Strike 1.6
 • Call of Duty: Modern Warfare
 • Quake
 • Bioshock

Counter Strike 1.6 dediğinizi duyar gibiyim. Ki aynı şeyi bunları yazarken ben de söylüyorum. Dünyanın en çok oynanan fps oyunu olan Counter Strike En İyi 5 PC Oyunları Listesi nde En İyi FPS Oyunu koltuğuna oturuyor. Call of Duty:Modern Warfare gönlümüzün birincisi o ayrı tabi. Captain Price’a ve ekibine selam olsun.

En İyi Strateji Oyunu

Şahsen oyunlarda beni en çok kendine bağlayan unsur hikayedir. Bu yüzden En İyi Fps Oyunu kategorisinde Counter Strike 1.5’i Call of Duty : Modern Warfare’in üzerine yazarken vicdanımla karşı karşıya gelmekten kaçamadım. (Fakat bu kategorilere oyun seçerken sadece hikayeyi baz alarak değil ; oyunu genel anlamda bir süzgeçten geçirerek seçiyoruz. O yüzden içim biraz rahat.)

Gelelim strateji oyunlarına. Strateji oyunlarında genellikle hikaye ön planda değildir. Daha çok ekonomi , diplomasi ve uygulayacağınız taktikler önemlidir. Bu yüzden bu kategoriye oyun seçerken hikayenin önemi çok çok az olacak. Daha çok oyunun işleyişi ve diplomasi tarzı şeyleri göz önünde bulunduracağız.

En iyi 5 PC Oyunları Listesi

 • Age of Empires 2
 • Medieval II: Total War
 • Command & Conquer: Generals
 • Civilization V

Açıkçası ilk 3 oyun arasında büyük bir rekabet var ve aralarından birini seçmek çok zor.Fakat ekonomi , taktik , diplomasi tarzı şeyler işin içine girdiğinde Medieval II: Total War çok rahat bir şekilde kendini diğerlerinden ayırıyor ve En İyi PC Oyunları Listesi nde En İyi Strateji Oyunu oluyor.

En İyi Yarış Oyunu

Gelelim son kategorimize. Sanırım hepimizin aklına aynı oyunlar geliyor. O yüzden fazla uzatmaya gerek yok :

 • Need For Speed: Underground 2
 • Need For Speed: Most Wanted
 • Forza Motorsport 4
 • Gran Turismo 5
 • Colin McRae: Dirt 2

Oyunları yazarken aslında çok daha kolay bir seçim olacağını düşünmüştüm. Fakat Need For Speed: Underground 2 ve Need For Speed: Most Wanted bu rekabette öne geçmeyi diğer oyunları elemek zor da olsa başardı. Asıl zorluk ise bu iki oyundan hangisinin diğerini eleyeceğini seçmekte. Çoğu elementi göz önünde bulundurduğumda Need For Speed: Most Wanted En iyi 5 PC Oyunları Listesi nde En İyi Yarış Oyunu olmaya hak kazanıyor.

Böylelikle 2016’nın sonuna gelirken bizleri en çok etkileyen ve kendini bize en çok sevdiren oyunlardan birkaçını hatırlamış olduk.Eminim birkaç anınız bu yazıyı okurken aklınza gelmiştir. Eğer yukarıdaki oyunlardan herhangi birini hala oynamadıysanız daha fazla vakit kaybetmeden başlamanızı tavsiye ediyorum. Umarım yaptımız liste seçeceğiniz oyunlarda size yardımcı olur.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.