en iyi animasyon filmi

En İyi Animasyon Filmleri Öneri

Dünyanın en iyi animasyon filmleri IMDb puanına göre derledik. Animasyon filmleri tavsiye arayışındaysanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Vaktinizi dünyanın en çok izlenen animasyon filmleri izleyerek değerlendirmeye karar verdiyseniz ve animasyon filmleri tavsiye arayışındaysanız yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Sinema, bir sanat etkinliği olmanın ötesinde toplum için sosyokültürel ihtiyaç haline gelmiştir. Disney gibi film yapım şirketleri de çocuklara yönelik animasyon filmleri üretmeye başlamıştır. En güzel animasyon filmleri, çocukları ödüllendirmenin ve ailece vakit geçirmenin en iyi yolu haline gelmiştir.

Siz de, animasyon filmlerinin çocukların dünyasındaki etkisinin farkında bir ebeveyn olarak en iyi animasyon filmleri önerilerine mi ihtiyaç duydunuz? Öyleyse IMDb puanı ve gördüğü ilgiyi de baz alarak derlediğimiz en iyi animasyonlar listemize göz atın ve rutin tempoya kısa bir ara verin.

En İyi Yetişkin Animasyon Filmleri

1. Aslan Kral

en iyi animasyon filmi
aslan kral filmi
Gösterim Tarihi:1994 – 2019
IMDb Puanı:8,5 – 6,8
Aslan Kral en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

“Aslan Kral” 1994 yılında ilk yayımlandığında popüler kültüre damga vuran bir yapım olmuştu. Kült haline gelen ve dünyanın en iyi animasyon filmleri arasında bulunan filmin yeni versiyonu, 3D animasyon tekniği ile çekilmiştir. Gişe rekoru kıran filmin belgesel havasında olması dezavantaj da sayılabilir; fakat nostalji yapmak ve çocuğuyla birlikte vakit geçirmek isteyen yetişkinler için iyi bir seçim olacaktır.

2. VOL-İ

en iyi animasyon filmi
vol i filmi
Gösterim Tarihi:2008
IMDb Puanı:8,4
Vol-i en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

2003 yapımı animasyon filmi Kayıp Balık Nemo’nun yönetmeni Andrew Stanton’un yönetmenliğini üstlendiği “VOL-İ”, Oscar dâhil pek çok prestijli ödülün sahibi olmuştur. Dolayısıyla sinema tarihinin en önemli animasyonlarından biridir. Animasyon türünde eleştirisel bir film olan Vol-İ, hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından en sevilen animasyon filmleri arasındadır. Yönetmenin, 8,1 IMDb puanıyla dikkat çeken filmi “Kayıp Balık Nemo”yu da izlemenizi öneririz.

3. Zootropolis: Hayvanlar Şehri

en iyi animasyon filmi
zootropolis animasyon filmi
Gösterim Tarihi:2016
IMDb Puanı:8
Zootropolis Hayvanlar Şehri en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

“Zootropolis” en popüler animasyon filmleri arasında yer almamakla birlikte IMDb puanı da gösteriyor ki en iyi Disney animasyon filmleri listesi yapılsa ilk sıralarda yer alabilecek bir filmdir. Teknolojiyi kullanabilen hayvanların birlikte yaşadığı bir şehirde geçen hikâye sürükleyicidir. Kurgu, çekim kalitesi ve oyunculuk da gayet başarılı diyebiliriz. Ailece seyredebileceğiniz bir film olsa da verdiği mesajlar sadece yetişkinlere yöneliktir.

4. Yukarı Bak

en iyi animasyon filmi
yukarı bak filmi
Gösterim Tarihi:2009
IMDb Puanı:8,2
Yukarı Bak en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

Pete Docter ve Bob Peterson’ın yönetmenliğini paylaştığı “Yukarı Bak”, komedi, drama ve macera türündedir. Çocuklara uygun olarak lanse edilmiş olsa da filmdeki mesajları yetişkinler anlayabilir. Hatta filmin ilk 10 dakikası ağlatabilecek kadar duygusaldır. “Hayalleri için evini sırtında taşıyan” Carl Fredricksen karakteri ve anlatılan aşk hikâyesi ile “Yukarı Bak”, romantik bir film tadında bir animasyondur. Film, “En İyi Animasyon” ve “En İyi Müzik” dallarında Oscar heykelciği kazanmıştır.

5. Son Peygamber Hazreti Muhammed

en iyi animasyon filmi
son peygamber hazreti muhammed filmi
Gösterim Tarihi:2002
IMDb Puanı:7,4
Son Peygamber Hazreti Muhammed en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

“Hz. Muhammed: Son Peygamber,  “animasyon filmi ve Kur’an destanı” olarak tanıtılmıştır. Richard Rich’in yönettiği film, İslam dünyası tarafından en beğenilen animasyon filmleri arasında bulunur. İslam ve Hz. Muhammed’in (S.A.V.) ilk günlerine odaklanan bu film, sınırlı ülkede sınırlı sinemada vizyona girmiştir. Bu filmin, konusu bakımından alanında nadir bir film olması da en iyi çizgi sinemalar ve en iyi islami animasyon filmi sayılmasında etkili olmuştur. Filmin ABD yapımı olması eleştirilmiş olsa da müslümanlara yönelik olumsuz herhangi bir nokta yoktur. Bilgiler doğru aktarılmıştır. Müslüman bir ailenin birlikte izleyebileceği, izlerken de öğrenebileceği etkileyici bir filmdir.

6. Kötü Kedi Şerafettin

en iyi animasyon filmi
kötü kedi şerafettin filmi
Gösterim Tarihi:2016
IMDb Puanı:7,2
Kötü Kedi Şerafettin en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

Yönetmen koltuğunda Ayşe Ünal ve Mehmet Kurtuluş’un oturduğu “Kötü Kedi Şerafettin” de yerli yapım en güzel animasyon filmler arasındadır. Önemli festivallerde ilgi gören ve büyük film pazarlarında uluslararası satışı gerçekleştirilen film, karikatürist Bülent Üstün’ün aynı adlı çizgi romanından uyarlanmıştır. En iyi çocuk animasyon filmleri arayışındaysanız farklı alternatifleri değerlendirmelisiniz. Nitekim “yerli Garfield” olarak ifade edilen bu film, yetişkin animasyon filmidir. Üstelik 13 yaş sınırı ibaresi, TV’de yayımlandığında RTÜK cezası almasına engel olamamıştır. Çünkü filmde fazlasıyla küfür vardır. Çocuğunuzla birlikte seyretmenizi önermeyiz.

5.Kayıp Armağan

en iyi animasyon filmi
kayıp armağan filmi
Gösterim Tarihi:2010
IMDb Puanı:6,8
Kayıp Armağan en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

Yerli yapım 3 boyutlu animasyon filmi “Kayıp Armağan”, senaryosunu ünlü oyuncu Cemal Hünal’ın yazdığı bir animasyon filmidir. Filmin yönetmenliğini yapan isim de Hünal’ın kardeşi Kerem Hünal’dır. Film, farklı kültürlerden iki insanın dostluğunu konu edinmiştir. Filmde dikkat çeken detaylardan biri de karakterleri seslendiren sanatçılar arasında duayen oyuncular Tuncel Kurtiz ve Ali Poyrazoğlu’nun da bulunmasıdır.

En İyi Çocuk Animasyon Filmleri

1. Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas

en iyi animasyon filmi
aslan hürkuş kayıp elmas filmi
Gösterim Tarihi:2021
IMDb Puanı:7,9
Aslan Hürkuş Kayıp Elmas en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

Animasyon filmleri türkçe arayışında bulunanlar için Hakan Bol’un yönetmenliğini yaptığı “Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas” 2021 çıkışlı bir animasyon olmasına rağmen, COVID-19 pandemisi nedeniyle 2022 yılına ertelenmiştir. Yüksek IMDb puanıyla dikkat çeken film, TRT Çocuk’ta yayımlanan çizgi film, Aslan’ın beyazperde uyarlamasıdır. Filmin, okul çağındaki çocuklara havacılığı sevdirmesi ve onları milli teknoloji hakkında bilgilendirmesi en iyi animasyon çizgi filmler arasında bulunduğunun göstergesidir. Uçak mühendisi olma hayali kuran Aslan’ın maceralarının konu edildiği filmde Türkiye’nin ilk yerli ve milli eğitim uçağı HÜRKUŞ sergilenmiştir.

Ayrıntılı bilgi için: Aslan Hürkuş; Kayıp Elmas

2. Oyuncak Hikâyesi (Toy Story)

en iyi animasyon filmi
oyuncak hikayesi filmi
Gösterim Tarihi:1995 – 1999 – 2010 – 2019
IMDb Puanı:8.3 – 7.9 – 8.2 – 7.7
Oyuncak Hikayesi en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

Başarılı animasyonlarıyla ödüle doymayan animasyon yapım şirketi Pixar’ın Oyuncak Hikâyesi serisi elbette animasyon filmleri en iyi listemizde yerini almalıydı. 6 yaş ve üzeri yaş grubundaki çocukların ilgiyle takip ettiği seri, “En İyi Özgün Senaryo Oscarı”na aday gösterilen ilk animasyon filmidir. Grafikleri çok gerçekçidir. Oyuncak koleksiyonu yapan bir çocuğun hikâyesi elbette çocuklar için ilgi çekicidir. Serinin dördüncü filmi, Amerikalı Editörler Birliği ACE ( American Cinema Editors ) tarafından animasyon kategorisinde en iyi kurgu ödülüne layık bulunmuştur.

3. Zeytinin Hayali

en iyi animasyon filmi
zeytinin hayali
Gösterim Tarihi:2009
IMDb Puanı:7,5
Zeytinin Hayali en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

Yerli animasyon tavsiye listemize Türkiye’de sinema formatındaki ilk Türk çizgi animasyon film özelliği taşıyan “Zeytinin Hayali” ile devam ediyoruz. Yönetmenliğini Omar Kawan Alani’ın üstlendiği film, gerçek hayat hikâyesinden uyarlanmış. Bu yönüyle diğer pek çok filme göre daha etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Filistin’de yaşanan acıları bir çocuğun gözünden anlatan animasyon filmi, görüntü kalitesi bakımından beklentinizi karşılamayabilir.

4. Maceracı Yüzgeçler: Büyük Gösteri

en iyi animasyon filmi
maceracı yüzgeçler büyük gösteri filmi
Gösterim Tarihi:2020
IMDb Puanı:6,8
Maceracı Yüzgeçler Büyük Gösteri en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

“Maceracı Yüzgeçler: Büyük Gösteri”,  minik bir barbunya balığının, arkadaşlarıyla birlikte İstanbul Boğazı’nın derinliklerinde gerçekleştireceği gösterinin hazırlıklarının konu edildiği animasyon filmidir. Aslında hikâyesinden çok müzikleri ilgi çekmiştir. Bununla birlikte en iyi animasyon filmleri IMDb puanı doğrultusunda sıralandığında ön sıralarda kendine yer bulmuştur.

5. Rafadan Tayfa Göbeklitepe

en iyi animasyon filmi
rafadan tayfa göbeklitepe filmi
Gösterim Tarihi:2019
IMDb Puanı:5,9
RafadanTayfa Göbeklitepe en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

Aslında IDB puanına göre daha iyi filmler de olduğu halde “Rafadan Tayfa: Göbeklitepe” filmine yer vermemizin nedeni, Türkiye’de sinema salonlarında tüm zamanların en iyi animasyon açılışını yapan film özelliği taşımasıdır. 55,7 milyon TL hasılat yaparak en iyi animasyon filmleri arasında yerini alan filmi İsmail Fidan yönetmiştir. TRT Çocuk ‘ta yayınlanan aynı isimli çizgi diziden uyarlanan film, Rafadan Tayfa ekibinin Göbeklitepe’deki (dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu) maceralarını konu edinmiştir. Ülkemizde en çok izlenen animasyon filmleri arasında bulunan bu yapımın yurt dışına açılması şüphesiz turizme de katkı sağlayacaktır. Filmin müziklerini de çok beğendik.

6. Kaptan Pengu ve Arkadaşları

en iyi animasyon filmi
kaptan pengu ve arkadaşları filmi
Gösterim Tarihi:2020 – 2022
IMDb Puanı:5,7 – ?
Kaptan Pengu ve Arkadaşları en iyi animasyon filmleri bilgilendirme tablosu

Engin Baştürk ve Nurullah Yenihan’ın yönetmenliği paylaştığı “Kaptan Pengu ve Arkadaşları”, TRT Çocuk’un sevilen çizgi filminden uyarlanmıştır. En güzel animasyon filmler arasında bulunduğunu düşündüğümüz film, çevre kirliliği konulu ilk yerli animasyon özelliği taşır. Çocukların eğlenirken, küresel hale gelen çevre sorunları hakkında bilgilendirilmesi çok hoşumuza gitti. Filmin ikincisi de ilki gibi şarkılarından seslendirmeye her özelliğiyle en iyi çocuk animasyon filmleri arasındadır. IMDb puanı çok yüksek olmasa da bu filme şans vermenizi öneririz.

Uzman Görüşü; Animasyon Filmleri

Filmleri en çok izlenen ve IMDb puanı yüksek, yerli ve yabancı filmler olarak kategorize ettik. Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri ücretsiz IMDb puanı doğrultusunda izlemek isteyenlere önerdiğimiz filmler arasından tercihinizi yaparken filmin puanın yanı sıra, çekim kalitesi ve ödüller gibi bilgileri de dikkate almalısınız. Anime film izlemek istiyorsanız, aşağıda linkini paylaştığımız en iyi anime filmler tavsiye yazımızı da okumalısınız.

Tavsiye ettik: En İyi Anime Filmler Önerisi

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Gamze BÜLBÜL tarafından yazılmıştır

Editör/İçerik Üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde, çok sayıda model arasında bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar vermenizi kolaylaştırıyorum.
Sitemizde hem deneyim hem bilgiyi odak noktamıza alıp satın alma rehberi oluşturuyorum. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sunuyorum. Ürünler diğer modellerden daha zayıf özelliklere veya daha iyi özelliklere sahip olabilir. Bu noktada sunduğum bilgileri göz önünde bulundurup bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz.