en iyi anime film

En İyi Anime Film Önerileri

Dünyanın en iyi anime filmi hangisi? En iyi anime önerileri listemizde en sevilen ve en çok izlenen animeler hangileri tespit edebilirsiniz.

Dünyanın en iyi animesi ile keyifli vakit geçirmek isteyenler için, en iyi anime film önerileri derledik. En sevilen, dünyada en çok izlenen animeler hakkında bilgiler yazımız devamındadır.

Anime kelimesini ilk okuduğunuzda bu yazının küçük çocuğu olan ebeveynlere hitap ettiğini, okuyucularımıza çocukları için çizgi film önerileri sunduğumuzu düşünebilirsiniz. Ancak en iyi animeler hakkındaki bilgilere değinmeden önce, anime ile çizgi film arasındaki en önemli farkın animelerin her yaşa hitap etmesi olduğunu belirtmeliyiz. Anime ile çizgi film arasındaki fark, yalnızca hitap ettiği kitle de değildir. Değişik türlerde farklı çizim teknikleriyle işlenen animelerde jest ve mimikler daha abartılıdır.

Japon menşeili olan anime kültürü, farklı coğrafyalarda da yaygınlaşmaya başlamıştır. Japon kaligrafi ve resim geleneğine dayanan animeler Netflix gibi platformlarda da karşımıza çıkmaya başladı. Cinsellik dâhil olmak üzere pek çok farklı konunun işlendiği animeler izlemek mümkündür. Hatta anime tutkunları en iyi okul animeleri, en iyi romantik animeler şeklinde anime önerileri arayışındadır. Biz de takipçilerimizin gelmiş geçmiş en iyi animeler arayışını fark ettik ve takipçilerimiz için IMDB puanını da dikkate alarak en güzel animeler önerdik.

En İyi Anime Diziler

1. Ölüm Defteri

en iyi anime dizi
ölüm defteri dizisi
Gösterim Tarihi:2006
IMDb Puanı:9
ölüm defteri fdizisi lmi bilgilendirme tablosu

Japon manga yazarı Tsugumi Ooba’nın, 30 milyondan fazla satan aynı adlı çizgi romanın uyarlaması, kült haline gelmiştir. Dünyanın her yerinden milyonlarca hayranı olması, dünyanın en iyi animeleri listelerinin başında gelmesini açıklar. En iyi anime karakteri olarak bilinen Light Yagami de bu dizinin ana karakteridir. Dizide ana karakter, “ölüm defteri”ni keşfettikten sonra defteri suçluları yok etmek amacıyla kullanılır. İzleyicinin “satranç karşılaşması izlemek” benzetmesini yaptığı dizi şarkılarıyla da sevilmiştir. Dezavantajı fazla dikkat gerektirmesi olabilir.

2. Hunter × Hunter

en iyi anime dizi
hunter x hunter dizisi
Gösterim Tarihi:2011
IMDb Puanı:9
hunter x hunter dizisi bilgilendirme tablosu

Yoshihiro Togashi’nin “Hunter × Hunter” mangasına dayanan anime dizisinde hikâye şöyle başar: Gon Freecss adlı 12 yaşındaki çocuğun, öldüğünü sandığı babası aslında hayattadır. Dizinin günlük hayattan alıkoyacak kadar sürükleyici olması dezavantaj olabilir. En iyi aksiyon animeleri arasında bulunan dizi 6 sezondur.

Ayrıntılı bilgi için: Hunter x Hunter

3. Fullmetal Alchemist: Brotherhood

en iyi anime dizi
fullmeta alchemist brotherhood dizisi
Gösterim Tarihi:2009
IMDb Puanı:9
fullmetal alchemist dizisi bilgilendirme tablosu

“Fullmetal Alchemist: Brotherhood”, Hiromu Arakawa’nın dünya çapında 70 milyondan fazla kopya satan aynı adlı manga serisinden uyarlanmıştır. Hayata bakış açısını değiştirebilecek en iyi fantastik animeler arasında yer alan bu anime, simyacı iki kardeşin ölen annelerini hayata döndürmek için verdikleri mücadeleyi anlatır. İlk bölümleri çocuksu gelebilir; fakat yetişkinler için uygun bir animedir.

4. Violet Evergarden

en iyi anime dizi
violet evergarden dizisi
Gösterim Tarihi:2018
IMDb Puanı:8,5
Violet evergarden dizisi bilgilendirme tablosu

Hakkında pek çok inceleme yazısı yazılan ve Violet Evergarden Gilbert öldü mü şeklinde sorularla araştırılmaya devam eden “Violet Evergarden”, Kana Akatsuki’nin aynı isimli romanından uyarlanmıştır. En sevilen animeler arasında yer alan bu anime dizinin konusu, müzikleri, grafikleri ve verdiği mesajla en iyi anime diziler arasında ilk sıralardadır. Nitekim Crunchyroll Anime Ödülleri’nde “En İyi Animasyon” ödülünü kazanmıştır. Dizinin film versiyonu da var.  Dram türünden hoşlanmıyorsanız farklı alternatifleri değerlendirmenizi öneririz. Çünkü bu anime fazlasıyla duygusaldır.

5. Castlevania

en iyi anime dizi
castlevania dizisi
Gösterim Tarihi:2017
IMDb Puanı:8,1
castlevania dizisi bilgilendirme tablosu

Aynı adlı Japon video oyun serisinin uyarlaması olan “Castlevania”, anime türünü izlemeyi size sevdirebilir. Özellikle de vampir hikayelerini seviyorsanız bol aksiyonlu bu anime hoşunuza gidecektir. En iyi netflix animeleri arasında bulunan Castlevania, 4 sezondan oluşmaktadır. Final sezonu beklentinizi karşılamayabilir; fakat genel olarak etkileyici bir animedir.

6. High School DxD

en iyi anime dizi
high school dxd dizisi
Gösterim Tarihi:2012
IMDb Puanı:7,6
High school dxd dizisi bilgilendirme tablosu

4 sezonluk anime dizi” High School DxD”, en iyi ecchi animeler arasında ilk sıralardadır.  Harem türünde en iyi olarak gösterilen bu animenin konusu kendi haremini kurmayı hayal eden bir lise öğrencisinin yaşadıklarıdır. Anime 24 dakikalık 12 bölümden oluşur. Bu türden hoşlanmayanlar için anlamsız gelebilir.

En İyi Anime Filmler

1. Ruhların Kaçışı

en iyi anime film
ruhların kaçışı filmi
Gösterim Tarihi:2001
IMDb Puanı:8,6
ruhların kaçışı filmi bilgilendirme tablosu

Anime film denildiğinde ilk akla gelen yapımların başında Oscar kazanan ilk anime özelliği taşıyan “Ruhların Kaçışı” gelir. “Uzun metrajlı en iyi animasyon filmi” Oscar’ını kazanan Japon anime film Hayao Miyazaki tarafından yönetilmiştir. En çok beğenilen animeler arasında bulunan bu animeyi Netflix’te de izleyebilirsiniz. Anne ve babasına yardım etmek isteyen küçük bir kız çocuğunun hayaletlerin kaldığı bir otelde kalmak zorunda olmasıyla başlayan anime, Japon sinema tarihinin en başarılı filmlerinden biridir. 12 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir.

2. Senin Adın

en iyi anime film
senin adın filmi
Gösterim Tarihi:2016
IMDb Puanı:8,4
senin adın filmi bilgilendirme tablosu

Yönetmen koltuğunda Makoto Shinkai’nin oturduğu fantastik romantik türündeki bu anime de en beğenilen animeler arasındadır. Shinkai’nin aynı isimli romanından uyarlanan anime filmi, farkı yerlerde yaşamalarına rağmen birbirlerine bağlanan iki yabancının hikâyesini konu edinmiştir. En iyi anime sözleri ve sahnelerinin bulunduğu bu anime, Japonya’da gişe rekorlarına imza atmıştır. Film sürükleyicidir; fakat duygusal filmlerden animeleri sevmiyorsanız farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

3. Tokyo Tanrıları

en iyi anime film
tokyo tanrıları filmi
Gösterim Tarihi:2013
IMDb Puanı:8,3
tokyo tanrıları filmi bilgilendirme tablosu

Peter B. Kyne’nin Üç Mafya Babası romanına dayanan Japon anime filmi “Tokyo Tanrıları” macera ve dram türündedir. Yönetmenliğini Satoshi Kon’nun yaptığı film, yetişkinlere masallar tadındadır. Hem komik hem duygusal sahneler vardır. Filmde hikâye, evden kaçıp Tokyo sokaklarında yaşayan üç lise öğrencisinin çöplerin içinde bir bebek bulmasıyla başlar. Fantastik türdeki animelerden sıkılanlar için iyi bir alternatif olabilir.

Tavsiye ettik: En İyi Animasyon Film Önerileri

4. Rüzgâr Yükseliyor

en iyi anime film
rüzgar yükseliyor anime filmi
Gösterim Tarihi:2013
IMDb Puanı:7,8
rüzgar yükseliyor filmi bilgilendirme tablosu

Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği “Rüzgâr Yükseliyor”, gerçek hikâyeden uyarlanmıştır. II.Dünya Savaşı’nın birçok Japon avcı uçak tasarımının baş mühendisi Jiro Horikoşi’nin kurgusal biyografisi niteliğindeki anime, gerçekçiliğiyle dikkat çeken animelerden biridir. Film, birçok ödüle de aday gösterilmiştir. 12 yaşından küçükler için uygun olmayan, hüzünlü bir animedir.

5. Sakasama no Patema

en iyi anime film
sakasama no patema filmi
Gösterim Tarihi:2013
IMDb Puanı:7,4
sakasama no patema filmi bilgilendirme tablosu

Yasuhiro Yoshiura tarafından yazılıp yönetilen bu anime, çocuklara bilim kurgu türünü sevdirebilecek bir animedir. Dört bölümlük dizinin film versiyonu sahneleriyle dikkat çekicidir. Tünellerin her yere ulaşabildiği bir yer altı dünyasında geçen film, yayımlandığı yıl anime festivalinde seyirci ve jüri özel ödülünü kazanmıştır.

6. Küçük Deniz Kızı Ponyo

en iyi anime film
küçük deniz kızı ponyo filmi
Gösterim Tarihi:2008
IMDb Puanı:7,7
küçük deniz kızı ponyo filmi bilgilendirme tablosu

3 yaşın üzerindeki çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirmek için izleyebileceğiniz bir anime film arayışındaysanız ABD gişelerinde en çok hasılat yapan yapımlardan biri olan Küçük Deniz Kızı Ponyo animesini izlemenizi öneririz. Bu animeye, düşük IMDb puanına rağmen en iyi anime film önerileri listemizde yer vermemizin nedeni, çevreci olmasıdır. Ayrıca bu anime, en iyi Hayao Miyazaki filmlerinden biridir.

En İyi Anime Film; Uzman Görüşü

Japonya popüler kültür ürünü olan animeyi sevenler için en iyi animeler listesi hazırladık. En iyi ecchi animelerden, shounen animeler animelere pek çok türde en çok sevilen animeler, aynı zamanda en yüksek puanlı animeler hakkında yazdık. Elbette türü ne olursa olsun film ve dizilerin ne denli güzel olduğu kişisel zevklere göre değişir; fakat yine de listemizdeki animeleri, özellikle de Ölüm Defteri ve Ruhların Kaçışı animelerini izlemenizi öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Gamze BÜLBÜL tarafından yazılmıştır

Editör/İçerik Üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde, çok sayıda model arasında bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar vermenizi kolaylaştırıyorum.
Sitemizde hem deneyim hem bilgiyi odak noktamıza alıp satın alma rehberi oluşturuyorum. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sunuyorum. Ürünler diğer modellerden daha zayıf özelliklere veya daha iyi özelliklere sahip olabilir. Bu noktada sunduğum bilgileri göz önünde bulundurup bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz.