Menu

En İyi Ankastre Fırın Tavsiye

Fırın alacak fakat en iyi fırın tavsiye merak edenler için en iyi fırın markalarını sıraladık. İşte en iyi fırın modelleri listemiz.

en iyi ankastre fırın

En kullanışlı ankastre fırın önerileri arayan okuyucularımız için, en iyi ankastre fırın modelleri derledik ve en iyi pişiren ankastre fırın hangisi gibi soruları yanıtladık.

Hem endüstriyel mutfaklar hem de ev mutfakları için en temel pişirme ihtiyacı fırındır. Ankastre fırın modelleri,  gömme alana yerleştirilmesi sayesinde az yer kaplar. Şık ve modern mutfak dekorasyonun vazgeçilmezi olan ankastre fırınlar pek çok farklı özellikle geniş bir yelpazede sunulur. Peki, en iyi ankastre fırın markası hangisi?

En İyi Ankastre Fırın Modelleri

1. Bosch HRG636XS7 Ankastre Fırın

bosch ankastre fırın

Bosh ankastre fırının, en iyi ankastre fırın tavsiyesi arayanlar için ilk önerimiz olmasının en önemli nedeni buhar destekli pişirme fonksiyonu ile en iyi pişirme sonucunu bir nevi garantilemesidir. Bu fırın sayesinde aynı anda dört tepside pişirme yapabilirsiniz. Mobil uygulama sayesinde hem pişirme ipuçları ve tarifler öğrenebilir, hem de cihazı uzaktan kontrol edebilirsiniz. Fırında pişirme sürecini nem seviyesine göre düzenleyen perfectbake sensörü de büyük kolaylık sağlar.

Fırında 15 farklı pişirme programı var. 5 adet rafa sahip olması da kalabalık misafirler geldiğinde avantaj sağlar. Kendi kendine temizleme özelliği sayesinde dakikalarca temizlik için efor sarf etmeniz gerekmeyecektir. Fırını çok yoğun kullanmayı planlıyorsanız bütçe de sorun değilse bu cihazı tercih edebilirsiniz. Aynı markanın buhar fonksiyonu ve bol pişirme programına sahip olan daha uygun fiyatlı modelini tercih etmek isterseniz HRA518BS1 modelini alternatifler arasında değerlendirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Bosch Ankastre Fırın

2. Siemens HB656GHW1 Ankastre Fırın

siemens ankastre fırın

Temizlik konusunda çok hassassanız Siemens’in bu fırınının ecoClean Plus teknolojisi sizin modeli tercih etme sebebiniz olabilir. Bu teknoloji yağ ve yemek parçalarının fırına yapışmasını engellediği gibi fırının her çalıştırmada yenilenmesini sağlar. Bu modelde aynı anda dört tepsiyi ve rafı kullanabilirsiniz. Bazı yemeklerde pişirme ayarı konusunda şüpheleriniz olduğunda önceden cihaza tanımlanmış olan ayar tavsiyelerinden yardım alabilirsiniz. Sonradan takılabilir teleskopik ray sistemi de fırınlarda önemli avantaj sağlayan bir özelliktir. 13 farklı pişirme programı sayesinde dilediğiniz hemen her yiyeceği pişirebilirsiniz.

3. Miele H 2265-1 B Ankastre Fırın

miele ankastre fırın

Miele, en iyi ankastre fırın hangi marka diye sorulduğunda şüphesiz ilk akla gelen markalardan biridir. Esasında bu fırından daha fazla pişirme programına sahip olan modeller de var; fakat Miele ankastre fırın hem verimlilik sınıfı hem de geniş kapasite açısından başarılı bulduğumuz bir modeldir. Pişirme sorunlarını ortadan kaldıran dijital zamanlayıcı pişirme sürecinde kolaylık sağlar. Soğutucu sistemi sayesinde yanma ve yapışma gibi sorunlar da olmaz. Perfect Clean sistemi sayesinde yemeklerin yapışması sorunu ortadan kalkar. Fırını daha temiz kullanabilmeniz de kullanım süresini artırır.

4. Arçelik 9670 CTG Ankastre Fırın

arçelik ankastre fırın

Arçelik ankastre fırın almak istiyorsanız en iyi ankastre fırın hangisi sorusunu 9670 CTG modeli ile yanıtlayabiliriz. Fırın, sürekli hava akışı sayesinde yemeğin veya hamur işinin her yerinin eşit ve aynı hızda pişmesini sağlayan Hot Aero Pro teknolojisi ve yemeklerin aromalarının karışmasını önleyen 360 ısı teknolojisi ile ankastre fırınlarda en iyisi hangisi sorusuna yanıt niteliğindedir. Tepsiyi fırında kolay hareket ettirebileceğiniz teleskopik ray sistemi de ankastre fırınlarda önemli bir özelliktir. Fırını buharlı temizleme özelliği sayesinde temiz kullanabilirsiniz.

5. Electrolux EZF5C50X Ankastre Fırın

elektrolux ankastre fırın

Ankastre fırın tavsiye listemizin son sırasında yine fiyat performans ankastre fırın olarak ifade edebileceğimiz bir model var. Electrolux markasının bu modeli kapasite bakımından segmentindeki pek çok modelin gerisinde olsa da hem A enerji sınıfındadır hem de bir fırından beklenebilecek pek çok özelliğe sahiptir. SurroundCook pişirme teknolojisi sayesinde tepsileri çevirmek veya pişip pişmediğini kontrol etmek için fırının başında beklemeniz gerekmez. MultiLevelCooking teknolojisi tek seferde farklı pişirme seviyelerini kullanabilirsiniz.  Fırının sıcaklığı 250 ° C’ye ulaştığı zaman katalitik temizleme özelliği devreye girerek temizleme sürecini kolaylaştırır. LED zamanlayıcı ve geniş pişirme seçeneği ile fiyatına göre bu fırından maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

6. Profilo FRMA325B Ankastre Fırın

profilo ankastre fırın

Popüler e-ticaret sitelerinde en yüksek puanlı ürünler arasında yer alan ve en çok tercih edilen ankastre fırın modellerinden biri olan bu fırında, yemeklerin eşit oranda pişmesini sağlayan 3D sıcak hava teknolojisi kullanılmıştır. Hem dış hem iç tasarımıyla en güzel ankastre fırın modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Arka panelin kendi kendini temizleme özelliği var. Aynı anda 3 tepsiye kadar pişirme imkânı sunan bir fırındır.

En İyi Ankastre Fırın Karşılaştırma

Ankastre fırın karşılaştırma tablosu sayesinde en iyi ankastre fırın özellikleri doğrultusunda karar verebilirsiniz.

Ürün AdıEnerji SınıfıHacim (L)Program/Fonksiyon SayısıÇocuk KilidiZamanlayıcı

Bosch HRG636XS7
A7115VarVar
Siemens HB656GHW1A7113VarVar
Miele H 2265-1 BA+769Var
Arçelik 9670 CTGA7213Var
Electrolux EZF5C50XA579Var
Profilo FRSA325BA668VarVar
en iyi ankastre fırın karşılaştırma tablosu

Ankastre Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ankastre fırın modelleri; pişirme program sayısı, ızgara, çocuk kilidi, zamanlayıcı, aydınlatma, saat, dokunmatik ekran, emaye tepsi, hızlı ısıtma, mikrodalga, alarm, buz çözme gibi özellikler doğrultusunda değişkenlik gösterir. Ankastre fırınlarda en iyisi hangisi karar verirken kullanım alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Ankastre fırın alırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • A enerji sınıfına en yakın modelleri tercih edin.
 • Geniş bir aileyseniz veya tek seferde birkaç tepsi pişirme yapmayı planlıyorsanız kapasitesi geniş modelleri tercih etmelisiniz.
 • Pişme sürecini gözlemlemeyi tercih ediyorsanız sizin için en iyi ankastre fırın cam kapaklı olan modeldir.
 • Fırını ızgarada yemek pişirmek için kullanmayı planlıyorsanız statik özellikli fırın modellerini tercih etmelisiniz.
 • Temizlik konusunda hassassanız cam yüzeyli modellerden uzak durabilir ve buhar ile temizleme fonksiyonu, yağ emici filtre gibi özellikleri bulunan modelleri seçmelisiniz.
 • Farklı lezzetleri deneyimlemeyi seviyorsanız pişirme programı fazla olan modelleri seçmelisiniz.
 • Turbo modu gibi özellikler bulunan modelleri seçmenizde fayda vardır.
 • Wifi özelliği sayesinde fırını açıp kapama, ısısını değiştirme gibi işlemleri uzaktan da yapabilirsiniz.
 • Yavaş pişirme özelliği eti daha sağlıklı daha lezzetli pişirmenizi sağlar.

Ankastre Fırın Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Ankastre Fırının Camı Nasıl Temizlenir?

  Ankastre temizliği için sprey formunda özel kimyasallar vardır; fakat bu ürünlerin yerine doğal malzemeler kullanarak da temizlik yapabilirsiniz. Peki, hangi doğal malzeme ile ankastre fırının camı nasıl temizlenir? Boş bir sprey şişesine beyaz sirke ve karbonat koyup karıştırın. Camın üzerindeki yağ kalıntılarının üzerine karbonat serptikten sonra hazırladığınız sıvıyı püskürtün. Camı parlatmak için limonlu su veya sabunlu sirke karışımı da kullanabilirsiniz.

  Fırın telini temizlemek için yağ çözücü kullanabilirsiniz. Buharla temizleme özelliği için fırın içindeki aksesuarları çıkarın ve içine 400 ml su döküp kapağı kapatın. Ardından fonksiyonu çalıştırın. Temizlik bittiğinde işlemi sonlandırıp temiz bir bez kullanarak fırını silin. Kolay temizlik için en çok tavsiye edilen ankastre fırın modelleri buharlı temizleme, kendini temizleme gibi özellikleri olan modellerdir.

 2. Ankastre Fırın Ölçüleri Standart Mı?

  Ankastre fırına dair çok araştırılan konulardan biri ölçüdür. Ankastre fırın ölçüleri standart mı sorusunu merak edenler için yanıtlayalım: Ankastre fırınlar standart ölçülerde üretilir.

 3. Ankastre Fırın Nereye Konmalı?

  Ankastre fırın için fırın dolabı olarak sunulan mutfak dolaplarından yararlanabilirsiniz. Eğer dolabınız yoksa ankastre fırın nereye konmalı sorusunun yanıtı tezgâh üstüdür. Bu noktada en çok merak edilen ankastre fırın ve buzdolabı yan yana olur mu sorusunu yanıtlayalım: Mutfağınızı dekore ederken sıcak hava ve soğuk hava veren cihazları mümkün olduğunca birbirinden uzak tutmalısınız.

  Tavsiye ettik: En İyi Buzdolabı Tavsiye

 4. Ankastre Fırın Kokusu Nasıl Giderilir?

  Ankastre fırında koku alıyorsanız bu muhtemelen yemek, hamur işi gibi konuların karışımıdır ve bu durumda ankastre fırın kokusu nasıl giderilir sorusunun; limon, karbonat, tarçın, Türk kahvesi gibi pek çok yanıtı vardır. En yüksek sıcaklıkta 30 dakika çalıştırıp soğuduktan sonra iç kısmı temizleyip kurulamak iyi bir çözümdür. Yanık kokusu alıyorsanız sigortayı kapatmanız gerekir.

 5. Ankastre Fırının Dışı Isınır Mı?

  Ankastre fırının dışı ısınıyor, ankastre fırının dışı ısınır mı, ısınınca ne yapmalıyım şeklindeki sorular çok araştırılan ve servislere danışılan sorulardır. Dış tarafta ısınma olması ankastre fırın kurulumu sırasında bir yanlışlık yaptığınızı gösterir. Fırının dışının ısınmaması için arkasında 5 cm, yan taraflarında ise 3 cm boşluk olmalıdır.

En İyi Ankastre Fırın; Uzman Görüşü

En kaliteli ankastre fırınlar nasıl özelliklere sahip olmalı ve en güzel pişiren ankastre fırın hangisi gibi sorulara yanıt arayan okuyucularımız için tavsiyelerde bulunduk ve önemli detaylara değindik. Bütçe sorununuz yoksa Bosch HRG636XS7 modelini; fiyat performans ankastre fırın arayışındaysanız Electrolux EZF5C50X SurroundCook Inox modelini tercih etmenizi öneririz.

Yorum Yap

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.

Exit mobile version