en iyi çikolata markaları

En İyi Çikolata Markaları Tavsiye

Dünyadaki ve Türkiye’deki en iyi çikolata markaları ve en iyi çikolata hangisi merak eden takipçilerimiz için çikolataya dair soruları yanıtladık.

Çikolata tutkunu takipçilerimizin en iyi çikolata tatma fırsatı bulması için, dünyadaki ve Türkiye’deki en iyi çikolata markaları derlemesi yaptık.

Bitter, sütlü ve beyaz çikolata en bilinen çikolata çeşitleridir. Çikolatanın kuvertür/kaplama,  dolgulu ve pralin olmak üzere 3 çeşidi daha vardır. Dünyanın en iyi çikolata markaları; fındıklı, bisküvili, fıstıklı, naneli vb. farklı içeriğe sahip çikolataları tüketicilere sunar. Ayrıca veganlar için organik çikolata; bağırsak sorunları olanlar için glütensiz; diyabeti olanlar için diyabetik çikolata sunulur. Kaliteli çikolata fiyatları da bu çeşitlere göre farklılık gösterir. Peki, Türkiye’de satılan en iyi çikolata markaları hangileri?

En İyi Yerli Çikolata Markaları

1.Vakko

en iyi çikolata
vakko çikolatası

Vakko markasını Türkiye’de en iyi çikolata markaları yazımızda gördüğünüze şaşırmış olabilirsiniz; fakat Vakko, Türkiye’de modanın öncüsü olduğu gibi çikolatanın da öncüsüdür. Vakko, 1988 yılında Superfine çikolatası ile Türkiye’de ilk kez çikolata üreten moda markası olmuş ve ülkemizde çikolata kültürünün doğmasına öncülük etmiştir. Vakko Çikolata İstanbul’daki fabrikasında üretime başlamadan önce çikolata hamuru numunesini İsviçre’ye gönderir. Vakko çikolatalarının lezzetinin nedeni ise İsviçreli çikolata üreticisi tarafından keşfedilmiş özel bir yöntemi kullanarak üretim yapmalarıdır. Dezavantajı yüksek fiyatlı oluşudur. Her kesimin bu lezzeti tatma fırsatı olmayabilir.

2.Divan

en iyi çikolata
divan çikolatası

Divan en prestijli çikolata markalarından biridir. Divan pastanesinin lezzetlerinin sırrı da İsviçreli bir şeftir. Divan Pastanesi, lüks çikolata ve butik pastane konseptinin lideridir.  Şık tasarımlı zarif kutuda sundukları madlen çikolatalar ile en iyi madlen çikolata markaları arasında bulunur.

3.Beymen

en iyi çikolata
beymen çikolata

Beymen çikolata Divan çikolata kadar prestijli değildir; fakat kalite ve lezzet açısından aynı skalada diyebiliriz. Özel günlerde hediye çikolata almak için tercih edebileceğiniz en iyi adreslerden biri Beymen’dir. Limon portakal stick çikolata ve hurmalı çikolata çeşitlerini denemenizi öneririz.

4.Melodi

en iyi çikolata
melodi çikolatası

Melodi çikolatalarını özellikle de marketlerde satılan Beyoğlu çikolatası ile tanıyor olabilirsiniz. Melodi Çikolata, 1957’de Samsun’da kurulmuştur. Önceki önerilerimize göre daha uygun fiyatlıdır. Bu nedenle lezzeti daha çok bilinir.

Ayrıntılı bilgi için: Melodi Çikolataları

5.Godiva

en iyi çikolata
godiva çikolatası

Godiva, Belçika menşeili bir çikolata markasıdır. 2007 yılında Ülker tarafından satın alınmıştır. Dünyanın en iyi çikolata markası Godiva, çok çeşitli çikolatalara sahiptir. Markanın en dikkat çeken özelliği paketleme ve sunumda adeta sanatsal olmasıdır. Bu yönüyle en iyi hediyelik çikolata markaları arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Markanın en popüler çikolatası Godiva Masterpieces çikolatadır.

6.Bolçi

en iyi çikolata
bolçi çikolatası

Bolçi, gurmelerin rotalarından biri olan Bolu’nun meşhur markası ve tescilli çikolata üreticisidir. En iyi marka çikolata hangisi diye sorulduğunda ilk akla gelen markalar arasında bulunur. Krokanın çikolata ile kaplanmasıyla üretilen Bolçi çikolatalarının lezzeti de şekli de kendine özgüdür. Özellikle Beyoğlu çikolatası meşhurdur. Dezavantajı ürünlerinde glikoz şurubu olmasıdır.

Ayrıntılı bilgi için: Bolçi Çikolataları

En İyi Yabancı Çikolata Markaları

1.Pierre Marcolini

en iyi çikolata
pierre marcolini çikolatası

Avrupa’nın en genç üç Michelin yıldızına sahip çikolata şefi Pierre Marcolini’nin çikolataları dünyanın en lezzetli çikolatalarından biridir. Bu lezzetin sırrı kakao çekirdeklerinin özenle seçilip kavrulmasıdır. Dünyanın en pahalı çikolatalarından biridir. Türkiye’de bulmanız pek kolay olmayacaktır.

2.Nestle

en iyi çikolata
nestle çikolatası

Nestle, merkezi İsviçre’de olan bir çikolata şirketidir. Türkiye’de ise Bursa’da üretim fabrikaları vardır. Nestle’nin yüzde 60,73 ve 82 oranında kakao içeren bitter çikolataları markanın en güzel çikolatalarıdır. Hatta Nestle için en iyi bitter çikolata markaları arasında diyebiliriz. Nestle, lezzet açısından en iyi yabancı çikolata markaları arasında önde gelse de; çocuk işçi çalıştırmakla itham edilen ve dünyada en çok boykot edilen küresel şirketlerden biridir.

3.Tablorone

en iyi çikolata
toblerone çikolatası

Tablorone İsviçreli çikolata markasıdır. Bal ve badem nugasıyla üretilen bu çikolata daha çok viski mezesi olarak kullanılan lezzetli bir çikolatadır. Kendine has üçgen şekli de dikkat çekicidir. Diş dolgusu olanlar yemekte biraz zorlanabilir. En önemli dezavantajı pahalı olmasıdır. En iyi İsviçre çikolata markaları arasında bulunan Tablorone’nin özellikle sütlü çikolatası meşhurdur.

4.Milka

en iyi çikolata
milika çikolatası

Milka, en iyi sütlü çikolata markası olarak öne çıkan İsviçre menşeili markadır. Çeşitlilik oldukça fazladır. Chocolate dessert en iyi ürünüdür. Dezavantajı pahalı olmasıdır. Çok yoğun tatlı olduğu için üst üste yemek zordur.

5.Raffaello

en iyi çikolata
raffaello çikolatası

Raffaello, İtalyan şirketi Ferrero’nun pralin çikolatası en iyi çikolata markası hangisi diye sorulduğunda Raffaello’nun akla gelmesini sağlamıştır. Hindistancevizi-badem şekerlemesi gibi sürülebilir karameli de çok lezzetlidir. Raffaello en iyi beyaz çikolata markası da diyebiliriz. Dezavantajı markanın çikolata çeşitliliğinin olmamasıdır.

Çikolata Besin Değeri

100 gr. bitter çikolata besin değeri;

BESİN ADIBESİN DEĞERİ
Karbonhidrat57.5
Protein5
Yağ35
Lif0
Kolesterol0
Sodyum 0
Potasyum0
Kalsiyum0
Vitamin A0
Vitamin C0
Demir0
100gr. sütlü çikolata besin değeri

100 gr. sütlü çikolata besin değeri;

BESİN ADIBESİN DEĞERİ
Karbonhidrat54.1
Protein9.2
Yağ31.5
Lif1.36
Kolesterol3
Sodyum 58
Potasyum471
Kalsiyum214
Vitamin A59
Vitamin C0
Demir2.3
100gr. sütlü çikolata besin değeri

100 gram sütlü çikolata;

 • B2 vitamini ihtiyacının %18’ini,
 • B12 vitamini ihtiyacının %12’sini,
 • K vitamini ihtiyacının %7’sini,
 • A vitamini ihtiyacının %5’ini,
 • Kalsiyum ihtiyacının %20’sini,
 • Demir ihtiyacının %13’ünü,
 • Magnezyum ihtiyacının %16’sını,
 • Fosfor ihtiyacının %21’ini,
 • Potasyum ihtiyacının %11’ini,
 • Bakır ihtiyacının %25’ini,
 • Çinko ihtiyacının %15’ini,
 • Manganez ihtiyacının %24’ünü karşılar.

100 gram bitter çikolata;

 • K vitamini ihtiyacının %10’unu
 • Niasin ihtiyacının %5’ini
 • B12 vitamini ihtiyacının %5’ini
 • Kalsiyum ihtiyacının %7’sini
 • Demir ihtiyacının %66’sını
 • Magnezyum ihtiyacının %57’sini
 • Fosfor ihtiyacının %31’ini
 • Potasyum ihtiyacının %20’sini
 • Çinko ihtiyacının %88’ini
 • Bakır ihtiyacının %88’ini
 • Manganez ihtiyacının %97’sini
 • Selenyum ihtiyacının %10’unu karşılar.

Tavsiye ettik: Evde yapılabilecek En Güzel Soğuk İçecekler

Çikolatanın Zararları ve Faydaları

Çikolatanın güçlü antioksidan kaynağı olduğu, kan basıncını düşürdüğü, kalp hastalığı riskini azalttığı, cildi güneşten koruduğu ve beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği bilimsel çalışmalarla ortaya konuştur. Çikolatanın en bilinen faydası mutluluk vermesidir. Çikolatanın faydaları olduğu gibi zararları da vardır.

Çikolatanın zararları söz konusu olduğunda aklınıza ilk gelen kilo artışı olabilir; fakat tek zararı bu değildir. Çikolatanın bağımlılık yapma, migren ağrılarını tetikleme, diş çürümesine neden olma, mide sağlığını olumsuz etkileme gibi zararları olabilir. Kalitesiz çikolatalar, alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Bu noktada en kaliteli çikolata markaları tarafından üretilen çikolataları tüketmek önem taşır.

Çikolata Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Çikolata Nasıl Eritilir?

  Tatlı tariflerinde en lezzetli süsleme eritilmiş çikolatadır. Aslında çikolata nasıl eritilir sorusunun yanıtı farklı çeşit çikolatalarda aynıdır. Genellikle benmari usulü eritme yapılır. Bununla birlikte beyaz çikolata, konfiseri çikolata ve ganaj çikolata için ideal eritme yöntemi mikrodalga ile eritmedir.

  Mikrodalga fırında çikolata eritmek için uygun bir kaba çikolatayı koyup fırını çalıştırmanız yeterlidir. Mikrodalga derecesi, fırının performansına göre değişebilmekle birlikte ortalama 50 derece yeterlidir. Çikolata eridikten sonra bir parça daha ekleyip kendi sıcaklığında eritmek, çikolatanın ekstra lezzetli olmasını sağlar.

  Benmari usulü çikolata eritmek için ise bir cezveye veya tencereye su koyarak ocağın altını yakın. Isıya dayanıklı bir kabı cezvenin üzerine yerleştirin. Burada önemli olan suyun çikolataya değmemesidir. Çikolatayı daha akışkan hale getirmek istiyorsanız 1-2 damla sıvı yağ ekleyebilirsiniz. Dondurmak amacıyla çikolata eritiyorsanız, erittiğiniz çikolatanın içerisine sıvı yağ eklememelisiniz.

 2. Çikolata Nasıl Saklanır?

  Çikolata genellikle buzdolabında saklanır. Oysa çikolata koku emiciliği yüksek bir besindir, buzdolabındaki diğer gıdaların kokusu çikolataya geçebilir. Dolayısıyla çikolata nasıl saklanır sorusunun yanıtı 18-22°C kokusuz bir ortamdır.

 3. Çikolata Neden Beyazlar?

  Çikolata, daha yüksek ısıya maruz kaldığında veya nemli ortamda saklandığında kakao yağının kristal yapısı yüzeye çıkar. Tekrar soğuması çikolatanın beyazlaşmasına neden olur.  Yani, çikolata neden beyazlar sorusunun yanıtı kakao yağının dışarı çıkmasıdır. Beyazlamış çikolata bozuk demek değildir; fakat lezzeti değişir.

 4. Çikolatanın Raf Ömrü Ne Kadar?

  Çikolata bozulur mu ve çikolatanın bozulduğu nasıl anlaşılır genellikle çok merak edilir. Bu konudaki merakınızı çikolatanın raf ömrü ne kadar sorusunu yanıtlayarak giderelim. Çikolatanın çeşidi ve içindeki kuruyemiş çikolatanın raf ömrünü farklılaştırır. Sütlü çikolata ve beyaz çikolata raf ömrü 1,5 yıldır. Bitter çikolatanın raf ömrü ise 2 yıldır. Çikolatanın uygun saklama koşullarında muhafaza edilmemesi daha kısa sürede bozulmasına neden olabilir. Bozulmuş çikolatanın tadı, kokusu ve görüntüsü değişir. Bozulmuş çikolatanın en önemli göstergesi üzerinde şekerleme oluşmasıdır.

 5. Gerçek Çikolata Nasıl Anlaşılır?

  Ne yazık ki çikolatanın da sahtesi vardır. Peki, gerçek çikolata nasıl anlaşılır? Sahte çikolatalar bozuk da olsa dış görünümünde değişiklik olmaz. Sahte çikolata, bitkisel yağ içerikli olduğu için sessizce kırılırken; gerçek çikolata kırılınca kendine has tok ses çıkarır.

  Gerçek çikolatanın yüzeyi parlak ve pürüzsüzken sahte çikolatada çizgi veya leke olabilir. Gerçek çikolata sıcaklığa maruz kaldığında erirken; sahte çikolata şeklini bozmaz. Gerçek ve kaliteli bir çikolatanın tadı ağzınızda 45 dakika kalabilir.  Bu bilgiler ışında piyasadaki en iyi çikolata; parlak ve pürüzsüz görünen, kırıldığında ses çıkaran, vücut sıcaklığında bile eriyen, tüketim tarihi dolduğunda yüzeyinde beyaz tabaka oluşan çikolatadır diyebiliriz. Gerçek çikolata tüketebilmek için dünyadaki en iyi çikolata markaları tarafından sunulan çikolataları tercih etmelisiniz.

 6. Çikolata Nasıl Üretilir?

  Çikolatanın hammaddesi kakao, kakao yağı, süt ve şekerdir. Tuz, vanilya özü, peyniraltı suyu tozu gibi maddeler de çikolata yapımında kullanılır. 1 kilo çikolata elde edebilmek için 800 adet çikolata işlenir. Çikolata nasıl üretilir sorusunu aşama aşama şöyle yanıtlayabiliriz:

  – Kakao çekirdekleri, fabrikada yabancı maddelerden arındırılır ve 99 ℃- 143 ℃ fırınlarda kavrulur. Kuruyup kararan kakao çekirdekleri kırılıp kabukları temizlenir. Ortaya çıkan malzeme, macun kıvamını alana dek ezilip içine şeker, kakao yağı, vanilya ve süt konulur. Karışım konsantre hale gelmesi için bir dizi çelik silindirden geçirilir. Karışım temperlenip soğutulur. Kalplara dökülüp matlaştıktan sonra ambalajlanır.

 7. Evde Çikolata Nasıl Yapılır?

  Çikolata hakkında merak ettiklerinizi ve en iyi çikolata markaları hakkındaki bilgileri okuduğunuzda aklınıza evde çikolata nasıl yapılır sorusu gelmiş olabilir. Sahi, ev yapımı çikolata tarifi nasıldır? Gelin çok kısa süre içinde evde çikolata yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler neler inceleyelim.

  Evde  çikolata yapmak için aktardan veya e-ticaret mağazalarından 50 gram kakao yağı almalısınız. İhtiyacınız olan diğer malzemeler ise 2 yemek kaşığı süt tozu, tuz, 3 yemek kaşığı kakao ve 50 gram pudra şekeri.  Kakao yağını benmari usulüyle eritip kakaoyu ilave edin ve harmanlayın. Yağ karışımına süt tozu ekleyip karıştırın. Pudra şekerini ekleyip eriyene dek karıştırın. Ilıdıktan sonra çikolata kalıplarına döküp en az 2-3 saat buzdolabında bekletin.

En İyi Çikolata Markaları; Uzman Görüşü

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en iyi çikolata markaları hakkında yazdık ve çikolataya dair merak edilen soruları yanıtladık. Siz de bir çikolata tutkunuysanız yeni çikolataları keşfetmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz. Bu sayede en iyi bitter, damla, sütlü ve beyaz çikolata alternatifleri ve en iyi kuvertür çikolata markaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Vakko‘nun çikolatalarını denemenizi öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.