en iyi diziler

En İyi Diziler Önerileri

En iyi yabancı diziler ve en iyi Türk dizileri arayışındakiler için IMDb puanıda baz alınarak dizi önerileri hazırladık. En iyi diziler yazımızda!

En iyi Türk dizisi önerileri ve en iyi yabancı diziler arayışındaki değerli okuyucularımız için en iyi diziler listesi hazırladık.

Diziler, bölümlerden oluşan uzun bir hikâyeyi aktardığı ve heyecanlı canlı tuttuğu için filmler kadar sevilir. Dizi sektörü hem Türkiye’de hem de yabancı ülkelerde gelişme göstermektedir. Birçok dizi, sadece yayımlandığı ülkede değil, başka ülkelerde de büyük ses getirmiştir. Bilim kurgudan korkuya, fantastikten drama pek çok türde dizi çekilmiştir. Sizin için hem yerli hem yabancı, en iyi diziler derlemesi yaptık.

En İyi Yabancı Diziler

Dizi izleme platformları sayesinde ücretsiz olarak yabancı dizi izlemek de mümkün. Türkçe dublaj veya orijinal yabancı diziler, keyifli vakit geçirmek için iyi bir alternatiftir. Hatta en çok sevilen, en iyi yabancı diziler Türkiye dâhil başka ülkelerde de uyarlanır. Sizin için sıraladığımız en iyi dizi önerileri sayesinde vaktinizi iyi değerlendirebileceğiniz, size farklı bir pencere açan dizilere başlangıç yapabilirsiniz.

Game of Thrones

Tür: Dram, Fantastik

IMDb: 9,5

Başrol oyuncuları: Peter Dinklage, Kit Harington, Emilia Clarke

Game of Thrones, George R. R. Martin’in epik fantezi serisi Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan uyarlanmıştır. Adını da serinin ilk kitabından almıştır. Tim Van Patten, Brian Kirk, Daniel Minahan ve Alan Taylor’un yönetmenliğini üstlendiği dizi, tüm dünyada izlenme rekorları kırmıştır. Çetin bir taht mücadelesinin anlatıldığı dizi, çekildiği mekânlarla da çok konuşulmuştur. Dizinin dezavantajı, final sezonunda çekim hatalarının fazla olmasıdır.

Ayrıntılı bilgi için: Game of Thrones

Breaking Bad

Tür: Dram

IMDb: 9,4

Başrol oyuncuları: Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul

Breaking Bad, 2013 yılında tüm zamanların en yüksek reyting alan dizisi olmuş ve Guinness Dünya Rekorları kitabına girmiştir. Unutulmaz dizinin yönetmenliğini; Vince Gilligan, Mark Johnson ve Michelle MacLaren üstlenmiştir. Dizi, akciğer kanseri olduğunu öğrenen bir kimya öğretmeni ve onun eski bir öğrencisinin hikâyesini konu edinmiştir. Dizinin gerçek hayatla paralel olması diziyi daha sürükleyici kılmış. Spoiler vermek istemeyiz; fakat on sahnede hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Sherlock

Tür: Dram, macera, polisiye

IMDb: 9,2

Başrol oyuncuları: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington

Sir Arthur Conan Doyle’ın aynı adı taşıyan romanlarına dayalı Britanya televizyon dizisi Sherlock da en iyi diziler arasındadır. Dizinin yönetmenliğini Michael Hurst, Rick Jacobson ve  Jesse Warn üstlenmiştir. Dizi, romandan farklı olarak 21. yüzyılda geçmektedir. Dizinin konusu, Sherlock’un, şehirdeki cinayetleri aydınlatmasıdır. Dizinin tek dezavantajı bölümlerin çok kısa sürmesidir.

Friends

Tür: Komedi

IMDb: 9

Başrol oyuncuları: Jennifer Aniston, Lisa Kudrow, Matthew Perry, Matt LeBlanc, Courteney Cox, David Schwimmer

Sitcom türündeki Amerikan yapımı dizi, Manhattan’da yaşayan bir grup arkadaşın hayatını anlatan sürükleyici bir dizidir. Yönetmenliğini David Crane ve Marta Kauffman’ın üstlendiği dizinin çekimleri 10 yıl sürmüştür. Dizi, 62 Primetime Emmy Ödülü‘ne aday gösterilmiş ve farklı birçok ödül de almış bir dizidir. Amerikan kültüründen hoşlanmıyorsanız farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Black Mirror

Tür: Dram, bilimkurgu, gerilim

IMDb: 8,9

Diğer dizilerden farklı olarak belirli bir konusu olmayan Black Mirror, en iyi distopik diziler arasında başı çeken kaliteli bir yapımdır. Dizide her bölümün birbirinden bağımsızdır. Bu dizi için hem avantaj hem dezavantaj olarak görülebilir. Yönetmenliğini Charlie Brooker’ın üstlendiği dizi, Netflix’te kült yapım haline gelmiştir. Dizinin asıl önemli özelliği, ahlaki konuların ileri teknolojinin olduğu bir çağda ele alınmasıdır.

Dexter

Tür: Dram, gerilim

IMDb: 8,9

Başrol oyuncuları: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, James Remar

Keith Gordon, Steve Shill ve daha birçok ismin yönetmen koltuğunda oturduğu dizinin ilk sezonu, Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlanmıştır. Ana karakter Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analisti, aynı zamanda bir seri katildir. Dizideki Dexter Morgan karakteri, televizyon tarihinin en sıra dışı karakterlerden biridir. En iyi diziler arasında yer almasının nedeni de şüphesiz ana karakterin farklılığıdır. Dizi pek çok ödüle layık bulunmuştur. Bazı bölümlerde mantık hataları olsa da izlemenizi öneririz.

Simpsons

Tür: Komedi, animasyon

IMDb: 8,9

Başrol oyuncuları: Harry Shearer, Dan Castellaneta, Hank Azaria

Çizgi dizi Simpsons, karikatürist Matt Groening tarafından yaratılmıştır. Animasyon türündeki en iyi diziler arasında bulunan Simpsons, Amerikan ailelerinin parodisidir. Bazı ülkelerde çocukların ahlakını kötü etkilediği gerekçesiyle yasaklanmıştır.

House

Tür: Medikal drama, komedi

IMDb: 8,8

Başrol oyuncuları: Hugh Laurie, Robert Sean Leonard, Omar Epps

House, medikal drama tarzında bir dizidir. En iyi diziler arasında yer almasını sağlayan güldürürken düşündürmesi ve ana karakterin farklılığıdır. Ana karakter, New Jersey’deki Princeton-Plainsboro Eğitim Hastanesi’nde teşhis ekibinin başındaki Dr. House’dur. David Shore yönetmenliğinde çekilen dizi, en iyi diziler listemizde yer alan Sherlock dizisinin ana karakterinden esinlenerek yaratılmıştır. Büyük hayran kitlesi olan dizi, Türkiye’de “Hekimoğlu” olarak uyarlanmıştır.

Narcos

Tür: Biyografik, gerilim

IMDb: 8,8

Başrol oyuncuları: Pedro Pascal, Damián Alcázar, Francisco Denis

Netflix’te yayımlanmış en iyi diziler arasında bulunan Narcos, Carlo Bernard ve Chris Brancato yönetmenliğinde çekilmiştir. Narcos, ilk ve en ünlü “narko-terörist” olarak tanımlanan Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Emilio Escobar Gaviria’nın hayat hikâyesini anlatmaktadır. Dizi bazı detayların gereksiz verildiği; fakat sonunu heyecanla bekleyeceğiniz bir dizidir.

Shameless

Tür: Dram, komedi

IMDb: 8,7

Başrol oyuncuları: William H. Macy, Emmy Rossum, Ethan Cutkosky

Amerika’da yüksek reyting dereceleri elde eden Shameless dizisi de yüksek IMDb puanıyla en iyi diziler listemizde yerini aldı. Paul Abbott yönetmenliğinde çekilen dizi, aile temalıdır. Alkolik bir baba ve çocukların hikâyesinin işlendiği dizi, ülkemizde de uyarlanmış ve “Bizim Hikâye” adıyla yayımlanmıştır. Bazı yerlerde tekrarlar olsa da soluksuz izleyebileceğiniz bir dizidir.

En İyi Türk Dizileri

Türk dizileri, çekim kalitesi, oyunculukları ve senaryosuyla hepimizi ekranlara bağlar. Hatta bazıları globalde kendini kanıtlamıştır. Sahi, en iyi Türk dizileri hangileri? Siz de boş zamanlarınızı yerli dizi izleyerek değerlendirmek için Türk dizisi önerileri arayışındaysanız doğru sayfadasınız. Sizin için IMDb’ye göre en iyi Türk dizileri listesi oluşturduk.

Şahsiyet

Tür: Gizem

IMDb: 9.1

Başrol oyuncuları: Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Şenay Güler

2018’de dijital TV platformu Puhutv’de yayımlanan dizinin yönetmenliğini Onur Saylak yapmıştır. İnternet dizisi “Şahsiyet”, başrol oyuncusu Haluk Bilginer’e Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandırmıştır. Dizi, son 5 yılın en iyi Türk dizileri arasında birinci sıradadır. Dizide Alzheimer teşhisi konan bir adamın, bu hastalığı kendi yararına kullanması konu edilmiştir. Şahsiyet, Türkiye’nin gerçeklerine değinen bir dizi ve çok sürükleyici; fakat dizinin devam sezonu olmadığı için bazı detaylar yarım kalmış. Yine de en gizemli diziler arasında en iyilerdendir.

Leyla ile Mecnun

Tür: Komedi

IMDb: 9.1

Başrol oyuncuları: Ali Atay, Serkan Keskin, Köksal Engür, Cengiz Bozkurt ve 7 Leyla karakteri (Ezgi Asaroğlu, Müge Boz, Zeynep Çamcı, Melis Birkan, Neslihan Aker, Tuğçe Kurşunoğlu, Deniz Işın)

“Leyla ile Mecnun” dizisi, 2011-2013 yılları arasında TRT 1’de yayımlanmıştır. Bu yıl Exxen’de devam edecek dizi, efsanevî karakterler Leylâ ile Mecnun’un hikâyesi üzerinden kurgulanmıştır. En iyi yerli komedi dizileri arasında başı çeken bu dizinin yönetmenliğini, Onur Ünlü, Eyüp Boz ve Murat Onbul yapmıştır. Dizinin mizahı çok güçlü ve karakterler aileden biri gibi hissettirmeyi başarmış. Ailece izleyebileceğiniz bir dizi. Diziyi izlemeye başlayacaklar için dizinin yayından kalması nedeniyle yarım kaldığını belirtelim. Dizinin finali “Ben De Özledim” dizisinde verilmişti.

Behzat Ç Bir Ankara Polisiyesi

Tür: Polisiye

IMDb: 8,8

Başrol oyuncuları: Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, İnanç Konukçu, Berkan Şal

“Behzat Ç”, 2010-2019 yılları arasında yayımlan dizi, Emrah Serbes’in “Her Temas İz Bırakır” romanından esinlenerek hazırlanmıştır. En iyi Türk polisiye dizileri arasında ilk sırada bulunan Behzat Ç, suçluları yakalamak için kendi yöntemlerini kullanan bir polistir. Dizinin uyarlandığı kitapla arasında birtakım farklılıklar mevcut; genel olarak dizi çok sürükleyici.

Süper Baba

Tür: Dram, komedi

IMDb: 8,8

Başrol oyuncuları: Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam, İsmet Ay, Bennu Yıldırımlar, Sevinç Erbulak

“Süper Baba”, 1993-1997 yılları arasında yayımlanmıştır. Tüm zamanların en iyi Türk dizileri arasında sayılan dizinin yönetmenliğini Osman Sınav, Tunca Yönder, Orhan Oğuz, Kartal Tibet ve Feyzi Tuna yapmıştır. Dizide üç çocuklu boşanmış bir babanın çocuklarıyla olan ilişkileri ve aşkları konu edilmiştir. Ekranların uzun soluklu dizisinin jenerik müziği hafızalara kazanmıştır. Dizinin görüntü kalitesi kötü; fakat dönemin şartlarına göre düşünüldüğünde normal karşılanabilir. Bugün usta oyuncu olarak anılan isimlerin yan rollerde olduğu bir dizi.

7 Numara 

Tür: Komedi

IMDb: 8,7

Başrol oyuncuları: Tuba Erdem, Gülden Güney, Nuray Uslu, Ayça Mutlugil, Volkan Girgin, Okan Selvi, Şebnem Sönmez

Türk dizisi önerileri listemize güncelliğini hiç yitirmeyen “7 Numara” isimli komedi dizisiyle devam ediyoruz. 7 Numara, 2000-2003 yılları arasında yayımlanmış bir dizidir. Dizinin dört senaristinden ikisi dizide oynamıştır. Nostalji kuşağında halen tekrarları yayımlanan diziyi, Sadullah Celen ve Haluk Bener yönetmiştir. Dizide 4 şehirli kız ve 2 taşralı erkek öğrencinin hikâyesi anlatılmıştır. Çok naif bir dizidir. Gülmekten kırdıran bir komedi dizi olmamakla birlikte seviyeli mizah anlayışı hâkimdir.

Ezel

Tür: Dram

IMDb: 8,6

Başrol oyuncuları: Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Tuncel Kurtiz, Yiğit Özşener, Barış Falay, Bade İşçil, Sarp Akkaya

Yönetmenliğini Uluç Bayraktar’ın yaptığı “Ezel” dizisi, yayımlandığı 2009 yılında en iyi yerli dizi olarak dizi tarihine damgasını vurmuştur. Gelmiş geçmiş en iyi Türk dizileri arasında bulunan “Ezel”, Cezaevinden çıkan Ömer’in estetik operasyonlarla Ezel’e dönüşüp intikam peşine düşmesini konu edinmiştir. Ramiz Dayı karakterinin replikleri ve Tuncel Kurtiz’in okuduğu şiirler halen sosyal medyada paylaşılmaktadır. Dizideki bazı sahneler psikolojik açıdan kötü etkileyebilir. Dizi, bizce en iyi entrika dizileri arasında başı çekmektedir.

İkinci Bahar

Tür: Komedi, dram

IMDb: 8,6

Başrol oyuncuları: Şener Şen, Türkan Şoray, Nurgün Yeşilçay, Settar Tanrıöğen, Meral Okay, Cezmi Baskın

Yerli dizi önerileri sunmaya dizi tarihine adını yazdıran “İkinci Bahar” ile devam ediyoruz. Dizi, 1998-2001 yılları arasında yayımlanmıştır. Dizinin yönetmenliğini; Uğur Yücel, Orhan Oğuz ve Türkan Derya yapmıştır. Dizi iki çocuk annesi bir kadın ile Antepli bir kebap ustasının yaşadıkları ikinci baharı konu edinmiştir. Dizide mantık hataları olsa da duygulandıran kimi zaman da güldüren bir aile dizisidir.

Kardeş Payı

Tür: Komedi

IMDb: 8,6

Başrol oyuncuları: Ahmet Kural, Seda Bakan, Murat Cemcir, Emrah Kaman, İpek Yaylacıoğlu

Yönetmenliğini Selçuk Aydemir’in üstlendiği “Kardeş Payı”, 2014 yılında yayımlanmıştır. Kardeş Payı, yerli dizi tavsiyeleri arasında mutlaka adı geçen bir dizidir. Dizi, iki tesisatçı kardeşin, dünyayı kurtaracak bir motor icat etme sürecinde yaşadıkları olayları konu edinmiştir. Dizi, Türkiye’de 60 dakika formatında yayınlanan ilk yerli yapım özelliği taşır. Dizide duygular çok net aktarılmıştır. İkinci sezon ilki kadar sürükleyici değildir.

Çemberimde Gül Oya

Tür: Dram, politik

IMDb: 8,6

Başrol oyuncuları: Mehmet Ali Nuroğlu, Özge Özberk, Tuba Büyüküstün, Selda Alkor, Melisa Sözen

Dizinin yönetmeni Çağan Irmak’ın “bu dizinin tutması mucize” dediği “Çemberimde Gül Oya”, 2004 yılında yayımlanmıştır. 12 Eylül 1980 öncesi Türkiye’sindeki yaşamdan kesitler sunan bir dizidir. Siyasi kargaşa arasında yaşanan aşklar diziyi cezbedici kılmıştır. 1980 darbesi farklı bir şekilde yansıtılmış. Dizide dönem geçişleri çok başarılı olmuş. Öyle ki dizi en iyi dönem dizileri arasında sayılmıştır. Siyasete uzak kişiler için ağır gelebilir.

Avrupa Yakası 

Tür: Komedi

IMDb: 8,6

Başrol oyuncuları: Gülse Birsel, Şenay Gürler, Ata Demirer, Gazanfer Özcan, Hale Caneroğlu, Hümeyra, Engin Günaydın, Evrim Akın

Durum komedisi türündeki dizi, 2004 yılında yayımlanmıştır. Dizinin yönetmenliğini Hakan Algül ve Jale Atabey yapmıştır. Dizi Nişantaşı’nda yaşayan bir aile ve Avrupa Yakası dergisi çalışanlarının komik hikâyesini konu edinmiştir. Dizi yayımlandığı ilk beş sezon sonunda 40 milyon TL’lik ciro yapmıştır. Oyuncu kadrosu tüm sezonlarda değişmiştir. Özellikle Burhan Altıntop, kapıcı Gaffur ve Şahika Koçarslanlı karakterlerinin replikleri halen sosyal medyada paylaşılmaktadır. Bazı karakter çok konuşulmakla birlikte itici de gelebilir.

Fatma

Tür: Dram, polisiye

IMDb: 7,9

Başrol oyuncuları: Burcu Biricik, Melis Sezen, Hazal Türesan, Mehmet Yılmaz Ak, Olgun Toker, Uğur Yücel

Netflix yerli dizi önerileri arayışındaysanız sizin için önerimiz Fatma dizisidir. Dizi, 2021 yılında yayımlanmıştır. Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu ve Özgür Önürme yapmıştır. Dizi, temizlik işlerine giden Fatma’nın kayıp eşi Zafer’i ararken yaşadıkları ve hissettiklerini konu edinmiştir. Dizi çok sürükleyici ve sosyal problemlere değinen bir dizi olsa da bazı tutarsızlıklar da vardır.

En İyi Diziler; Uzman Görüşü

Dünyada polisiyeden drama, komediden gerilime birçok türde dizi çekilmiştir. Kimileri karakterleriyle konuşulmuş, kimileri hikâyesiyle büyük yankı uyandırmıştır. Sizler için dizileri IMDB sıralamasına göre yabancı ve Türk dizileri olarak kategorize edip en iyi filmler listesi oluşturduk. Gerilim türü seviyorsanız en iyi Türk dizileri arasında birinci sırada bulunan, Emmy ödüllü Şahsiyet’i izlemenizi öneririz. Yerli ve yabancı Netflix dizileri izlemek istiyorsanız aşağıda önerdiğimiz en iyi Netflix dizileri listemizi okumanızı öneririz. Yabancı dizilerde kült haline gelen Game of Thrones ve Braking Bad’i izleyebilirsiniz.

Tavsiye ettik: En İyi Netflix Dizileri Önerileri

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Gamze BÜLBÜL tarafından yazılmıştır

Editör/İçerik Üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde, çok sayıda model arasında bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar vermenizi kolaylaştırıyorum.
Sitemizde hem deneyim hem bilgiyi odak noktamıza alıp satın alma rehberi oluşturuyorum. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sunuyorum. Ürünler diğer modellerden daha zayıf özelliklere veya daha iyi özelliklere sahip olabilir. Bu noktada sunduğum bilgileri göz önünde bulundurup bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz.