en iyi doğum kontrol hapı

En İyi Doğum Kontrol Hapı Hangisi?

Gebeliği önlemek veya polikistik over için en iyi doğum kontrol hapı hangisidir merak ediyorsanız doğum kontrol hapı en iyisi ve daha fazlası yazımızda!

Doğum kontrol hapı hangisi iyi bilmeye ihtiyaç duyanlar, en iyi doğum kontrol hapı isimleri ve en iyi doğum kontrol hapı markası hakkındaki detayları yazımızda bulabilir.

Bir çocuk dünyaya getirmek de doğurganlığını kontrol etmek de kadınların en doğal hakkıdır. Dolayısıyla her kadın en iyi doğum kontrol hapı hangisidir bilmelidir. Biz de en iyi tavsiye sitesi olarak takipçilerimizin en iyi doğum kontrol hapı isimleri arasında yaşadığı kararsızlığı gidermeyi görev edindik. Doğum kontrol hapı en iyisi için yönlendirme yaparken doğum kontrol hapına dair en çok merak edilen soruları yanıtladık.

Doğum kontrol hapı hangisi daha iyi sorusunu yanıtlamadan önce, bu ilaçlar hakkında en doğru bilgiyi kadın doğum alanında uzman bir doktordan alabileceğinizin altını çizelim. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa veya kronik rahatsızlıklarınız varsa kullandığınız ilaç en iyi doğum kontrol ilacı da olsa zarar verebilir veya etkisiz kalabilir. Bu nedenle ilaçları bir kadın doğum doktorunun gözetiminde; kilo, yaş ve tıbbi geçmişinize göre kullanmanızı öneririz.

Doğum Kontrol Hapı En İyisi

 • Reginon

Doğum kontrol hapı reginon, 21 günlük tabletten oluşur. Doğru şekilde kullanıldığında başarısızlık riski düşüktür. En az yan etkiye sahip olması nedeniyle doktorların en çok önerdiği doğum kontrol haplarından biridir. Reginon, aynı zamanda en uygun doğum kontrol hapı alternatiflerinden biridir. En yaygın yan etkisi, baş ağrısı ve karın ağrısıdır.

 • Yasmin

Ağız yoluyla alınan en iyi doğum kontrol ilaçlarından biri Yasmin’dir. En iyi doğum kontrol hapı Yasmin, 21 günlük tablet şeklinde satılır. Kıllanma gibi yan etkileri yoktur; fakat diğer haplarda olduğu gibi hafif mide bulantısı yapabilir. Sivilce, sebore ve ödem gibi sorunlar için de faydalı olur. Polikistik over için en iyi doğum kontrol hapı Yasmin diyebiliriz. Çok tercih edilen ve önerilen Yasmin, diğer doğum kontrol haplarına göre daha yüksek fiyatlıdır.

 • Ginera

Ginera, doktorların genellikle doğum kontrol hapını ilk defa kullanacaklar için önerdiği bir ilaçtır. Başarı oranı yüksektir ve çok tercih edilir. İlacın dezavantajı, diğer doğum kontrol haplarına göre aşırı sinirlilik haline ve libidonun düşmesine sebebiyet vermesidir.

 • Diane 35

Diana 35, gebeliği önlemenin yanı sıra yumurtalık kisti, akne ve aşırı tüylenme sorunları için de kullanılır. Gebelik önleme etkisi bakımından etkisi diğer ilaçlardan daha düşük olmakla birlikte yumurtalık kisti, akne ve aşırı tüylenme sorunlarının giderilmesinde başarılıdır. Pahalı da değildir; fakat özellikle de kalça bölgesinde şişliğe neden olması, dezavantajıdır. Elbette yan etki kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

 • Microgynon

Microgynon, en iyi doğum kontrol hapı ismi olarak karşınıza çıkacaktır. Bazı aile hekimlerinin ücretsiz olarak temin edebildiği bir ilaçtır. Migreni tetiklemesi ve sinirli ruh haline neden olması en yaygın yan etkisidir.

Doğum Kontrol Hapı Faydaları ve Zararları

Doğum kontrol hapı, istenmeyen gebelikleri önler ve adet dönemini düzene sokar. Bunun yanı sıra doğum kontrol hapı faydaları şunlardır:

 • Adet sancıları ve kanama miktarında azalma
 • Rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltma
 • Yumurtalık kistlerinde çoğalmayı önleme ve küçültme
 • Cilt sorunlarını hafifletme

Doğum kontrol hapı zararları, kişiden kişiye ve hapa göre değişmekle birlikte genel olarak kan pıhtılaşması ve damar tıkanıklığı şeklindedir. Doğum kontrol hapı yan etkileri ise şunlar: Göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı, baş ağrısı, çarpıntı, vajinal kuruluk, göz sorunları, bacaklarda şişlik.

Tavsiye ettik: En İyi Ertesi Gün Hapı Tavsiye

Doğum Kontrol Hapı Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. En İyi Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

  Doğum kontrol hapları, 21 gün ve 28 gün tabletten oluşan iki farklı çeşitte sunulur. Bu durum kafa karışıklığına neden olur ve doğum kontrol hapı nasıl kullanılır sorusu gündeme gelir. 21 günlük tablet içeren haplara adetin ilk 5 günü içerisinde başlanır ve 21 gün ara vermeden, her gün bir tablet olacak şekilde kullanılır. 28 günlük olan doğum kontrol hapı da adetin ilk 5 günü içerisinde kullanmaya başlanır. 28 günlük hapın içindeki tabletin 28 adet olmasının nedeni ara verildiğinde oluşabilecek karışıklığı önlemektedir. Nitekim son 7 tablet, hormon değil de vitamin içerir.

  Son haplara yaklaşırken adet kanaması olur. Düzenli kullanıma rağmen adet kanaması olmaması da mümkündür.  Bu noktada doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalınır mı sorusu da yanıt bulur. Doğum kontrol hapını düzenli kullanmadıysanız, 2 ay üst üste regl olmadıysanız ve mide bulantısı, kusma gibi gebelik belirtileri varsa gebelik testi yaptırmanızda fayda vardır. Daha fazla bilgi için tıklayın.

 2. Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz?

  Doğum kontrol hapını kimler kullanamaz veya kullanabilir sorusunun yanıtını elbette doktor verebilir. Genel olarak bazı durumlarda doğum kontrol hapı kullanımı önerilmez. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

  – 35 yaş üstünde olup sigara bağımlılığı olanlar,
  – Yeni doğum yapanlar,
  – Kendisinde veya ailesinde damar tıkanıklığı öyküsü olanlar,
  – Hipertansiyon, obezite, şeker hastalığı gibi kalp hastalığı risk faktörleri olanlar,
  – Emzirenler,
  – Auralı migren, koroner arter hastalığı, karaciğer yetmezliği, meme kanseri, kalp kapakçığı iltihabı hastalıkları olanlar,
  – Karaciğer enzimlerini hızlandıran ilaçları kullananlar

 3. Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

  Doğum kontrol hapı kullananlar için en kritik soru 1 doğum kontrol hapı kaç saat korur şeklindedir.  Hapların koruyucu etkisi ilk kullanım itibarıyla başlar. Bu noktada önemli olan hapı adetin ilk gününden sonraki 5 gün içinde kullanmaya başlamaktır.

 4. Doğum Kontrol Hapı Aç Mı Tok Mu İçilir?

  Doğum kontrol hapı her gün bir tabet şeklinde akşam veya sabah içilir. Doğum kontrol hapı aç mı tok mu içilir konusunda gelirsek, iki şekilde de hapı almak mümkündür. Bununla birlikte mide sorunu yaşayanların doğum kontrol hapını tok karnına alması önerilir.

 5. Doğum Kontrol Hapı Unutulursa Ne Yapılmalı?

  Doğum kontrol hapının faydalı olabilmesi, amacına ulaşabilmesi için düzenli kullanılması gerekir. Bununla birlikte doğum kontrol hapı unutulursa ne yapılmalı sorusunun yanıtı kaç hapın unutulduğuna göre değişecektir. Örneğin, 2 veya daha fazla hap atladıysanız, hapı unuttuğunuzu fark ettiğiniz gün 2 tane ilaç kullanın. Ertesi gün 1 tane alıp sonraki günlerde aynı şekilde devam edin. Doğum kontrol hapı geç alınması durumunda, telafi edilse bile prezervatif kullanmak veya doktora ya da eczacıya danışarak ertesi günü hapı kullanmak gerekir. Ertesi gün hapı hakkında bilgi edinmek için, aşağıda linkini paylaştığımız en iyi ertesi gün hapı hangisi yazımızı okumanızı öneririz.

 6. Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman, Nasıl Bırakılmalı?

  Doğum kontrol hapının doktora danışarak kullanılması gerektiği gibi doktora danışarak kesilmesi gerekir. Doğum kontrol hapı ne zaman bırakılmalı sorusunun yanıtı elbette gebe kalma isteği ile ilgilidir. Doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra hamile kalma konusuna gelirsek, yumurtlama dönemi genellikle hapı bıraktıktan iki hafta sonra başlar. Bedenin yeni hormonal düzene alışması birkaç ayı bulabilir.

 7. Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Korunmaya Gerek Var Mı?

  Bazı kadınlar doğum kontrol hapı kullanırken korunmak gerektiğini düşünse de düzenli kullanımda korunmaya gerek yoktur. Yeni kutuya geçmeden önce verilen 7 günlük aradakorunma etkisi devam eder. Yani, doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir konusunda tedirgin olmaya gerek yoktur.

 8. Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkarır Mı?

  Kadınlara yönelik web sitelerinde doğum kontrol hapı doğal saç uzatma yöntemleri olarak önerilir. Kadınlar da saç uzatmak için şampuana toz haline getirdikleri doğum kontrol hapını katarak saçlarını yıkar. Bu hapların saç dökülmesini önleyici etkisi olduğu doğru olsa da doğum kontrol hapı saç çıkarır mı sorusunun yanıtı kadın doğum uzmanlarına göre hayır şeklindedir.

 9. Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

  Her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol ilacında da yan etkiler kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Dolayısıyla doğum kontrol hapı kilo aldırır mı sorusunun yanıtı da değişkenlik gösterir. Hormonal dengenin bozulması kilo alımına neden olsa da bu ilaçların kilo aldırdığı yönünde bilimsel veri yoktur. İlaçların neden olduğu ödem kilo sanılabilir.

 10. Doğum Kontrol Hapı İle Ağrı Kesici Alınır Mı?

  Pek çok ilacın birbiriyle etkileşime girmesi mümkündür. Bu da doğum kontrol hapı ile ağrı kesici alınır mı sorusunu gündeme getirir. Ağrı kesici, grip ilaçları, antibiyotik gibi ilaçların 10 günden daha uzun süre kullanılması durumunda doğum kontrol haplarının etkisi azalabilir. Elbette daha kesin bilgi için ilaç ismiyle birlikte doktora danışmak gerekir.

 11. Doğum Kontrol Hapı İle Ertesi Gün Hapı Arasındaki Fark Nedir?

  Ertesi gün hapı, doğum kontrol hapı veya prezervatif gibi doğum kontrol yöntemleri yerine kullanılsa da bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ertesi gün hapı ile doğum kontrol hapı arasındaki en önemli fark, ertesi gün haplarının cinsel ilişkiden sonra tek doz halinde alınmasıdır. Ertesi gün hapları kondom yırtılması ve beklenmedik cinsel ilişki sonrasında acil korunma yöntemi olarak kullanılır. Doğum kontrol hapı ise planlı olarak alınır.

Tavsiye ettik: Vajinal Mantar İlacı Tavsiye

En İyi Doğum Kontrol Hapı; Uzman Görüşü

Kadınlar için doğum kontrol hapı, çeşidinden kullanımına, yan etkisinden koruyucu etkisine çok kritik öneme sahiptir. Dolayısıyla aile planlamasında en çok tercih edilen ve en basit korunma yöntemi olan doğum kontrol hapını tercih eden her kadın en iyi doğum kontrol hapları isimleri arasında seçimini titizlikle yapmalıdır. Bu noktada en iyi ve zararsız doğum kontrol hapı hangisi sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Tercinizi yaparken yan etki sayısını, markanın doğum kontrol hapı en iyi marka olarak anılan, güvenirliği yüksek bir marka olmasını göz önünde bulundurmalısınız. Bazı doğum kontrol hapları ek faydalarıyla dikkat çeker. Örneğin, akne sorunu yaşıyorsanız cilde en iyi gelen doğum kontrol hapı tercih etmelisiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.