en iyi emzik

En İyi Emzik Tavsiye

Çocuğu ya da yenidoğan emzik tavsiyeleri arayışındaysanız en iyi emzik öneri listemizi incelemenizi şiddetle öneririz. Emzik hakkında her şey yazımızda.

Çocuğunuz yada bebeğiniz için emme içgüdüsüne karşılık verebilecek yenidoğan emzik tavsiye arayan ebeveynlere yönelik, en iyi emzik markası hangisi gibi soruları yanıtladık ve önerilerde bulunduk.

Anne sütü alan bebek kendini güvende hissettiği için emmeye devam etmek ister. Bu nedenle anneler, emzirdikten sonra bebeğine emzik vermeyi tercih eder. Emzik, emme refleksini karşılamanın yanı sıra diş ve çene gelişimine katkı sağlar, uykuya geçişi kolaylaştırır ve sindirimi destekler. Peki, Türkiye’nin en iyi emzik markası ve en iyi bebek emziği hangisi?

Bebek ürünleri üreten en iyi emzik markaları; 0- 3 aylık, 3-6 aylık ve 6 aydan büyük bebekler için emzik üretir. Damaklı emzik ve damaksız emzik olmak üzere iki türü bulunan emziklerin üretiminde, kauçuk ve silikon materyaller kullanılır. Yanlış emzik kullanımı, ilerleyen dönemlerde çene yapısında bozukluğa neden olabilir. Bu nedenle en iyi emzik hangisi kadınlar nasıl yorumlamış ve piyasada öne çıkan en iyi emzik markaları hangileri bilmek gerekir. Bebek için en iyi emzik modelini tercih edebilmeniz için size yardımcı olacağız. Ayrıca bebeğe emzik nasıl alıştırılır, emzik ne zaman verilmeli gibi kritik öneme sahip soruları yanıtlayacağız.

En İyi Işıklı Emzik Öneri

Mam Night Emzik

Amerika’dan ithal edilen Mam markasının bu emzik modelinin en iyi emzik önerilerimiz arasında bulunmasının asıl nedeni karanlıkta parlaması. Gece çocuğu uyandırmadan takip etmek için avantaj sağlayan emziği farklı kılan tek yanı ışıklı olması değil. Büyük hava delikleri ve simetrik çeperi gibi özellikleri de var. Steril-şeffaf kutusuyla mikrodalga fırında strelize etmek mümkün. 6-16 aylık bebeklerin kullanımına uygun. En iyi ışıklı emzik Mam Night fiyat olarak yüksek diyebiliriz. Her bütçe için uygun olmayacaktır.

En İyi Philips Avent Emzik Öneri

Philips Avent Soothie Emzik

Avent Soothie, diğer birçok emzik fiyatına göre yüksek fiyatlı diyebiliriz. Ancak 2’li paket halinde satılan bir üründür. Medikal silikondan yapılmış. BPA içermeyen ortopedik bir emzik olmasıyla dikkatimizi çekti. Amerika’da yenidoğan ünitelerinde sağlık çalışanları bebeği sakinleştirmek için bu emziği kullanıyormuş. En iyi Philips Avent emzik Soothi, 3-18 aylık bebekler için uygun. Yalnız emzikteki boşluk bebeğin parmağını sıkıştırmasına neden olabiliyormuş.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Philips Emzik

En Kolay Taşınabilir Emzik Öneri

Philips Avent Ultra Air Emzik

En iyi bebek emziği modellerinden biri de Amerika’da yapılan kullanıcı testlerinden yüzde 98 oranında kabul gören Philips Avent Ultra Air emzik. 0-6 ve 6-18 aylık bebekler için üretilmiş. Emziğin ucu pürüzlü tasarlanmış, bu sayede bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Mikrodalgada kolaylıkla sterilize edilebilir. Bulaşık makinesinde yıkamak için de uygun. Saklama kabının olması kolay taşımak açısından avantaj sağlar. Bu özelliğiyle emziği, en kolay taşınabilir emzik olarak önerdik. Birçok emzikten daha yüksek fiyat etiketine sahip olduğunu belirtmeliyiz.

En İyi Kauçuk Emzik Öneri

Chicco Physio Soft Kauçuk Emzik

Chicco, en iyi emzik markası olarak piyasada öne çıkan bir marka. Emziğin ucu oyun ve açılı. Bu damak yapısının doğru gelişimi için önemli bir detay. Hava delikleri salya birikimini önler. Tabanı göğüs benzeri kabartılı yapıda olduğu için bebek kolay kabul edecektir. BPA içermemesi bebek sağlığı için avantaj sağlar. Her yaş aralığı için farklı modeli üretilmiş. Emziğin en iyi kauçuk emzik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak annelerin, emziğin kötü koktuğu yönünde eleştirileri olduğunu da belirtmeliyiz.

En İyi Silikon Emzik Öneri

Dr. Browns Silikon Emzik

En iyi silikon emzik olarak önerdiğimiz Dr. Browns, uygun fiyatlı. Tek avantajı fiyatı değil elbette. Kelebek şeklinde olduğu için bebeğin yanaklarına ve burnuna baskı yapmaz. İz bırakmaz. Emziğin yenidoğan için en iyi emzik modellerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Diş çıkaran bebekler için uygun olmayacaktır. 12+ aydan itibaren kullanmak mümkün.

En İyi Fiyat Performans Emziği Öneri

Oioi Emzik

Oioi da bebek için en iyi emzik arayanların çok tercih ettiği modellerden biri. Anne memesine olan benzerliğini, bakterilerin birikmesini engelleyen tek parça silikondan oluşmasını ve lateks içermemesini beğendik. BPA, PVC ve fatalat içermeyen bir emzik olması çok önemli bir detay. Sterilizatörde temizliğe uygun. 0-18 ay aralığındaki bebekler için üretilmiş. Anneler emziğin pek hoş görünmediğinden yakınmış; fakat birçok anne, bu emziği en iyi fiyat performans emziği olarak önermiş.

En İyi Yerli Üretim Emzik Öneri

Wee Baby Emzik

Yerli üretimi desteklemek istiyorsanız Türkiye’nin en iyi emzik markası olarak öne çıkan Wee Baby markasının emziğini tercih edebilirsiniz. En iyi damaklı emzik modellerinden biri olan emziğin en beğendiğimiz özelliği, hava delikleri sayesinde bebeğin tahriş olmasını önlemesi. BPA içermemesi ve sterilizasyon cihazında temizlemeye uygun olması dikkate değer. En iyi yerli üretim emzik olarak önerdiğimiz bu emzik, 0-6, 6-18 ve 16+ aylık bebekler için üretilmiş. Emzik biraz toz çekebilir. Sık sık temiz suyla yıkamanız gerekir.

Anne Memesine En Yakın Emzik Öneri

Bibs Emzik

Bebekler için en iyi emzik modelleri arasında bulunan Bibs emzik, daha çok hafifliğiyle beğenilmiş. Bibs emzik anne memesine en yakın forma sahip emziklerden biri. Hafif eğimli yapıda olduğu için bebeğin cildi tahriş olmaz. BPA, PVC ve phthalates gibi zararlı maddeleri içermemesi emziği tercih edilebilir kılmış. Renk çeşidi bakımından da Bibs’in en iyi emzik markaları arasında öne çıktığını belirtmeliyiz. Yalnız bu emzik de malzemesi nedeniyle toz toplayabilir. Sık sık yıkamanızı öneririz. Anne memesine en yakın emzik Bibs, 0-6 ila 6-18 aylar arasında kullanıma uygun üretilmiş.

Bebeğiniz için gaz giderici, anne memesine benzeyen biberon ve yenidoğan biberon da arıyorsanız aşağıda linkini paylaştığımız en iyi biberon tavsiye yazımızı da okumanızı öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Biberon Tavsiye

En İyi Ortodontik Emzik Öneri

Nuk Emzik

NUK, en iyi emzik ve biberon markası olarak öne çıkan markaların başında gelir. NUK Air-System sayesinde ortodontik şeklini uzun süre koruyabilmesiyle annelerden tam not alabilmiş. Emziğin ortodontik yapısı bebekte diş çarpıklığı, çene bozukluğu gibi özelliklerin olmaması bakımından çok önemli. 6-18 ila 18-36 aylık bebekler kullanabilir. En iyi ortodontik emzik modellerinden biri olan bu emziğin de kauçuk olması yatağın tüm tozunu toplayabileceği anlamına gelir.

Emzik Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Emzik Nasıl Bıraktırılır?

  Annelerin en çok merak ettiği emzik nasıl bıraktırılır sorusu, bebeğe emzik nasıl alıştırılır sorusu kadar önemlidir. Bazı bebekler 3,5-4 yaşına kadar emzik kullanabilir. Bu sağlıklı değildir. Öyle ki bu bebeklerde üst çene darlığı, dişler arasında açıklık, kulak ve burun hastalıkları görülür.
  2 yaşını doldurduktan sonra memenin bırakılmış olması gerekir.

  Bunun için 1 yaşından sonra emziği sadece uykuya dalma aşamasında vermek gerekir. Çocuğun hasta veya mutsuz olduğu bir dönemde emziği bıraktırmaya çalışmak doğru değildir. Emzikten koparılan çocuk 3 gün boyunca ağlayarak tepki gösterecektir. Bu noktada sizin kararlı bir tavırla, taviz vermemeniz önemlidir. Çocuğun emzikle vedalaşabilmesi için “Sen abla/abi oldun. Emziği bebekler kullanır” gibi sözler kullanmanız etkili olur.

 2. Emzik Nasıl Temizlenir?

  Emzik alırken emziğin, mikrodalgada veya sterilizasyon cihazında steril etmeye uygun olgun olup olmadığına dikkat etmenin de önemli olduğunu belirtmiştik. Gelelim emzik nasıl temizlenir sorusunun yanıtına. Emziği paketinden çıkardıktan sonra kaynayan suyun içerisinde 5 dakika kaynatarak sterilize etmelisiniz. 7 aylıktan büyük bebeğin emziğini 2 günde bir defa temizleyebilirsiniz.

  Emzik ev içinde düştüyse ve silikonsa sıcak sudan geçirmek yeterli olacaktır. Ancak kauçuk emzikler çok tüy toplama potansiyeline sahiptir. Emzik kauçuksa suyun içinde 5 dakika bekletmenizi öneririz. Emzik ev dışında bir yerde düştüğünde sıcak sabunlu suda temizlemek ve bol suyla durulamak gerekir.

 3. Bebeğe Emzik Ne Zaman Verilmeli?

  Ebeveynler emziğin zararları olduğu gerekçesiyle bebeğe emzik vermek istemeyebilir. Siz de emziğin zararları konusunda tedirginseniz şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: BPA içermeyen, hava deliği bulunan, çocuğun yaşına uygun emzik doğru bir şekilde kullanıldığında ve doğru zamanda bıraktırıldığında bebeğinize zarar vermeyecektir.

  Bebeğe emzik ne zaman verilmeli sorusunu en doğru yanıtlayacak kişi doktorunuzdur. Bununla birlikte araştırmalarımızdan edindiğimiz bilgi şöyle: Bebek emziğe alışıp anne memesini reddedebileceği için doğduktan sonraki ilk ay emzik kullanmak doğru değildir. Bebeğiniz parmağını, kıyafetlerini ya da bir eşyayı emme eğilimindeyse bebeğinize emzik verebilirsiniz.

 4. Bebeğe Emzik Nasıl Alıştırılır?

  Tatsız ve kokusuz silikon emzikler, pürüzsüz yapısıyla bebeği emziğe alıştırmak için idealdir. Anne memesine benzer tasarımdaki emzikleri kullanarak bebeğinizi emziğe alıştırabilirsiniz. Bebeğe emzik nasıl alıştırılır sorusunun yanıtının emziğe bal veya reçel sürülmesi olduğu düşünülür. Bebeğe 1 yaşından önce kesinlikle bal vermemelisiniz. Emziği tatlandırmak için emziğe anne sütü sürmek iyi bir yöntem olabilir.

  Bebeğin kaç aylık olduğu, bebeklerde emzik kullanımı için çok önemli bir detaydır. Emzikler; 0-3 aylık, 0-6 aylık, 6-18 aylık ve 18+ olmak üzere dört yaş kategorisinde sunulur. Emzik alırken bebeğinizin kaç aylık olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

 5. Yenidoğan Emzik Öneri

  Yenidoğan emzik tavsiye ihtiyacı arayışındakilerin zaman zaman bizden ürün önermemiz yönünde talepleri oluyor. Öncelikle yenidoğan bebeğe emzik verilir mi sorusunu yanıtlayalım. Bu noktada emziğin türü önemlidir. Damaksız emzikler, tasarımlarıyla anne göğsünü anımsatır. Bu nedenle yenidoğan için en iyi emzik modelinin damaksız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak damaksız emzikler bir yaşına kadar kullanılabilir. Bir yaşını geçmiş çocuklarda damaksız emzik kullanmak ağız ve diş yapısında sorunlara neden olabilir.

  Yenidoğan bebek için yukarıda bahsettiğimiz emzikler arasında seçiminizi yapmanızı öneriyoruz. Bebekler her emzik modelini sevmez. Bir bebeğin kolay kabul ettiği emziği diğer bebek almayabilir. Dolayısıyla birkaç defa emzik değiştirebilirsiniz. Bebeklerde emzik kullanımı konusunda sabırla deneme yapmak gerekir.

 6. Emzik Zararlı mı? Emzik Zararları

  Emzik zararlı mı sorusu ebeveynler için önemli bir soru işaretidir. Araştırmalarımıza göre pediatri uzmanları, bebeğin parmak emme, nesneleri emme eğilimi olduğunda ve bebek sadece anne sütüyle beslendiğinde emzik verilmesini önerir. Bebeğe bal veya reçel gibi yiyecekleri tattırmak için emzik vermek önerilmez. Emzik özellikle kauçuk malzemeden üretilmişe yataktaki tüyleri toplayabilir. Bu nedenle sık sık sıcak suyla temizlemek gerekir.

  Emzik, yaş aralığı için uygun olmadığında, 2 yaş dolduktan sonra kullandırıldığında; dişlerin eğri çıkması gibi ağız ve diş sorunlarına sebebiyet verebilir. Yenidoğan bebekte emzik zararları, bebeğin anne memesini reddetmesi olarak ortaya çıkar. Bu durumun oluşmaması için bebek birinci ayını doldurmadan önce emzik verilmesi önerilmez. Emziğin, sağlığa zararlı BPA maddesi içermemesine de dikkat etmek gerekir. Diş çıkaran bebeklerin emziği dişlemesi nedeniyle ani bebek ölümleri meydana gelebilir. Bu nedenle diş çıkaran bebeklerde, kolay kopmayacak sağlamlıkta kauçuk emzik kullanmak kritik önem taşır.

En İyi Emzik; Uzman Görüşü

Yenidoğana emzik verilir mi, emzik zararlı mı, bebeklere emzik verilmeli mi gibi soruları yanıtladık ve bebekler için en iyi emzik önerileri paylaştık. Böylece en iyi emzik hangisi sorunuza yanıt bulmanızı kolaylaştırmaya çalıştık. Elbette en iyi emzik, bebeğe anne memesinin sunduğu rahatlığı sağlayan; dil, diş ve damak yapısına uygun emziktir. Bebeğiniz diş çıkarma dönemindeyse ve ısırma eğilimi gösteriyorsa kauçuk emzikleri tercih etmelisiniz. Silikon emzikler, diş darbelerine dayanıksız olduğundan diş çıkarmaya başlayan bebeklerde kullanılmaması gerekir.

Bebekler dişleri yeni çıktığında ısırma eğiliminde olur. Bu nedenle emziğin kolay kolay kopmayacak malzemeden üretilmiş olması hayati önem taşır.  Emziği ortalama iki üç ayda bir değiştirmenizi öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.