en iyi ertesi gün hapı

En İyi Ertesi Gün Hapı Hangisi?

Beklenmedik cinsel ilişki sonrası için en iyi ertesi gün hapı hangisi öğrenmek istiyorsanız en etkili ertesi gün hapları markası ve ürünleri yazımızda dır.

Acil durum için en etkili ertesi gün hapı arıyorsanız; en iyi ertesi gün hapı markası ve çeşitleri hakkındaki yazımızın devamında ertesi gün hapı en iyisi hangisi öğrenebilirsiniz.

Cinsel yönden aktif kadınlar kimi zaman doğum kontrol yöntemini kullanmayı unutabilir veya kendini planlamadığı bir ilişkinin içinde bulabilir. Bazen de partnerin ani hareketleri nedeniyle prezervatifin yırtılması nedeniyle en iyi ertesi gün hapı hangisidir sorusuna yanıt arayabilir. Ertesi gün hapı hakkında bilinmesi gerekenlere değindik ve en iyi ertesi gün hapı markaları ve çeşitlerini derledik.

En iyi ertesi gün hapı hakkındaki detaylara değinmeden önce bu hapları kullanmadan önce, özellikle de bağırsak sorunları veya alerjik sorunlarınız varsa doktora danışmanızı öneririz. İlaçların herkeste farklı etkisi olabilir ve ilişkiden kaç saat sonra alındığı ilaçların başarısını belirleyen önemli bir etkendir. Bu ilaçlara ne yazık ki tecavüz gibi istenmeyen ilişkiler sonucunda da ihtiyaç duyulur. Karşılıklı isteğin olmadığı ilişkide güvenliğiniz için destek almak kritik önem taşır.

! Ertesi gün hapının, doğum kontrol hapı veya prezervatif gibi doğum kontrol yöntemleri yerine kullanılması doğru değildir. En etkili doğum kontrol yöntemini belirlemek için doktor görüşü alınmalıdır. Şimdi sıra geldi sizler için hazırladığımız ertesi gün hapı en iyisi listemize.

Ertesi Gün Hapı Tavsiye

 • Ella

Ella ertesi gün hapı, piyasadaki en iyi ertesi gün hapı hangi marka daha iyi diye sorulduğunda ilk akla gelen ertesi gün hapıdır. Nitekim eczanelerin önerisi çoğunlukla Ella’dır. Fiyat olarak diğer ertesi gün haplarına göre daha pahalıdır. Tek tabletin yüksek fiyatlı olması en önemli dezavantajı diyebiliriz; fakat Ella ertesi gün hapı kullananlar tarafından yapılan yorumlar da göz önünde bulundurulduğunda daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıntılı bilgi için: Ella Hapı

 • Ertes 72

Ertes 72, en iyi ertesi gün hapı isimleri arasında en popüler olanlardan biridir.  Tek tablet olarak satılan 1,5 mg’lık Ertes 72, cinsel ilişkiden sonraki ilk 12 saatte alındığında olası gebelikleri %90 oranında engelleyebilir. En iyi ertesi gün hapı olarak ilk tavsiye ettiğimiz ilacın muaili olarak en çok önerilen haptır. Ella ile kıyaslandığında yan etkileri daha fazladır.

 • Postpill One 77

Postpill One, piyasadaki en ucuz ertesi gün hapı alternatiflerinden biridir. Diğer ertesi gün ilaçlarıyla aynı şekilde kullanılır. Yumurtalık enfeksiyonu veya alerjik durumu olanların kullanılması önerilmez. Adet düzensizliği ve bulantı gibi yan etkiler 10 kişiden 1’inde görülebilen yan etkilerdir.

0
Lütfen bu konuda bir geri bildirim bırakınx

 • Norlevo

Norvelo ertesi gün hapı, muadillerinden farklı olarak iki tablet şeklinde gelir. Kullanımı ise tek toz şeklindedir. Yan etkiler diğer ilaçlarla aynıdır. Norlevo ertesi gün hapı kullananlar genellikle mide bulantısından yakınmıştır.

Kullanımı kolay bir korunma yöntemi istiyorsanız, aşağıda linkini paylaştığımız en iyi prezervatif yazımızı da okumanızı öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Prezervatif Tavsiye

Ertesi Gün Hapı Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Ertesi Gün Hapı Nedir?

  Halk arasında ertesi gün hapı olarak ifade edilen ilaçlar, tıp dünyasının acil kontrasepsiyon hapıdır. Bu haplar, içeriğinde yüksek miktarda bulunan progesteron hormonu nedeniyle yumurta ile spermin döllenmesini önler. Döllenen yumurtanın rahime tutunmasını önleme işlevi de vardır. Dolayısıyla ertesi gün hapı nedir sorusunu, plansız cinsel ilişkiden sonra oluşabilecek gebeliği engellemek için acil önlem şeklinde yanıtlamak mümkündür.

 2. Ertesi Gün Hapı İle Doğum Kontrol Hapı Arasındaki Fark Nedir?

  Doğum kontrol hapı ile ertesi gün hapı istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde etkilidir. Bu ortak amaç nedeniyle iki ilaç türünün aynı olduğu düşülse de ertesi gün hapı, bir doğum kontrol yöntemi değildir. 72 saat etkili ertesi gün hapı ile doğum kontrol hapı arasındaki fark şu şekildedir:

  1. Doğum kontrol hapları düzenli olarak alınırken; ertesi gün hapları cinsel ilişkiden sonra tek doz halinde alınır.
  2. Doğum kontrol hapları, bir kontrol yöntemiyken; ertesi gün hapları prezervatif yırtılması, doğum kontrol haplarının atlanması veya planda olmayan bir cinsel ilişki yaşanması durumunda kullanılan acil önlemdir.
  3. Doğum kontrol hapları doktor tarafından reçete edilirken; ertesi gün hapları reçete olmaksızın eczaneden herhangi bir prosedür gerekmeden satın alınabilir.

 3. Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Korur?

  Sürpriz şekilde gelişen cinsel ilişkilerin sonrasında ertesi gün hapı ne kadar korur, ne kadar etkili olur sorusu gündeme gelir. Ertesi gün hapının yüzde yüz oranda koruduğu düşünülse de bu hapların korumama olasılığı da vardır. Hapın etkili olup olmadığını anlamanın tek yolu reglin zamanında gerçekleşmiş olmasıdır. Adet gecikme olması durumunda gebelik testi yaptırmak gerekir. Kaliteli ertesi gün hapı kullanılsa da etkinin düşük olma olasılığı her zaman vardır. Bununla birlikte genel olarak koruma oranı yüzde 70-80 civarıdır. Yani, ertesi gün hapı kullanan hamile kalır mı diye sorulduğunda yanıt kesin olarak ‘evet’ veya ‘hayır’ olamayacaktır

 4. Ertesi Gün Hapı Yumurtlamayı Ne Kadar Geciktirir?

  Ertesi gün hapı, döllenmenin gerçekleşmiş olması durumunda en iyi ertesi gün hapları kullanılsa da amacına ulaşamaz. En iyi ertesi gün hapı, döllenme gerçekleşmemişse, yumurtlama döneminin başında bile gebeliği önleyebilir. Ertesi gün hapı yumurtlamayı ne kadar geciktirir sorusunun yanıtı markaya göre değişmekle birlikte süre 5 günü geçemez.

 5. Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır, Ne Zaman İçilir?

  Ertesi gün hapı hakkında şüphesiz en çok merak edilen ertesi gün hapı ne zaman içilir sorusudur. Ertesi gün haplarının cinsel ilişkiden sonra 72 saat (3 gün) içinde alınması gerekir. İlk 12 saatin ardından hapın başarılı olma ihtimali düşer. Hap alındıktan sonraki 3 saat içinde istifra edilmesi durumunda yeniden hap içmek gerekir. Ertesi gün hapı, ayda 1 yılda 3 defadan fazla içilmemelidir. Aksi halde vücudun hormon dengesinin bozulmasından dolayı bazı sağlık sorunları görülebilir.

 6. Ertesi Gün Hapı Zararlı Mıdır?

  Ertesi gün hapı çok başvurulan bir yöntem olsa da ertesi gün hapı zararlı mı merak edilir ve ertesi gün hapları güvenli mi araştırılır. Hatta ertesi gün hapının kısırlığa yol açtığı yönünde endişeler vardır. Ertesi gün hapının zararları gereğinden fazla kullanıldığında hormon dengesinin bozulmasıdır. Elbette her ilaçta olduğu gibi yan etkiler vardır. Ertesi gün hapı yan etkileri şunlar: Lekelenme tarzı kanama, adet düzensizliği, mide bulantısı ve kusmadır. Hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlar da görülebilir. Ertesi gün hapı regl kaç gün geciktirir merak edenler için de belirtmeliyiz ki regl gecikmesi 1 haftayı bulabilir. Ertesi gün hapı ile yüksek dozda hormon takviyesi yapıldığı için haftada 2 kere ertesi gün hapı almak çok sakıncalıdır.

 7. Bakireler Ertesi Gün Hapı Kullanabilir Mi?

  Geri çekilerek korunma yönteminde, sperm boşalması (ejekulasyon) gerçekleşmeden önce sperm içeren salgının vajina girişine temas ettiği durumlarda gebelik oluşması ihtimali vardır. Dolayısıyla kızlık zarı bozulmadığı halde bakireler ertesi gün hapı kullanabilir.

 8. Ertesi Gün Hapı Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

  Emziren annelerin hamile kalamadığı yönünde yaygın bir düşünce vardır. Hatta bu düşünce “sütün koruması” şeklinde ifade edilir. Bu nedenle ertesi gün hapı emziren anneler kullanabilir mi sorusu şaşırtmış olabilir; fakat emziren annelerin hamile kalmayacağı bilgisi nispeten yanlıştır. Emzirme döneminde ovulasyon dönemi yeniden başlamışsa hamilelik gerçekleşmesi mümkündür.

  Emzirme döneminde alınan ertesi gün hapı, etken maddelerin sütle birlikte bebeğin vücuduna geçmesine sebebiyet verir. Bu nedenle ertesi gün hapını emziren kadınların kullanmaması gerekir. Farkında olmadan ertesi gün hapı alma durumunda en az 8 saat geçmeden bebeği emzirmemekte; hatta 1 hafta boyunca sütü sağıp atmakta fayda vardır.

 9. Ertesi Gün Hapı İçtikten Sonra İlişkiye Girilir Mi?

  Ertesi gün hapı yumurtlamayı erteler ve istenmeyen gebeliğe engel olur. Yani amaç korunmasız ilişki sonrasında oluşabilecek gebeliği önlemektir. Bu nedenle etki devam ediyordur düşüncesiyle korunmasız cinsel ilişkiye girmek doğru değildir. Dolayısıyla ertesi gün hapı içtikten sonra ilişkiye girilir mi sorusunu hayır şeklinde yanıtlayabiliriz.

 10. Ertesi Gün Hapı Adet Döneminde Kullanılır Mı?

  Adet döneminde cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez; fakat bu dönemde cinsel ilişki olduysa da gebelik gerçekleşmesi olasıdır. Ertesi gün hapı adet döneminde kullanılır. Kanamanın damla damla veya lekelenme tarzında olması normaldir.

En İyi Ertesi Gün Hapı; Uzman Görüşü

Ertesi gün hapı, yazımızda belirttiğimiz gibi reçetesiz alınmakla birlikte özellikle ilaç kullanımı, karaciğer ve bağırsak rahatsızlıkları gibi durumlarda doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardır. Eczacıların en çok önerdiği, en popüler ve en iyi ertesi gün hapı ismi ve yan etkilerini paylaştık. En çok tercih edilen hap Ella ertesi gün hapıdır. Kullanımı basit ve yan etkisi olmayan bir doğum kontrol yöntemi olarak prezervatif kullanmak istiyorsanız yukarıda paylaştığımız linki tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.