en iyi filtre kahve makinesi

En İyi Filtre Kahve Makinesi Tavsiye

Kahfesini filtreli olarak en iyi şekilde tüketmek isteyenler için en iyi filtre kahve makinesi öneri listemizi oluşturduk.

Herhangi bir sokağın köşe başında rastlayabileceğiniz kahve dükkanlarında, taze öğütülmüş kahve kokusunu sevmeyen yoktur. Kahve sevdalısı bir topluma sahip olmamız ile günden güne bu farklı lezzeti de kucaklayıp günlük rutinlerimiz arasına eklememiz gecikmedi. Özellikle gençler ve diğer ülkeler arasında popüler olan filtre kahve alışkanlığı, bugünlerde anneanne ve torunu aynı masada buluşturan bir keyif olarak her yaştan kahve sevdalısının tercihleri arasına girmeyi başardı.

Durum böyleyken sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla sohbet eşliğinde kahve keyfi yapabilmeyi kolaylaştıran filtre kahve makinesi, evlerin ihtiyaç listelerine de eklendi. Pek çok marka ve model çeşitliliği arasından filtre kahve makinesi tavsiye yazımızı sizlere yardımcı olmak adına titizlikle hazırladık. Siz de güne kahvesiz başlayamam diyenlerdenseniz en iyi filtre kahve makinesi incelememiz tam size göre! Önce filtre kahve makinesi kullanımı hakkında bilgi verelim.

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Güne mis gibi kahve kokusuyla başlamayı kim istemez ki! Günümüzde birçok evin vazgeçilmezi olan kahve makineleri, her kahve çeşidine özel üretiliyor. Bunların en pratik ve yaygın olanlarından biri de en iyi filtre kahve makineleri. Öğütülmüş kahve çekirdeklerin filtreden geçerek demlenmesi ile oluşan filtre kahve, hem yumuşak içimi hem de pratik olması sebebiyle oldukça ilgi görüyor.

Üstelik filtre kahve makinesi sayesinde kahvenizi evde de kolaylıkla hazırlayabiliyorsunuz. Piyasada çeşitli filtre kahve makinesi öneri bulunsa da iyi bir filtre kahve yapmak için filtre kahve makinesi kullanımı konusunda işin inceliklerini bilmek hepsinden daha fazla önem taşıyor. Gelin hep birlikte filtre kahve makinesi kullanımı ile ilgili temel bilgilere bir göz atalım. Filtre kahve makinesi nasıl mı kullanılır;

1) Doğru Filtreyi Seçin

• Lezzetli bir filtre kahveye ulaşmanın ilk yolu doğru filtreyi seçmekten geçer. Tercih ettiğiniz filtrenin çeşidi, kahvenizin aromasından demlenme süresine kadar önemli bir rol oynar.

• Filtre kahve makinesi filtresi için malzeme olarak kağıt, bez, metal, naylon ve hatta altın gibi birçok filtre mevcuttur. Kullanım rahatlığı ve ergonomik olması açısından en çok kağıt ve metal filtreler tercih edilir.

• Eğer siz de pratik ve kullan at bir filtre istiyorsanız çanak şeklindeki kağıt filtreler sizin için ideal bir tercih olabilir. Uzun ömürlü olsun yıkayıp kullanayım derseniz de metal filtreleri tercih edebilirsiniz. İdeal filtrenizi seçtikten sonra makineye filtreyi yerleştirebilirsiniz.

2) Kahve Miktarını ve Su Ölçüsünü İyi Ayarlayın

• Doğru filtremizi seçtik şimdi sıra en kritik noktalardan birinde. Seçtiğiniz kahve çeşidi ne olursa olsun ideal kahve miktarını yakalamak oldukça önemlidir. Damak zevkinize göre kahveden beklediğiniz yoğunluk değişkenlik gösterse de başlangıç için ortalama ölçüyü tutturmakta fayda var.

• Ölçü olarak bir bardak kahve için yaklaşık 9-10 gram kahve kullanarak başlayabilirsiniz. İsteğinize göre bu ölçüyü arttırıp azaltarak kendinize uygun filtre kahve aromasını yakalamış olursunuz. Kahve miktarını ayarladıktan sonra kahveyi filtrenize koyabilirsiniz.

• Filtre kahveye koyduğunuz suyun fazla ya da az gelmesi kahvenizin tadını etkileyecektir. Bu yüzden göz kararı ölçü kullanmak yerine, kahve oranı kadar su eklemek daha doğru olur.

• Kahveniz demlenirken suyun buharlaşma oranını da hesaba katmanız gerekir. Yani bir bardak kahve için bir bardaktan biraz daha fazla su koymalısınız. Böylece kahveniz çok yoğun olmadan tam kıvamında ve istenilen miktarda demlenmiş olur. Artık kahveniz demlenmeye hazır!

3) Kahve Hazır Olunca Biraz Bekleyin

• Kahve makinenize suyu da koyduktan sonra artık düğmeye basıp kahvenizi demleyebilirsiniz. Kahveniz demlendikten sonra ise en önemli nokta kahveyi hemen tüketmeden biraz beklemektir. Çünkü kahve su oranının dengelenmesi ve aromanın iyice birbirine geçmesi için birkaç dakika beklemek gerekiyor.

• Siz de bir süre bekleyerek enfes bir filtre kahve elde edebilirsiniz. Hazırladığınız filtre kahveyi birkaç saat içinde tüketmeniz gerektiğini unutmayın ve kahvenizi gereğinden fazla bekletip bayatlamasına izin vermeyin.

4) Makinenizi Temizlemeyi Unutmayın

• Özellikle metal filtreleri makinenin içinde bırakmamak ve her kullanımda yıkamak çok önemlidir. Filtreniz kağıt bile olsa kesinlikle makinede bırakmamalısınız.

• Filtreyi, filtre kahve makinesinde bırakmak bir süre sonra kahveden kalan tortuların filtre haznesinde kötü bir koku yaratmasına sebep olur. Bu koku kahvenize geçebilir hatta kahvenizin tadını bile bozabilir.

• Filtre kahve makine tavsiyesi olarak hazne temizliğini ihmal etmemek gerektiğini de söyleyelim. Cam olan makinelerde zamanla oluşan kahve lekelerini temizlemek için bir miktar çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

• Bununla birlikte her ne kadar içme suyu kullansanız da kahve makinenizde bir süre sonra kireçlenme meydana gelebilir. Yılda 2-3 kez kireç temizliği yaparak makinenizin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi Çeşitleri

Filtre kahve makineleri, kullanıcıların istedikleri lezzeti ve kolaylığı sağlamak adına çeşitlere ayrılır. Birçok kahve çeşidi yapabilmek için özel üretilen, filtre kahve makinesi fiyatları da özelliklerine göre değişmektedir. En iyi filtre kahve makinesi tavsiyelerine geçmeden bu makineleri ve özelliklerini kısaca tanıyalım;

Kapsüllü Kahve Makinesi

Kapsüllü kahve makineleri, adından da anlaşıldığı üzere aroma ve sertlik derecesini kendi damak zevkinize göre belirleyebildiğiniz makinelerdir. Kapsüllerin içinde sıkıştırılmış kahve bulunur ve çeşitli aroma seçenekleri de mevcuttur.

Kapsül haznesine dilediğiniz kapsülü yerleştirdikten sonra bütünleşmiş su haznesinde gerekli miktardaki su uygun ısıya getirilir, ardından basınç altında kapsüle presle sıkıştırılır. Yaklaşık bir dakika sonra taze kahveniz içmeye hazır hale gelir. Makineyi çalıştırdıktan sonra suyun ısınma zamanını da hesaba katmalısınız. Yalnızca bir iki tuşa basmanızla çeşitli kahve türlerine ve farklı lezzetlere, oldukça basit şekilde ulaşabilirsiniz.

Kahve demleme özelliğinin yanında birçok filtre kahve makinesi markaları süt köpürtme aparatlarına da sahiptir. Böylece sütlü kahveler hazırlamak da mümkün hale gelir. Kapsüllü kahve makinelerinin birçoğunda bulunan kişisel ayar özelliği ile kahvenizi özgünleştirebilirsiniz. En iyi filtre kahve makinesi öneri yazımızda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, hangi markanın kahve makinesini alırsanız o markaya ait kapsülü kullanmanız gerektiğidir.

Tam Otomatik Kahve Makinesi:

Tam otomatik kahve makineleri, her bir fincan kahveyi tek tuşla hazırlayabiliyor ve birçok özellikleri ile yetenek örneği sergiliyorlar. Tek bir tuşa basarak latte, espresso ve cappucino gibi istediğiniz herhangi bir kahve çeşidini hazırlayabiliyorsunuz. Her işlem öncesinde gerekli miktardaki kahve çekirdeklerini öğütüyor ve seçilen kahve çeşidine uygun basınç ile ısıtılmış suyu kahve tozundan geçirerek press ediyor. Yani kontrol büyük ölçüde makinede diyebiliriz.

Kahve türüne göre birçok tam otomatik kahve makineleri, bütünleşmiş veya dışında bulunan süt haznesinde sütü köpük köpük yaparak direkt kahveye ilave ediyor. Tam otomatik kahve makinesi ile kahve çekirdeklerinin öğütme ayarı, suyun basıncı ve süt köpüğünün yoğunluğuna kadar kişiye özel ayarları ile en sevdiğiniz kahve türünü makinenin hafızasına kaydedebilirsiniz. Hatta bazı markaların ürettiği kendi kendini temizleyebilen filtre kahve makineleri de mevcut. Üşengeç biriyseniz ve en iyi filtre kahve makinesi için ayırdığınız bütçe yüksekse tercihiniz bu cihazlardan yana olabilir.

Yarı Otomatik Kahve Makinesi

Kahveden anlıyorum ve bu işe zaman ayırmaktan sıkılmam diyorsanız yarı otomatik kahve makineleri tam size göre! Bu makineler kendi içinde birçok çeşide ayrıldığından, yarı otomatik makinesi almak niyetindeyseniz ve bu konuda tecrübeniz yoksa mutlaka sıkı bir araştırma yapmalısınız.

Tam otomatik kahve makineleri ile kolayca espresso kahve yapabilirsiniz. Fakat gerçek espresso keyfi yaşamak isteyen biriyseniz tam otomatik kahve makinelerini tercih etmekten kaçınmalısınız. Çünkü bu makineler insanı cezbeden kahve kokusunu kapalı brew unit sistemi yüzünden bastırır.

Yarı otomatik kahve makineleriyle istediğiniz yoğunlukta ve mis gibi kokan kahvenizi hazırlayıp güne merhaba diyebilirsiniz. Fiyat olarak tam otomatik kahve makinelerinden daha ucuz filtre kahve makinesi olduğundan bütçenizi de zorlamanız gerekmez.

French Press

İyi bir kahve yapmak için mutlaka bir kahve makinesi gerekmiyor. Makinesiz de lezzetli ve aromalı kahveler hazırlamak mümkün. Bas, dök ve hazır! French Press kahve yapımının klasiklerinden, içinde süzgeci bulunan cam demlikli bir araçtır. Çekilmiş kahve uygun miktarda kaynamış su ile French Press demliğine konulur. Belli bir süre bekledikten sonra kapağa bağlı olan süzgeç aşağı doğru bastırılır. Böylece kahve telvesi demliğin dibinde toplanır ve taze yapılmış kahve telvesiz bir şekilde içilir. Kahve telvesi dışında herhangi bir atık oluşmaz. Böyle olunca da French Press doğayı koruma adına iyi bir alternatif olarak değerlendirilir. Espresso veya Caffe Creme konusunda French Press’in ne yazık ki yetersiz bir tercih olacaktır.

En İyi Kahve Makinesi Marka ve Modelleri

Kahve severler için hazırladığımız filtre kahve makineleri incelemesinde, sizler için her bütçeye uygun fonksiyonel modellere yer verdik. Şimdi filtre kahve makinesi tavsiye yazımıza geçelim;

Arçelik İnLove K8115 Filtre Kahve Makinesi

Arçelik İnLove K8115 Filtre Kahve Makinesi Teknik Özellikler:

 • Güç (W): 1000
 • Otomatik Kapanma: Var
 • Fincan Kapasitesi: 12-15
 • Su Seviyesi Göstergesi: Var
 • Damlama Emniyeti: Var
 • Su Isıtıcı Kapasitesi (ml): 1800

En iyi filtre kahve makinesi öneri listemizde bulunanlar evde kullanımın yanı sıra iş yerleri için de oldukça tercih edilen, arçelik filtre kahve makinesi ile başlayalım. Cam karafı ve çıkabilen su haznesi ile kullanımı pratik, temizliği de oldukça kolaydır. Şık tasarımı, zamanlama ve aroma fonksiyonları ve 1 saat açık kalma özelliği ile kullanıcılarını memnun etmeye programlanmış diyebiliriz.

Geniş fincan kapasitesi ile tek seferde 15 fincana kadar kahve elde edebilir, kalabalık ortamlarda uzun uğraşlardan kurtulmuş olursunuz. Bütçeniz kısıtlıysa ve uygun fiyata yüksek performanslı bir ürün arayışındaysanız, hem en ucuz filtre kahve makinesi hem de en iyi filtre kahve makinesi kategorilerinde gayet başarılı Arçelik İnLove K8115 tam size göre!

Ayrıntılı bilgi ve farklı modelleri için: Arçelik Filtre Kahve Makineleri

Miele Tam Otomatik Solo Filtre Kahve Makinesi CM 6350

Miele Tam Otomatik Solo Filtre Kahve Makinesi CM 6350 Teknik Özellikleri:

 • Güç (W): 1500
 • Su Kapasitesi (ml): 1800
 • Süt Haznesi (ml): 500
 • Fincan Kapasitesi: 8
 • Kahve Tipi: Kapsül kahve, Toz kahve
 • Otomatik Kapanma: Var
 • Süt Köpürtücü: Var

Miele, son model teknolojiye sahip tasarımlarıyla en iyi filtre kahve makinesi denildiğinde ilk akla gelen markalardan biridir. Dinamik öğütme haznesi, su girişi ile esner ve kahve tozu suyla yoğun bir şekilde karıştırıldığından, daha yoğun bir kahve aroması elde edilebilir. Kahve çekirdeği haznesi haricinde, toz kahve gözüne de sahiptir. Süt haznesi ile sıcak süt ve hazır süt köpüğünü tek başına ya da kakao olarak tüketebilirsiniz.

Two-Funktion özelliğiyle iki kahve çeşidini tek bir dokunuşla aynı anda pişirebilirsiniz. Her program tamamen otomatik olarak başlatılır ve kısaltılmış hazırlama süresiyle sohbetiniz için daha fazla zamanınız kalır. Tek bir dokunuşla, cihaz ile alt tarafta bulunan cezvede birbiri ardına 8 fincana kadar kahve pişirebilirsiniz. Buna ek olarak sizlere bir fincan veya bir kap sıcak su da hazırlar.

Miele tam otomatik solo filtre kahve makinesi, akıllı sistemiyle gündelik temizliğinin neredeyse tamamını kendi halleder. Sütle hazırlanan her içecek sonrasında, süt kanalı kendi kendine yıkanır. AutoDescale özel kireçten arındırma programı ile cihazın ömrünü uzatır. Su tankı, damlama kabı ve atık kabı kolayca çıkartılıp makinede yıkanabilir özelliktedir. Kahve severler için her yönüyle pratik ve donanımlı bu makine, tabii ki fiyat skalasında da adını en üstlere taşımayı başarıyor.

Fakir Coffee Rest Filtre Kahve Makinesi

Fakir Coffee Rest Filtre Kahve Makinesi Teknik Özellikleri:

 • Güç (W): 1000
 • Otomatik Kapanma: Var
 • Fincan Kapasitesi: 10-12
 • Su Seviyesi Göstergesi: Var
 • Damlama Emniyeti: Var
 • Su Isıtıcı Kapasitesi (ml): 1250

Filtre kahve makinesi tavsiye yazımıza Fakir Coffee Rest’i inceleyerek devam edelim. Fakir filtre kahve makinesi, kahve öğütme işlevine sahip olmadığından sadece toz kahve ile beraber kullanılabilen bir makine. Cam karafı ve 1250 ml damlama haznesi ve 12 fincana kadar kahve sunma kapasitesi ile ortalama filtre kahve makinesi değerlerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Haznesindeki kahveyi 40 dk boyunca sıcak tutma özelliği ile kahvenizi sıcak içmeyi vaat ediyor. Çıkarılabilir hazne ve damlama emniyeti sayesinde temizleme işlemini gayet basit şekilde halledebilirsiniz. Pek çok filtre kahve makinesi gibi standart donanımlar dışında öne çıkan bir özelliği mevcut değil. LED göstergeli dijital ekranı ve zamanlayıcı fonksiyonu ile kullanımı oldukça basittir.

Bu tür fonksiyonel makinelerin en güzel taraflarından biri, harici bir aroma modunun olması. Örneğin daha sert ya da yumuşak içimli bir kahve istediğinizi varsayalım. Bu varsayımları gerçeğe dönüştürecek aroma tuşları ile kahvenizi dilediğiniz biçimde ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda fiyat performans olarak en ucuz filtre kahve makinesi listesine de giriyor.

Tefal Subito Select Inox Filtre Kahve Makinesi

Tefal Subito Select Inox Filtre Kahve Makinesi Teknik Özellikleri:

 • Güç (W): 1200
 • Otomatik Kapanma: Var
 • Fincan Kapasitesi: 10-12
 • Su Seviyesi Göstergesi: Var
 • Damlama Emniyeti: Var
 • Su Isıtıcı Kapasitesi (ml): 1250

Tefal filtre kahve makinesi, siyah rengi ile oldukça şık bir tasarıma imza atmış durumda. Ürünün sert plastikten yapılma şeffaf haznesi ve 1250 ml’lik kapasitesi oldukça iyi, zira 10- 12 fincana kadar kahve pişirme olanağı sunuyor. Haznesinin şeffaf yapıda olması, içindeki kahve miktarı ile bilgi veriyor. Yüksek ısıl dayanımı ile sağlık açısından problem teşkil etmeyen hazne aynı zamanda göstergeli.

Damlama durdurma sistemiyle, kahvenizi fincanınıza aldıktan sonra musluktan kahve damlamasını engelliyor. Filtre kahve makinesi kullanımı ek bir işlem gerekmeden, ışıklı açma kapama düğmesi ile kahve yapılabilmeyi sağlıyor.

Filtre kahve makinesi, kahvenizi pişirdikten sonra da 30 dakika boyunca kademeli olarak çalışır ve kahvenizi sıcak tutmayı sağlar. Bu hem daha uzun süre sıcak kahve içme olanağı sunarken hem de kabarık elektrik faturalarının önüne geçmeyi hedefliyor. Ancak elektrik tüketimi olarak değerlendirdiğimizde aynı özellikteki rakiplerinden daha fazla harcama yapıyor. Ortalama bir kahve deneyimi isteyenler için tercih edilebilecek en iyi filtre kahve makinesi önerilerimiz arasında yerini alıyor.

Tavsiye ettik: En İyi Türk Kahve Makinesi Tavsiye

Tchibo Cafissimo LATTE Rosso Filtre Kahve Makinesi

Tchibo Cafissimo LATTE Rosso Filtre Kahve Makinesi Teknik Özellikler:

 • Fincan Kapasitesi: 10-12
 • Otomatik Kapanma: Var
 • Süt Köpürtücü: Var
 • Kahve Tipi: Kapsül Kahve
 • Su Seviyesi Göstergesi: Var
 • Su Isıtıcı Kapasitesi (ml): 1000
 • Süt Haznesi (ml): 500

Cafissimo Latte kapsüllü kahve makinesi, tam otomatik sistemiyle istediğiniz kahve çeşidini tek dokunuşla hazırlayabilmenizi sağlıyor. Aynı zamanda cappuccino, latte macchiato, caffe crema ve espresso yapımı için 3 kademeli basınç sistemine ve süt köpürtme özelliğine sahiptir. Cappuccino, Latte Machiato gibi kahveler için süt köpürtme sistemi olmazsa olmazdır. Çay için ise sıcak su fonksiyonuna sahiptir.

1 litrelik entegre su haznesiyle birlikte 0,5 litrelik çıkarılabilir ve buzdolabında muhafaza edilebilir süt haznesine sahiptir. 10 kullanılmış kapsül alabilen atık kapsül haznesi, Durgol kireç çözücü ve bütünleşmiş kireç çözme göstergesi ile makinenin temizliği de oldukça kolaydır. Enerji tasarrufu sağlamak amacıyla otomatik kapanma özelliğine sahiptir.

En İyi Filtre Kahve Makinesi Uzman Görüşü

Filtre kahve makinesi kullanımı ve çeşitleri hakkında gerekli bilgileri verdikten sonra en iyi filtre kahve makinesi önerilerimizi sizlere sunduk. Uzman görüşü bölümünde ise özet olarak bu markaları karşılaştıralım. Bahsettiğimiz gibi Miele gerek performansı gerek fiyatıyla listemizdeki ürünleri ciddi anlamda geride bırakıyor. Ancak fincan sayısı olarak değerlendirdiğimizde 8 fincan kapasitesiyle bu konuda biraz geride kalmış. Bunun yanında Arçelik ve Fakir markaları, en uygun filtre kahve makinesi kategorisinde olmakla birlikte ev ve iş yerlerinde tercih etmek için gayet ideal. Beklediğiniz orta seviyede bir performans ise Tefal ve Tchibo markaları da fazlasıyla işinizi görür. Tefal filtre kahve makinesinin fazla elektrik tüketimi ile rakiplerinden bir miktar geride kaldığını da söylemeliyiz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.