en iyi fritöz

En İyi Fritöz Tavsiye

En iyi fritöz tavsiye arayışındaysanız doğru sayfadasınız. Dezavantajları ve avantajlarıyla en iyileri sıraladık ve fritözde neler pişirilir gibi fritöze dair detaylara değindik.

Öğünlerinize eşlik eden çıtır atıştırmalıkları sevdiğiniz halde; eşit kızarmama, yiyeceğin yağ çekmesi, yağ sıçraması, kızartma sonrası temizliğin zorluğu gibi nedenlerle kızartma yapmak istemeyebilirsiniz. İşte bu noktada devreye giren fritöz makineleri tüm bu endişelerinizi ortadan kaldırır. Üstelik küçük veya büyük her mutfak tezgâhına uygun fritöz bulmanız mümkün.

Fritöz makinesi söz konusu olduğunda aklınıza ilk gelen patates kızartması olabilir. Fritöz sayesinde eşit kızarmış yağsız çıtır patates kızartmaları yapabileceğiniz doğru bir bilgi; fakat eksik olduğunu belirtmeliyiz. Fritözde neler pişirilir sorusunun tek yanıtı patates değildir. En iyi fritöz modelleri sayesinde sebzeleri, et türlerini ve bazı deniz mahsullerini de kızartabilirsiniz. Bazı fritöz çeşitleri sayesinde pişirme, kavurma ve ızgarayı da yağsız biçimde yapabilirsiniz.

Fritöz modellerinin çoğunda bulunan termostat ayarı sayesinde ideal sıcaklığı belirleyebilirsiniz. Koku önleyici filtre sayesinde üstünüze yağ kokusu da sinmeyecektir. İzleme penceresi bulunan en iyi fritöz makineleri sayesinde pişirme işlemini izleyerek anında müdahale edebilirsiniz. Fritözün tüm bu hünerleri elinizin lezzetiyle birleştiğinde kendiniz ve sevdikleriniz için muhteşem sofralar hazırlayabilirsiniz. Peki, fritöz en iyisi nasıl olmalı? Gelin en iyi fritöz markaları hangileri, en iyi fritöz fiyatları üzerinde belirleyici unsurlar neler gibi konulara açıklık getirelim.

En İyi Fritöz Hangisi?

Philips Premium Airfryer Fritöz

Philips fritöz 9650 modeli, Rapid Air teknolojisi sayesinde sıcak havayı içinde döndürerek az yağ kullanarak veya hiç yağ kullanmadan kızarma yapmanızı sağlar. Dokunmatik ekrana sahip olması kullanım kolaylığı bakımından göz önünde bulundurmanız gereken bir detay. Zamanlayıcı ve 30 dakika sıcak tutma özellikleri de var. Bütün parçalarının temizlenebilmesi temiz ve uzun süreli kullanabileceğinizi gösterir. Yalnız biraz yüksek fiyatlı bir model, düşük bütçeler için uygun olmayabilir. Yine de kalabalık aile için fritöz ihtiyacını karşılayabilecek en iyi modellerden biridir. Ayrıca fiyatı sizler için yüksek gelmez ise “Moulinex Am4800 Mega 2 Kg 2100 W Fritöz dop10409450igo” ürününü de gözden geçirerek alabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Philips Airfryer Fritöz

Tefal Actifry Original Fritöz

En iyi fritöz markası alternatifi olarak pazarda öne çıkan Tefal’in bu modeli biraz yüksek fiyat etiketine sahip olduğu için düşük bütçeler için uygun olmayacaktır. Çekirdek aileler için Tefal fritöz, 1 kg patatesi yaklaşık 45 dakikada kızartmasıyla eleştirilmiş olsa da tek seferde 4 kişilik porsiyonlar hazırlama imkânı sunan iyi bir alternatif diyebiliriz. Sesli uyarı, şeffaf üst kapak, eşit pişirmeyi sağlayan döndürme pedalı cezbedici özellikler. Pişirme haznesinin seramikten yapılmış olmasını ve Mcactifry uygulaması sayesinde değişik lezzetler hazırlama imkânı sunması da dikkate değer.

Fakir Jetfry Paslanmaz Çelik Fritöz

Fakir Jetfry fritöz fiyat olarak her bütçeye uygun olmayabilir; fakat taşıma kulplarının kolay kullanım sağlamasını, sıcaklık ayarına sahip olmasını göz önünde bulundurmalısınız. Cam pencereli çıkarılabilen kapak ve yapışmaz döküm yağ haznesi sayesinde fritözü kolay temizlenebilir fritöz olarak öneriyoruz.

Arçelik K 1798 Fritöz

En iyi fritöz tavsiye derlememize metal sepeti ve tutma sapıyla öne çıkan Arçelik fritöz ile devam ediyoruz. En iyi fritöz yorumları arasında da yer alan bu modelin rahatlıkla temizlenebilmesi, zamanlayıcısının olması fritöz için önemli özellikler. Kullanımı kolay fritöz olarak önerdiğimiz cihazın 4 programı mevcut.

Beko 2187 Fritöz

En iyi fritöz markaları arasında bulunan 2187 model fritöz, sadece 1 kaşık yağla fritöz kızartma yapabilir mi sorusuna yanıt niteliğinde. Kapağı otomatik açılan bu fritöz, 1 kaşık yağ ile 1 kg’lık kızartma yapabilmesinin yanı sıra zamanlayıcı ve haznenin çıkarılabilir olmasıyla da en iyiler arasında yerini aldı. Birçok modele göre yüksek fiyatlı bir model olsa da özel karıştırma aparatıyla yapışma derdini ortadan kaldırması ve diğer özellikleriyle beklentiyi karşılayabilir. Yağ kapasitesinin çok yüksek olmaması dezavantaj olabilir.

Arzum Cipsco

Sizin için bir fritözün yalnızca kızartma yapması yeterliyse ve mutfak tezgâhında az yer kaplaması önemliyse Arzum Cipsco’yu tercih edebilirsiniz. Yağın gerekli sıcaklığa ulaştığını bildiren ışıklı göstergeye sahip olan fritöz, farklı yiyecekleri kızartmaya uygun. Kızartma sepetiyle gelen ürünün gövdesi paslanmaz çelik ve yağ haznesini çıkarıp yıkamak mümkün. Fritözün eksi yönü ise geç ısınması.

Fakir Gala

30°C ve 190°C arasında ayarlanabilir termostata sahip olan Fakir Gala, en çok talep gören ve araştırılan modellerden biri. Paslanmaz çelik dış yüzeyiyle şık görünün fritöz, yalnızca 2 kişilik porsiyonlar hazırlamak için uygun. Yağ haznesinin teflon olması çizilme olasılığı bakımından olumsuz özelliği diyebiliriz. Ancak dayanıklı ve pratik bir cihaz. Işıklı göstergesi ve taşıma kulplu olarak tasarlanmış olması sayesinde en iyi fritöz öneri listemiz arasında yer aldı.

Korkmaz A486 Vertex Fritöz

Korkmaz A486 Vertex Fritöz, düşük yağ kullanarak kızartma yapma imkânı tanıyan fritöz modellerinden biri. En iyi fritöz listemizde yer almasını sağlayan uyarı ışığı ve koku filtresi özellikleri etkileyici. Zamanlayıcı ve ayarlanabilir termostat da mevcut. Yerli malını desteklemek için de tercih edebilirsiniz; yalnız küçük olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıntılı bilgi ve satın almak için: Korkmaz Fritöz

Schafer Fit Fry Yağsız Fritöz

Yağsız fritöz tavsiye arayışındaysanız Schafer Fit Fry modelini değerlendirebilirsiniz. Schafer fritöz, 4 adet program sahip. Pişirme sonrası sesli uyarı vermesi, zamanlayıcısı olması sayesinde en iyi fritöz önerileri arasında yer alan bu modelin haznesinin çıkarılabilir yapıda olması ve bulaşık makinesinde yıkanabilmesi temizlik açısından önemli bir detay. Yalnız fiyat olarak orta segmentteki bu cihazın gövdesi plastik malzemeden üretilmiş.

Sinbo SDF 3827 Fritöz

Sinbo fritöz 3827 modeli, paslanmaz çelik gövdeye sahip. Endüstriyel aletlere benzer tasarımlı bu fritöz kaymaz tabana ve ısıya dayanıklı tutma kollarına sahip olsa da ısıtıcının yağ ile temas eden yerde olması nedeniyle güvenli kullanım bakımından zayıf kalmış.  Parçaların bulaşık makinede yıkanabilmesi, üst kapağın çıkarılabilmesi, yağ kapasitesinin yüksek olması ve az yer kaplaması bu açığı kapatmış diyebiliriz. Fiyat olarak bütçeyi sarsmayacaktır, hatta en uygun fritöz diyebiliriz.

En İyi Fritöz Karşılaştırma

Piyasada çok sayıda fritöz modeli mevcut ve seçim yaparken dikkat edilmesi gereken birçok detay var. Bu çeşitlilikte öne çıkan modellerin avantajlarına ve dezavantajlarına değindik. En kullanışlı fritöz hangisi, fritöz ev tipi modellerde öne çıkan hangisi gibi merak edilen soruları yanıtladığımız rehberimizi incelemenizi öneririz

ÜRÜN ADIZAMANLAYICIISI AYARIHAZNE KAPASİTESİUYARI IŞIĞI
Philips HD9650/90 FritözVarVar7,3Var
Tefal Actifry OriginalVar1Var
Fakir Jetfry Paslanmaz Çelik FritözVarVar2,7Var
Arçelik K 1798 FritözVarVar2,5Var
Beko 2187 FritözVar1
Schafer Fit Fry Yağsız FritözVarVar3,5Var
Arzum CipscoVar1,5Var
Sinbo SDF 3827 FritözVar3Var
Goldmaster GM 7445 Çıtır FritözVarVar2,5Var
Korkmaz A486 Vertex FritözVar0,8Var
Fakir GalaVar1,5Var

Fritöz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En iyi fritöz hangisi sorusunun yanıtını belirleyen ihtiyacı karşılamasıdır. Ev tipi kullanımda genellikle elektrikli fritöz tercih edilir. Basınç fritöz olarak da bilinen propan gazlı fritöz modelleri, cafe gibi yerlerde ve açık alanlarda kullanılır. Air fritözler (Airfryer), az yağ ile veya yağsız yapmasından dolayı en sağlıklı fritöz türüdür. Fritöz alırken türe dikkat etmek gerekir. Fritöz fiyatları üzerinde belirleyici olan yalnızca fritözün türü değildir. Fiyatlar üzerinde belirleyici olan, modeller arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken özellikler şunlar:

 • Güç

Düşük Watt gücüne sahip olan fritöz modelleri, elektrikten tasarruf etmeyi sağlar; fakat geç ısınır. Yüksek Watt gücüne sahip olan modeller daha fazla elektrik tüketse de kısa sürede kızartma yapmayı sağlar.

 • Isı ayarı

Fritözden beklentiniz sadece patates kızartmasıysa tercihinizi ayarlanabilir termostatı bulunmayan, tek bir sıcaklık derecesine sahip olan modellerden yana yapabilirsiniz. Farklı türdeki yiyecekleri kızartabilmek için manuel olarak ayarlanabilir termostata sahip olan modelleri tercih etmelisiniz.

 • Zamanlayıcı

En iyi fritöz modellerinin çoğunda zamanlayıcı bulunur. Zamanlayıcı, yağ ve sıcaklık uygun seviyeye gelince cihazın sesli veya ışıklı olarak uyarı vermesini sağlar.

 • Kapasite

3-4 kişilik bir aile için en iyi fritöz, hacmi 2 litreden az olmayan; tek yaşayan kişiler veya 2 kişilik aileler için en iyi fritöz 1-1,5 litrelik fritözdür. 1 kilo patates için 3 litrelik yağ haznesini temizlemek zamanı boşa harcamak anlamına gelir. Bu nedenle cihazın kişi sayısına uygun kapasitede olmasına dikkat etmelisiniz.

 • Filtre

En iyi fritöz modelleri, kaynayan yağın buharlaşmasını önleyen filtreye sahiptir. Bu sayede koku seviyesi en aza iner.

 • Mobil uygulama

En iyi fritöz öneri listemizde  yer verdiğimiz bazı modellerde olduğu gibi fritözler ızgara ve fırın olarak kullanılabilir. Bu tür modeller, mobil uygulama ile senkronize çalışır. Bu sayede birçok farklı tarifi deneyebilir ve fritözü hemen hemen tüm yemekleriniz için kullanabilirsiniz. Ancak çok yönlü bir fritöz için yüksek bütçe ayırmanız gerekecektir.

Fritözün en önemli işlevi kokusuz ve eşit pişen sağlıklı kızartma yemekleri pratik şekilde hazırlamaya yardımcı olmaktır. Dolayısıyla almayı düşündüğünüz fritözde koku filtresinin, karıştırıcının ve zamanlayıcı özelliğin olmasına dikkat etmelisiniz.

Fritöz Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Fritözde Hangi Yağ Kullanılır?

  Kızartmaların lezzetini belirleyen yağdır. Bu nedenle fritözde hangi yağ kullanılır sorusunun yanıtı, hangi fritöz alınmalı sorusunun yanıtı kadar önemlidir. Kızartma yağı olarak ayçiçek yağı, mısır özü yağı gibi yağlar tercih edilir. Sanayi tipi fritözlerde yarı katı, yarı sıvı veya katı yağlar kullanılır.

 2. Kızartma Yağı Kaç Kez Kullanılır?

  Fritöz kullanıcılarının yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri de kızartma yağı kaç kez kullanılır, yani fritöz yağı ne zaman değişir sorusudur. Aslında bu sorunun yanıtını belirleyen kızartılan besinlerdir. Una bulanmış besinler kızartıldığında kalıntı bıraktığından kısa sürede değiştirmek gerekir. Genel olarak kızartma yağını 3 kullanımdan sonra değiştirmek gerekir.

 3. Fritöz Ne İşe Yarar?

  Fritözü en basit şekilde kızartma işini yapan alet şeklinde tanımlayabiliriz. Bu doğrultuda fritöz ne işe yarar sorusunun yanıtı sebzeleri kızartmaktır. Teknolojideki gelişmelerde birlikte eklenen detaylar sayesinde bazı fritözlerde kavurma, ızgara gibi işlevler de vardır.

 4. Fritöz Nasıl Kullanılır?

  Günümüzde hemen her mutfakta karşımıza çıkan fritöz yaşamınızı kolaylaştırabilir. Hatta mutfağınızın gözdesi olabilir. Peki, fritöz nasıl kullanılır? Fritöz kullanmaya başlamadan önce fritözünüzün temiz olduğundan emin olmalısınız. Temizlikle ilgili detaylara birazdan değineceğiz. Aşağıdaki ipuçları sayesinde fritözünüzü en doğru şekilde kullanabilirsiniz:

  – Kızartmak istediğiniz besini uygun boyuta getirin.
  – Miktara göre fritöze yağ ekleyin.
  – Sıcaklığı ayarladıktan sonra yağın kızmasını bekleyin.
  – Kızartma sepetini yağ haznesine yerleştirip kapağı kapatın.
  – Gıda türüne göre pişme süresini ayarlayın.
  – Pişme süresinin sonunda sepeti bir iki dakika yukarıda tutarak fazla yağın fritözde kalmasını sağlayın.

  Fritöz kullanırken gıdaların ıslak olmamasına ve yağın kullanılmamış yağ olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı yağı birden fazla kullanmak kanserojen madde oluşmasına sebebiyet vererek sağlığınız için risk oluşturur.

 5. Fritöz Ne Kadar Elektrik Harcar?

  Elektrik faturalarının yüksekliği nedeniyle her elektrikli üründe elektrik sarfiyatına önem verilir. Fritöz ne kadar elektrik harcar sorusu da çok merak edilen bir soru. Elbette sorunun yanıtı cihazın kaç watt gücünde olduğuna göre değişir. Elektrik tüketimini cihazın gücü ve çalışma süresine göre hesaplayabilirsiniz.

 6. Fritöz Nasıl Temizlenir?

  Gelelim fritöz nasıl temizlenir sorusunun yanıtına. Fritözünüzü temizlemeden önce cihazın tamamen soğumasını sağlayın. Fritözün çıkarılabilir parçalara sahip olması ve cihazın üst kapağının çıkarılabilmesi temizliği kolaylaştırır. Kullanma talimatlarına göre bazı parçaları bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinesinde yıkamak için uygun olmayan parçaları sirke ve sıcak suyla temizleyebilirsiniz.

En İyi Fritöz; Uzman Görüşü

En iyi fritöz tavsiye arayışındaki siz değerli okuyucularımız için rehber hazırlayarak karar vermenizi kolaylaştırdık. Siz değerli okuyucularımız için en fritöz öneri alternatifleri sunduk ve fritöz hangi marka iyi tespit edebilmeniz için yardımcı olmaya çalıştık.  Ayrıca fritözde neler pişirilir gibi merak edilen soruları yanıtladık. Bahsettiğimiz ipuçları, kullanım detayları ve fritöz önerileri ile en iyi fritöz hangisi sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Fritözünüzle yaptığınız çıtır atıştırmalıkları çayla tüketmek istiyorsanız aşağıda linkini paylaştığımız en iyi çay makinesi tavsiye yazımızı da okumanızı öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Ekmek Kızartma Makinesi Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.