en iyi gaz damlası

En İyi Gaz Damlası Tavsiye

Bebekler için en iyi gaz damlası tavsiye arayan ebeveynler buraya! En iyi gaz damlaları derleyerek, bebekler için en iyi gaz ilacı tavsiyelerinde bulunduk.

Bebekler için en iyi gaz damlası hangisidir merak eden ebeveynler için en iyi gaz damlaları derledik ve merak edilen konulara açıklık getirdik.

Her ebeveyn çocuğu için en iyisini ister ve bebeğin her türlü eşyası için en doğru ürünü bulmaya çalışır. Bunlardan biri de gaz giderici damlalardır. Gaz damlası, gaz giderici, gaz ilacı gibi ibarelerle sunulan bu ilaçlar; gazın oluşmasını engeller ve sindirim sisteminin enflamatuar rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Gaz damlarının bazıları bitkisel içeriğiyle güven verir. Peki, en iyi gaz damlası hangisi?

En İyi Gaz Giderici Damla Önerileri

1.Sab Simplex Süspansiyon

en iyi gaz damlası
sab simple damla

Doktorların kendilerine yöneltilen bebekler için en iyi gaz damlası hangisidir sorusuna verdiği yanıt genellikle Sab Simplex’tir. Pandemi döneminde yakından tanıdığımız Pfizer ilaç şirketinin ürünüdür. Daha çok aşağıda detaylı değindiğimiz BioGaia D vitaminli damla ile birlikte kullanılır. Etken maddesi, aşırı gazdan kaynaklanan şişkinliği ve ağrıyı azaltan simetikon adlı maddedir. Sab Simplex,  doktor farklı şekilde önermediği sürece günde 3 defa 8 damla şeklinde verilir. En önemli özelliği aynı gün etki etmesidir; fakat her bebekte aynı etkiyi yapmayabileceğinin altını çizmeliyiz. Damlayı bebeğinizi beslemeden yarım saat önce vermenizi öneririz. Dezavantajı fiyatının diğer gaz damlalarına göre yüksek olmasıdır.

2.BioGaia D Vitaminli Damla

en iyi gaz damlası
bigala gaz damlası

BioGaia gaz giderici damla, kabızlık problemi olan 3 yaş ve üzeri çocuklar için kullanılabilir. Kolik bebekler için kullananlar da vardır. Hammaddesi lactobacillus reuteri adındaki yararlı bakteridir. Bu bakteriye ek olarak D3 vitamini içerir. Bu sayede sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini destekler. Günde 5 damla kullanmak gerekir. Etkisini 1 hafta düzenli kullanımda görmek mümkündür. 3 aydan uzun süre kullanmamak gerekir. Damlalık olmadığı için çok pratik sayılmaz.

Ayrıntılı bilgi için: BioGaia D Vitaminli Damla

3.Vicol Bitkisel Damla

en iyi gaz damlası
vicol damla

Vicol gaz giderici damla, kolik bebek için en iyi gaz damlası alternatiflerinden biridir. Bitkisel içerikli bu üründe, gaz giderici, yumuşatıcı ve yatıştırıcı özelliği olan melisa çiçeği; gaz gidermenin yanı sıra ağrı kesici özelliği olan kimyon; şişkinlik giderici ve yatıştırıcı dereotu; ağrı kesici ve yatıştırıcı özelliği olan Mayıs papatyası vardır. Papatya ve melisanın sedatif etkisi sayesinde çocuğun sakinleşip uyumasına yardımcı olur. 10 günden fazla kullanmamak gerekir.  Günde 4 defa, beslenme esnasında veya sonrasında 1-2 damlalık dolusu kullanmak gerekir. Damlalıklı olduğu için çok pratiktir.

4.Nurse Harvey’s Gaz Giderici Damla

en iyi gaz damlası
nurse harveys gaz damlası

Nurse Harvey’s, herhangi bir katkı maddesi içermeyen bir üründür ve en iyi bitkisel gaz damlası olarak doktorların da önerisidir. Aynı günde etkili olur. İçeriğinde A, E vitaminleri , zeytinyağı ve Koenzim Q10 vardır. Şeker veya tatlandırıcı içermez. İkinci önerdiğimiz ürünle birlikte kullananlar da vardır. 0 – 1 yaş günde 1 veya 2 kez 20 damla, 1 – 3 yaş günde 1 veya 3 kez 20 damla, 3 yaş ve üstü günde 2 ile 4 defa 20 ile 40 damla kullanmak gerekir. Damlalığı olduğu için pratik şekilde kullanabilirsiniz. Simeticon içerikli olması sayesinde bağırsakları düzenleyicidir.

5.Alfenix Duwell Probiyotik Içeren Gaz Giderici Damla

en iyi gaz damlası
alfeniz duwell damla

Alfenix Duwell, orta zincirli trigliserit ve probiyotik içeriğiyle en iyi gaz giderici damla hangisi sorusuna yanıt niteliğinde bir damladır. Her 8 damla 3 milyar probiyotik mikroorganizma içeriyormuş. İçeriğinde gaz giderici bitkiler olan kimyon yağı ve dereotu yağı da var. Günde bir defa 8 damla veya günde 2 defa 4 damla şeklinde kullanılması önerilmiş. Elbette doktorun önerisine göre kullanmalısınız. Fiyatı önceki önerilerimizden bir tık daha yüksektir.

6.Zinco Gaz Damlası

en iyi gaz damlası
zinco damla

Zinco damla genellikle Nurse Harvey’s Gaz Giderici Damla muadili olarak kullanılır. En iyi gaz damlası önerileri arasında yer alan popüler ve başarılı bir gaz gidericidir. Nurse Harvey’s’ten farklı olarak şeker de içerir. Portakal aromalı olduğu için bebeğinize daha kolay kabul ettirebilirsiniz. Kimyon, dereotu ve Hint yağı içeriği sayesinde gaz çıkarmayı önemli ölçüde kolaylaştırır. Dezavantajı sağlığa zararlı olduğu bilinen sodyum benzoat maddesi içermesidir.

Bebeklerde Gaz Sorunu ve Gaz Damlası Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Bebeğin Gazını Çıkarmak İçin Ne Yapmalı?

  Yeni doğan bebekler için en iyi gaz damlası kullanarak bebeğinizin gaz sancısını hafifletebilirsiniz. Peki, bebeğin gazını çıkarmak için ne yapmalı? Bu soruyu farklı şekillerde yanıtlamak mümkündür.
  · Kitap sayfası düzeltme hareketi: Ellerinizi baş parmaklarınız yan yana duracak şekilde bebeğinizin karnına koyup kitap sayfalarını düzeltir gibi yapın. Bu işlemi birkaç defa tekrarlayın.
  · Bebeğinizi sırt üstü pozisyonda yatırıp sırtına masaj yapın.
  · Bebeğinizin midesinin alt kısmından yukarı, doğru çok fazla bastırmamaya dikkat ederek ovuşturun.
  · Bebeğinizi, kolları ve başı omuzlarınızdan sarkacak şekilde kucağınıza yerleştirin ve sırtına masaj yapın.
  · Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve bacaklarını bisiklet çeviriyormuş gibi hareket ettirin.
  · Bebeğinizi çenesi omzunuzda olacak şekilde kucağınıza alıp sallanan sandalyeye oturun. Hafifçe sallanırken boşta kalan elinizle bebeğinizin sırtını sıvazlayın.

 2. Bebek Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

  Gaz sancısı bebeğin huzursuz olmasına ve ağlamasına neden olur. Endişeli ebeveynlerin yanıtını en çok merak ettiği soru bebek gaz sancısına ne iyi gelir sorusudur. Bebek için en iyi gaz damlası kullanmak gaz sancısı için iyi bir çözümdür. Pratik yöntemlerden bahsetmek de mümkün. Bu yöntemler şunlar:

  · Saç kurutma makinası, elektrik süpürgesi gibi yüksek sesli cihazları çalıştırın.
  · Karnına ve ayaklarına ılık bez yerleştirin.
  · Bebeğinizi yan veya karın üstü yatırın. Bu şekilde yattığınızda bebeğinizi yalnız bırakmayın.
  · Bebeğinizi araçla gezdirin.
  ·         Bebeğinize gaz masajı yaparken tatlı badem yağı, adaçayı yağı kullanabilirsiniz.
  · Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Az şekerli ve şerbetsiz tatlılar, tahin, incir, hurma, yulaf, yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve balık gibi anne sütünü artıran besinler tüketin.
  · Bebeğinizi saat başı değil, en az 2 saat aralıklı olarak emzirin.  Emzirirken lahana, brokoli ve karnabahar gibi sebzeleri; kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içerikli besinleri tüketmeyin.
  · 6 aydan küçük bebeklere yalnızca anne sütü verilmesi önerilir. Bununla birlikte rezene, anason, zencefil, papatya gibi bitkilerin çayı gaz sancılarının giderilmesinde etkili olduğu bilinir. Bu noktada bir çay kaşığından fazla bitki çayı vermemek kritik önem taşır.
  · Bebek gaz sancısı için İbrahim Saraçoğlu kimyon kürü önerir. Kürü hazırlamak için; küp şekerin dörtte birini bir su bardağı suya atıp üzerine yarım çay kaşığı kimyon ilave edin ve günde bir defa beslenmeden hemen önce verin.  Günde bir defa ve gazın en yoğun olduğu saatlerde beslenmeden hemen önce verin. Tekrar altını çizmeliyiz ki bebeğinize, anne sütü dışında herhangi bir şey verirken doktora danışmalısınız.
  · En iyi gaz ilacı alternatifi olarak gaz giderici termal bel bandı kullanabilirsiniz. Bu bantlardaki kiraz çekirdeği, ısıyı uzun süre içinde tutarak bebeğin rahatlamasına yardımcı olur.
  · Humana Kimyonlu Rezene Çayı da bebeklerde en iyi gaz ilacı yerine kullanabileceğiniz bir üründür. Elbette bu ürünü de kullanmadan önce doktora danışmanızı öneririz.
  · Gaz oluşmasını önlemek için vakum ve hava kabarcıkları oluşmasını önleyen geniş ağızlı biberonlar ve probiyotik damla kullanın.

  Tavsiye ettik: En İyi Probiyotik Tavsiye

  Bebeğinize anne sütü dışında herhangi bir şey vermeyi tercih etmiyorsanız, anneler için üretilmiş olan ve hem gaz giderici hem de anne sütünü artırıcı etki gösteren çay veya macunları kullanabilirsiniz. Elbette bu tür takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 3. Gaz İlacı Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

  Gaz giderme için kullanılan ilaçların ne denli etkili olduğu, ne kadar sürede fayda sağladığı ilaca göre değişebilir. Anne babalar genellikle bebek gaz damlası en iyisi olduğunda çok kısa sürede etkili olacağını düşünebilir. Oysa gaz ilacı ne kadar sürede etkisini gösterir sorusunun yanıtı 2-3 haftadır.

 4. Gaz Damlası Zararlı Mı?

  Gaz damlalarının genellikle yan etkilerinin olmadığı belirtilir. Ancak bu durum,  gaz damlası zararlı mı sorusunu kesin şekilde “hayır” olarak yanıtlamak mümkün değildir. Çünkü bu tür ilaçların ilerde bağırsak tembelliği yapması olasıdır.

 5. Gaz Damlası Kabızlık Yapar Mı?

  Bebeğine gaz damlası veren ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan biri de gaz damlaı ile kabızlık arasında ilişki olup olmadığıdır. Gaz ilaçları kabızlık yapabilir. Bununla birlikte her kabızlık nedeni aynı değildir. Bu nedenle gaz damlası kabızlık yapar mı sorusunu doktora yöneltmenizi öneririz.

 6. Bebek Gazı Çıkmadan Uyursa Ne Olur?

  Yenidoğan bebeklerde mide ve bağırsak sistemi henüz gelişmemiştir. Bu nedenle gaz problemi yaşarlar. Yanlış emzirme pozisyonu ve bebeğin meme ucunu tam kavrayamaması nedeniyle çok miktarda hava yutması da gaz sorununu tetikler. Bu durum bebeğin huzursuz olup ağlamasına neden olur. Bebek gazı çıkmadan uyursa ne olur sorusunu ise tekrar uyanıp ağlama krizine girmesi şeklinde yanıtlayabiliriz.

 7. Gaz Damlası Nasıl Kullanılır?

  Gaz damlasının genellikle tok karnına 3-4 damla verilmesi önerilse de gaz damlası aç mı tok mu verilir, nasıl kullanılır sorusunun en doğru yanıtı için doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Gaz damlası mamaya katılır mı merak edenler için yanıtlayalım: Gaz giderici damlayı sütle veya diğer sıvılarla karıştırıp verebilirsiniz.

DİKKAT! Bebeğinizin gaz giderici damla veya şurupların içeriğindeki herhangi bir maddeye alerjisi olabilir veya kullanılan başka ilaçlar varsa etkileşim olabilir. Bu nedenle gaz damlası en iyisi de olsa kullanmadan önce mutlaka çocuk doktoruna danışmalısınız. Pek çok uzmanın önerdiği gibi bebeğinize anne sütü dışında hiçbir şey vermemenizi; ancak doktor tavsiyesi üzerine gaz damlası kullanmanızı öneririz. Ürünleri satın alırken orijinal olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bir bebeğe iyi gelen gaz damlası, sizin bebeğinize iyi gelmeyebilir. Nitekim en iyi bebek gaz damlası yorumları da bu yöndedir. Bu ürünlerde de sahtelik yapılabilir. Bu nedenle eczaneden almanızı öneririz.

En İyi Gaz Damlası; Uzman GörüşüBebekler için en iyi gaz giderici damla kullanarak bebeğinizin gaz sancısı çekmeden mışıl mışıl uyumasını sağlayabilirsiniz. Peki, hangi gaz damlası daha iyi? En iyi tavsiye sitesi olarak endişeli anne babaların işini kolaylaştırmak için gaz damlasına dair merak edilenlere açıklık getirdik. En iyi gaz damlası tavsiye ve yorumlarımız sayesinde en iyi bebek gaz damlası hangisi sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Bizim bu soruya yanıtımız Sab Simplex Süspansiyon ile BioGaia D Vitaminli Damla’dır. Elbette yenidoğan en iyi gaz damlası tavsiye için öncelikli olarak doktorunuza danışmalısınız.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.