Erkek, Kadın Ve Çocuklar İçin En iyi Güneş Gözlüğü Marka Ve Modelleri

En iyi güneş gözlüğü markaları tavsiye yazımızda piyasadaki en trend modelleri göreceksiniz. İşte! Kadın, erkek ve çocuk güneş gözlükleri marka ve modelleri…

Güneş gözlüğü, zararlı ışınların göze ulaşmasını engellerken aynı zamanda tarzımızı yansıtan bir aksesuar görevi görüyor. Ancak söz konusu göz sağlığı ve yüksek maliyetler olunca doğru seçim yapmak gerekiyor. Peki, en iyi güneş gözlüğü hangisidir? Yüzüme yakışan gözlük modelini nasıl bulurum? Güneş gözlüğünde filtreler, cam kalitesi ve cam renkleri nasıl olmalıdır? Her zaman ki gibi en çok sorulan soruları yanıtlıyoruz. Gözlük alırken doğru seçimi yapabilmek için dikkat etmemiz gereken farklı noktalar var. Önce bu detaylara bakalım ardından da yüksek kaliteli güneş gözlüğü markaları ve en trend modellerini göreceksiniz.

Hangi Güneş Gözlüğü Alınmalı?

Piyasada bir çok seçenek var. “Güneş gözlüğü nasıl seçilir ?” sorusu basit bir soru gibi gözükse de aslında oldukça önemli. Çünkü güneş gözlüğünde bazı önemli özellikler yok ise göz sağlığınızı tehdit edebilir. Satın alırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

 • İlk dikkat edilmesi gereken tabii ki cam kalitesidir. Aksesuar özelliğine takılıp kaliteden ödün vermemeliyiz. En iyi gözlük camı nasıl olmalıdır? Yazının devamında anlatıyoruz.
 • Gözlük satın alırken uzman satış noktalarından, güvenilir markalardan alış veriş yapılmalıdır.
 • Garanti belgesi olan orijinal ürünler tercih edilmelidir.
 • Güneş gözlüğü üzerinde sağlıklı ve güvenilir olduğunu gösteren Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktifleri’ne uygunluk işareti olan CE işareti bulunmalı.
 • Yüzümüze uyumlu, tarzımızı yansıtan, rahat edebileceğimiz güneş gözlüklerini tercih etmeliyiz.

En İyi Güneş Gözlüğü Camı Hangisidir?

 • UV koruma Nedir? Kaç Olmalıdır?

İyi birgüneş gözlüğünün camları, gözlerinizi mutlaka ultraviyole (UV) ışınlardan koruyor olması gerekir. UV ışınları dalga boyu 10 nm ile 400 nm. arasında olan elektromanyetik dalgalardır. UVA uzun dalga boylarına sahip morötesi ışınlar iken, UVB kısa dalga boylarına sahiptir. Bu ışınlar, göz sağlığı açısından iyi değildir. UV filtreli olan camlar gözünüzü bu zararlı ışınlardan korur.

Her gözlük, farklı oranlarda UV ışınlarını bloke eder. Sağlığımız açısından ileride sorun yaşamamıza sebep olmaması için UV filtresinin zararlı ışınları bloke etme derecelerine dikkat edilmelidir. %98 üzerinde koruma sağlayabilen camlar tercih edilmelidir. UVA ve UVB ışınlarından koruma derecesini öğrenemediğimiz güneş gözlük modelleri göz sağlığımızı olumsuz etkileyebileceğinden uzak durmakta fayda var.

Güneş gözlüklerinde UV200 UV400 UV600 gibi değerlerle ışığı ne derece bloke ettiğini gösteren ibareler vardır. Hem UVA hem de UVB ışınlarından koruma sağlayan UV400 gündelik kullanım esnasında oldukça yeterlidir. Gözlerinizi ve göz kenarlarınızdaki hassas deriyi korur ve rahat bir görüş sağlar. Plajda ve kar ışığında ise kar ve kum, ışığı fazla yansıtır. Buralarda da minimum UV400 korumalı olanlar tercih edilmelidir fakat yetersiz kalma endişesi taşıyorsanız optisyene danışmalısınız.

Bu konuyla ilgili son olarak şunu da belirtelim koyu ve aynalı olan güneş gözlükleri güneşten daha çok korur gibi bir şey söz konusu değildir. UV koruması camın hamuruyla ilgilidir. Fakat beğeniniz doğrultusunda koyu veya aynalı cam tercih etmenizde her hangi bir sorun yoktur.

 • Polarize Filtre Özelliği olmalı mıdır?

Polarize, yansımaların emilimini sağlayan bir filtredir. İşlenmemiş camın içine yerleştirilerek camın göz kamaştırıcı ışık yansımalarını emmesini sağlar ve daha rahat bir kullanım olanağı verir.

Polarize filtre olmazsa olmaz değildir. Ayrıca polarize filtre varsa güneş gözlüğü kalitelidir de denilemez. Bugün merdiven altı diye tabir edilen birçok kalitesiz güneş gözlüğünde bile bu özelliğe rastlanabilir. Yani polarize filtre için  “bulunmaması durumunda göz sağlığınıza zarar verir.” diyemeyiz.

Polarize filtre, güneş yansımalarından rahatsız olan herkes tarafından tercih edilebilir. Konforlu bir kullanım sağlar. Yansımaları giderdiğinden özellikle araç kullanırken çıkabilecek sorunlara ciddi anlamda kolaylık sağlar. Işığa karşı hassas olan gözler için de en iyi seçimdir. Yani, olmazsa olmaz değildir desekte, kaliteli bir görüş sağlar.

 • Güneş Gözlüğü Cam Renkleri Ne Olmalıdır?

Güneş gözlüğünüzün cam rengi kişisel zevklerle ilgili olsa da bu renklerin görüşünüze de etkileri olduğunu bilmelisiniz. Gözlüğün rengi; diğer renkleri görme derecenize, gözünüze girecek ışığın ölçüsüne, kontrastları ne derece seçebileceğinize etki eder. “Peki, hangi renk camın ne gibi etkileri var?” diye sorabilirsiniz kısaca bilgilendirelim.

Gri ve Yeşil Camlar:

 • Güneş gözlük modelleri arasında en sık tercih edilen camlardan olan gri ve yeşil camlar kontrastı etkilemez ve renk bozulmasına neden olmaz.
 •  Hem günlük kullanım için hem de yoğun güneşli ortamlarda uygundur.
 • Nesnelerin renklerinin normalden biraz farklı olarak algılanmasına sebep olur.
 • Yeşil camlar güneş yoğunluğunun az olduğu, bahar ve kış aylarında kullanıma daha uygundur.
 • Gözleri dinlendirir.

Mavi Renkli Camlar:

 • Karda en iyi görmeyi sağlayan cam rengidir.
 • Renklerde bozulmalara yol açtığı için günlük kullanımda çok konforlu olmayabilir.

Sarı ve Açık Kahverengi Camlar:

 • Derinlik algısını en iyi veren cam renkleridir.
 • Günlük kullanıma uygundur fakat turuncu tonlarında olanlar renklerin algılanmasında oluşturduğu zorluktan ötürü özellikle araba kullanırken sorun oluşturabileceğinden tercih edilmemelidir.
 • Kış sporlarıyla ilgilenenler için yüksek performans sağlar.

Pembe ve Kırmızı Camlar:

 • Ortamın daha parlak görünmesini sağlar.
 • Kontrastı arttırma konusunda başarılıdır.
 • Diğer renklerin en iyi şekilde algılanmasını sağlar.

Yüzüme Hangi Güneş Gözlüğü Yakışır?

Yüz şeklime uygun gözlük öneri-Gözlük Modelleri

Güneş gözlüklerinin zararlı ışınlardan koruma özelliği yanı sıra, bizim için birer aksesuar olduğunu söylemiştik. Özellikle yüzümüze taktığımız bir aksesuar olmasından dolayı seçimimiz artı bir önem taşıyor. Kendimize yakışan güneş gözlüğünübulabilmemiz için bazı püf noktalar var. Eğer yüz şeklimizi doğru analiz edersek kadın ve erkek fark etmez, doğru güneş gözlüğü modelleri kolaylıkla bulunabilir.

Oval yüz şekli

Yüzün uzunluğu eninden biraz geniş, çene şekli yuvarlak ve alın bölgesi geniş olan yüz şeklidir. Bu yüz şekline sahip olanlar güneş gözlüğü modeli seçme konusunda şanslıdırlar. Pek çok stildeki güneş gözlüğü oval yüzle uyumludur. Yuvarlak, köşeli, oval, çekik, damla ve kelebek şeklindeki güneş gözlüğü modelleri yakışabilir.

Kalp yüz şekli

Geniş bir alın ve dar çeneli olarak açıklanabilecek yüz şeklidir. Dar çene yapısını biraz daha geniş gösterebilmek adına köşeli, üst bölümünde süslemeler olan ve kelebek güneş gözlük modelleri tercih edebilir.

Yuvarlak yüz şekli

Eni ve boyu doğru orantılı olan yumuşak hatlı yüz şeklidir. Bu yüz şekline sahip olanlara dikdörtgen, kare, köşeli ve kedi gözü güneş gözlüğü modelleri yakışabilir. Bu modelleri yüzü olduğundan biraz daha ince gösterecektir.

Üçgen yüz şekli

Çene kısmının dar alın bölgesinin geniş olduğu bir yüz şeklidir. Bu yüz şekline sahipseniz köşeli ve polis güneş gözlüğü modelleri tercih edebilirsiniz. Bu modeller dar çene yapısını dengeleyecektir.

Kare yüz şekli

Kare alın, geniş elmacık kemikleri ve kare çene kısmının olduğu yüz şeklidir. Kare yüz şekli köşeli yüz şekli olarak da bilinir. Bu yüz şekline sahipseniz oval, çekik ve kalın saplı modelleri tercih edebilirsiniz. Köşeli modeller ise bu yüz şekli için doğru olmayacaktır.

Dikdörtgen yüz şekli

Yüzün uzunluğunun genişliğinden fazla olduğu uzun yüz şeklidir. Eğer bu yüz tipine sahipseniz yüzünüzün genişliğini biraz arttırmak adına oval ya da kalın saplı güneş gözlükleri tercih edebilirsiniz.

En İyi Güneş Gözlüğü Markaları

Yüz şeklinize uygun modelleri bulabileceğiniz birçok güneş gözlüğü model seçenekleri olan, kendini ispatlamış markaları inceledik. Kaliteden ödün vermeden uygun fiyatlı bir güneş gözlüğüne sahip olmak istersiniz öyle değil mi? Bizde bu markaların en beğenilen ve son tasarım modellerini güneş gözlüğü kadın, güneş gözlüğü erkek ve güneş gözlüğü çocuk olarak üç katagori altında paylaştık.

En iyi Kadın Güneş Gözlüğü Markaları

Bayan güneş gözlüğü marka ve modelleri tavsiye

Kadın güneş gözlüğü marka ve modelleri incelediğimizde inanılmaz çok çeşit var. Gözlük söz konusu olduğunda güvendiğiniz bir web sitesinden model olarak ta yakışacağına eminseniz onlıne satın alabilirsiniz. Bize sorarsanız bir gözlük mağazasına giderek yüzünüze uygun gözlükleri denemeniz ve beğendiğiniz modellerin detaylı özelliklerini öğrenerek satın almanız çok daha iyi olur. Bizim önereceğimiz yüksek kaliteli güneş gözlük marka ve modelleri şöyle;

Osse Kadın

Vogue Kadın

İnesta Kadın

Ray-Ban Kadın

Gucci Kadın

Polaroid Kadın

Tom Ford Kadın

En İyi Erkek Güneş  Gözlüğü Markaları

En iyi erkek güneş gözlüğü markaları öneri

Erkek güneş gözlüğü seçerken önce gözleri güneşten koruyan tam koruma değerlerine dikkat ediyoruz. Bunu Cam kalitesini anlattğımız bölümde detaylıca anlattık. Ardından yüz şeklimize uygun olacak modeli de belirledikten sonra hangi marka güneş gözlüğü almalıyım diyen beyler için işte önerilerimiz;

Mustang Erkek

Calvin Klein Erkek

Lacoste Erkek

Ray-Ban Erkek

İnesta Erkek

 Emporio Armani Erkek

Guess Erkek

En İyi Çocuk Güneş Gözlüğü Markaları

Çocuklar İçin Güneş Gözlüğü Markaları Tavsiye

Çocuklar renkli gözlükleri çok seviyor. Elbette göz sağlıkları için onlara uygun cam kalitesinde güneş gözlüğü almalıyız. Koruma değerleri çocuklar için ayrı yetişkinler için ayrı diye bir şey yok. Yukarıda anlattığımız UV Koruma faktörleri ve polarize konusu onlar içinde geçerlidir. Çocuklara yönelik tasarımlarıyla en beğenilen çocuk güneş gözlükleri marka ve modelleri şöyle;

Ray-Ban Junior

İnesta Kids

Polaroid Kids

Disney TR

Osse

İzipizi

Chicco

Güneş Gözlüklerinde Pahalı Markalar-İşte Uzman Görüşü

Piyasada güneş gözlüğü konusunda isim yapmış markalar var. Bunlardan birisi de RAYBAN güneş gözlüğü. Bununla beraber en iyi güneş gözlüğü markaları hangileri sizinle paylaştık. Neden Rayban bu kadar çok tutuluyor? 1937 yılında Amerikan hava kuvvetlerine özel olarak güneş gözlüğü tasarımı yapan bir markadır. O dönemde tasarlanan Aviator model gözlük, üzerine yenilikler eklenerek modası geçmeden çok beğenilen bir model olarak kaldı. Fakat asıl mesele tam olarak iyi model yapmış olmak değil. Asıl konu, Luxottica Group adındaki şirket, Ray-Ban başta olmak üzere; Bvlgari, Giorgio Armani, Vogue, Dolce & Gabbana, Burberry, Persol, Chanel, DKNY, Polo, Ralph Lauren, Prada, Versace gibi markaların hepsini ve daha fazlasını üretiyor. Evet, hepsi tek bir şirketin yönetiminde.

Luxottica, gerek tasarım gerekse kalite olarak taviz vermiyor ancak fiyatlarının bu denli yüksek olması tamamen bir pazarlama tekniğidir. Marka konusunda takıntınız yok ise fiyatı çok daha makul olup cam kalitesi gayet iyi olan tarzınızı yansıtacak modellerde piyasada mevcut. Yazıda nelere dikkat etmemiz gerektiğini belirttik. Bu kriterlerde bütçenize uygun olan gözlüğü almanızı tavsiye ediyoruz.

Ucuz güneş gözlüğü dendiğinde hiçbir koruması olmayan sırf çerçeve renkleri ile ilgi çeken aksesuar niteliğindeki gözlükleri sağlığınız açısından önermiyoruz.

halilb tarafından yazılmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir