en iyi güneş gözlüğü

Erkek, Kadın Ve Çocuklar İçin En iyi Güneş Gözlüğü Marka Ve Modelleri

En iyi güneş gözlüğü markaları tavsiye yazımızda piyasadaki en trend modelleri göreceksiniz. İşte! Kadın, erkek ve çocuk güneş gözlükleri marka ve modelleri…

En iyi güneş gözlüğü markaları ve modelleri hangileri, hangi güneş gözlüğü alınmalı, gözlük camında neye dikkat etmeli gibi sorulara yanıt arıyorsanız doğru sayfadasınız. Kadın, erkek ve çocuk güneş gözlükleri marka ve modellerine ilişkin tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Güneş gözlüğü satın almadan önce yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Güneş gözlüğü, güneşin zararlı ışınlarının gözlere zarar vermesini önlemenin en iyi yoludur. Üstelik tarzı tamamlayıcı aksesuar işlevi de görür. Bu nedenle cam kalitesinden çerçeveye birçok detaya dikkat etmelisiniz. Gelin bu detayları ve piyasada öne çıkan markaları detaylıca irdeleyelim.

Hangi Güneş Gözlüğü Alınmalı?

Piyasada onlarca güneş gözlüğü markası ve binlerce güneş gözlüğü modeli var. Bu çeşitlilik en iyi güneş gözlüğü modeline sahip olma konusunda zorlayabilir. İşte bu noktada güneş gözlüğü nasıl seçilir sorusunun yanıtı kritik öneme sahip. Güneş gözlüğünün aksesuar işlevinin, kalitenin ve asıl amacın (göz sağlığını korumak) önüne geçmemesi gerekir. Bunun için en iyi güneş gözlüğü modeline karar verirken şu soruların yanıtını öğrenmelisiniz:

 • Satış noktası ve marka güvenilir mi?
 • En iyi güneş gözlük camı rengi nedir?
 • Orijinal mi, garanti belgesi var mı?
 • Üzerinde Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktifleri’ne uygunluk işareti olan CE işareti var mı?
 • Yüzüme uygun mu?

En İyi Güneş Gözlüğü Camı Hangisi?

Çıplak gözle görmemizin mümkün olmadığı farklı dalga boylarındaki güneş ışınları, ultraviyole olarak da bilinir ve UV kısaltmasıyla kullanılır. Bu ışınlardan kısa dalga boylarına sahip olan UVB ve uzun dalga boylarına sahip olan UVA, ozon tabakasını delerek cildimize temas eder. Özellikle UVA ışını yetişkinlerde göz merceğine, çocuklarda retinaya kadar ulaşabilmesi nedeniyle çok tehlikelidir.
Güneşin zararlı ışınları göz korneasında yanmalara bile neden olabilir. Bu nedenle yüzde 98’in üzerinde koruma sağlayabilen camları tercih etmelisiniz. Güneş gözlüklerinin üzerinde modelin UV ışınlarını ne derece bloke ettiğini gösteren ibareler vardır. Bu ibareler UV200, UV400, UV600 şeklindedir. UV400 değeri, hem UVA hem de UVB ışınlarından koruma sağlar.
Kar ve kum, ışığı fazla yansıttığı için plajda ve karlı günlerde minimum UV400 korumalı olan güneş gözlüğü modellerini tercih etmelisiniz. Koyu ve aynalı olan güneş gözlüklerinin daha koruyucu olduğu düşünülse de koruma sağlayan gözlük camının rengi değil, hamurudur. Tarzınıza göre koyu veya aynalı cam tercih etmeniz göz sağlığınız için risk teşkil etmez. Güneş gözlüğü camı perspektifinde en iyi güneş gözlüğü modelinin minimum UV400 korumalı olduğunu söyleyebiliriz. Çerçeve seçiminde ise alerjik olmayan malzemelerden üretilmiş modelleri seçmelisiniz.

Polarize Filtre Özelliği olmalı mı?

Polarize, işlenmemiş camın içine yerleştirilerek camın göz kamaştırıcı ışık yansımalarını emmesini sağlayan bir filtredir. ‘Polarize filtre varsa güneş gözlüğü kalitelidir’ veya ‘bulunmaması göz sağlığınıza zarar verir’ diyemeyiz. Öyle ki merdiven altı diye tabir edilen kalitesiz güneş gözlüğü modelleri de polarize filtreli olabilir. Bununla birlikte polarize filtre konforlu kullanım sağlar. Gözleriniz ışığa hassassa veya sürekli araç kullanıyorsanız sizin için en iyi güneş gözlüğü polarize filtre özelliğine sahip olan modeldir.

Güneş Gözlüğü Cam Renkleri Ne Olmalıdır?

Güneş gözlüğü camının renginde elbette tarzınızı dikkate alabilirsiniz. Ancak gözlüğün renginin diğer renkleri görmenize, ışığın ölçüsüne, kontrastları ne derece seçebileceğinize etki edeceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu noktada hangi renk gözlük camının nasıl etki yaratacağını bilmelisiniz. Bu sayede en iyi güneş gözlüğü modeline karar vermeniz kolaylaşacaktır. İşte gözlük camında renk seçenekleri ve etkileri:
Gri ve yeşil
Güneş gözlüğü modelleri arasında en sık tercih edilen cam rengi gri ve yeşil. Bu renkler kontrastı etkilemez ve renk bozulmasına neden olmaz. Nesnelerin renklerinin normalden farklı algılanmasına neden olsa da gözleri dinlendirici etki gösterir. Yeşil camlar, özellikle güneş yoğunluğunun az olduğu bahar ve kış aylarında kullanım için uygundur.
Mavi
Mavi renk gözlük camı, renklerde bozulmalara yol açtığından günlük kullanım için uygun sayılmaz. Bununla birlikte karlı havalarda en net görüş sağlayan gözlük camı rengi mavidir.
Sarı ve açık kahverengi
Sarı ve açık kahverengi camlar derinlik algısını iyi verir. Bu nedenle günlük kullanım için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Yalnız camının rengi turuncu tonlarında olan güneş gözlükleri, araç kullanırken sorun oluşturabilir. Kış sporlarıyla ilgileniyorsanız sizin için en iyi güneş gözlüğü sarı ve açık kahverengi camı olan gözlük olacaktır.
Pembe ve kırmızı
Pembe ve kırmızı gözlük camı, ortamın daha parlak görünmesini ve renklerin en iyi şekilde algılanmasını sağlar. Kontrastı arttırma konusunda başarılıdır.
Gözlük camı renkleri perspektifinde en iyi güneş gözlüğü modelinin, mevsime ve kullanım alanına göre değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Yüzüme Hangi Güneş Gözlüğü Yakışır?

Yüzünüzün büyüklüğünü ve şeklini belirlemeniz en iyi güneş gözlüğü modelini, bir başka ifadeyle daha işlevsel güneş gözlüğü modelini seçmenize yardımcı olacaktır. Yüz şeklinizi analiz edebilmeniz için aşağıdaki açıklamalarımızdan yararlanabilirsiniz.
Oval yüz şekli
Uzunluğu eninden biraz geniş, çene şekli yuvarlak ve alın bölgesi geniş olan yüz şekli oval olarak adlandırılır. Pek çok stildeki güneş gözlüğü, oval yüzle uyumlu olmakla birlikte; damla, kelebek, köşeli, oval tasarımlı güneş gözlükleri daha uygun olur.
Kalp yüz şekli
Alnın geniş, çenenin dar olduğu yüz şekli kalp olarak ifade edilir. Bu yüz şekline sahip olanlara köşeli, üst bölümünde süslemeler olan modeller ve kelebek güneş gözlüğü modelleri daha uygun olur.
Yuvarlak yüz şekli
Eni ve boyu doğru orantılı olan yumuşak hatlı yüz şekli yuvarlak olarak ifade edilir. Dikdörtgen, kare, köşeli ve kedi gözü güneş gözlüğü modelleri yüzü olduğundan daha ince gösterir.
Üçgen yüz şekli
Çene kısmının dar, alın bölgesinin geniş olduğu yüz hatları üçgen yüz şeklinde ifade edilir. Köşeli ve polis güneş gözlüğü modelleri dar çene yapısını dengeler.
Kare yüz şekli
Kare alın, geniş elmacık kemikleri ve kare çene kısmının olduğu yüz şekli kare veya köşeli olarak bilinir. Bu yüz şekline köşeli modeller uygun olmaz. Kare yüz şekline sahipseniz oval, çekik ve kalın saplı modelleri tercih edebilirsiniz.
Dikdörtgen yüz şekli
Yüzün uzunluğunun genişliğinden fazla olduğu yüz hatları dikdörtgen yüz şekli olarak bilinir. Oval ya da kalın saplı güneş gözlükleri yüzün daha geniş görünmesini sağlar.

En İyi Güneş Gözlüğü Markaları

Şüphesiz, en iyi güneş gözlüğü modeli, hem kaliteli hem de yüz yapısına ve bütçeye uygun olan modeldir. Çok sayıda marka ve ürün seçeneği bu dengeyi sağlayan modeli bulmayı zahmetli hale getirebilir. En beğenilen ve en çok satan güneş gözlüğü markalarını; kadın, erkek ve çocuk kategorileri altında paylaşarak sizi bu zahmetten kurtarıyoruz.

En iyi Kadın Güneş Gözlüğü Markaları

Kadın güneş gözlüğü modellerinde çeşitlilik çocuk ve erkeğe göre biraz daha fazla. Bu modellere sanal pazaryerleri veya markaların web sitelerinden de ulaşabilirsiniz. Bizce beğendiğiniz modellerin detaylı özelliklerini öğrenmeli ve gözlük mağazasında modelleri deneyerek satın almalısınız. Tercihinizi şu markalardan yana yapabilirsiniz:

 • Osse Kadın
 • Vogue Kadın
 • İnesta Kadın
 • Ray-Ban Kadın
 • Gucci Kadın
 • Polaroid Kadın
 • Tom Ford Kadın
 • Dolce Gabbana
 • Bvlgari

En İyi Erkek Güneş  Gözlüğü Markaları

Erkek güneş gözlüğü seçiminde de yüz şekli ve koruyucu özellik öne çıkmalı. Kendiniz veya sevdikleriniz için yüksek kaliteli güneş gözlüğü alabilmek için şu markaları tercih edebilirsiniz:

 • Mustang Erkek
 • Calvin Klein Erkek
 • Lacoste Erkek
 • Ray-Ban Erkek
 • İnesta Erkek
 • Emporio Armani Erkek
 • Guess Erkek

En İyi Çocuk Güneş Gözlüğü Markaları

En sevimli güneş gözlükleri elbette çocuklar için üretilir. Çocuklar da rengârenk gözlükleri takmaya bayılır; fakat çocuklar için güneş gözlüğü alırken en önemli kıstas gözlüğün cam kalitesi. Yazımızda bahsettiğimiz tüm detaylar çocuklar için de geçerli. Çocuk güneş gözlüğü modellerinde öne çıkan markalar şöyle:

 • Ray-Ban Junior
 • İnesta Kids
 • Polaroid Kids
 • Disney TR
 • Osse
 • İzipizi
 • Chicco
 • Lacoste

Güneş gözlüğü markaları perspektifinde çocuk, kadın ve erkek modellerinde işçilik konusunda MontBlanc, Peoples ve Bottega Veneta markaları piyasada ön planda. Dolce Gabbana, daha çok bohem tarza hitap eden bir marka. Rayban, uzun yıllardır en çok satan markalardan biri. Sıraladığımız diğer markalar da modaya yön veren çizgilere sahip.

Ayrıntılı bilgi ve modeller için: İnesta Gözlükleri

En İyi Güneş Gözlüğü UZMAN GÖRÜŞÜ

Yazımızda bahsettiğimiz detayları göz önünde bulundurduğunuzda en iyi güneş gözlüğü modeline sahip olmanız zor olmayacaktır. Markalar konusunda altını çizmek isteriz ki bir markanın popüler olması pazarlama tekniğiyle de ilgilidir. Dolayısıyla asıl dikkat etmeniz gereken, modelin bahsettiğimiz özellikleri taşıması. Marka konusunda hassas değilseniz veya kısıtlı bütçeye sahipseniz fiyatın makul olduğu cam kalitesinin iyi olduğu modelleri tercih edebilirsiniz.

Ucuz güneş gözlüğü alarak tarzınızı tamamlamanız mümkündür; fakat güneş gözlüğünün göz sağlığını korumaya yardımcı olan özellikler taşıması önemlidir. Bu nedenle camı kalitesiz, mevsime uygun olmayan bir güneş gözlüğünü, çerçeve rengi veya kombine uyması gibi nedenlerle satın almanızı önermiyoruz. Güneş gözlüğü satın alırken ne kadar koruyucu olduğunu ve hangi mevsimde kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede en iyi güneş gözlüğü modeline sahip olabilirsiniz.

Tavsiye ettik: En İyi Akıllı Saat Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Gamze BÜLBÜL tarafından yazılmıştır

Editör/İçerik Üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde, çok sayıda model arasında bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar vermenizi kolaylaştırıyorum.
Sitemizde hem deneyim hem bilgiyi odak noktamıza alıp satın alma rehberi oluşturuyorum. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sunuyorum. Ürünler diğer modellerden daha zayıf özelliklere veya daha iyi özelliklere sahip olabilir. Bu noktada sunduğum bilgileri göz önünde bulundurup bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz.