en iyi kedi kumu

En İyi Kedi Kumu Tavsiye

Koku yapmayan kedi kumu tavsiye arayan evcil hayvan sahipleri buraya! En iyi kedi kumu hangisidir gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

En iyi kedi kumu tavsiyeleri arayışındakiler için kedi kumu önerileri derlemesi yaptık. En iyi kedi kumu hangisidir öğrenmek için yazımızı okumanızı öneririz.

Ailemizin tüm fertleri gibi, evimizde beslediğimiz sevimli dostlarımızın da sağlığı ve rahatı önemlidir. Dolayısıyla doğal ortamlarının taklit edilmesini ve hijyenin korunmasını sağlayan evcil hayvan ürünlerini edinmemiz gerekir. Kedi kumu, en temiz evcil hayvan türlerinden biri olan kedilerin hayatını kolaylaştıran bir üründür. Hem doğal hem sentetik içerikli olarak sunulan kedi kumu çeşitleri, kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için kullanılır.

En iyi kedi kumu markaları; emicilik, koku yapmaması, patiye uyumluluk ve toz yapma oranı bakımından farklılık gösteren kedi kumu ürünleri sunar. Evcil hayvan sahipleri, kokulu-kokusuz, ince-kalın taneli, bebek pudralı gibi ibarelerle sunulan kedi kumlarının en fonksiyonel olanına sahip olmak ister. Çeşitlilik karşısında tavsiyeye ihtiyaç duyar.

Siz de kedinizin sağlığı için sorun teşkil etmeyecek, eşeleme yeteneğini geliştirip daha kolay evcilleşmesini sağlayacak en sağlıklı kedi kumu arayışındaysanız doğru sayfadasınız. Kediniz için en sağlıklı olan kedi kumuna sahip olmanız için yardımcı olmaya çalışacağız. Ayrıca edindiğimiz bilgiler ve deneyimler doğrultusunda, kedi kumu nasıl temizlenir, kedi kumu nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık.

Çam Pelet En İyi Kedi Kumu Önerisi

Bonny Nice Organik Çam Pelet Kedi Kumu

Çam pelet kedi kumu tercih ediyorsanız Bonny Nice’ın bu ürününü tercih edebilirsiniz. Yavru kedi besliyorsanız %100 doğal içerikli bu kedi kumunu güvenle tercih edebilirsiniz. Doğal olduğu için doğada çabuk yok olması, çevreyi de korumak açısından dikkate değer. Emiciliği yüksek, ıslaklık hissettirmez. Az miktarıyla bile bol miktarda sıvı emebilmesi kedi kumunu cazip kılan bir özellik. Topaklanma konusunda çok yüksek performans göstermese de ürünü beğendik. Yalnız en pahalı kedi kumlarından biridir.

Yavru Kedi Kumu Tavsiye

Cats Best Original Pelet Kedi Kumu

Yavru kedi kumu tavsiye arayışındaysanız ve kedi kumunun organik olmasını tercih ediyorsanız Cats Best kedi kumunu alternatifler arasında değerlendirebilirsiniz. Doğal çam kokusu sayesinde kötü koku oluşturmaz. Diğer kedi kumu fiyatlarına göre biraz daha yüksek fiyat etiketine sahip olduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca bazı kediler pelet kumlara pek alışamaz.

Tozsuz Kedi Kumu Tavsiye

Perlinette Kristal Kedi Kumu

Perlinette Kristal Kedi Kumu, silikon jel’den üretilmiş ve kendi ağırlığının 1,5 katı kadar sıvı tutma özelliğine sahip. Yani kedi idrarını çok hızlı emer. Kedinin patisine ve kürküne kolay kolay yapışmadığı için evi kirletmez. En iyi tozsuz kedi kumu tavsiye olarak önerdiğimiz bu kedi kumun dezavantajı toz kaldırması ve nispeten pahalı olmasıdır. Yani her ne kadar tozsuz kedi kumları satılsa da toz kaldırabilmektedir. Bu üründe de kısmen bu sorun yaşanabilmektedir.

En İyi Bentonit Kedi Kumu Öneri

Lindo Cat Bebek Pudrası Kokulu Kedi Kumu

Linko kedi kumu, yüksek miktarda sıvı tutma kapasitesi sayesinde en iyi bentonik kedi kumu diyebiliriz. Diğer birçok kedi kumuna göre daha hesaplı olmasıyla da öne çıkan ürün parfüm seçenekleriyle dikkatimizi çekti. Yalnız bu kedi kumu, bazı evcil hayvanların patisine kolay yapışabilmektedir.

Koku Yapmayan En İyi Kedi Kumu Öneri

Ever Clean Yapışmayan Kedi Kumu

Ever Clean, en iyi kedi kumu markaları arasında öne çıkan bir markadır. Ever Clean’ın bu kedi kumunun diğer kedi kumlarına göre daha yüksek fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kullanım ömrü uzun bir ürün. Asıl dikkatimizi çeken özelliği aktif karbon içerikli olması. Koku yapmayan en iyi kedi kumu olarak önerdiğimiz bu kedi kumunun parfüm seçenekleri de var.

Ayrıntılı bilgi için: Ever Clean Kedi Kumu

En İyi Topaklanan Kedi Kumu Öneri

Sanicat Active White Lotus Ultra Topaklanan Kedi Kumu

Parfümlü kedi kumu tercih ediyorsanız kokusuyla kedi idrarı kokusunun eve yayılmasını önleyen Sanicat Active White’ı tercih edebilirsiniz. Ürün, üzerinde “tozsuz” yazmasına rağmen toz yaptığı yönünde zaman zaman eleştiriler gelebilmektedir. Fakat beyaz kilden üretilen bu kedi kumu çok hızlı topaklanır. Bu sayede en iyi kedi kumu önerisi yazımızda arasında en iyi topaklanan kedi kumu olarak yerini aldı.

İnce Taneli En İyi Kedi Kumu Öneri

Eczacıbaşı Pisi Pisi Pudra Kokulu Topaklanan İnce Taneli Kedi Kumu

Eczacıbaşı da en iyi kedi kumu markası olarak öne çıkan bir markadır. Markanın pudra kokulu bu kedi kumu, hızlı topaklanır. En iyi ince taneli kedi kumu olarak önerdiğimiz bu ürünün zaman zaman karşılaşılan dezavantajı kedinin patisine yapışıp tozların eve dağıldığı yönündedir. Sıvıyı ve kokuyu anında emerek bakteri oluşumunu önleyen bu kedi kumunu, kedi paspasıyla kullanmak bu sorunu çözecektir.

Kedi Kumu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi kumu alırken nelere dikkat etmeli sorusunun en kritik yanıtı kedi kumu çeşitleri arasında doğru seçimi yapabilmektir. Kedi kumları doku, koku ve tür bakımından farklılık gösterir. Kimyasal ya da fiziksel işlemden geçen kristal (silika) kedi kumu; emiş gücü, koku hapsetme kuvveti ve dayanıklılığıyla öne çıkar.

En iyi kedi kumu önerileri arasındaki ürünlerin piyasaya sunulduğunda “topaklanan” gibi ibarelerin bulunduğunu görebilirsiniz. Bu ibare, kedinin idrarı ve dışkısının kumda hapsolacağı anlamına gelir. Topaklanan kedi kumları, kedi tuvaleti temizliğini kolaylaştırır. Kedi kumu üretiminde kullanılan malzemeler, emicilik bakımından farklılık gösterir.

Genel olarak kedi kumları bentonit, diatomit ve sepiyolit olmak üzere üç türde sunulur. Bentonit kedi kumları, diğer türlere göre yüksek fiyatlı olsa da topaklanan kısmını atıp ekleme yaparak kullanma imkânı tanıması sayesinde ekonomiktir. Diatomit kumlar tuvalet kabına boşaltırken veya eskiyi çöpe dökerken tozlanmaya sebebiyet verir. Sepiyolit kedi kumları, topaklanma özelliği olmaması nedeniyle kullanım ve hijyen açısından cazip değildir. Kil, emiciliğinin yüksek olması nedeniyle tercih edilir.

Çam ağacı, mısır veya buğdaydan elde edilen ve çevre dostu olarak ifade edilen kedi kumları, topaklanma yapmadığından kedi tuvaleti temizliğini daha sık yapmayı gerektirir. Silika olarak da bilinen kristal kedi kumu, yüksek emiciliğe sahip olması ve kokuyu önlemesiyle çok tercih edilse de topaklanmaz. Geri dönüştürülebilir kâğıtlardan üretilen kedi kumları, çok emicidir; fakat koku kontrolünde etkili değildir.

Kedi kumları koku hapsetme özelliğine ek olarak parfüm gibi kokular içerir; fakat parfümlü kedi kumları bazı kedilerde alerji yapabilir. En iyi kedi kumu alternatifleri arasında seçimizi yaparken, kedi kumunun çok kalın veya çok ince olmamasına dikkat etmelisiniz. İnce taneli kedi kumları, kedilerin idrar kesesine, solunum yoluna ve gözlerine zarar verebilir. Kalın taneli yapıdaki kedi kumları ise kedilerin patilerini acıtabilir. Genel olarak en iyi diyebilmek için kedi kumunun alerjik olmaması, emici olması, doğal olması, kokuyu hapsetmesi ve toz çıkartmaması gerekir. Tozutmayan kedi kumu kullanarak kedinizde alerji oluşma riskini en aza indirebilirsiniz.

Kedinin, kedi kumunu doğru miktarda ve doğru kedi kabında kullanmasını sağlamak da önemlidir. Fazla tozlanan kedi kumunu, kapalı tuvalet kabına koyduğunuzda patili dostunuz toza maruz kalacaktır. Kediniz eşelenmeyi seviyorsa hafif olan kedi kumunu tercih etmelisiniz. Açık kedi tuvaletinde hafif kum kullanmamanızı öneririz.

Kedi Kumu Hakkında Merak Edilen Sorular

 • Kedi Kumu Ne Kadar Konur?

  Kedi kumu ne kadar konur sorusunu yanıtlamadan önce kedilerin az kumdan hoşlanmadığını belirtelim. Kediler içgüdüsel olarak tuvaletin üzerini örtme eğilimi gösterir. Kum az olduğunda kumu etrafa saçarak tuvaletin üzerini örtmek için çabalayacaktır. Kedi kumu miktarını, kedinin tuvalet kabına ve kedi kumunun ince veya kalın olmasına göre belirlemek gerekir. Bununla birlikte ortalama 7 santimetre yükseklik yeterlidir.

 • Kedi Kumu Ne Kadar Gider?

  Kedi kumu öneri arayışındaki kedi sahiplerinin en çok aklına takılan sorulardan biri de kedi kumu ne kadar gider sorusudur. Sorunun yanıtı idrar asit dengesi, kabız ya da ishal durumu, kedi kumunun bulunduğu kabın yapısı gibi birçok unsur doğrultusunda değişir. Örneğin, kediniz ishal olduysa kedi kumunun temizliğini her gün en az 3 defa yapmanız gerekir.

  Son kullanma tarihi geçmiş bir kedi kumu, gün geçtikçe kurtlanma yapar. Kedi kumu ne zaman değiştirilir sorusunun yanıtını, ev düzeni ve kedinin tuvalet alışkanlığının yanı sıra kedi kumunun topaklanma durumu belirler. Topaklanmayan kumlarda haftada 1 defa; topaklanan kumlarda ise ayda 1 defa kedi kumu değişimi yapmak gerekir.

 • Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

  Kedi kumunun ev hijyenini olumsuz etkilememesi, koku yapmayan ve topaklanan kedi kumu kullanmayı gerektirir. Evcil hayvan sahipleri, kedisi için en uygun kedi kumunu bulduktan sonra kedi kumu nasıl temizlenir sorusu gündeme gelir. Kedi kumunu, her gün kedi kumu küreği yardımıyla temizlemek kullanım süresini uzatmak açısından da önemlidir. Kedi kumunu haftada bir defa değiştirmenizi öneririz. Islak topakları ve kedi kakasını temizlemek için elek ve kedi kumu küreği edinmelisiniz. Temizlik sırasında maske ve eldiven kullanabilirsiniz.

 • Kedi Kumu Koku Giderici

  Kedi tuvaletinin tabanına kabartma tozu serperek kumun kokuyu hapsetme özelliğini artırabilirsiniz. Kedi kumu kokusunu maskelemek için kedi kumu koku giderici de kullanabilirsiniz. Kedi kumu parfümleri, hem kötü kokuyu giderir hem de kedilerin kumlarını yadırgamamasına yardımcı olur. Bu parfümler bebek pudralı ve bahar esintisi gibi farklı kokularla evinizin havasının güzel kokmasını sağlar. Kedi kumu parfümleri genellikle ince bir tabaka halinde kumun üzerine serpilir.

En İyi Kedi Kumu; Uzman Görüşü

Kedi kumu alırken dikkat etmeniz gereken ipuçlarını paylaştık ve öne çıkan markalar gibi konularda fikir edinmenize yardımcı olduk. En iyi kedi kumu, kedinin sağlığına zarar vermeyen ve hem ev hijyenini hem de kedi kabının hijyenini etkilemeyen kedi kumudur diyebiliriz. Kedi kumunu aldığınızda kedinizi gözlemlemelisiniz. Kediniz alerjik reaksiyon gösteriyorsa en iyi kedi kumu alternatifleri arasından başka bir kedi kumunu denemeniz gerekebilir. Bahsettiğimiz detayları göz önünde bulundurarak seçim yaptığınızda kediniz için en sağlıklı kedi kumuna sahip olabilirsiniz. En iyi kedi mamasına da ihtiyaç duyuyorsanız, aşağıda linkini paylaştığımız en iyi kedi maması tavsiye yazımızı da okumanızı öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Kedi Maması Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.