en iyi kitaplar

En İyi Kitaplar Tavsiye

Kitap öneri arayan takipçilerimiz için100 temel eser ve dışındaki en iyi romanlar ve kişisel gelişim kitapları gibi en iyi kitaplar önerilerimizi derledik.

En iyi kitaplar arayışındaki siz değerli takipçilerimiz için en iyi romanlar ve en iyi kişisel gelişim kitapları gibi kategorilerde en iyileri derledik.

Bilgi, şüphesiz sahip olunabilecek en büyük güçtür. Kitap okumanın en belirgin faydası da bilgi edinmek ve kelime dağarcığını geliştirmektir. Kitap okumanın stresi azaltmadan hafıza güçlendirmeye pek çok faydası vardır. Peki, en iyi kitaplar hangileri? Elbette sorunun yanıtı, kategori bazında değişkenlik gösterir. Sizin için romandan sınav kitaplarına, dergilerden İslami kitaplara en iyileri listeledik.

En İyi Romanlar

Yayınevleri, konularına göre onlarca farklı türde roman yayımlar. Okuduğumuz romanlar kimi zaman olay örgüsüyle, kimi zaman karakterleriyle bizi hikâyenin içine çeker. İşte, farklı zevklere hitap eden en iyi romanlar:

Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Suç ve Ceza”, Dostoyevski en iyi kitapları arasında bulunur. Aynı zamanda dünya klasikleri listelerinde en başta gelir. Güncelliğini hiç kaybetmeyen 705 sayfalık bu roman, iki cinayet işleyen hukuk öğrencisi bir gencin yaşadıklarını anlatıyor. Roman biraz ağır gelebilir; fakat ilk defa bundan 153 yıl önce yayımlanan bu roman, kitap okumayı sevme nedeni olabilir. Roman, psikolojik tahlillerin yoğun olması nedeniyle 12 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir. Romanın en iyi çevirisi, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Âli Yücel klasikler dizisidir.

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

Gelmiş geçmiş en iyi kitaplar arasında bulunan roman, İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile yoksul akrabası Füsun’un hikâyesini anlatır. Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk’un bu romanı, 60’a yakın ülkede yayımlandı. Pamuk, roman yayımlandıktan 5 yıl sonra, İstanbul’un en eski semtlerinden birisi olan Çukurcuma’da müze açmıştır. Roman, ilk olarak 2008 yılında İletişim Yayınları tarafından piyasaya sunulmuştur. Son yayınevi Yapı Kredi Yayınları, romanı karton kapakla 465 sayfa olarak sunmuştur. Kitaptaki betimlemeler zaman zaman sıkabilir; fakat genel olarak sürükleyici bir roman. Kitabı okuduktan sonra müzeye gitmenizi, gidemiyorsanız da “Sözcüklerin Nesnelere Dönüştüğü Yer: Masumiyet Müzesi” isimli kitabı okumanızı öneririz.

Hz. Hatice: Aşka Adanmış Bir Ömür – Nurdan Damla

Edebiyatın değişik alanlarında ödüller alan Nurdan Damla, bu kitabında Hz. Muhammed (S.A.V)’in ilk eşi Hz. Hatice’nin hayatını ve aşkını roman tadında anlatmıştır. Kitapta yer yer yoğun betimleme kullanılmış; fakat genel olarak sürükleyici bir kitap. Hatta 392 sayfanın nasıl bittiğini anlayamayabilirsiniz.

Romanlar üzerine daha detaylı olarak tavsiyede bulunduğumuz yazımızı incelemenizi öneririz: En İyi Roman Kitapları Tavsiye

En İyi Şiir Kitapları

Şiir kitapları, diğer türdeki kitaplardan farklı olarak diksiyonu doğru kullanmaya katkıda bulunur. Vatan sevgisinden aşka pek çok konuda şiir kitabı yayımlanmıştır. İşte, en iyi şiir kitapları:

Cemal Süreya- Sevda Sözleri

Cemal Süreya, İkinci Yeni şiirinin öncü şairlerinden biridir. Türk şiirinde devrim yaratan şairin tüm şiirleri, “Sevda Sözleri” isimli eserde toplanmıştır. Aşk şiirleri hoşunuza gidiyorsa okumanızı öneririz. Yalnız basit anlaşılır şiirleri seviyorsanız size uygun olmayabilir. İlk olarak 1984 yılında Can Yayınları tarafından yayımlanan şiir kitabı, 329 sayfadır. Kitabın son baskısı Yapı Kredi Yayınları’nındır ve karton kapaklıdır.

Bütün Şiirleri – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali, Türk edebiyatına damga vuran şairlerden biridir. Şiirleri türkü olarak da okunan şairin tüm şiirlerinin bir arada bulunduğu kitabı okumanızı öneririz. Kitabı bir çırpıda bitirebilirsiniz. Şairin kendine özgü üslubu var. Yapı Kredi Yayınları’nın yayımladığı kitap, 161 sayfadır. Kitabı bir çırpıda bitirebilirsiniz; fakat biraz melankolik yönü olduğunu belirtmeliyiz.

Safahat – Mehmet Akif Ersoy

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan İstiklâl Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un ilk şiir kitabı “Safahat”, dönemin sosyal sorunları ve dini konularını içerir. Ülkemizde en çok okunan şiir kitaplarından biridir. Safahât, yedi şiir kitabını bir araya getirmiştir. Dili biraz ağır gelebilir. Eseri, Beyan Yayınları’nın Osmanlıca, Latince ve günümüz Türkçesi versiyonlarını tek kitapta toplayan baskısından okumanızı öneririz. En iyi çevirinin yapıldığı bu kitap, ciltlidir ve 1088 sayfadır.

Yaşıyoruz Sessizce – Şükrü Erbaş

Ödüllü şiir kitaplarıyla bilinen şair Şükrü Erbaş’ın vefat eden eşi için yazdığı şiirlerden oluşan kitap, çok okunan yeni şiir kitaplarından biridir. Psikolojik olarak iyi hissetmediğiniz bir dönemdeyseniz, ölüm ve acı konulu bu şiir kitabı size uygun olmayabilir; fakat şairin üslubu samimi, şiirleri etkileyicidir. Kırmızı Kedi Yayınevi’nin yayımladığı “Yaşıyoruz Sessizce” isimli şiir kitabı, yalnızca 84 sayfadır.

En İyi Hikâye Kitapları

Hikâye kitapları, hem çocuklara okumayı sevdirir hem de okumak için zamanı olmayan yetişkinlerin kitap okuyabilmesini sağlar. Ebeveynler, ilkokul çağındaki çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırabilmek için en iyi hikâye kitapları arayışına girer. Bizim önerimiz şunlar:

Karagöz ile Hacivat

Karagöz ve Hacivat”, aslında bir gölge oyunudur. Geleneksel Türk tiyatrosunun başlıca türlerinden biridir ve kültürel bir mirastır. Oyunun iki karakterinin anlatıldığı kitap, çocuklar için iyi bir hediye olacaktır. 100 temel eser arasında bulunan kitap, kültürümüzü çocuklara anlatmak açısından iyi bir alternatif olsa da miniklere sıkıcı gelebilir. Ahmet Özdemir’in derlediği son baskı, 216 sayfadır.

Önce Ekmek – Orhan Kemal

Edebiyatımızın en değerli yazarlarından Orhan Kemal’in “Önce Ekmek” İsimli eseri, büyükşehirde yaşayan insanların yaşama tutunma çabasını konu edinmiştir. Eser sade ve akıcıdır; fakat okurken düşündürücü dramatik unsurlar barındırması nedeniyle ilköğretim çocukları için uygun değildir. En iyi kitaplar arasında bulunan ser, “Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü” ve “Sait Faik Hikâye Armağanı” kazanmıştır. Everest Yayınları tarafından sunulan son baskı, 110 sayfadır.

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens”, çocuk edebiyatına ait bir eser olmakla birlikte yetişkinlere de yöneliktir. Bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasının anlatıldığı eser, en çok satan ve okunan kitaplardan biridir. 210 dile çevrilen kitap; sinemaya, tiyatroya, operaya da uyarlanmıştır. Küçük Prens, Pedagoji Derneği ve Eğitim Reformu Girişimi’nin de önerisidir. Çok yönlü bu eserin Can Yayınları’ndan çıkan baskısını okumanızı öneririz. Cemal Süreya ve Tomris Uyar’ın çevirdiği baskı, 112 sayfadan oluşmaktadır.

Kamburuma Üç Sebep – Recep Kayalı

En iyi genç yazarlardan biri olan Recep Kayalı’nın “Kamburuma Üç Sebep” öyküsü, çok iyi kurgulanmış ve etkileyici sade bir üslupla anlatılmış. Bilge Kültür Sanat’ın yayımladığı öykü sadece 96 sayfa. En iyi kitaplar listemizde yer verdiğimiz bu kitabın dezavantajı fazla kısa olması olabilir.

En İyi Çocuk Kitapları

Çocuk kitapları, çocukları hayata hazırlıyor diyebiliriz. Elbette çocuk kitaplarını çocuğun yaş grubuna göre seçmek gerekir. İşte, en beğenilen çocuk kitapları:

Pinokyo – Carlo Collodi

İtalyan gazeteci ve yazar Carlo Collodi’nin eseri, kültürel simge haline gelmiştir. Dünya çocuk edebiyatının başyapıtlarından birisi olan “Pinokyo”nun ana fikri, büyüklere karşı gelmemek gerektiğidir. Nar Çocuk Yayınları’nın baskısı, 96 sayfadır. İlköğretim öğrencilerinin seviyesine göre hazırlanan eser, MEB İlköğretim 100 Temel Eser içerisinde de yer almaktadır. Eserde Pinokyo’nun şiddete başvurması dezavantaj olabilir; fakat çocuğunuz bu kitabı bir çırpıda bitirip mesajlar çıkarabilir.

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos, bu eserinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsünü anlatmış. Zeze’nin maceralarının ilk kitabı olan “Şeker Portakalı”, çok sürükleyicidir. Kitapta hüzünlendiren detaylar olduğu için çocuğunuzun psikolojisi iyi değilse okutmanızı önermeyiz. Can Yayınları’nın baskısında 182 sayfa vardır. Kitap, duygusal öğeler içerdiğinden 12 yaş ve üzeri için uygundur.

Çocuk Kalbi – Edmondo De Amicis

Çocuk Kalbi”, yazarın kendi oğlunun günlüklerinden esinlenerek yazdığı kitaptır. Dünya çocuk edebiyatının başyapıtlarından kabul edilen eser, birçok dile çevrilmiştir. Bir çocuğun okul ve sosyal yaşamını anlatan kitap çok akıcıdır. Kitap 96 sayfadır. Bu çocuk kitabı da duygusal öğeler içermesi nedeniyle 12 yaş ve üzeri için uygundur.

Simit Adası – Nehir Tınaz

Erdem Çocuk Yayınları’ndan çıkan 157 sayfalık “Simit Adası”, iki okulun öğrencileri arasındaki yarışı anlatıyor. Macera türünde olması sebebiyle çocuklara okumayı sevdirir hatta takım ruhunu öğretir. Kitap, ilkokul öğretmenlerinin de önerisidir. Yalnız bu eğitici kitapta tarihi eser kaçakçılığı ve hırsızlık gibi yasa dışı eylemlerden bahsedildiği için 6-9 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir.

Rapunzel- Grimm Kardeşler

Okul öncesi çocuğunuz için en iyi masal kitabı önerimiz “Rapunzel”. Vefasızlığın eleştirildiği ve iyiliğin, dostluğun anlatıldığı kitabı, büyük boy ve net resimlerden oluşması nedeniyle Nar Çocuk Yayınları’ndan almanızı öneririz. Yalnız resimler 1-1,5 yaş bebekler için korkutucu olabilir.

En İyi İslami Kitaplar

İnancın gereği olarak din konusunda doğru bilgiye sahip olmak gerekir. En iyi İslami kitaplar da öznel ifadeler içermeyip doğru bilgileri aktaran kitaplardır. İslam dinini daha iyi anlamak için aşağıdaki kitapları okumanızı öneririz:

Kısası Enbiya Tevarihi Hulefa(2 Cilt Takım) Peygamberler Ve Halifeler Tarihi – Ahmet Cevdet Paşa

Kısası Enbiyâ veTevârîhi Hulefâ“; Hz. Âdem’den Hz. Muhammed (s.a.v.)’e kadar olan peygamberlerin kıssalarından, İslâm dininin ortaya çıkışından, Emevî ve Abbasî halifelerinden bahseden bir kitaptır. Bu eser sayesinde Türk İslâm devletleri ile Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan, 1439 yılına kadar olan dönemini daha iyi anlayabilirsiniz. İslam hukukunu sağlam bir dille kitaplaştırmasıyla da bilinen Ahmed Cevdet Paşa’nın bu eseri, sade ve anlaşılır diliyle kolay okunur. Kitabın tek dezavantajı, baskıda imla hatalarının olmasıdır. Çığır Yayınları’ndan çıkan kitap, 1181 sayfa sayısına sahiptir.

Ayrıntılı bilgi için: Kısası Enbiya

İlmihal

Diyanet Vakfı Yayınları’nın yayımladığı kitap iki ciltte sunulmuş. Birinci cilt “İman ve İbadetler”de namazdan umreye, oruçtan kurbana birçok konuya değinilmiş. “İslam ve Toplum” başlıklı ikinci ciltte haram ve helaller gibi ahlaki konulara değinilmiş. İslam’da güzel ahlakın ne denli önemli olduğunu ortaya koyan bu eseri, kapak ve kâğıt kalitesi bakımından da beğendik. Ders kitabı olarak da kullanılabilir.

Hz. Aişe – Mustafa Necati Bursalı

Mustafa Necati Bursalı’nın kaleminden çıkan bu değerli eser sayesinde Dört Halife’nin ilki Ebû Bekir’in kızı ve Hz. Muhammed (S.A.V)’in eşi Hz. Aişe (R.A)’yi daha iyi tanıyabilirsiniz. Kitapta İslamiyet’i kabul eden on dokuzuncu kişi olan Hz. Aişe’nin hayatı anlatılmıştır. Her Müslüman kadın için başucu kitabı niteliğindeki bu eser, akıcı bir anlatıma sahiptir. Dini daha yakından tanımak isteyenler için iyi bir hediye olabilir. Çelik Yayınevi, kitabı karton kapakla sunmuştur. Kitap 286 sayfadır.

400 Soruda İslam – Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, “400 Soruda İslam” eserinde İslam dinine dair merak edilenleri soru cevap şeklinde açıklamış. Kitap yalın bir dille yazılmış. Çok geniş bir kaynakçası bulunan kitap,  “Genel Esaslar”, “Kur’an”, “Ruhsal ve Fikirsel Hayat”, “Ahlak” olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır ve 336 sayfadır. Kitap Almanya’da da  ‘‘400 Fragen zum İslam, 400 Antworten’’ adıyla basılmıştır. Kitap, en iyi kitaplar arasında bulunmakla birlikte İslam dinine ait genel kavramları bilmeyen kişilere hitap etmeyebilir.

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Sorunlara farklı bir bakış açısıyla yaklaşma ihtiyacı duyuyorsanız kişisel gelişim kitapları okumanızı öneririz. Bu kitaplar sayesinde zaman yönetiminden stres yönetimine, etkili iletişime birçok konuda uzmanların düşüncelerini öğrenebilirsiniz.

İnsan Mühendisliği – Nüvit Osmay

Türkçenin en çok alıntı yapılan eserlerinden biri olan “İnsan Mühendisliği”, TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisinde yayın yönetmenliği yapan, aynı zamanda Türkiye’de modern başarı kültürünün öncülerinden biri olan Nüvit Osmay’ın imzasını taşır. Kişisel gelişim kategorisinde en iyi kitaplar arasında bulunan bu eser, modern yönetime dair unsurlar içerir. Bu nedenle özellikle de yönetici pozisyonundakilerin okumasını öneririz. İlk olarak 1968 yılında yayımlanmış bu kitap, eskimeyen detaylara sahiptir. Kişisel gelişimin yanı sıra yönetimle de ilgili olduğundan iş dünyasına uzak olanlar için ağır gelebilir. En son Alfa Yayınları tarafından yayımlanan karton kapaklı kitap 572 sayfadır.

Daha fazla kişisel gelişim kitapları öneri ihtiyacınız varsa, kişisel gelişim kitapları üzerine daha detaylı olarak tavsiyede bulunduğumuz yazımızı incelemenizi öneririz: En İyi Kişisel Gelişim Kitapları Tavsiye (Yakında Sizlerle..)

En İyi Tarih Kitapları

Tarih kitapları, farklı tarihsel süreçlerde yaşanan olayları ve dönemin insanını anlamayı sağlar. En güzel tarihi kitaplar sayesinde geçmişi anlamak için doğru başlangıç yapabilirsiniz.

Zeytindağı –  Falih Rıfkı Atay

1920’de Millî Mücadele’yi destekleyen yazıları sebebiyle Damat Ferit hükûmeti tarafından idamı istenen Falih Rıfkı Atay, I. Dünya Savaşı’na yedek subay olarak katılmıştır. Savaştaki anılarını, edindiği izlenimlerini “Zeytindağı”nda ortaya koymuştur. Eser, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da “gençlerimiz mutlaka okusunlar” diyerek önerdiği bir kitaptır. Karton kapaklı kitap 176 sayfadır. Kitabın boyut olarak küçük olması kolay taşıma açısından avantaj; rahat okuma açısından dezavantaj olabilir.

Türkiye’nin Yakın Tarihi – İlber Ortaylı

Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi olan İlber Ortaylı’nın eseri, yakın tarihe ışık tutan değerli bir eser. Hâkim olmadığınız konularda yeterli bilgiyi alabileceğiniz bir eser olmamakla birlikte kronolojik anlatım, sade üslup ve objektif yaklaşım açısından kıymetlidir. Kronik Kitap’ın yayımladığı bu değerli tarih kitabı 256 sayfadır.

Kayı 1 – Ertuğrul’un Ocağı – Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

“Osmanlı Taşra Teşkilatı’nda Tokat” adlı çalışmasıyla tarih doktoru unvanı alan Ahmet Şimşirgil’in eseri, çok akıcı bir dille yazılmış. Osmanlı Devleti’nin bir beylikten cihan imparatorluğuna dönüşümünü anlatan bu kitap, serinin ilkidir. Padişahların hayatları ve seferleri hakkında daha fazla ve daha doğru bilgi edinmek için okumanızı öneririz. Yalnız kitap kültür ve medeniyetten çok siyasete değinmiştir.  Kitap 209 sayfadır. “Kayı boyunun ölümsüz hikâyesi”ni öğrenmek için serinin set versiyonunu almanızı öneririz. Hatta set ile birlikte Kayı bayrağı da edinebilirsiniz.

En İyi Müzik Kitapları

Müzik kitapları sayesinde müzik türlerini ve tarihini öğrenebilir, sevdiğiniz sanatçıların sanat yolculuğu hakkında detaylı bilgi edinebilir ve enstrüman çalma becerinizi geliştirebilirsiniz. Müzikle ilgileniyorsanız aşağıdaki kitapları okumanızı öneririz.

Çoluk Çocuk – Patti Smith

Punk rock türü müziğin “vaftiz anası” olarak anılan Amerikalı müzisyen Patti Smith’in gerçek hayat hikâyesini anlatan kitap, yayımlandığı dönemin en iyi müzik kitabı olarak gösterilmiş. Hatta müzik dünyasının prestijli ödülü National Book Award’u da kazanmış.  Yeni bir müzik ve müzisyen keşfetmeye ihtiyaç duyuyorsanız veya rock n roll’a ilgi duyuyorsanız okumanızı öneririz.  Yalnız 308 sayfadan oluşan bu kitapta isimlerin yoğun olarak kullanılmış olması dönemin müzisyenlerini bilmeyenler için sıkıcı olabilir.

Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri – Ufuk Önen

Ses ve müzik kaydı konusunda başucu kitabına ihtiyacınız varsa bu kitabı mutlaka okumalısınız. On dört ana bölüm ve 479 sayfadan oluşan kitap desibelden dijital ses teknolojisine, mikrofonlardan senkronizasyona pek çok konuda eğiticidir. Ses mühendisi Ufuk Önen’in bu kitabının basit dille yazılmış olması profesyoneller için dezavantaj olabilir.

Müzik Teorisi 101 / Bir Çırpıda Akorlar ve Gamlar –  Marc Schonbrun, Brian Boone

Herhangi bir müzik aletini yeni öğrenmeye başlayacaksanız ritim ve ölçüden, akorlar ve gamlara birçok konuda bilgi veren bu kitabı okumanızı öneririz. Müzik teorinizi yeterince ileri seviyeye taşıdığınızı düşünüyorsanız diğer müzik kitabı alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. 280 sayfalık eser Sar Yayınları’ndan çıkmış.

En İyi Deneme Kitapları

İnceleme, deneme kitapları, yazarların konuya dair bilgisini ve samimiyetini ortaya koyar. Deneme, edebiyat alanının sevilen bir türüdür. Deneme kitapları ilginizi çekiyorsa şu kitapları okumanızı öneririz.

Diyelim – Söz Arasında – Nurullah Ataç

Elbette deneme türünde ilk önerimiz, modern anlamda deneme türünde eser veren ilk yazar Nurullah Ataç’ın eseridir. Ataç’ın hafif mizaha yaklaşan bir üslubu vardır. Bu eser de samimi bir dille yazılmıştır. Eserde yazarın Türkçeye gösterdiği özen açık ve net anlaşılır. Öz Türkçe kelimeler de olduğu için türe alışık olmayanlara ağır gelebilir. Kitap Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkmıştır ve 184 sayfadır.

Can Veren Pervaneler – Hayati İnanç

TRT de “Can Veren Pervaneler” programını hazırlayıp sunan Hayati İnanç’ın, aynı isimli kitabı yedi seriden oluşur. Türklerin İslam kültüründen etkilenmeleri sonucu oluşan kıymetli bir edebiyat türü olan Divan edebiyatına dair eserler, bu kitapla daha anlaşılır kılınmış. Yazar samimi bir dil kullanmış. Divan edebiyatıyla yeni tanışıyorsanız değerlerimizi hatırlatan bu kitabı okumanızı öneririz. Divan edebiyatına ve şiire uzaksanız sıkıcı gelebilir. Serinin ilki 230 sayfadır. Babıali Kültür Yayıncılığı, seriyi set olarak da sunmuştur. Set halindeki eser toplamda 1127 sayfadır.

En İyi Çocuk Gelişimi Kitapları

Çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine yazılmış kitaplar, ebeveynlere çocuk yetiştirirken yol gösterir. Çocuğunuzun sosyal ve psikolojik tüm ihtiyaçlarını zamanında ve yeterli ölçüde karşılayabilmenize yardımcı olacak en iyi kitaplar şunlar:

Bağırmayan Anneler – Hatice Kübra Tongar

Anneler arasında en çok önerilen kitaplardan biri olan “Bağırmayan Anneler”, yayımlandığı ilk yıl Türkiye’nin en çok okunan çocuk eğitim kitabı olmuştur. Türkiye’nin ilk interaktif çocuk CD projesi olan “Muallim Çocuk”un metinlerini de yazan Hatice Kübra Tongar, kitabında çok akıcı bir dil kullanmış. Annelerin hataları gözler önüne serilmiş. Tecrübeli bir anneyseniz farklı alternatiflere yönelebilirsiniz. 176 sayfalık kitap, Hayykitap Yayıncılık’tan çıkmıştır. Eğer çocuğunuza kardeş geliyorsa yazarın “Kardeş Kardeş Geçinen Çocuklar Yetiştirmek” isimli kitabını da okumanızı öneririz.

Beni Ödülle Cezalandırma – Özgür Bolat

Gelişen Aile Akademisi ve Öğretmen Liderliği Akademisi kurucusu Özgür Bolat’ın bu kitabı, adından anlaşıldığı üzere çocuk eğitiminde ödül ve ceza sistemini sorgulayan bir kitaptır. Yazar, kitabında ödül ve cezaya dair merak edilen soruları, bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla ortaya koymuş. Veliler kadar öğretmenler için de okunması gereken bir kitap diyebiliriz. Dil gayet yalın, anlaşılır. Bazı yerlerde tekrarlar olsa da sonuç başarılı. 248 sayfalık kitap Doğan Kitap’tan çıkmıştır.

Yetişin Çocuklar Bebeklikten Ergenliğe Çocuk Yetiştirme Kılavuzu

Ebeveyn ve eğitimcilere hitap eden bu değerli eser, dünyadaki en büyük araştırmacılar derneği olan AERA’dan da Araştırma Büyük Ödülü alan Prof. Dr. Selçuk Şirin tarafından kaleme alınmıştır. ABD Bilimler Akademisi’nin çocuk yetiştirme komisyonunda görev alan Şirin’in kitabı, aileler için rehber niteliğindedir. Çok akıcı bir kitap ve videolu. Çok deneyimliyseniz veya konuyla ilgili çok fazla kitap okuduysanız farklı gelmeyebilir; fakat başlangıç aşamasında iyi bir kitaptır. 224 sayfalık kitap Doğan Kitap’tan çıkmıştır.

KPSS Kitap Önerisi

Lise, ön lisans ve lisans mezunlarının katılabildiği Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), teorik açıdan pek çok bilgiye sahip olmayı gerektirir. Bu nedenle konu anlatımlı, soru bankası, deneme kitapçığı şeklinde sunulan KPSS kitapları arasında en doğru kaynağa sahip olmak önem taşır.

Pegem Akademi Genel Yetenek Genel Kültür Video Destekli Konu Anlatımlı Modüler Set

Set, genel yetenek ve genel kültür alanları için hazırlanmış. 1824 sayfadan oluşan bir set. Konu anlatımı ve soru tarzı gayet anlaşılır. Dersleri videolu olarak izlemek de mümkün; fakat videoların eski tarihli olduğunu belirtmeliyiz. Bu durum Vatandaşlık ve Güncel Bilgiler alanında dezavantaj olabilir.

Daha fazla KPSS kitap önerisi için KPSS üzerine daha detaylı olarak tavsiyede bulunduğumuz yazımızı incelemenizi öneririz: En İyi KPSS Kitapları Önerileri.

En İyi Kitaplar; Uzman Görüşü

Bir ebeveynin çocuğuna ilk önce öğretebileceği en değerli şey şüphesiz kitap okuma sevgisidir. Kitap okuyan çocuklar problemleriyle nasıl başa çıkacağını öğrenir. Ayrıca doğru zamanda sessiz oturma, beraber çalışma gibi alışkanlıklar kazanır. Kitap okumak çocuklar için olduğu gibi yetişkinler için de ufuk açıcıdır. Kitap okuyan insanların kelime dağarcığıyla birlikte; empati kurma yeteneği, doğru iletişim kurma becerisi, vizyonu, konsantrasyon gücü, bakış açısı, yaratıcılığı ve hayal gücü de gelişir. Kitap okumanın stresle mücadele etmede, kolay ve doğru karar vermede, hayatı sevmede, uyku kalitesinde ve başarmada da önemli etkisi vardır. Sizin için pek çok farklı kategoride çok okunan ve önerilen en iyi kitaplar derlemesi yaptık. Ufkunuzu açabilecek ve hayatınıza dokunabilecek kitaplara sahip olmanıza katkıda bulunduğumuzu umuyoruz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Gamze BÜLBÜL tarafından yazılmıştır

Editör/İçerik Üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde, çok sayıda model arasında bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar vermenizi kolaylaştırıyorum.
Sitemizde hem deneyim hem bilgiyi odak noktamıza alıp satın alma rehberi oluşturuyorum. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sunuyorum. Ürünler diğer modellerden daha zayıf özelliklere veya daha iyi özelliklere sahip olabilir. Bu noktada sunduğum bilgileri göz önünde bulundurup bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz.