en iyi klima

En İyi Klima Tavsiye

En iyi klima markası hangisi? arayışında iseniz en iyi klima markaları ile birlikte merak ettiğiniz tüm sorular en iyi klima tavsiye içeriğimizde.

Bu yazımızda hem yaz hem de kış mevsiminde iyi bir iklimlendirme aracı olan klima modellerinin incelemelerini sunacağız. Siz de klima satın almayı planlıyorsanız en iyi klima hangisi öğrenmek için yazımızın devamını okumalısınız.

Aşırı sıcaklarda terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan su ve tuz kaybını klima ile önleyebilir; kışın da klima sayesinde konforlu hava soluyabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gereksinim haline gelen klimalar, farklı markalar tarafından farklı özelliklerle satışa sunuluyor.  Çeşitliliğin fazla olması en iyi klima hangisi sorusunu gündeme getiriyor. İşte en iyi klima tavsiye marka ve modelleri:

En İyi Klima Hangisi?

En iyi klima markaları tarafından ek fonksiyonlarla sunulan modelleri inceledik ve en iyilerini sizin için listeledik. Klima önerileri arayışındaysanız tercihinizi yapmadan önce aşağıda özelliklerini anlatacağımız klima modellerini alternatifler arasına yerleştirmenizi öneririz. Bu sayede en iyi klima hangisi sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000 F/P Klima

ÖZELLİKDEĞERİ
BTU (Isıtma Kapasitesi)12,113
BTU (Soğutma Kapasitesi)12,000
Enerji SınıfıA++
Ses Seviyesi53

Klima tavsiye listemizin ilk sırasını Baymak serisine verdik. A++ enerji sınıfı ile çevre dostu ve mevsimsel verimlilik standartlarına sahip olan cihaz, gelişmiş filtreleme teknolojisi ile havanın ideal bir şekilde sirkülasyona tabi tutulmasını sağlıyor. Düşük ses seviyesiyle öne çıkan klima; buz çözme özelliği, otomatik çalıştırma, silence ve uyku modları, programlanabilme özelliği, iyon ve aktif karbon    filtreleme sistemi, opsiyonel Wi-fi özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Daha fazla bilgi ve baymak tüm klima modelleri için: Baymak Klima Modelleri

Mitsubishi Heavy SRK35ZS-ST Premium Serisi A++ Enerji Sınıfı 12.000 Btu/h Gri Inverter Klima

ÖZELLİKDEĞERİ
BTU (Isıtma Kapasitesi)13,648
BTU (Soğutma Kapasitesi)12,000
Enerji SınıfıA++
Ses Seviyesi19

Elektrikli makinelerle ev aletleri alanlarında lider olan Mitsubishi Electrik’in bu ürünü, ozon tabakasını inceltmeyen R410A gazı kullanması ve kurşun içermeyen PbF lehimleme yöntemi ile üretilmiş olması sayesinde doğa dostu bir model olarak öne çıkıyor. fotokatalitik koku filtresi ile kötü kokuları yok edebilen klima, kendi kendini temizleyebilen iç ünite sayesinde küf oluşumu önleniyor. Gelişmiş vektör kontrolü ve DC PAM Inverter teknolojisi ile düşük hızdan yüksek hıza kolaylıkla geçiş yapılabiliyor.

Vestel Plazma 18 A++ 18000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima

ÖZELLİKDEĞERİ
BTU (Isıtma Kapasitesi)18,700
BTU (Soğutma Kapasitesi)18,000
Enerji SınıfıA++
Ses Seviyesi56

Iyonizer ve DC Inverter gibi yeni nesil teknolojilerle zenginleştirilen klima modeli, temiz ve ferah bir ortam oluşturuyor. Vestel Plazma klima modeli, 10 kat etkili aktif karbon filtre sayesinde zararlı molekülleri ve kötü kokuları yok ederek daha hijyenik bir ortam sunuyor. Restart özelliği ile elektrik kesintisi sonrası ekstra ayarlama gerekmeksizin kaldığı yerden çalışmaya devam ediyor. Ultra sessiz uyku modu ile sağlıklı ve ferah bir uyku deneyimini mümkün kılan klima, ekonomik çalışma prensibiyle bütçe dostu bir profil çiziyor.

Demirdöküm A5 A++ 18000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima

ÖZELLİKDEĞERİ
BTU (Isıtma Kapasitesi)18,000
BTU (Soğutma Kapasitesi)18,000
Enerji SınıfıA++
Ses Seviyesi49

Dört mevsim yüksek verimlilikte düşük enerji sarfiyatı sağlayabilecek klima önerisi ihtiyacınız varsa Demirdöküm’ün bu modelini de göz önünde bulundurmalısınız. Yeni nesil R32 soğutucu ile ozon tabakasına yaklaşık yüzde 68 daha az etki eden model, farklı kapasite seçenekleriyle en uygun çözümü sunuyor. Ayarlanan saatte istenilen sıcaklıkta çalışabilen klima, sıcaklık 8 derecenin altına düştüğünde çalışmaya başlayarak iç ve dış ünite borularının donmasını önlüyor. Otomatik, düşük, orta, yüksek ve turbo olmak üzere 5 ayrı fan hızı alternatifine sahip olan klima, fonksiyonel tasarımıyla enerji tüketimini azalttığı gibi ürün ömrünü uzatıyor.

Samsung AR12TXCABWK/SK Wind-Free Premium Plus A++ 12000 BTU Duvar Tipi Split Klima

ÖZELLİKDEĞERİ
BTU (Isıtma Kapasitesi)13,649
BTU (Soğutma Kapasitesi)11,194
Enerji SınıfıA++
Ses Seviyesi46

Güney Koreli teknoloji devinin duvar tipi split klima çeşitleri arasında bulunan bu modeli, yapay zekâ teknolojisi, çevre dostu oluşu ve zarif tasarımıyla klima modelleri arasında öne çıkıyor. Tasarımıyla yüzde 20 daha geniş bir fanı ve hava girişi bölgesi bulunan klima, soğuğu daha uzak bölgelere daha geniş bir açıyla dağıtabiliyor. Dijital Inverter Boost sistemiyle havanın yüzde 40 daha hızlı serinlemesini sağlayan klima, Tri-Care fitresiyle havanın temiz kalmasını sağlıyor. Yapay zekâ teknolojisi ile ortamdaki şartları ve kullanıcı alışkanlıklarını analiz ederek farklı modlarda çalışan klima, ortamda hareket olmadığı takdirde enerji tasarrufu sağlıyor. Klima, akıllı uygulama sayesinde mobil cihazlardan tek bir dokunuş ile izlenerek kontrol edilebiliyor

Electrolux EPI09NLIWI A+++ 9000 Btu Inverter Duvar Tipi Klima

ÖZELLİKDEĞERİ
BTU (Isıtma Kapasitesi)9,000
BTU (Soğutma Kapasitesi)9,000
Enerji SınıfıA+++
Ses Seviyesi39

Klima tavsiye listemizde son zamanlarda iyi iş çıkarabilen Electroluc markasının A+++ enerji tasarruflu fiyat performans ürününü sizler için tavsiye etmek istedik. Güçlü Pure02 sistemi sayesinde küf, alerjen ve virüsleri yok eden; duman ve diğer kötü kokuları ortadan kaldıran klima, yüksek sessizlik sunmasıyla kullanıcıların memnuniyetini kazanıyor. Izgaraları hem yatay hem de dikey olarak hareket ettirmenin mümkün olduğu klima; turbo fonksiyonu, aktif karbon filtresi, 24 saat zamanlayıcı, soğuk plazma iyonu filtrasyonu gibi özellikleriyle konforlu bir iklim yaratıyor.

Klima Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Tasarımları kullanılacak alana göre değişen klimalar, genel olarak ısıtma ve soğutma işlevini gerçekleştirse de bazı modeller ek fonksiyonlara sahip olabiliyor. Klima sistemleri hava dağıtımına ve akışkanlık türüne göre sınıflandırılıyor. Klima çeşitleri ve özellikleri, kullanılacak ortam doğrultusunda belirleniyor. Klima çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Split Klima Çeşitleri: Modern konutlarda sıklıkla tercih edilen klima modelleri arasında bulunan split klimalar, düşük ses seviyesinde çalışabiliyor.
 • Duvar Tipi Multi Split Klimalar: Tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistem şeklinde ifade edebileceğimiz bu klimalar, çoğunlukla ticari amaçlı mekânlarda tercih ediliyor.
 • Yer & Tavan Tipi Split Klimalar: Bu türdeki klimalar, zemine yerleştirilerek veya tavandan asılarak kullanılıyor. Cam bulunmayan mekânlarda kullanım için ideal olan bu klima modeli, spor salonu ve hastane gibi geniş alanlarda ideal kullanım sunuyor.
 • Salon Tipi Split Klimalar: En homojen hava dağılımını sağlayan klima çeşidi olarak bilinen salon tipi split klimalar, insan sirkülasyonunun fazla olduğu alanlarda tercih ediliyor.
 • Portatif klimalar: Bu türdeki klimalar tekerlekleri sayesinde pratik bir şekilde taşınabildiğinden oda klima çeşitleri arasında ideal bir klima türü olarak öne çıkıyor. Küçük klima çeşitleri arayışındakiler esnek boruları ile kolaylıkla istenen yere yerleştirilebilen taşınabilir klima modellerini tercih ediyor.
 • Pencere Tipi Klima Çeşitleri: Doğrudan pencereye monte edilen pencere tipi klimalar, alandan tasarruf etmeye olanak tanıyor.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima seçimi yapmak karmaşık bir iş gibi algılanıyor ve en iyi klima yorumları okuyarak ya da klima fiyatları en uygun olanları belirleyerek fikir edinilmeye çalışılıyor. Elbette bu kriterler belirleyici olacaktır; fakat klima seçiminde öncelikli olarak kullanım alanı ve ihtiyacı belirleyerek birkaç basit noktaya dikkat ederek doğru klimayı seçmek mümkün oluyor. İşte, klima alırken dikkat edilecek hususlar:

Kullanım yeri ve amacı

Sizin için uygun olan klima tipine karar vermek için klimayı hangi amaçla ve nerede kullanacağınızı belirlemelisiniz. Klimayı ofis veya banka gibi geniş bir alan için almayı planlıyorsanız mekân içerisinde istenilen yere sabitlenebilen salon tipi klimaları tercih etmelisiniz. Klimanızı evin farklı alanlarında kullanmak veya yazın yazlıkta da kullanabilmek istiyorsanız mobil klima çeşitleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

BTU hesaplama

Almak istediğiniz klima tipinin klimayı konumlandıracağınız alan için yeterli olduğundan emin olmalısınız. Bu noktada BTU hesaplama kritik önem taşıyor. Klima alırken kaç BTU olması gerektiğini anlamak için yaşadığınız coğrafi bölge katsayısı ile klimayı kullanmak istediğiniz alanın metrekaresini çarpın. Ardından işleminizin sonucuna evde yaşayan kişi sayısı kadar 600 ekleyin. Alanda 500 Watt üzeri aydınlatma kullanıyorsanız her Watt başına 3.412 eklemelisiniz. Coğrafi bölgelerin katsayıları şöyle:

 • Marmara Bölgesi: 385
 • İç Anadolu Bölgesi: 346
 • Ege Bölgesi: 423
 • Akdeniz Bölgesi: 445
 • Karadeniz Bölgesi: 385
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 462
 • Doğu Anadolu Bölgesi: 308

Enerji sınıfı

Klimalar, enerji sınıfına göre elektrik tüketiyor. A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere dört enerji sınıfı bulunan klimalar arasında + ne kadar çok olursa verimlilik o kadar artıyor. Hem faturanızdaki tutarı azaltmak hem de doğaya katkı sağlamak için A+++ enerji sınıfındaki modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Klima en yüksek enerji sınıfında olmasa da Aktif enerji kontrolü (enerji tasarruf modu) bulunan bir klima ile birinci kademede yüzde 20, ikinci kademede yüzde 40, üçüncü kademede ise yüzde 60 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

dbA Değeri

Klimanız ihtiyacınıza ve kullanacağınız alana uygun olsa da çok sesli çalıştığında sağladığı avantajla anlamını yitirecektir. Bu nedenle en iyi klima hangisi sorusunu düşük ses seviyesine sahip klimalar olarak yanıtlamak da mümkün oluyor. Klima satın alırken modelin dbA değerine ve sessiz mod özelliği bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz.

Ek Fonksiyonlar

Klima çeşitlerindeki bazı modellerde sunulan fonksiyonlar sayesinde ortamın havasını çok daha kaliteli kılmak mümkün oluyor. Ionizer+ teknolojisi sayesinde odanızdaki negatif parçacıkların zararlı etkilerini yok ediyor. Kolay çıkarılabilir toz filtresine sahip klimalar havanın alerjenlerden arınmasını sağlıyor. Inverter klimalara takılabilen çift yönlü taze hava sistemi, duşlama tekniği olarak adlandırılan çalışma prensibiyle taze havayı odaya eşit bir şekilde dağıtıyor.

En İyi Klima İçin Uzmandan Son Söz

En iyi Klima İçin yapmanız gereken;

 • İhtiyacınıza yönelik yazıda anlattığımız şekilde Oda kapasitenize göre BTU hesaplamak
 • Klimanın kurulacağı yerin genişliği, uzunluğunu ve yüksekliğini ölçmenizde fayda var. Böylelikel kapasitenin doğru olarak hesaplanması çok büyük öneme sahiptir.
 • Klima tipine karar vermek; Salon tipi, duvar tipi, kaset tipi ya da taşınabilir klima
 • Satın alacağımız klimanın nem alma, enerji verimliliği, sessizlik gibi özellikleri hakkında bilgilenmek
 • Temiz hava soluma konusunda hassasiyetimiz var ise iyonizer özelliği olan bir klima tercih etmek
 • Montaj, garanti süresi hakkında da bilgi edindikten sonra geriye bütçemize uygun olan klima fiyatları içerisinden seçim yapmak kalıyor.

Son olarak klimanın en çok satın aldığı aylar haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda klima markaları servis ve montaj süreleri çok uzun sürmektedir. Klima almak için en güzel zamanlar fiyatlarında düştüğü sonbahar aylarında almanızı tavsiye ederiz.

Tavsiye ettik: En İyi Mobil Klima Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mustafa Seren
Mustafa Seren
1 yıl önce

Klima tavsiyesi sırasında sezonsal verimlilik hiç dikkate alınmamış ben ısıtma için kullanmak istiyorum dediğimde hangisini seçmeliyim hiç bir fikir edinemiyorum. Çünkü verimlilik A++ olan bir klimanın ısıtma verimliliği sadece “A” olabiliyor. Fiyat/performans oranı da belirtilmemiş. Mitsubishi 10 binin üzerinde diğer marka yarısı kadar ben hangisini niye seçmeliyim şimdi? Aradaki fiyat kadar performans farkı var mı?

ali
ali
1 yıl önce

Daikin Shira Eco R410A FTX35KV 12000 BTU klimayı HB market üzerinden yapılan iki günlük kampanya ile Daikin Türkiye’den 5500 tl ye satın aldım. Kurulum esnasında vakumlama 1 dk civarında yapıldı ve cihazdan 1 gün sonra yüksek volümlü kulağı tırmalayan bir çınlama sesi gelmeye başladı, bu iki sebepten dolayı şikayet kaydı oluşturdum ve yetkili servis geldi. Klima bakır borularının montaj hatası kaynaklı eğildiğini, gaz akışı sağlanamadığını ve sesin bu yüzden geldiğini belirttiler. Servis fişine de yazılı olarak tarafıma teslim ettiler. Ben ilk şikâyet kaydımda da montajdaki vakumlamanın sağlıklı yapılmadığını, uzun yıllar kullanmayı düşündüğüm cihaza zarar verebilme ihtimalin olduğunu ve bir günlük cihazdan böyle bir ses gelmeyeceğini belirttim. Cihazın yenisi ile değişimini talep etmiştim. Bir gün sonra ya tamirat ya da para iadesi yapacaklarını belirterek iki seçenek sundular. Kabul etmedim yine değişim talebinde bulundum. Servisin hatasını kabul etmesi sonucunda ürün hatalı montajdan kaynaklı ayıplı ürün statüsüne girdi ve tarafıma değişim hakkı da doğdu. Bu durumda müşterisinin yanında olan kurumsal ve güvenilir bir şirket değişim seçeneği de sunardı ama Daikin’de böyle olmadı. Durumu anlatmak için Daikin genel müdürlük , bölge müdürlüğü kimseye ulaşamadım yüzlerce kez aradım, hiçbir yetkiliye ulaşamadım. Yaşadığım yer çok sıcak olduğu için, şirkete ulaşmak imkânsız olduğundan dolayı ve de bu durumdan bir an evvel kurtulmak adına iadeyi kabul etmek zorunda kaldım. Fakat yılmadım halen şirketi arıyorum, ben aradıktan bir saat sonra kurulum yapan servis bana dönüyor, aynen şu tavırla ‘’ hayırdır şirketi aramışsın, ne var’’ şeklinde soruyor, sanırım müdürlük kaydetmiş numaramı ve servise arattırıyor, benimle muhatap olmuyorlar. Bir kere Ege bölge müdürü Emre beydi sanırım emin değilim, aradı ve bana verilen para iadesi ile yeni bir cihaz almamı tavsiye etti. Ne diyeceğimi bilemedim. Daikin’in duruma karşı cevabı bu. Benim kullanıcı olarak hiçbir hatam yok cihazı aldım vakumlama yeterince yapılmadı, cihazdan çınlama sesi geliyor ve hatalı montaj yapıldı. Bu durumda Daikin markası asla müşterisinin yanında olmadı, çözüm üretmedi, muhatap dahi almadı. Markanın insanların algısında yaratmış olduğu kurumsallık ve güvenirliliğin aslında olmadığını gördüm. Marka imajına uygun davranmadı şirket. Benim bir Japon firması olarak Daikin’e güvenim kalmadı. 2 gün kullandığım cihaza tamir ya da ücret iadesi seçeneği sunup ta neden değişim yapılmadığını anlamış değilim! Sanırım HB kampanyası bitti ve cihaz şu an 8000 tl civarı, 2500 tl için mi şirket böyle davranıyor diye düşünmüyor değilim ama yine kendileri o fiyata satmıştı. Neden değişim olmaz anlayamıyorum? Yetkili servis hata da yapabilir insanlık hali sonuçta, o da kabul bundan şikayetçi değilim. Ama şirketin müşteriyi umursamaz ve dalga geçer tavırları asla kabul edilmez. Benden alınan cihaz tekrar satılacak büyük ihtimalle ve insanlar Daikin’e güvenerek bilmeden bu cihazı alacaklar. Kısacası bu markada yetkili ya da sizi dinleyecek birisine ulaşmak gibi bir durum yok. Daikin gibi bir marka kimlerin elinde yönetiliyor, şaşmamak elde değil…

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce

Altus klima tavsiye ediyormusunuz

Şükran
Şükran
2 yıl önce

Klima alırken dikkat edilmesi gereken şey enerji tasarrufu ve sessiz çalışa bilmesidir..

Onur
Onur
2 yıl önce

Carrier klimalardan bir tavsiyeniz var mı f/p olarak başarılı olduklarını duymuştum ve sanırım sadece carrier klimalar alarkonun sitesinde var. yorum yapabilirseniz çok sevinirim.

Enes
Enes
2 yıl önce

Tosihba klimalardan hangisini tavsiye edersiniz

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.