en iyi kolonya

En İyi Kolonya Tavsiye

Günlük veya dezenfektan amaçlı en iyi kolonya markası arayanlar için kolonya en iyi markaları araştırdık ve önerilerimizi sıraladık.

En iyi kolonya tavsiye dünya çapında yaşanan COVID-19 (korona virüs) salgını sonrası en çok merak edilen sorular arasındaki yerini aldı. Korona sebepli salgın tehdidinde uzmanların ellerinizi sürekli olarak yıkayın ve dezenfekte edin çağrısı sonrası ilk akla gelen ürün kolonya oldu.

Hem ulaşılırlık açısından hem de süregelen alışkanlıklarımız dolayısıyla kendimize daha yakın bulduğumuz bu ürün için kolonya en iyi marka hangisi diye sorarak yıllardır salonlarımızın baş köşesinde duran bu esansı bir kez daha sorguladık. İlk kez 1600’lü yıllarda ortaya çıkan kolonyanın bir seyyar satıcı tarafından yapıldığı düşünülmektedir. 19. yüzyıla gelindiğinde Fransa’da ortaya çıkan kolonya, kolonya suyu adıyla üretilse de tüm dünyada kolonya olarak tanınıyor.

Farklı koku ve esans seçeneklerinin yanı sıra barındırdığı alkolle de iyi bir dezenfektan ürünü olarak karşımıza çıkan kolonya, bugün sadece misafirlere ikram edilen hoş bir esans olmasının yanı sıra küresel çapta yaşadığımız salgın tedirginliği sonrası bizleri kolonya markaları arasından seçim yapmaya zorluyor. Peki, en iyi kolonya hangisi? kolonyada en iyi marka hangisi? Bunun ayrımını yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Kolonya Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi kolonya tavsiye almak isteyen vatandaşlar, salgın tehdidi dolayısıyla gergin günler geçiriyor. Geçmişten günümüze kullanılırlık oranı canlı kalan kolonya geleneksel bir miras olarak atalarımızdan bize kadar gelmeyi başardı. II. Abdülhamit döneminde hayatımıza giren kolonya bir zamanlar kozmetik değil tıbbi amaçla kullanılıyordu. Bu da kolonyanın bir dezenfektan ürünü olarak değerlendirilmesini bir nebze olsa da doğru kılıyor.

İyi kolonya dendiğinde akla 70 ve 80 derece olmak üzere alkol seviyesi en yüksek olan çeşitleri geliyor. Salgın sebepli yaşadığımız kişisel izolasyon döneminde vatandaşların çoğu bu geleneksel koruma yöntemi olan kolonyaya yöneldi. Vatandaşlar, en iyi kolonya hangisi olduğu hakkında çeşitli araştırmalar yapılırken, kolonyaların raflarda tükendiği gözlemlendi. Öz bakım ürünleri arasında tekrar popülerleşen kolonya konusunda oldukça farklı fikirler mevcut.

Bir hijyen ürünü olarak tekrar evlerdeki yerini alan kolonya bilim insanları tarafından COVID-19 olarak adlandırılan korona virüsüne karşı koruyup korumadığı vatandaşlar arasında sıkça sorulan soru oldu. Akıllardaki soru işaretleri şöyle dursun, kolonya tavsiye olarak yüksek alkol derecesi yüksek olanlar verilebilir.

Kolonya İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Alkol Derecesi Önemli mi?

En iyi kolonya hangisi dendiğinde ilk dikkat edilmesi gereken nokta yüksek alkol derecesi olmalı. Yüzde 70 – 96’sı alkolden, kalanı ise su ve esanstan oluşmalıdır. Kolonya saklanabilirliği de oldukça yüksek olan bir maddedir. Kapağı kapalı, güneşten uzak ve serin ortamlarda saklandığında 5 yıla kadar bozulmadan kalıyor.

Kolonyanın Cilde Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Kolonya tavsiye olarak bilinirliği yüksek markalar tercih edilirse cilde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak terlemeyi önleyerek cildi kurutan kolonya hassas ciltlere zarar verebiliyor.
• Cilt problemleri olanlara ciddi zararlar verebilir,
• Güneşe çıkmadan hemen önce cilde sürülen kolonya çillenmeye neden olabilir,
• Cildin tahriş olmasına neden olurken mat bir görüntü verebilir.

Sahte Kolonya Nasıl Anlaşılır?

Kolonya tavsiyesi olarak sıraladığımız bu başlıklar sonrası bir diğer dikkat edilmesi gereken husus olan sahte kolonyalara karşı da dikkatli olmak gerekiyor. Halkın salgın korkusunu istismar etmeye çalışan kötü niyetli kişilere karşı da dikkatli olmak gerekiyor.
Kaçak üretilen kolonyalarda kullanılan metil alkol insan sağlığı açısından yüksek bir risk taşıyor. Merdiven altı denilen kolonyalar olması gerekenden daha ucuza satılıyor. Normalde etil alkol kullanılan kolonyalar, merdiven altı üretimlerde metil alkol olarak karşımıza çıkıyor. Odun talaşının damıtılmasıyla elde edilen metil alkol insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır.
Metil alkol göz ile temas ettiğinde körlüğe kadar gidecek kötü sonuçlar doğuruyor. Bu yüzden kolonya en iyi marka adı altında önerilen adını dahi bir yerde duymadığınız kolonyaları asla satın almayın. Üreticiler rengi mat olan kolonyalar konusunda da uyarıyor.

En İyi Kolonya Çeşitleri

Kolonya tavsiye olarak, seçenekler geçmişe nazaran bugün daha fazla. İlk olarak limon, tütün ve lavanta esansları ile insanların karşısına çıkan kolonyalar artık mandalinadan deniz esintisine kadar birçok insana hitap etmeyi başarıyor. En beğenilen kolonya çeşidi öneri olarak esans önerileri arasında amber kolonyası, beyaz çay kolonyası, mandalina kolonyası, kiraz çiçeği kolonyası, okyanus kolonyası gibi birçok çeşidi bulunuyor.

En İyi Kolonya Markaları

Kolonya markası olarak geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmış kolonyalar arasında Selin Kolonyası, Eyüp Sabri Tuncer ve Boğaziçi Kolonyası gösterilebilir.

Eyüp Sabri Tuncer

Kolonya öneri denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan marka da şüphesiz Eyüp Sabri Tuncer. Türkiye’nin ilk limon kolonyasını üreten marka küçük bir atölyeyken 92 yıllık serüvende en bilinen markalar hanesine adını yazdırdı. 670’ten fazla ürünüyle hizmet veren Eyüp Sabri Tuncer, sınırları aşarak yurt dışına da faaliyetlerini sürdürüyor.

Daha fazla ayrıntı için: Eyüp Sabri Tuncer Kolonyaları

Selin Kolonyası

Kolonya tavsiye kistemiz de ikinci sırada yer alan Selin Kolonyası, İzmir’in ilk diplomalı eczacısı Süleyman Ferit Bey tarafından üretilen Altın Damlası geleneğini, 1980 yılında Eczacıbaşı’nın en iyi kolonya üretimi için harekete geçmesiyle günümüze kadar gelmiştir. Selin kolonyaları hakkında ayrıntılı bilgiye kurumsal selin kolonyaları websitesinden ulaşabilirsiniz.

Boğaziçi Kolonyaları

Kolonya en iyi marka olarak söyleyebileceğimiz bir diğer ürün ise Deva markası tarafından üretilen Boğaziçi Kolonyası 60 yılı aşkın süredir evlerimizdeki yerini koruyor. Geleneksellikten öte üretim teknolojisine önem verilen Boğaziçi, uzun yıllar daha marka bilinirliğini koruyacağa benziyor.

Tavsiye ettik: En İyi Açık Parfüm Markaları Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.