Menu

En İyi Kombi Tavsiye

Takipçilerimizin iyi kombi markası veya en iyi kombi hangisi sormaları üzerine yazımızda en iyi yoğuşmalı kombi tavsiye sıralaması paylaştık.

en iyi kombi

Dünyanın en zor seçimlerinden biri nitekim kombi almaktır. Hem bütçeyi hem dayanıklılığı hemde iyi ısıtması açısından en iyi kombi markası ve en iyi kombi modeli seçmek önemlidir. Bizlerde bu zorlu görevde sizlerin kolay seçim yapabilmesi adına en iyi kombi hangisi araştırarak en iyi yoğuşmalı kombi modellerini ve kombi alırken nelere dikkat edilmeli sizler için sıraladık.

Evinizin durumuna göre alacağınız kombi farklı olmalıdır. Yoğuşmalı kombiler buharlaşan suyun tekrar su hale gelmesini sağlar ve ısı kaybını önler. Bu şekilde yoğuşmalı kombileri tercih edebilirsiniz. Kombi alırken en önemli kriterler kombi verimi ve kombi dayanıklılığıdır.

En İyi Kombi Markası ve Modeli

Vailant Green IQ Ecotec Exclusive Vuw 356/5-7 Hermetik Yoğuşmalı Kombi

Bu zamana kadar gördüğünüz en iyi yoğuşmalı kombi hangisi ise bir kenara bırakın. Çünkü şimdi özelliklerini anlatacağımız kombi ekstra/multi yoğuşmalı özelliğine sahiptir. Vailant’ın şimdiye kadar ki en gelişmiş kombisi olma özelliğine sahip green ecotec exclusive vuw hermetik yoğuşmalı kombi green IQ teknolojisi ile üretilmiştir. Peki bu teknolojinin en büyük getirisi nedir? IQ teknolojisi ile doğalgazın en çok yaktığı alan kısa kullanımı olmasına rağmen sıcak suyu ısıtma işlevidir.

Bu kombide diğer yoğuşmalı kobilerde olduğu gibi artık gazı tekrar yakma özelliği olduğu gibi ayrıca tekrar artık gaza dönüşen gazdan çıkan enerjiyi sıcak su oluşturma ünitesinin ön kısmında bulunan ek panele gönderir ve kaynak suyunun ilk evresinde ısına müdahale ederek kombiyi büyük bir yükten kurtarmış olur. Green IQ özelliğinin bir diğer artısı ise dilediğiniz an uzakta kombinize mobil veya tablet ile internet/wifi üzerinden müdahale edilebilmesidir. Kombi mucidi vailantın bu kombisi kalorifer ısıtma gücü 24,6kW, sıcak su gücü ise 35,6kW dir. A+ enerji verimliliği ile maksimum performansı yüksek tasarruf milktarı ile yaşamanızı sağlar. Ödüllü 43dB ses yüksekliği ile quite mark sessizliğinde çalışmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: Vailant Green İQ Ecotec Hermetik Yoğuşmalı Kombi

Buderus Logamax plus GB122i

Yeni nesil duvar tiği yoğuşmalı kombi buderus logamax plus kombi ile en soğuk havalarda bile evinizi sıcak tutabilecek ayrıca 30kW sıcak su kapasitesi ile 3 yıldızlı sıcak su kullanım imkanı sunduğu gibi dakikada 14litre maksimum sıcak su kullanım debisine sahiptir. Yoğuşma özelliğinden dolayı düşük gaz tüketimi ve yüksek verimlilik ile çalışarak yoğuşmasız kombilere göre %20 daha tasarrufludur.

Ayrıca buderus en iyi kombi logomax plus dışarının havasına ve saate göre ısıtma ihtiyacınıza göre kendisini ayarlayarak en iyi kalitede ve tasarrufta çalışmaktadır. Yine buderus yapımı oda kumandaları ile birlikte kullanıldığında kullanım A+++ sınıfına yükselerek daha verimli ve tasarruflu olmaktadır. Kombide ek olarak 44 dB çok düşük ses seviyesinde çalışmakta oluğ en iyi kombi hangisi diye düşünmeden alabileceğiniz en iyi kombi markası olmayı hak etmiştir.

Bosch Condens 7000i W

Sıcak su kullanımında 28,35 kW, ısıtma sisteminde ise 24 ve 30 kW olmak üzere iki çeşidi bulunan kombi wifi özelliği sayesinde uzaktan kontrol edilebilirdir. Yani kombinizi evinize gelmeden açarak evinize geldiğinizde soğuk bir ortam yerine sıcak bir ortam ile karşılaşır ve bunun için gün boyu yanmasına gerek kalmamış olur hemde yolculuğa çıktığınızda unuttum endişesi yaşamayarak wifi ile kombinizi yönetip kapatabilirsiniz.

Yoğuşmalı olup diğer normal kombilere nazaran %109 verim sağlamaktadır. Özel olarak Alümşnyum ve Silisyum karışımı alaşımlı dökümden üretilmiş eşanjörü ile enerji veriminden yüksek tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca ürün 36dB çalışma gürültüsü ile oldukça sessiz motor sesi ile çalışırken uyumlu oda kumandaları sayesinde oda kumanadsı ile kullanımında yüksek enerji tasarrufu olan kombinize bir tasarruf daha eklemiş olur ve faturanızı oldukça düşük tutarsınız.

Viessmann Vitodens 050-W 33 Kw Yoğuşmalı Kombi

Bu kombi ise 20 kW, 24 kW ve 33 kW seçenekleri ile karşımıza üç farklı modeliyle çıkmaktadır. Ürün donma veya diğer arızalara karşı korumalıdır. Ayrıca ekstra alınacak aksesuar yardımı ile dış hava derecesine duyarlı çaışarak ekstra tasarruflu çalışmaktadır. Ürünün çalışma ses seviyeside rahatsız edici bir gürültüde değildir. Kullanımı ve kontrol panelide oldukça kolay olup ayrıca üründe ekstra aksesuar ile kablosuz müdahale edilebilmektedir.

Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kapasitesine;
  Kombilerde tıpkı klimalar gibi kcal kapasitelerine göre 10.000, 26.000, 30.000 gibi sıralanırlar. Burada dikkat etmeniz gereken Dairenizin/binanızın veya kombi takılacak ortamın ısı yalıtımlı olmasına, metrekare büyüklüğüne vede bulunduğu cephesini belirleyerek ona göre kcal kapasitesini tercih etmeniz gerekmektedir. Aşağıda kombi kcal değerlerine göre hangi kombiyi seçmelisiniz belirttik;
  Evinizin izalasyonlu olduğunu düşünür isek,
  140m2 için 20,000 Kcal kombi,
  200m2 için 26.000 Kcal,
  300m2 ye kadar 30,000 Kcal bir kombi yeterli olacaktır.
 • Yoğuşmalı kombi olması;
  Kombinizi alırken bir diğer önemli nokta ise kombinizin yoğuşmalı olmasına dikkat edin. Yoğuşmalı kombiler diğer kombiler gibi atık gazı doğaya atmayarak, %100 ünü tekrar kullanarak %20 daha tasarruf elde etmektedir.
 • Doğalgaz tesisatına;
  Kombi almadan önce doğalgaz tesisatınız yok ise güvendiğiniz veya kendini sektörde kanıtlamış usta firmalara yaptırmanız da oldukça önemlidir. Örnek verecek olursak peteklerin konumu veya büyüklüğü, peteklere su giriş/çıkış borularının bağımsız olması veya tek bir boru ile odadan odaya dolaşması dahi önemi yüksektir.
 • Oda termostatı;
  Kombi alırken her ne kadar kombiden bağımsız olsa da oda termostatları kombilerin daha tasarruflu olmasına vede faturada kar etmenize neden olmaktadır.

Evinizin büyüklüğüne göre en iyi kombi özellikleri nasıl olmalıdır?

Eğer eviniz;
140m2 ise 20,000 Kcal kombi,
200m2 ise 26.000 Kcal kombi ve,
300m2 ye kadar 30,000 Kcal bir kombi yeterli olacaktır.

Hangi marka kombi almalıyım?

3 tür kombi vardır. Bunlar Yoğuşmalı, hermetik ve bacalı kombilerdir. Yoğuşmalı kombiler daha tasarruflu olduğu için şiddetle tavsiye ediyoruz. Piyasada en çok tutulan fazla sıkıntı yaratmayan güvenilir kombi markalarını araştırdık. Baymak, Demirdöküm, Vaillant, Bosch, Buderus, Eca ve Viessman kombileri kaliteli markalardır. Bu markalar servis, garanti imkânları ve uzun süre dayanıklı olması ile tercih edilebilir. Sizlere Baymak, Vaillant ve Demirdöküm markalarını özelikle tavsiye ederiz. Kombi Fiyatları 1400 ila 2400 lira arasında değişiyor.

Kombi aldıktan sonra yapılması gerekenler?

Kombi doğalgaz yardımı ile kalorifer sularını ısıtarak evin ısınmasını ve musluk suyunun da ısınmasını sağlar. Musluk suyu kullandıktan sonra akıp gittiği için herhangi bir problem olmaz ancak kalorifer içinde gezen su hep aynıdır. Aylarca ısınıp tekrar soğuyan su bir zaman sonra ısı iletkenliği azalır. Böylece enerji verimliliği düşer. Bu yüzden yılda bir kombi bakımı yaparak kalorifer içindeki suyu değiştirmeliyiz. Hatta suyun iletkenliğini arttıracak ilaçlar kullanılırsa iyi olur. Kombi bakımında servis elemanı kombi ile alakalı diğer sorunları da inceliyor. Eğer bir problem varsa arızayı önceden haletmiş olur.

Kombiyi nasıl verimli bir şekilde kullanabiliriz?

Kombinin hemen yanındaki peteklerin ısınması daha fazla olur. Kombinin yakınında olan peteğin fazla açık olmaması enerji tasarrufu sağlar. Daha çok mutfakta kurulu olan Kombinin ilk ısıttığı petek mutfakta oluyor. Genelde yemek haricinde fazla kullanılmayan mutfakta peteğin vanasını biraz kapatmak gerekir. Bu sayede diğer odalara daha fazla sıcak su gider ve evin daha iyi ısınması sağlanır.

Evimin metrekaresi küçük olduğundan yoğuşmalı kombi almama gerek var mı?

Yoğuşmalı kombinin amacı metrekaresi büyük evler için değildir. Asıl amacı normal kombilerin gazı tek seferde yakarak attığını bu tekrar normal gaz olarak kullanmaktadır. Bu şekilde de %20 tasarruf sağlamaktadır. Hal böyle olunca yoğuşmalı kombiler metrekareye göre değil kombinin çalışma sıklığına göre tercih de edilebilir. Mesela evinizin metrekaresi 80-100m2 diyelim. Ama çatı katı ve yalıtımısız bir evde oturuyorsunuz. Haliyle kombiniz, sürekli ısı kaybı yaşandığından sık sık çalışacaktır. Yoğuşmalı kombiniz olur ise faturanız 100₺ yerine 80₺ gelecektir.Nedeni de sürekli çalışan kombinizde yaktığı gazı tekrar yakarak tasarruf elde edecektir.

Tavsiye ettik: En İyi Elektrikli Isıtıcı Tavsiye

Yorum Yap

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.

Exit mobile version