en iyi mantar kremi

En İyi Mantar Kremi Tavsiye

Mantar hastalığına iyi gelen krem arayışındaki okuyucularımız için en iyi mantar kremleri derledik. En iyi mantar kremi hangisi gibi soruları yanıtladık.

Mantar için kullanılan kremler arasında en iyi mantar ilacı hangisi karar veremeyenler, en iyi mantar kremi önerilerimizi derlediğimiz yazımız sayesinde aradığı sorulara yanıt bulabilir.

Ayak mantarı, kaşıntıya ve parlak kırmızı döküntülere yol açan mantar enfeksiyonudur. Bulaşıcı bir deri hastalığı olan ayak mantarı; en küçük ayak parmaklarının arasında, ayağın altında yer alan deride, tırnaklarda görülür. Daha çok erkeklerde rastlanmakla birlikte kadınlarda ve 12 yaş altı çocuklarda da bu rahatsızlığa rastlamak mümkündür. Ayakta mantar neden oluşur sorusunun yanıtı elbette sadece başkasından bulaşması değildir. Diyabet ve bağışıklığın düşük olması da ayak mantarını tetikler.

Ayak ve tırnak mantarı için kullanılabilen farklı formda pek çok ilaç vardır. En iyi ayak mantarı kremi hangisi sorusunu sizler için yanıtladık. En iyi mantar ilaçları derlememize geçmeden önce eldeki, ayaktaki veya tırnaktaki mantar için doktorunuza danışmanız gerektiğinin altını çizmeliyiz. Şüphesiz aradığınız en doğru yanıtlar cildiye uzmanındadır. Dolayısıyla mantar için en iyi krem önerisi olarak yazdığımız ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.  Mantar sorunu genital bölgede ise vajinal mantar ilacı tavsiye yazımızı okumanızı öneririz.

En İyi Mantar Kremi Listesi

SIRA ÜRÜN ADI UZMAN PUANI
1 Travocort 9.5/10
2 Travazol 9.4/10
3 Trosyd Krem 9.0/10
4 Oceral Krem 9.0/10
5 Exoderil Krem 8.5/10
6 Doax Mantar Kremi 8.0/10

Tavsiye ettik: En İyi Vajinal Mantar İlacı Tavsiye

En İyi Mantar Kremleri

1.Travocort

en iyi mantar kremi
travocort mantar ilacı

Travocort, fiyat açısından diğer mantar ilaçlarından daha pahalıdır; fakat kortizonlu olmasından dolayı oldukça etkilidir. Hatta en kuvvetli mantar kremi diyebiliriz. Travocort, aile hekimlerinin özellikle de ağır iltihap ve egzamalarla beraber seyreden mantar enfeksiyonlarında reçete ettiği bir kremdir. Travocort kremi, günde 2 defa sabah ve akşam hafif parmak hareketleriyle uygulamalısınız. Hamileliğin ilk 3 ayında kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Kremin içeriğindeki maddelere alerjiniz olabilir. Bu nedenle doktora danışmadan kullanmamalısınız. Dezavantajı yanma hissi oluşturmasıdır.

Ayrıntılı bilgi için: Travocort İlacı

2.Travazol

en iyi mantar kremi
travazol mantar ilacı

Travazol ile en iyi antifungal krem önerilerimize devam ediyor. Gramaj açısından yüksek fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak en etkili mantar ilaçlarından biridir. Hatta 2 haftada mantarları ortadan kaldırır. Aynı zamanda el mantar kremi olarak kullanmak mümkündür. Etken maddesi İzokonazol nitrat ve diflukortolon valerat olan Travazol, mantar tedavisinde çok başarılıdır. Yalnız uzun süre kullandığınızda tüylenme sorunu yaşayabilirsiniz.

3.Trosyd Krem

en iyi mantar kremi
trosyd krem

Trosyd krem, Covid-19 aşısı ile tanıdığımız ilaç şirketi Pfizer’in ilacıdır. Bulunması en kolay ilaçlardan biridir. Genellikle Travazol kreme alternatif olarak kullanılır. Etkisi Travazol krem kadar güçlü olmasa da el ve ayak bölgesindeki mantar sorunlarında başarılıdır. Aşırı yan etkileri yoktur. Mantar tedavisinde en çok tercih edilen ilaçlardan biridir. Bununla birlikte daha çok pişik için kullanılır. En iyi pişik ve mantar kremi Trosyd kremin etken maddesi tiokonazol ilacıdır. Dezavantajı 20 gramlık küçük tüplerde olmasıdır.

4.Oceral Krem

en iyi mantar kremi
oceral mantar ilacı

Oceral, hem krem hem de sprey formunda ayak mantarı tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.  ilaçtır. Oksikonazol nitrat içeriği sayesinde en iyi cilt mantar kremi alternatiflerinden biridir. Birçok mantar ilacında geçerli olan kaşıntı ve yanma gibi yan etkileri olabilir. Bu nedenle doktora danışarak kullanmak gerekir. Düzenli olarak iki hafta boyunca günde bir ya da iki defa uygulandığında etkisini gösterir. Ayak mantarı için sprey formundaki ilaç da başarılı sonuç verir. Hatta en iyi mantar spreyi olarak bilinir.

5.Exoderil Krem 

en iyi mantar kremi
exoderil mantar ilacı

Exoderil, 2 haftada ayak mantarında iyileşme sağlayabilen bir kremdir. Etken maddesi naftifin hidroklorürdür. En iyi tırnak mantarı kremi alternatiflerinden biridir. Parmak arasında oluşan mantarlarda ve el mantarında da etkilidir. Günde 1 defa sürülmesi önerilen ilacın etkisi, diğer önerdiğimiz ilaçlara göre biraz daha uzun sürelidir. Alerjik reaksiyona sebep olabileceği gibi genel olarak mantar ilaçlarında görülen yan etki yanma hissi bu ilaçta da görülebilir. Dolayısıyla doktora danışarak kullanmanızda fayda var.

6.Doax Mantar Kremi

en iyi mantar kremi
doax mantar ilacı

Bu defa e-ticaret sitelerinde de çok övüldüğünü fark ettiğimiz bitkisel içerikli bir krem öneriyoruz. Krem vadettiği gibi iki kullanımda etkili olabilen bir kremdir. Ayak mantarına iyi gelen krem, içeriğinde propolis, üzüm çekirdeği extresi, papatya, aloe vera jeli, zerdeçal ekstratı, oregano yağı, zeytin yaprağı extresi, sarımsak yağı ve toz tarçın vardır. Mantardan kaynaklanan kaşıntıyı ve ayak kokusunu giderir. Çok ilerlemiş durumdaki mantarlarda faydalı olmayabilir. Boyutu da fiyatına göre pek de büyük değildir.

Ayak Mantarı Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

  Ayak mantarı için kullanılan ilaçlar, ayak mantarına nasıl geçer sorusuna yanıt niteliğindedir. Elbette doğal yöntemler de ayak mantarı için faydalı olabilir. Peki, ayak mantarına ne iyi gelir? Ayak mantarı İbrahim Saraçoğlu yorumlarına göre; portakal nergisi (aynısefa) bitkisini kaynatıp ılık suya ilave ederek, ayakları en az 10 dakika suyun içinde bekletmek suretiyle tedavi edilebilir. Aynı sefa kremi de kullanabilirsiniz.

  Modern çağın Lokman Hekimi” Dr. Feridun Kunak’ın ayak mantarı temizliği için önerisi şöyle: Ayaklarınızı içinde bekleteceğiniz sirkeli suyu hazırlamak için büyük, kapaklı cam bir kavanoza ihtiyacınız var. 1 kilo limonu yıkayıp ortalarından bölün ve suyunu kavanozun içine boşaltın. Limon kabuklarını da kavanoza ilave edin. Bir robotta birer kahve fincanı adaçayı, aynısefa, lavanta ve papatya bitkilerini toz haline getirin. Toz halindeki bitki karışımını da kavanoza boşaltın. Ardından 1 çay bardağı sirke, 1 çorba kaşığı tuz ve 4 litre su ekleyip karıştırın. Kavanozun kapağını iyice kapatıp 20 gün bekletin. Bu suyu hem ayaklarınızı içinde bekletmek hem de temizlik yapmak için kullanabilirsiniz. Limon kabuklarını atmayıp ayaklarınızı limon kabuklarıyla ovarak masaj yapın.

  Ayak mantarı tedavisi sirke, yaş maya ve karbonat kullanarak da yapılır. Elma sirkesini pek çok farklı şekilde kullanarak ayak mantarını tedavi edebilirsiniz. Ayak mantarının tedavisinde yararlanabileceğiniz doğal yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  · Bir pamuğa elma sirkesi döküp mantarlı bölgeye uygulayıp 1 saat bekletin. Sonrasında bol suyla durulayın.
  · Biraz pirinç unu ile elma sirkesini, hamur kıvamına gelinceye dek karıştırın. Elde ettiğiniz hamuru mantarlı tırnaklarınıza uygulayıp bir süre bekletin. Bekleme süresinin sonunda bol suyla durulayın. Bu işlemi 2 hafta düzenli olarak uyguladığınızda ayak mantarı iyileşecektir.
  · Anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliklere sahip olan ağız gargarasını, beyaz sirke ile karıştırıp pamuk kullanarak mantarlı bölgelere uygulayın. Yarım saat kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada 2 defa tekrarladığınızda etkili bir sonuç alabilirsiniz.
  · Beyaz sirke ve tuzu karıştırıp mantarlı bölgelere uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi her gün 2 defa yapmalısınız.
  · Vicks buharlaşan merhemi ile beyaz sirke ve çay ağacı yağını karıştırın. Bölgeye uygulayıp bir süre bekletin ve durulayın. Vicks buharlaşan merhemi kaynamış suya ekleyip suyun buharını ayaklarınıza temas ettirmeniz de etkili olacaktır.
  · Birkaç damla kekik yağı ile biraz zeytinyağını karıştırıp mantarlı bölgelere uygulayın. 1 saat bekletildikten sonra durulayın.
  · Ayak mantarı karbonat tedavisi: Yarım fincan suyun içine biraz karbonat ekleyip karıştırın ve mantarlı bölgelere uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi düzenli olarak her gün yapmalısınız.
  · Bir cezveye biraz zeytinyağı koyup 1-2 diş rendelenmiş sarımsak ekleyip kaynatın. Ardından sarımsağı süzüp soğutun ve pamuk yardımıyla mantarlı bölgelere uygulayın. Bir süre sonra durulayın. Bu işlemi her gün düzenli olarak yaptığınızda etkili olacaktır.
  · 5 damla lavanta yağı ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımı pamuk yardımıyla mantarlı bölgelere uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde 3 defa yapabilirsiniz.
  · E vitamini yağı veya ampul formundaki E vitaminini mantarlı bölgelere doğrudan uygulayın. Bir süre sonra durulayın. Bu işlemi her gün düzenli olarak yaptığınızda etkili olacaktır. E vitamini yağının yanı sıra çay ağacı yağı, kekik yağı, aloe vera yağı, limon yağı, lavanta yağı, okaliptüs yağı ve nane yağı da ayak mantarına iyi gelen yağlar arasında bulunur.
  · Ayak mantarına yaş maya kullananlar da var. Bir litre kadar ılık suyun içine bir paket yaş maya (ezilmiş halde) ekleyip karıştırın. Mayalı suyu mantarlı bölgelere doğrudan uygulayın.
  · Ayak mantarına kesin çözüm yöntemlerinden biri de kınadır. 1 litre suyu bir tencereye boşaltın. 5 tatlı kaşığı toz kına ilave edip 20 dakika kaynatın. Ilık hale gelince mantarlı bölgeyi kınalı suyu kullanarak yıkayın. Bu işlemi en az 1 ay uyguladığınızda sonuç alabilirsiniz.
  · Eşit miktarda beyaz sirke ve sarımsak yağını karıştırıp mantarlı bölgelere uygulayın ve bandajla sarın. 1-2 saat beklettikten sonra durulayın.
  Mantar için merhemler yerine sodyum bikarbonat da kullanabilirsiniz. Ayakkabınızın içine yarım yemek kaşığı cep sodası dökün. 1-2 saat sonra eriyecektir. İngiliz karbonatı olarak da bilinen cep sodasını eczaneler veya e-ticaret sitelerinde kolay bulabilirsiniz.

 2. Ayak Mantarı Bulaşıcı Mı?

  Ayak mantarı sorunu olan kişilerin yakınları ayak mantarı bulaşıcı mı merak eder. Maalesef ayak mantarı bulaşıcıdır. Ayak mantarı; ayakkabıların, çorapların veya terliklerin paylaşılmasıyla hatta yerlere çıplak ayakla basılmasıyla bile bulaşabilir.

 3. Ayak Mantarını Ne Tetikler?

  Ayak mantarı bulaşıcı olduğu için başkasından geçebilir. Tetikleyici faktörler de vardır. Ayak mantarını ne tetikler sorusunu, ayakların banyodan sonra ıslak bırakılması şeklinde yanıtlayabiliriz. Dolayısıyla ayak mantarını önlemek için, banyodan sonra ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulayın. Ayak mantarını önlemek için sıkı ayakkabılar giymemenizi öneririz.

 4. Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Ayak mantarı çok çabuk bulaşabildiği gibi çok çabuk tedavi edilebilir. Yine de ayak mantarı tedavi edilmezse ne olur sorusu merak konusudur. Tedavi edilmeyen ayak mantarı, yayılım gösterir ve selülit (cilt enfeksiyonu) ve lenfanjit (lenf damarı enfeksiyonu) oluşur. Bu nedenle ayak mantarı temizleme için en iyi mantar kremi kullanımına erken başlayabilmek kritik önem taşır.

Dikkat: Başkasına iyi gelen ve en etkili mantar kremi hangisi diye sorduğunuzda yanıt olarak ismini verdiği bir ilaç sizde yan etkilere neden olabilir. Kremlerin içeriğindeki etken maddelere alerjiniz olabilir. Dolayısıyla en iyi mantar kremi için cilt doktorunuza danışmalısınız.

En İyi Mantar Kremi; Uzman Görüşü

Mantar hastalığına iyi gelen kremler arayışındaki takipçilerimiz için ayak ve el mantar kremleri derledik. Elbette en iyi ayak mantar kremi hangisi sorusunun en doğru yanıtı cildiye uzmanındadır. Ayak ve el mantarı için krem olarak önerdiğimiz ilaçları kullanmadan önce dermatoloji uzmanına danışmanızı öneririz. Yine de en iyi mantar kremi olarak başlangıç seviyesindeki mantar için Travazol krem, daha ileri mantar için ise kortizonlu bir ilaç olan Travocort kremi öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.