en iyi maskara

En İyi Maskara Önerisi

Maskara önerisi arayan takipçilerimiz için en iyi maskara markası hangisi, rimel ve maskara arasındaki fark nedir gibi bir çok sorunun cevabı burda!

Makyaj çantasının kurtarıcı ürünü en iyi rimel nasıl sürülür gibi rimele dair tüm merak edilenler ve en iyi maskara önerisi yazımızın devamında!

Maskara, tüm makyajın güzel görünmesinde büyük etkiye sahip olan ve makyajı tamamlayıcı işlev gören bir kozmetik ürünüdür. En iyi maskara sayesinde makyajınızın etkisini artırabilir ve takma kirpik etkisi oluşturabilirsiniz.

Maskara modelleri; hacim kazandıran, uzatıcı ve kıvırıcı şeklinde sunulur. Uzatıcı maskaraların fırçası taraklıdır. Kıvırıcı maskaraların fırçası eğimlidir ve sık kıllardan oluşur. Hacim veren maskaraları fırçası ise düz ve sıktır. Makyajın en etkili dokunuşunu, gözlere derinlik kazandıran maskara kullanarak yapabilmeniz için en iyi maskara çeşitlerini sıraladık. Gelin en iyi maskara hangisi irdeleyelim.

En İyi Kıvıran Maskara

YSL Beauty Volume Effet Faux Cils The Curler

YLS maskara biraz yüksek fiyatlı bir maskara; fakat bu canınızı sıkmasın. Çünkü verdiğiniz paraya değiyor. Nitekim yabancı youtuber’ların da en iyi maskara olarak önerdiği bir maskaradır. Kirpik kıvırıcı kullandığınızda makaranızın gösterdiği performansı, bu maskara kirpik kıvırıcı kullanmadan da gösterecektir. Dolgunlaştırma etkisi bakımından aşırı iyi olmamakla birlikte ekstra kıvrım verebilen bir maskaradır. Çift materyalli kıvrımlı fiber fırçalı olması sayesinde en iyi kıvıran maskara olduğunu söyleyebiliriz. Topaklanma da yapmaz. Hindistan cevizi yağı, ceviz ağacı yaprağı ve bambu yağı içerdiğinden dolayı kirpiği besler. Kıvrıklığı gün boyu kalıcıdır.

Ayrıntılı bilgi için: YSL Beauty Volume Maskara

L’Oréal Paris Bambi Eye Ceylan Göz Etkili Maskara

L’Oréal Paris’in bu maskarası da Influencer’ların tavsiye ettiği maskalaradan biridir. Aslında vadettiği ceylan göz etkisini göstermesi için tek bir defa uygulamak yeterli gelmiyor; fakat silikon fırçasının bombeli yapısı sayesinde kirpikleri tek tek kavrayıp kıvırabilir. Topaklanmayan, akmayan ve bulaşmayan bir maskaradır. Bambi maskaranın suya dayanıklı olan çeşidi de gayet başarılıdır.

En İyi Hacim Veren Maskara

Guerlain Cils D Enfer Maxi Lash Mascara Moka Maskara

Guerlain Cils D Enfer’in en beğendiğimiz yönü anti alerjik olmasıdır. İhtiyacınız olan, dolgunlaştırıcı etkili en iyi kahverengi maskara ise Guerlain Cils D Enfer maskarayı öneriyoruz. Kahverengi maskaralar genellikle soluk durur; fakat bu maskara gayet belirgin. Formülü sayesinde kirpikleri yumuşatıcı etkisi de var. En iyi maskara olarak önerimiz Guerlain Cils D Enfer kaliteli bir maskaradır. Bütçe sorunu olmayanlar için iyi bir seçenektir.

L’Oreal Paris Unlimited Very Different Waterproof

Suya dayanıklı ve lifting etkili bir maskara ihtiyacınız varsa önerimiz Unlimited Very Different Waterproof maskaradır. Maskara 48 saat dayanmasını sağlayacak bir formülle üretilmiş. Suya dayanıklı maskaraları çıkarmak pek kolay değildir; fakat bu maskarayı ılık suyla çok rahat şekilde çıkarabilirsiniz. Yalnız bu maskarayı sadece tek kat kullanabilirsiniz, ikinci katta kirpikler tek tek ayrık şekilde durmayacaktır. Markanın bu maskarası en iyi hacim veren maskara olarak da en iyi akmayan maskara olarak da çok tercih edilen bir maskaradır.

En İyi Uzunluk Veren Maskara

Maybelline New York Lash Sensational Maskara

Lash Sensational, markanın en popüler maskarası. Yapısı ve oluşturduğu etkiyle en iyi rimel çeşitlerinden biridir. Kendi arasında da çeşitleri olan bir maskaradır. En iyi uzunluk veren maskara olarak kullanabileceğiniz çeşidi Sky High maskaradır. Meşhur platform Tik Tok’ta da viral olan bu maskaranın fırçası çok esnek, bu sayede en küçük kirpiklere bile ulaşıp limitsiz uzunluk verebiliyor. Suya dayanıklı olması da çok iyi. Hacim konusunda eksik kaldığını düşünebilirsiniz, bu noktada aynı maskaranın yelpaze etkisi veren çeşidini kullanmanızı öneririz.

L’Oreal Paris Koyu Siyah Maskara – Telescopic Extreme Lenghtening Mascara Extra Black

Ekstra siyah maskara sayesine yoğun bir görünüm elde edebilirsiniz. İçeriğinde besleyici Hint yağı da var.  Hafif kıvrık fırça yapısı  olduğu için tüm kirpikleri kökten uca kavrayan bir maskara. Suya dayanıklı olsa çok iyi olabilirdi; fakat sizin için önemli olan sadece kirpiklerin uzun görünmesiyse gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

L’Oreal Paris Volume Million Lashes Top Coat Glitter Pailette Siyah Simli Maskara

Gece makyajınız için kirpiklerinize ışıltı katabileceğiniz simli maskara arayışındaysanız önerimiz L’Oreal Paris’in bu maskarasını öneririz. Adından da anlaşılacağı üzere maskara parıltılı jel formundadır. Bu şeffaf maskara için gece makyajına uygun en iyi şeffaf maskara diyebiliriz. Suya dayanıklı özelliği de var. Kirpikleriniz cılızsa ince fırçalı olması dezavantaj olabilir.

En İyi Organik Maskara

Clinique Siyah Maskara – High Impact Mascara

Clinique maskara birçok maskaraya göre yüksek fiyatlıdır; fakat kontakt lens kullanıcıları için özel tasarlanmış bir maskaradır. Oftalmoloji testinden de geçmiş. Fırçası kubbe şeklinde iri yapılı olduğundan kirpik diplerine de uygulama yapabilirsiniz. Kirpikleri tel tel ayırma konusunda başarılı bir maskara olduğunu söyleyebiliriz.

Physicians Formula Lash Contortionist Mascara Ultra Black

Physicians maskara hipoalerjenik bir makaradır ve paraben içermez. Yumuşak yapıda olduğu için çok kolay uygulayabilirsiniz. Uzatma etkisi bakımından beklentinizi karşılamayabilir; fakat göz sağlığınızı korumak önceliğinizse tercih edebilirsiniz. Topaklanma veya akma sorunu da yoktur.

Maskara Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Maskara alırken dikkat edilmesi gerekenler söz konusu olduğunda en önemli nokta maskara fırçasının tipidir. Pek çok kişi kalın ve sık kıllı fırçası olan maskaraları tercih eder. Çünkü bu tip fırça, maskarayı kirpiklere eşit olarak sürmeyi ve kirpiklerin olduğundan daha uzun ve daha hacimli görünmesini sağlar. İnce ve uzun fırçalı maskaralar, hem kirpiklerin daha sık görünmesi sağlar hem de sürüş kolaylığı bakımından avantaj sağlar. Kirpikleriniz düzse fırçası kıvrık olan maskaraları kullanmanızı öneririz. Gözlerinizin daha büyük görünmesi için çok ince fırçası olan maskaraları alt kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Maskara Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Maskara ile Rimel Arasındaki Fark Nedir?

  Maskaraya dair ipuçlarını anlattığımız ve en iyi maskara çeşitlerini derlediğimizde yazımızda zaman zaman rimel kelimesini de kullandık. Bir güzellik tutkunuysanız anlamını bilmeseniz de maskara yerine rimel kelimesini kullanıyor olabilirsiniz. Rimel ve maskara arasındaki fark konusunda açıklık getirelim. Maskara kelimesi, İtalyanca maske anlamına gelen mascheradan kelimesinden türemiştir. İlk maskara 19. yüzyılda Eugene Rimmel tarafından kömür tozu ve vazelin kullanılarak üretilmiştir. Tek fark rimelin likit bir yapıya sahip olmasıdır. Maskaranın mucidi T.L. Williams’tır.

 2. En İyi Maskara Fırçası Nasıl Olmalı?

  Bir maskaranın fırçası herkes için uygun olmayabilir. En iyi maskara fırçası nasıl olmalı sorusunun yanıtını belirleyen kirpiğin türüdür. Kıvrımlı silikon fırçalı maskaralar, kirpikleri kökten kavrar ve yoğun bir görünüm verir. İnce ve tarak fırçalı maskaralar, alt kirpiklere de maskara uygulamayı sağlar. Esnek ve silikon fırçalı maskaralar kirpiklerin uzun görünmesini sağlar. Boğumlu ve kıl fırçalı maskaralar cılız kirpiklerin hacimli görünmesini sağlar. Dolgun ve kalın maskara fırçaları takma kirpik etkisi verir. Yumuşak fırçalı maskaralar kısa kirpiklerin de dolgun görünmesini sağlar.

 3. Rimel Nasıl Sürülür?

  Maskara hakkında merak edilen soruların başında şüphesi rimel nasıl sürülür sorusu vardır. Çünkü maskara doğru kullanıldığında tüm makyaj daha güzel görünür ve bakışlar daha keskin olur. Maskarayı kullanmadan önce cildinizin temiz olduğuna emin olun. Kirpiklerinizin daha hacimli, uzun ve dolgun görünmesi için maskara bazı kullanabilirsiniz. Kirpiklerinizin daha kıvrık görünmesi için maskara sürmeden önce kirpik kıvırıcı kullanmanızı öneririz.

  Bir maskara doğru kullanılmadığında ürün en iyi maskara çeşitlerinden biri de olsa makyaj güzel görünmeyecektir. Maskara doğru sürüldüğünde kirpiklerde topaklanma olmaz. Ayrıca kirpikler olduğundan çok daha gür, kıvrımlı ve uzun görünür. Bu noktada en önemli ipucu maskarayı uygularken fırçanın, kirpikleri kökten uca kavramasına dikkat etmek gerekir.

  İlk katı sürdükten sonra 10-15 saniye bekleyerek ikinci katı sürmek kirpiklerin tek tek ayrılmış ve gür görünmesini sağlar. Kirpikleri birbirinden ayırmak için fırçayı yatay tutarak sağa sola zikzak çizerek uygulayabilirsiniz. Kirpiklerinizin daha uzun görünmesi için fırçayı kirpiklerinizin ucuna değdirebilirsiniz. Alt kirpikleriniz için ince uçlu bir maskara kullanabilirsiniz.

 4. Şeffaf Maskara Ne İşe Yarar?

  Şeffaf maskara için kusursuz makyajın gizli kahramanı diyebiliriz. Şeffaf maskara ne işe yarar sorusunun yanıtını belirleyen neye ihtiyaç duyduğunuzdur. Şöyle ki; amacınız özellikle de gece makyajında maskaranın akmasını önlemekse maskara bazı olarak; ıslak görünüm ve dolgun kirpik duruşu istiyorsanız günlük makyajınızda şeffaf maskara kullanabilirsiniz. Renkli rimelin altına renksiz ve jel kıvamındaki maskaraları sürerek maskaranın kalıcılığını artırabilirsiniz. Şeffaf maskarayı genellikle doğal görünümlü makyaj yapmayı tercih edenler ve cılız kirpiklere sahip olanlar tercih eder. Bu bağlamda jel maskara için doğal görünen maskara da diyebiliriz.

 5. Maskara Nasıl Temizlenir?

  Maskara kullanan kadınlar özellikle yaz döneminde maskara nasıl temizlenir soruna pratik bir yanıt arar. Özellikle suya dayanıklı maskara kullanımında maskarayı temizlemek daha zorlayıcıdır. Temizleme için son dönemlerde çeşitleri artan misel suyu kullanılır. Krem formundaki göz makyajı temizleme ürünleri de maskaranın kısa sürede temizlenmesini sağlar. Organik ürünler kullanarak göz makyajını temizlemek isteyenler Hindistan cevizi yağı, badem yağı veya zeytinyağı kullanır. Bu malzemeler evinizde yoksa ve bebek şampuanı varsa nemli bir pamuğa çok az miktarda bebek şampuanı koyarak kirpiklerinizi makyajdan arındırabilirsiniz.

 6. Maskara Fırçası Nasıl Temizlenir?

  Maskara fırçasının düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Aksi halde en iyi maskara kullanarak da makyaj yapsanız kirpiklerde topaklanma olur. Peki, maskara fırçası nasıl temizlenir? Bu soruyu farklı şekillerde yanıtlayabiliriz. İlk yöntem elbette makyaj temizleme suyu kullanmaktır. Bulaşık deterjanı kullanarak da fırçayı temizleyebilirsiniz; fakat bu yöntemde ılık su kullanmak ve akan suyun altında fırçayı iyice durulamak çok önemlidir. En basit ve bizce yeterli olan yöntem maskaranın fırçasını, sıcak suyun içinde en az 5 dakika bekletmektir.

 7. Maskara Son Kullanma Tarihi Nedir?

  Göz, enfeksiyona meyilli bir organdır. Bu nedenle bir göz makyajı ürünü olan maskaranın son kullanma tarihi önemli bir detaydır. Maskarayı kapağı açmadan iki yıl bekletseniz de bozulmayacaktır. Kapağı açılan bir maskaranın ömrü ise altı aydır. Maskaranın ömrü bittiğinde kurur. Maskarayı sulandırarak kullanmamak gerekir. Altı aylık süre dolmadan önce maskaranızın kokusunda, renginde veya kıvamında değişiklik gördüğünüzde ürünü kullanmayı bırakmanızı öneririz. Lens kullanıyorsanız veya gözde alerji problemi yaşıyorsanız sizin için en iyi maskara organik maskara olacaktır.

En İyi Maskara; Uzman Tavsiye

Sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak en iyi maskara önerileri derledik ve jel maskara ne işe yarar gibi konulara açıklık getirdik. Yazımızda belirttiğimiz bir noktayı yeniden vurgulayalım. Hangi maskara daha iyi sorusunun yanıtını belirleyen kirpiğin türüdür. Maskaranın doğru sürülmesi de önemlidir. Bizce en iyi sonucu alabilmek için önerdiğimiz maskara alternatifleri arasından Maybelline New York’un Lash Sensational çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Yağmurlu havalarda makyajınızın bulaşmasından şikâyetçiyseniz en iyi akmayan maskara olarak önerimiz L’Oreal Paris Unlimited Very Different Waterproof maskaradır. Makyajınızın temelini oluşturabilecek fondötene ihtiyacınız varsa en iyi fondöten tavsiye yazımızı da okumanızı öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Fondöten Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.