en iyi motor yağı

En İyi Motor Yağı Markası Hangisi?

Dünyanın en iyi motor yağı markası sıralaması sizce nasıl? Yazımız içerisinde dizel ve diğer yakıt türleri için en iyi motor yağı sizin için sıraladık..

Dünyanın en iyi motor yağı markası hangisi, kaliteli motor yağı alırken nelere dikkat edilmeli gibi soruları yanıtladık ve en iyi motor yağı sıralaması yaptık.

Motor yağı, motoru koruyarak aşırı ısınmasını, aşınmasını, tıkanmasını ve yanmasını önler. Bu sayede hem yakıt tasarrufu sağlar hem de tamirat gerekliliğini ortadan kaldırır. Motor yağları; mineral yağlar, sentetik yağlar, yüksek kilometre yağlar ve tam sentetik yağlar olmak üzere dört çeşittir. Bu çeşitlilikte en iyi dizel motor yağı hangisi, benzinli araç için en iyi motor yağı hangisi gibi sorular gündeme gelir. Sizin için tüm bu soruları yanıtladık ve en iyi motor yağı tavsiyesi verdik.  Bu sayede dizel veya benzinli araçlar için en iyi motor yağı hangisi sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

En İyi Motor Yağı Markaları

1.Castrol

en iyi motor yağı
castrol yağ

Castrol, bir İngiltere markasıdır. Endüstriyel, denizcilik, havacılık alanlarında yağlama ürünleri de sunar. En iyi motor yağı markası sıralaması yapıldığında öne gelen markanın ürünleri, diğer motor yağı markaları tarafından sunulan ürünlere göre bir tık pahalıdır. Aslında fiyat performans dengesi bakımından gayet yerinde fiyat etiketlerine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Castrol motor yağları; motorun bozulmadan uzun süre çalışmasına yardımcı olur. Hava koşulları çok soğuk olsa da motorla ilgili sorun yaşanmamasını sağlar. Dolayısıyla uzun vadede tasarruf sağlar. Markanın Edge, Magnetec ve ATF Multivehicle çeşitleri en çok tercih edilen, en iyi motor yağı çeşitleridir.

Daha fazla bilgi için tıklayın: Castrol Motor Yağı

2.Shell

en iyi motor yağı
shell yağ

Hollanda menşeili Shell markası da en iyi araba motor yağı markaları arasında bulunur. Özellikle de Shell Helix binek araç motor yağları çok popülerdir. Advance motosiklet yağları ve Rimula ağır hizmet dizel motor yağları da, dizel için en iyi motor yağı alternatifleri arsındadır. Shell motor yağları, aşırı soğuklarda bile motorun sorunsuz çalışmasında etkilidir. Markanın ürünlerinin dezavantajı modellerin kolay bulunmamasıdır.

3.Motul

en iyi motor yağı
motul yağ

En iyi ve kaliteli motor yağı markaları sıralamamıza Fransız menşeili Motul ile devam ediyoruz. Yaklaşık 160 yıllık bir marka olan Motul, geniş ürün gamına sahiptir. Dolayısıyla 10/50 motor yağı, en iyi 5w 30 motor yağı gibi farklı ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Motor yağlarında 6100 Synergie+ ve 8100 Eco-lite ürünleri popülerdir. Her türlü yeni nesil araçta performansı destekler. Üstelik yakıt tasarrufu sağlar. Ne var ki, fiyatları her kesime uygun olmayabilir.

4.Elf

en iyi motor yağı
elf yağ

Elf, motor yağında çok tercih edilen markalardan biridir. Fransa menşeili marka, motor yağlarında uzmanlaşmıştır. Moligraf ve Evolution motor yağları popülerdir. Shell motor yağlarında olduğu gibi bazı modellerin bulunması pek kolay değildir. Bununla birlikte kaliteli motor yağları sayesinde araba motorunun hemen her koşulda sorunsuz çalışabilmesini sağlar.

5.Liqui Moly

en iyi motor yağı
liqui moly yağ

Motor yağında ürünleri en çok satılan markalardan biri de Liqui Moly’dir. Liqui Moly motor yağlarının en önemli avantajı yüzde 15’e varan yakıt tasarrufu sağlaması ve motor ömrünü yüzde 30’a kadar uzatmasıdır. Motor parçalarının temizliğinde başarılı motor yağları sunan Liqui Moly, en iyi motor yağı markaları arasında bulunsa da motor yağlarının dezavantajı modellerin bulunmasındaki zorluktur. Markanın en iyi motor yağları, Liqui Moly Longtime High Tech ve Liqui Moly Top Tec motor yağı modelleridir.

6.Mobil

en iyi motor yağı
mobil yağ

Kaliteli ve en iyi motor yağı markası hangisi sorusuna yanıt olarak önerebileceğimiz bir diğer marka ABD menşeili Mobil’dir. Mobil motor yağları, motor koruma performansı yüksek yağlar olarak çok tercih edilir. Fiyatı yüksek görünmekle birlikte sağladığı yakıt tasarrufu ile araç için yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Markanın en iyi motor yağları, Mobil Super 3000 Formula ve Mobil 1 Esp 5W30 motor yağıdır.

Tavsiye ettik: En İyi Kış Lastiği Tavsiye

Motor Yağı Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Kaliteli Motor Yağı Nasıl Anlaşılır?

  Ne yazık ki birçok alanda olduğu gibi motor yağında da sahte ürünler türemiştir. Bu durum kaliteli motor yağı nasıl anlaşılır bilmeyi gerektirir. Motor yağının üzerindeki etiketi detaylıca inceleyin. En kaliteli ve en iyi motor yağı alabilmek için şu ipuçlarına dikkat etmelisiniz:

  – Etiketin açılamayacak şekilde üst üste yapıştırılmış olması motor yağının sahte olduğunu gösterir.
  – Motor yağı bidonunun altında iki tarih yazar. Bu tarihler arasında 2 aydan zaman olmaması gerekir.
  – Yağa özel spesifikasyonların açıklamaları ve OEM onayları etikette bulunmalıdır.
  – Motor yağı berrak ve parlak görünmelidir. Sahte motor yağları bulanık görünür.

 2. Motor Yağı Kontrol Edilirken Neye Dikkat Edilir?

  Motor yağı hakkındaki en kritik sorulardan biri motor yağı kontrol edilirken neye dikkat edilir sorusudur.  Motor yağına ilişkin bilgiyi ısınmış bir motordan almanız mümkün değildir. Bu nedenle motor yağ seviyesi kontrolünden 10 dakika önce aracı stop ettirin. Bu noktada motor yağı kontrol edilirken yağ seviyesi yağ çubuğunun neresinde olmalıdır merak edilen bir konudur. Motor yağ çubuğunda minimum ve maksimum seviyeyi gösteren iki çizgi vardır. Motor yağının maksimuma yakın, minimuma uzak olması gerekir. Yani, motor yağı azaldığını nasıl anlarız sorusunun yanıtı da motor çubuğudur.

 3. Motor Yağı Neden Bozulur?

  Pek çok sürücünün ortak sorunlarından biri de motor yağının bozulmasıdır. Motor yağı, 5 yıla kadar raf ömrü olmasına karşın bozulabilir. Peki, en iyi araba motor yağı neden bozulur? Motor yağı, dünyanın en iyi motor yağı da olsa hava alması, içine toz kaçması, sıcaklığının değişmesi nedeniyle bozulabilir.

 4. Motor Yağı Ne Zaman Değişmeli?

  Motor yağının araç için kritik önemi olması yağ değişim zamanı nasıl anlaşılır sorusunun gündeme getirir. Aslında motor yağı ne zaman değişmeli sorusunun yanıtı aracın kaç model olduğu, kaç km yol yaptığı da belirler. Araç üreticileri, motor yağının yılda en az 1 defa yenilenmesini önerir. Eski araçlarda daha kısa mesafede, örneğin her 5.000 km’de motor yağı değişimi yapmak gerekir. Yeni araçlar için motor yağı kaç km’de değişir sorusunu en fazla 20.000 km’de bir olarak yanıtlayabiliriz.  Motor yağı değiştirilmezse motor parçaları aşırı yıpranır. Bu durum sürüş güvenliğini riske attığı gibi ek maliyete neden olur.

 5. Motor Yağı Üretim Yılı Önemli Mi?

  Motor yağı, günlük veya haftalık tüketilmez. Dolayısıyla üretim tarihi çok yakın geçmiş olan bir motor yağı bulmanız zordur. Burada motor yağı satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta satın alma tarihi ile üretim tarihi arasında birkaç ay olmalıdır. Bu bağlamda motor yağı üretim tarihi önemli mi sorusunu kesinlikle evet olarak yanıtlayabiliriz. Yağın bidona dolduruluş tarihi olan üretim tarihini, bidonun altı veya alt kenar köşelerinde görebilirsiniz.

 6. Motor Yağı Özelliğini Kaybeder Mi?

  Motor yağının raf ömrü 2-5 yıldır. Ambalajı açılmayan veya üretim tarihinin üzerinden birkaç yıl geçen motor yağı kullanılabilir. Bununla birlikte motor yağı özelliğini kaybeder mi sorusunu kesin olarak evet veya hayır şeklinde yanıtlayamayız. Çünkü motor yağını bozan en önemli unsurlar dış etmenlerdir. Bu noktada motor yağı nasıl saklanır bilmek önemlidir. Motor yağını, kapağı kapalı olarak karanlık, güneş ışığı almayan serin bir yerde saklamalısınız.

 7. Motor Yağı Neden Siyah Olur?

  Motor yağı altın renginde berrak görünür. Elbette bu değişir ve renk siyaha da dönebilir. Bu durum motor yağının, motor parçalarıyla olan etkileşiminden kaynaklanır. Kirli hava ve karbon birikimi de motor yağının siyaha dönüşmesine sebebiyet verir. Yani, motor yağı neden siyah olur sorusunun farklı yanıtları vardır.

 8. Aracın Motor Yağı Biterse Ne Olur?

  Motor yağı, conta kaçakları, motorun yağ yakması ve karter tapasından sızması nedenleriyle eksilebilir. Bu durumda egzozdan mavi duman gelir ve çekişi düşer. Peki, aracın motor yağı biterse ne olur? Aracın motor yağı bitince, önce krank mili ve krank yatakları, sonrasında ise kam mili ve kam yatakları bozulur ve motoru tamir ettirmek gerekir. Bu da epey maliyetlidir. Motor yağının bitmesi kadar fazla olması da tehlikelidir.  Motor yağı fazla olursa ne olur sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz:

  – Hareketli parçalar arasında yetersiz yağlanma oluşur ve bu durum motorun hasar görmesine neden olur.
  – Aşırı basınç conta ve keçenin patlamasına neden olur.
  – Fazla yağın bujilere temas etmesi nedeniyle motor tekleyip sert çalışabilir, hatta hiç çalışmayabilir.
  – Katalitik konvertörü tıkayan fazla yağ yangına neden olabilir. Katalitik konvertörleri değiştirmek de maliyetlidir.

 9. Motor Yağı Katkısı Ne İşe Yarar?

  Titiz araç kullanıcıları, en iyi motor yağı katkısı arayışına girer. Peki, motor yağı katkısı ne işe yarar? Motor yağı katkı maddeleri, yağ kaçağı olarak da bilinen yağ yakması sorununa engel olur ve motor performansını artırır.  Katkı maddelerini yeni araçlarda kullanmamalısınız.

Hangi Araca Hangi Yağ Kullanılır?

Motor yağları görünüm, kullanım ve işlev bakımından aynıdır. Tek fark farklı markanın ürünü olması da değildir. Motor yağları, benzinli ve dizel motora göre üretilir. Ayrıca kış lastiklerinde olduğu gibi mevsime göre motor yağları farklılaşabilir. Bu nedenle LPG’li araçlar için hangi motor yağı kullanmalı veya hangi araca hangi yağ kullanılır sorusunun yanıtı önemlidir.

 Aracınıza en uygun, en iyi motor yağı bulabilmek için aracın modelini, yakıt türünü ve motor kapasitesini göz önünde bulundurmalısınız. En iyi motor yağları arasında kararınızı şu ipuçlarına göre verebilirsiniz:

 • Viskozite, yağın kalınlığının ölçüsüdür. Bu ölçü yüksek olduğunda, motor yağı motorun tüm kısımlarına ulaşmayabilir. Çok düşük viskoziteye sahip olan motor yağları, yüksek sıcaklıklarda incelir. İnceldiğinde motoru koruma özelliği ortadan kalkabilir. Yağın viskozite değeri ne yüksek ne de düşük olmalıdır.
 • Motor yağlarının derecesi SAE (Society of Automotive Engineers/ Otomotiv Mühendisleri Topluluğu) kısaltması ile belirtilir. SAE sınıflandırmasında numaranın küçük olması yağın ince ve akıcı olduğunu gösterir. Yüksek devirli yeni nesil motorlu araçlarda SAE derecesi yüksek yağlar; orta devirli motorlarda orta seviye SAE derecesine sahip yağlar; düşük devirli motorlarda ise SAE derecesi yüksek yağları kullanmak gerekir.
 • Hafif yük altında çalışan benzinli araçlarda SA ve SB tipi motor yağları; düşük kaliteli mazot ile çalışan dizel araçlarda CB; iyi kalite mazot ile çalışan araçlarda CA tipi motor yağları kullanabilirsiniz.
 • Yeni nesil otomobillerde SA, SB, SC, SD ve SE sınıfındaki motor yağlarını değil; SJ, SL, SM ve SN performans sınıfındaki motor yağlarını tercih etmelisiniz.
 • Motor yağının ambalajındaki A harfi, benzinli motorlar; B harfi dizel motorlu hafif ticari araçlar; E harfi dizel motorlu ağır ticari araçlar için uygun olduğunu gösterir. Harfin yanındaki rakam, motor yağının performansını gösterir.
 • Kışlık motor yağları, W harfi ile gösterilir. Motor yağının mevsime göre farklı olması donma derecesiyle ilgilidir. Dört mevsim kullanmaya uygun olan motor yağları SAE 15W–50 şeklinde gösterilir.
 • LPG’li araçlar için en iyi tam sentetik motor yağı kullanmak gerekir.
 • Dizel partikül filtreli bir araca sahipseniz DPF özellikte motor yağı kullanmalısınız.

Tüm bunlara ek olarak viskozite aralığını bölgenin hava koşullarına göre seçin. Yağ numarası hava sıcaklığına göre şöyle olmalı:

 • S.A.E 5W – 20 – 8 ile – 30
 • S.A.E 5W – 30 – 30 ile 16
 • S.A.E 10W – 18 ile 16
 • S.A.E 10W – 30 – 18 ile 40
 • S.A.E 10W – 40 – 18 ile 40
 • S.A.E 20W – 20 – 8 ile 40
 • S.A.E 20W – 40 – 8 ile 40
 • S.A.E 20W – 50 – 8 ile 40
 • S.A.E 30 – 5 ile 40

En İyi Motor Yağı; Uzman Görüşü

Hangi motor yağı daha iyi karar vermekte güçlük çeken ve motor yağı önerileri arayan okuyucularımız için en iyi oto yağ markası ve en iyi yağları derledik. Ayrıca motor yağına dair merak edilen motor yağı seviyesi nasıl ölçülür gibi soruları yanıtladık. En iyi motor yağı hangisi sorusunun yanıtı aslında araç üreticisinin önerdiği madeni yağ standardına uygun yağdır. En iyi motor yağı yorumları ve önerilerini dikkate almadan önce aracınızın kullanma kılavuzunu okumalı ve motor yağı şişesinin etiketindeki bilgileri doğru yorumlayabilmelisiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.