en iyi netflix dizileri

En İyi Netflix Dizileri Önerileri

En iyi Netflix dizi önerileri arayışındakiler için Netflix dizileri en iyileri derledik ve En iyi Netflix dizileri hakkındaki bilgileri paylaştık.

En iyi Netflix dizileri izlemek için en iyi Netflix dizi önerileri arayışındaki siz değerli okuyucularımız için Netflix dizileri en iyileri derlemesi yaptık

Dünyanın en büyük dijital TV platformu Netlix, 2016 yılında 130 yeni ülkede hizmet vermeye başladı. Bu ülkelerin arasında Türkiye’de vardı. Ücretli abonelik sistemiyle hizmet veren platform, TV izleme alışkanlığına yeni bir boyut kazandırdı. Çok kapsamlı kütüphanesiyle sinefiller için olmazsa olmaz haline geldi. Öyle ki kullanıcılar En iyi Netflix dizileri arayışına girdi.

Netflix, korkudan polisiyeye, bilim kurgudan komediye birçok farklı türde yapıma ev sahipliği yapan bir platform. En iyi tavsiye sitesi olarak en iyi netflix dizi önerileri arayışındakiler için en iyi Netflix dizileri IMDb puanına göre sıraladık.

Formula 1: Drive to Survive (Hayatta Kalmak için Sürüş)

Türü: Belgesel dizi

Yayın tarihi: 8 Mart 2019

IMDb puanı:8.6

Netflix dizileri en iyileri listemize belgesel türündeki “Formula 1: Drive to Survive” ile başlıyoruz. Formula 1 tutkunlarına hitap eden dizi, Netflix ve Formula One işbirliğiyle hazırlanmış. Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın sürücüleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlere hitap eden bir dizi. Dizide çok etkileyici sahneler var. Pilotlara dair her ayrıntıyı bu dizi sayesinde öğrenebilirsiniz. Bizce dizideki en önemli eksiklik Türkiye GP’nin yapımda yer almamasıdır.

Young Royals (Genç Asilzadeler)

Türü: Romantik drama

Yayın tarihi: 2021

IMDb puanı: 8.6

Aslen Maraşlı olup İsveç’te doğan ve İsveç’in en parlak genç yönetmenlerinden biri olan Rojda Şekersöz’ün yönettiği “Young Royals” dizisi de kaliteli netflix dizileri arasındadır. Dizi, İsveç’in prestijli yatılı okulu Hillerska’daki öğrencileri konu edinmiş. Dolayısıyla hitap ettiği kitle gençler. Dizide duygu karmaşaları, sınıf çatışmaları çok iyi aktarılmış. Romantik sahnelerde aşırılık yok. Gençlik dizilerindeki bazı klişeler olsa da genel olarak sürükleyici bir dizidir.

Cobra Kai 

Türü: Dram, aksiyon, macera

Yayın tarihi: 2018

IMDb puanı: 8.6

Netflix dizileri en çok izlenen yapımlardan biri olan “Cobra Kai”, Karate Kid evreninde geçen bir dizi. Emmy adaylığı bulunan Cobra Kai dizisini bir aile dizisi olarak nitelendirebiliriz. Gençlik dizilerinde romantizm arıyorsanız ve maskülen dizilerden hoşlanmıyorsanız size hitap etmeyebilir. Diziyi oyunculuk ve sürükleyicilik bakımından beğendik.

Ayrıntılı bilgi için: Cobra Kai

The Crown (Taç)

Türü: Dram

Yayın tarihi: 2016

IMDb puanı: 8.6

Biyografi dizilerini seviyorsanız en iyi Netflix orijinal dizileri arasında bulunan “The Crown”u izlemenizi öneririz. Kraliçe II. Elizabeth’in saltanat dönemini anlatan dizi, “Altın Küre” dahil çok sayıda ödülün sahibi olmuştur. Çok akıcı ilerleyen sürükleyici bir yapım olmuş. Oyunculuklar ve kostümler dönemi yansıtmada başarılı. Dizinin dezavantajı tarihi dizi olmasına rağmen gerçeklikten uzaklaştıran kurgusal sahnelerin de yer alması diyebiliriz.

Move to Heaven (Cennete Taşı)

Türü: Dram

Yayın tarihi: 2021

IMDb puanı: 8.7

Netflix dizileri en iyileri listemize bir Kore dizisi ile devam ediyoruz. Dizi, Asperger sendromlu bir genci konu edinmiş. Büyük ses getiren dizi oyuncuların uyumu çok başarılı. Duygulandıran ve düşündüren bu yapımın dezavantajı fazla bölümünün olmamasıdır.

Black Mirror (Kara Ayna)

Türü: Bilim kurgu

Yayın tarihi: 2011

IMDb puanı: 8.8

İngiliz yapımı dizi, Netflix’te kült yapım haline gelmiştir. Dizide her bölüm birbirinden bağımsızdır. Bu dizi için hem avantaj hem dezavantaj olarak görülebilir. Dizinin asıl önemli özelliği, ahlaki konuların ileri teknolojinin olduğu bir çağda ele alınmasıdır. Hatta icat edilmesi yüksek cihazlar demo olarak seyirciye tanıtılmaktadır.

Squid Game

Tür: Gerilim

Yayın Tarihi: 2021

IMDb Puanı: 8.2

Oyuncular: Lee Jung-jae; Park Hae-soo; Wi Ha-joon; Jung Ho-yeon; O Yeong-su; Heo Sung-tae; Anupam Tripathi; Kim Joo-ryoung

Güney Kore küresel popüler kültürde etkili olan bir ülkedir. Bunun en önemli göstergesi Oscar ödüllü Parasite filminin çok aratılması ve K-pop ile BTS grubunun çok izlenmesidir. Son dönemlerde ise ülkenin gündeme gelmesini sağlayan Squid Game dizisi oldu. Hatta dizinin popülerliği, bahsettiğimiz film ve müzik gruplarının popülaritesini geçti. 9 bölümlük dizinin 28 günde 111 milyon kişi tarafından izlenmesi dikkat çekici. Asıl dikkat çekici olan ise dizinin barındırdığı unsurlar. Yönetmenin “kaybedenlerin hikâyesi” olarak ifade ettiği dizide, para sıkıntısı çeken kişiler çocuk oyunlarında yarışarak bu sıkıntılarından kurtulabilecektir. Ancak burada ironik bir nokta var: Oyunlar çocuk oyunu olsa da sonuçlar çocukların kaldırabileceği gibi değil.

Çocuk oyunlarının şiddetle birleşmesinin nedeni, yani 456 kişinin oyuncu olmasının nedeni ödülün 40 milyon dolar olması. Oyunun oynandığı yer ise duvarları tuhaf bir şekilde sadece belirli zamanda açık kalan bir yapı, aslında bir adadır. Başroldeki karakter, sürekli girdiği işleri batırmış ve mafyaya borçlu bir adamdır. At yarışlarıyla oynayarak para kazanmak isteyen adam kızına doğum gününde sürpriz yapamamanın üzüntüsünü yaşadığı sırada oyun teklifini alır. İşte hikâyede aslında burada başlar… Dizide çekim kalitesi ve görsel efektlerin çok başarılı olduğunu ve hikâyenin çok sürükleyici olduğunu belirtmeliyiz. Ancak etik açıdan bakıldığında ‘en iyi’ olamayacak unsurların fazlaca olduğunun da altını çizelim. Gizli illuminati mesajları içerdiği iddia edilen dizi; cinsellik, çıplaklık, şiddet ve intihar sahneleriyle oldukça rahatsız edici bir dizi. Sonuna kadar sıkılmadan izleyebileceğiniz farklı bir yapım arayışındaysanız diziyi öneririz; fakat hassas olduğunuz bir dönemdeyseniz veya duygusal biriyseniz diziyi yok saymanızı şiddetle (!) öneririz.

Narcos 

Türü: Suç draması

Yayın tarihi: 2015

IMDb puanı: 8.8

Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Emilio Escobar Gaviria’nın hikayesine dayanan dizi, etkileyici ve sürükleyici. Suç, aksiyon, dram ve psikoloji türlerinin harmanlandığı bir dizi. Ödüllü dizinin izleyicileri küstüren yönü sonradan içeriğinin değişmesidir.

Anne 

Türü: Dram

Yayın tarihi: 2017

IMDb puanı: 8.7

Dizi, klasik çocuk edebiyatı romanı olarak kabul edilen “Yeşilin Kızı Anne” isimli romandan uyarlanmış. En iyi Netflix dizileri arasında bulunan dizide oyunculuklar çok başarılı ve hikaye çok sürükleyici. Nitekim dizi pek çok ödül almış. Dizi de feminizm, LGBT ve ifade özgürlüğü gibi konulara da değinilmiş. Dizinin dezavantajı, yapımcı şirket ile Netflix anlaşmazlığı nedeniyle dizinin yarım kalmış olmasıdır.

BoJack Horseman 

Türü: Komedi

Yayın tarihi: 2014

IMDb puanı: 8.7

Animasyon türündeki dizileri seviyorsanız ve farklı bir yapım arayışındaysanız en iyi sürükleyici netflix dizileri arasında bulunan “BoJack Horseman”ı izlemelisiniz. Dizide eski Hollywood yıldızı bir atın emeklilik süreci konu edilmiş. Hollywood sektöründe yaşananları tiye alarak aktaran bir dizi. Dizide depresif unsurlar olsa da genel olarak eğlenceli bir yapım.

Stranger Things

Türü: Bilim kurgu

Yayın tarihi: 2016

IMDb puanı: 8.7

En iyi Netflix dizileri sıralamamıza Netflix’in en çok konuşulan bol ödüllü yapımlarından biri olan “Stranger Things” ile devam ediyoruz. Dizi, Netflix adı geçtiğinde akla ilk gelen yapımlardan biridir. Bilim kurgu türündeki dizi, 12 yaşındaki Will karakterinin kaybolmasıyla başlar. Dizide 1980’li yıllara ait müzikler ve kostümlerin kullanılmış olması da diziyi cazip kılmış. Üçüncü sezonda heyecanın dozunun biraz düştüğünü söyleyebiliriz.

Bir Başkadır

Türü: Dram

Yayın tarihi: 2020

IMDb puanı: 8,6

“Bir Başkadır”, Netflix Türk dizileri arasında gündemi en çok meşgul eden dizilerden biridir. Dizide farklı “mahallelerden” insanların yaşamları anlatılmış. Hikâyenin anlatılış biçimi de oyunculuklar kadar etkileyici. Türk toplumuna farklı bir bakış açısıyla bakmayı sağlayan dizi, çekim tekniğiyle bile farklı bir dizi. Yalnız biraz ağır ilerleyen bir dizidir.

En İyi Netflix Dizileri Öneri; Uzman Görüşü

Film izlemek adeta bir terapidir. Film izlemek, keyifli vakit geçirmeyi sağlamasının yanı sıra empati yapmayı, negatif düşüncelere farklı bir açıdan bakmayı ve kaygıyı azaltmayı sağlar. Netflix de hem konu çeşitliliği hem de kaliteli yapımları her an her yerden izleme olanağı sağlamasıyla çok popüler hale geldi. Biz de bu yazımızda en iyi Netflix dizileri derlememizle platformun öne çıkan yapımlarını listelemiş olduk. Elbette dizinin en iyi olduğunu belirleyen sevdiğiniz tarza uygun olması ve hikayenin doğru şekilde aktarılmasıdır. İçinizi ısıtacak bir dizi izlemek istiyorsanız “Anne”yi, teknolojiye ilgi duyuyorsanız “Black Mirror”u, Netflix Türk dizileri deneyimlemek istiyorsanız “Bir Başkadır”ı izlemenizi öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Diziler Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Gamze BÜLBÜL tarafından yazılmıştır

Editör/İçerik Üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde, çok sayıda model arasında bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar vermenizi kolaylaştırıyorum.
Sitemizde hem deneyim hem bilgiyi odak noktamıza alıp satın alma rehberi oluşturuyorum. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sunuyorum. Ürünler diğer modellerden daha zayıf özelliklere veya daha iyi özelliklere sahip olabilir. Bu noktada sunduğum bilgileri göz önünde bulundurup bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz.