en iyi tablet

En İyi Tablet Tavsiye

Dünyanın en iyi tableti hangi özelliklere sahiptir öğrenmek ister misiniz? En iyi tablet markaları ve modelleri yazımızda!

E-ticaret sitelerinin tablet kategorisinde en iyi tablet bilgisayar modelini bulmakta zorluk yaşadıysanız doğru sayfadasınız. Dünyanın en iyi tableti hangi özelliklere sahip olmalı gibi soruları yanıtladık ve en iyi tablet markaları ve modellerini derledik.

Tablet bilgisayar sayesinde; internette araştırma yapabilir, sosyal medya platformlarını ve dijital dergi ve gazeteleri takip edebilir, video veya film/dizi seyredebilir, oyun oynayabilir, sunum hazırlayabilir ve çizim yapabilirsiniz. Kısacası tablet kullanarak akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarın ortak yapabildiği işlemleri yapabilirsiniz. Kullanım alanının ne kadar geniş olduğunu belirleyen, en iyi tablet markaları tarafından sunulan modellerin taşıdığı özelliklerdir. Peki, en iyi tablet hangisi?

Günlük Kullanım İçin En İyi Tablet Tavsiye

Samsung Galaxy Tab S7

Samsung Galaxy Tab S7, karşılaştırma sitelerinde iPad Air modeline denk gösterilen bir tablet. Fiyat olarak nispeten daha uygun bir tablettir. Rutin günlük kullanım için en iyi tablet olarak önermemizin nedeni kapsamlı bir tablet olması. Sezgisel olarak öğrenebilen 16 işlev tuşuna sahip klavyesi; 4K video kayıt, AR Doodle, gece modu, hyperlapse gibi kamera özellikleri; hızlı şarj ile desteklenen 10,090 mAh pil donanımı; parlak ve hızlı 11,0 inç ekranı; ultra düşük gecikme süresi sunan S Pen’i tabletin mini bilgisayar işlevi gördüğünün göstergesi diyebiliriz. Ekran konusunda bir üst model Galaxy Tab S7+ daha iyi; fakat üst modelden başka pek farkı olmadığı için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Philips M9 PRO S410J

Sosyal medyayı takip etmek, dizi veya film izlemek, bassit oyunları oynamak için çok yüksek fiyatlı olmayan bir tablete ihtiyaç duyuyorsanız Philips M9 PRO S410J modelini tercih edebilirsiniz. Cihazın tasarımı ince ve çok şık, ağır da değil. Hafızasının artırılabilir olması, TYPE-C bağlantısının olması gibi avantajları da var. Çift kameralı olması sayesinde fotoğraf çekmek için de kullanabilirsiniz. Bataryası gün boyu kullanım için yeterli; fakat biraz daha yüksek olabilirdi.

Okul İçin En İyi Tablet Tavsiye

General Mobile E-Tab 

General Mobile tablet pek popüler bir tablet olmasa da güçlü belleği ve büyük ekranıyla okul için en iyi tablet diyebiliriz. Cihazın hafızası çok sayıda dosyayı saklamak için yeterlidir. Üstelik hafızayı artırabilirsiniz. 8MP arka kamera ve 5MP ön kamera öğrenciler için yeterli olacaktır. Hızlı bir tablet ve bataryası epey güçlü, tüm gün şarj etmeden de kullanabilirsiniz. MEB’in EBA için dağıttığı tablet modelidir. Çok üst düzey performans göstermemekle birlikte segmentine göre çok güçlü bir tablettir.

Casper VIA.S48 Tablet

Casper tabletin ekran en boy oranı çok iyi; görüntüler daha doğal ve gerçekçi duruyor. Casper Via S48 tablette aynı anda birden fazla uygulama kullanabilirsiniz. Hafıza artırılabilir, yani çok sayıda fotoğraf, video ve müzik dosyasını depolayabilirsiniz. İşletim sisteminin Android olması öğrencilerin kolay kullanımı için avantaj sağlar. Kamerası çok iyi olmamakla birlikte okul dönemindeki çocuklar için yeterli gelecektir.

Ayrıntılı bilgi için: Casper VIA.S48 Tablet

Oyun İçin En İyi Tablet Tavsiye

LENOVO Tab M10 Plus

Özellikle Z kuşağı, global çapta en popüler oyunlardan biri olan PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) için özel tablet arayışına giriyor. LENOVO Tab M10 Plus, pubG için en iyi tablet olarak önerebileceğimiz güçlü bir tablet. Tabletin kalbindeki gelişmiş işlemci sayesinde çok sayıda uygulamayı çalıştırabilirsiniz. 64 GB’lık bir depolama alanı, aynı anda pek çok işlemi yapmayı sağlayan 4 GB’lık RAM kapasitesi ile en iyi fiyat performans tableti diyebiliriz. Dolby Atmos teknolojisi sayesinde oyun seslerini oyunun içindeymişçesine net duyabilirsiniz. Gamer’lar oyuna dalıp göz sağlığını ihmal edebilir. Lenova bunu düşünmüş olmalı. Tablette yerleşik göz koruma teknolojisi kullanılmış. Bu da göz yorgunluğu riskinin azaltmasına yardımcı olur. Tabletin çocukların neleri ne kadar süre görüntülediklerini kontrol etmeyi sağlayan çocuk modu ebeveynlerin sevineceği bir özelliktir.

Reeder M10 Blue Max

Reeder M10 Blue Max modeli yeni nesil üst düzey oyunlar için yetersiz kalabilir; fakat basit oyunları donmadan oynayabilir veya filmleri, dizileri takılma sorunu olmadan seyredebilirsiniz. 6580 mAh batarya ve 4 GB RAM ile segmentindeki popüler ürünlerden çok daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Hem önde hem de arka gövdede kamerası olan bir tablet olması da bu modelin fiyat performans ürünü olarak öne çıkmasını sağlamış. Biz ürünü oyun için önerdiysek de görüntülü konuşma üzerinden eğitim için de uygundur.

İş İçin En İyi Tablet Tavsiye

Microsoft Surface Pro 7

İş dünyasında aktif biriyseniz ve profesyonel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tablet bilgisayarın fiyatını ikinci planda değerlendirebiliyorsanız sizin için en iyi tablet Microsoft Surface Pro 7 modeli olabilir. Model tablet önerileri yazımızda yer alsa da hem dizüstü bilgisayar hem tablet işlevi görür. Premium bir tablet olduğu için, sadece mailleri takip edebileceğiniz tablete ihtiyacınız varsa günlük kullanım için önerdiğimiz tablet modelleri de sizin için yeterli olabilir. Tablet grafik türünde olmamakla birlikte stüdyo modu sayesinde çizim tableti işlevi de görebilir. 12,32 inç ekranı, yüksek RAM kapasitesi ve Windows 10 Home işlemcisi sayesinde masaüstü bilgisayar deneyimine yakın kullanıcı deneyimi yaşayabilirsiniz.

iPad Pro

En iyi tablet markaları hangileri diye sorulduğunda önerilen markalardan biri de Apple’dır. Markanın Pro modelleri ortalamanın üzerinde fiyata sahiptir. Bu tablet modeli de fiyat bakımından her bütçe için ‘en iyi’ olmayabilir; fakat özellikleriyle fiyatını karşılayacaktır. Sunum hazırlamak, çizim yapmak, görüntü almak ve online konferans yapmak için ise iyi bir tablet. En beğendiğimiz yönü, 12 megapiksellik geniş açılı kamera ve 10 megapiksellik ultra geniş açılı kameraya sahip olması. 4K’lık video çekim yapabilmek önemli bir avantaj. Mikrofon kalitesi de çok iyi. 10 saatlik pil gücü, USB-C bağlantı girişi, 12,9 inçlik ekranı ve Trackpad desteğine sahip olması da iş için en iyi tablet olarak önermemizde etkili oldu.

En İyi Grafik Tablet Tavsiye

Xp-Pen Deco Pro M

Cihazı hassas kalemi sayesinde normal kalem kâğıt kullanır gibi kullanabilirsiniz. USB-C adaptörü sayesinde bilgisayara bağlayabilirsiniz. Çalışma alanının genişliği de gayet iyi. Büyük olması taşıma açısından cihazın dezavantajı olabilir.

One by Wacom CTL-672

Fiyat performans bakımından en iyi grafik tablet önerimiz 3 ekstra standart uç ile birlikte gelen One by Wacom CTL-672. Cihazı USB kablosu ile Mac’inize veya PC’nize bağlayabilirsiniz. Elektromanyetik kalemin basınç hassasiyeti tatmin edicidir. Doğal çizim deneyimi sağlayan bir grafik tablettir. Kenarındaki kalem bölmesi, kalemin kaybolması ihtimaline karşı iyi düşünülmüş. Ucu çabuk aşınabilir ama yedekle gelmesi bu açığı kapatacaktır.

Tablet Karşılaştırma

Tablet önerileri sunarak takipçilerimizin tablette en iyi marka hangisi sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Tablet karşılaştırma tablomuz, ihtiyacınız için en iyi tabletin hangisi olduğunu, modellerin hangi özelliğinin iyi olduğunu daha net görmenizi sağlayacaktır.

ÜRÜN ADIEKRAN (inc)PİL (mAh)İŞLETİM SİSTEMİBELLEK (ram)
iPad Pro12,99720iOS 146 GB
Casper VIA.S48 Tablet84300Android 103 GB
General Mobile E-Tab10,17000Android 10x4 GB
Samsung Galaxy Tab S7118000Android6 GB
Microsoft Surface Pro 712,3Windows 1016 GB
LENOVO Tab M10 Plus10,35000Android4 GB
Reeder M10 Blue Max10,16580Android 104 GB
Philips M9 PRO S410J10,15000Android4 GB
Tablet Karşılaştırma Tablosu

Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tablet satın almak istediğinizde onlarca markanın farklı özelliklere sahip onlarca modeli karşınıza çıkacaktır. İşte bu noktada tablet özellikleri nasıl olmalı sorusu gündeme gelir. Tablet modelleri arasında tercihinizi yaparken şu konulardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmalısınız: Ağırlık, ekran ve görüntü kalitesi, işletim sistemi, pil ömrü, işlemci ve depolama alanı.

Film ve dizi izlemeyi, hatta videoları depolamayı planlıyorsanız sizin için en iyi tablet, yüksek depolama alanına ve ekran boyutuna sahip olan tablet olacaktır. Ancak tabletin büyük ekranlı olması, ağır da olabileceği anlamına gelir. Ağır bir tablet, hareket özgürlüğünüzü kısıtlayacaktır. Tableti daha çok dış mekânlarda kullanacaksanız parlaklığın yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Tableti daha çok oyun için almayı planlıyorsanız, en iyi tablet yüksek RAM sayesinde yeni nesil oyunları destekleyebilecek tablet modeli olacaktır. Her fırsatta fotoğraf çekerek anı yakalamak, anıları ölümsüzleştirmek gerektiğine inanıyorsanız 720 ve 1080 piksel çekim yapan tabletleri tercih etmelisiniz.

Tablet işletim sistemlerinin her birinin kendine özgü avantajları vardır. iOS tablet modelleri tasarım yapmak veya oyun oynamak konusunda avantaj sağlarken; Android tablet modelleri daha kişiselleştirilebilir deneyim sunar. Tabletinizi hem eğlence hem iş amacıyla kullanıyorsanız tablet adeta bir uzvunuz haline gelecektir. Dolayısıyla pil ömrü düşük bir tablet nispeten düşük kullanıcı deneyimi yaşamak anlamına gelir. Ekran üzerinde notlar alarak çalışmayı ve yazma deneyiminin bilgisayardaki gibi olmasını tercih ediyorsanız, sizin için en iyi tablet aksesuar bakımından zengin tablet olacaktır.

Tablet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tablet alırken pek çok detayı göz önünde bulundurmak gerekir. Elbette en iyi tablet modeline sahip olmanız, bir tableti uzun süre kullanabileceğiniz anlamına gelmeyebilir. Bir başka ifadeyle tablet kullanırken dikkat edilmesi gerekenler de tableti alırken dikkat edilmesi gerekenler kadar önemlidir. Olası kazaları önleyebilmek için tabletinizi yatak ya da koltuk gibi yerlerde bırakmamalısınız. Tableti darbelere karşı korumak için tablet kılıfı kullanmanızı öneririz.

Sıvı teması, tabletin zarar görmesine sebebiyet vereceğinden tabletin yakınlarında içecek tüketmemelisiniz. Tablet ekranını temizlemek için hafif nemli mikro fiber bez kullanabilirsiniz. Tabletin şarjı tamamlandığında şarj aletiyle bağlantısını kesmenizi öneririz. Tüm bunlara dikkat etmediğinizde, sahip olduğunuz tablet dünyanın en iyi tableti de olsa ömrü vadedilen süre kadar uzun olmayacaktır.

Tavsiye ettik: En İyi Laptop (Dizüstü Bilgisayar) Tavsiye

Tablet Hakkında Merak Edilen Sorular

Tablet Bilgisayar Ne Amaçla Kullanılır?

Tablet bilgisayarın ne işe yaradığı, yani tablet bilgisayar ne amaçla kullanılır sorusunun yanıtı biraz kişiseldir. Şöyle ki; tablet uzaktan eğitim sürecindeki öğrenciler için tablet okul; iş insanı için özgürlük anlamına gelebilir. Bir başka ifadeyle bir tablet bilgisayarı hem eğitim hem iş hem eğlence için kullanmak mümkündür. Tablet günümüzde hemen herkesin tercih ettiği bir mobil bilgisayardır. Bununla birlikte daha çok öğrencilerin ve tasarımcı, yazar gibi kreatif meslek mensuplarının tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Grafik Tablet Ne İşe Yarar?

E-ticaret sitelerinde tablet için arama yaptığınızda karşınıza grafik tablet modelleri de çıkacaktır. Grafik tablet; grafik tasarım, moda tasarım, art direktörlük, mimarlık gibi meslek dallarında kullanılan bir mobil bilgisayardır. Mause ile çizim yapmanın zorluğuyla ortaya çıkmıştır, yani grafik tablet ne işe yarar sorusunu dijital ortamda çizim yapmak ve tasarım üretmek şeklinde yanıtlayabiliriz. Grafik tabletler sayesinde kâğıt tüketimi azaldığından bu tablet türünün “çevre dostu” olduğunu söyleyebiliriz. Grafik tabletlerin kablosuz ve kablolu olmak üzere iki çeşidi vardır. Kablosuz modeller Bluetooth ile bilgisayara bağlanırken; kablolu grafik tablet modelleri USB kablosu ile bilgisayara bağlanır. Grafik tablet sayesinde çizimleri dijital ortamda depolamak ve online portföye dahil etmek kolaylaşır.

En İyi Tablet; Uzman görüşü

Telefon ve bilgisayar gibi ürünleri, bir telefon aksesuarı kadar sık değiştirmemiz mümkün değildir. Hangi tableti almalıyım sorusuna karar vermenizi kolaylaştırabilecek ürün önerilerinde bulunduk ve tablete dair ipuçları paylaştık. Ancak bir tablet modelinin iyi olup olmadığına karar vermeden önce kullanım amacınızı belirlemeniz gerektiğinin altını çizelim. Gelelim en iyi tablet bilgisayar hangisi sorusunun yanıtına: Fiyat performans oranı yüksek tablet istiyorsanız LENOVO Tab M10 Plus Tablet modelini; fiyat sizin için önemli değilse Microsoft Surface Pro 7 modelini tercih edebilirsiniz. Tablet sizin için yetersizse ve laptop ihtiyacınız varsa en iyi laptop tavsiye yazımızı okumanızı öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.