en iyi tansiyon aleti

En İyi Tansiyon Aleti Tavsiye

Tansiyon aleti hakkında bilgi edinmek ve en iyi tansiyon aleti markaları hangisi öğrenmek için tansiyon aleti tavsiye yazımız sizler için hazırlandı.

Tansiyon aleti tavsiye ihtiyacı olan okuyucularımızı, en iyi tansiyon aleti markaları hangisi öğrenmek için yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.

Türk Kardiyoloji Derneği verilerine göre, her 3 erişkinden 1’i hipertansiyon hastasıdır ve ne yazık ki insanların çoğu tansiyon hastası olduğunun farkında bile değildir. İşte tam da bu noktada tansiyon aletleri devreye giriyor. Elbette her ölçüm cihazı doğru sonuç vermeyebilir. Peki, en iyi tansiyon aleti hangisi?

Sizler için en iyi tansiyon aleti manuel ve otomatik modelleri tavsiye ederek tansiyon aleti seçim sürecini kolaylaştırmaya çalıştık.

Tansiyon Aleti Tavsiye

Omron M10-it Dijital Koldan Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti
Omron M10 en iyi tansiyon aleti markası

Hem doktorların hem de ailelerin en çok tercih ettiği tansiyon aleti Omron markasına ait olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça akıllı cihazlar üreten şirket, nokta atışı yaparak tansiyonu doğru bir şekilde ölçebilmektedir.

Braun BP6200 Dijital Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti
Braun BP6200 tansiyon aleti tavsiye

Hemen hemen herkes tarafından kullanabilir olan Braun BP6200 Dijital Tansiyon Aleti sahip olduğu LCD ekran sayesinde son 100 ölçümü hafızasına kaydedebilmektedir.  Çift manşetli olması önemli bir avantajdır. Dezavantajı yavaş çalışmasıdır.

Ayrıntılı bilgi için: Braun Dijital Tansiyon Aleti

Beurer BM 55 Üst Kol Otomatik Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti
Beurer BM55 tansiyon aleti öneri

Evimiz için aldığımız her şeyde kalite önemlidir. Kalitenin önemli olduğu sağlık alanında da sizi yarı yolda bırakmayacak markalardan birisi Beurer. Sizler için ürettiği BM 55 tansiyon aleti ile doğruluk garantisi bulunan ölçümlerinizi kayıt da edebiliyorsunuz. Aritmi algılama özelliği ile oldukça yardımcı olan bu alet, dokunmatik tuşları ile de kullanım kolaylığına farklı bir boyut getiriyor.

OMRON MIT 5 Koldan Ölçen Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti hangisi
Omron MIT5 tansiyon aleti en iyisi

Omron, MIT 5 modelli tansiyon aletindeki özellikleri ile tercih sebebi olarak görülebilir. Sonuçları kaydetmekle kalmayıp, bu sonuçları iki farklı kişi için de sisteminde saklayabilen Omron tansiyon aleti ile sağlığınızı takip etmek oldukça kolay olacak. Haftalık olarak tansiyon ortalaması sunan MIT 5 sağlığınıza göz kulak olacak.

BRAUN BBP-2000 Bilekten Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti
Braun BBP2000 en iyi tansiyon aleti

En iyi tansiyon aleti öneri yazımızın bir diğer konuğu da Braun. Kaliteli ürünleri ile kolay ölçüm sağlayan Braun BBP-2000, bilekten pratikçe yapabileceğiniz ölçümleri 10 taneye kadar kaydetme özelliği ile geliyor. Yıllarca evinizde sağlık yardımcınız olabilecek olan Braun BBP-2000 oldukça kaliteli. Pilin çabuk tükenmesi dezavantaj olabilir.

Acura AC-437 Türkçe Konuşan Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti hangisi
Acura AC437 en iyi tansiyon aleti hangisi

Özellikle ileri yaştaki kullanıcılar içten tasarlanmış olan Acura AC-437’nin kuşkusuz en çok dikkat çeken özelliği Türkçe konuşabiliyor oluşu. Ölçümlerinizi rahatlıkla yaparken ekranı okumaya gerek kalmadan sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.  Yıllardır ürettiği uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleri ile Acura, pek çok evin vazgeçilmezi konumunda.

Dr. İbrahim Saraçoğlu Tansiyon Düşürücü Kür

Pancar, alternatif tıpta çok kullanılan bir sebzedir. Pancar suyunun yüksek tansiyonu dengelediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aç karnına tüketilen taze sıkılmış bir bardak pancar suyu kan hücrelerini yeniler ve kanı temizler. Aynı şekilde nar suyu da Saraçoğlu’nun önerisidir.

Tansiyon Aleti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tansiyon hastaları, özellikle de kalp ritminde düzensizlik sorunu yaşayanlar, tansiyon aleti alırken nelere dikkat etmeliyim sorusuna yanıt arar. Tansiyon aleti gibi medikal ürünleri satın alırken doktorunuza danışmanız en doğrusudur.  Doktorunuzdan direkt olarak en iyi tansiyon aleti önerisi alamadıysanız aşağıda sıraladığımız hususları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

 • Tansiyon aleti markası güvenilir, sektörde kendini ispatlamış ve en iyi tansiyon aleti markaları arasında bulunan bir marka olmalıdır.
 • Özellikle dijital tansiyon aletlerinin bozulma olasılığı daha fazladır. Bu nedenle özellikle dijital özellikli tansiyon aletinin garanti süresinin uzun olması önemlidir.
 • Üründe “Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne uygundur” ibaresi ve barkod mutlaka olmalıdır.
 • Üründe marka ve model bilgisinin yanı sıra tıbbi bilgiler mutlaka olmalıdır. Bazı modeller, hamileler veya atriyal fibrilasyon gibi rahatsızlıkları olanlar için özellikle kullanılabilecek ürünleridir. Bu nedenle tansiyon aleti seçimi yaparken klinik doğrulamayı kontrol etmenizi öneririz.
 • Sık aralıklarla tansiyon ölçümü yapmanız gerekiyorsa veya cihazı ailedeki başka üyeler de kullanacaksa hafıza seçeneklerini gözden geçirmelisiniz.
 • Belirli süre (genellikle bu süre 1 dakikadır) kullanılmadığında kendini otomatik olarak kapatan modeller pilden tasarruf sağlar. Bu nedenle otomatik kapanma özelliği olan tansiyon aleti tercih etmelisiniz.
 • Cihazı seyahat sırasında kullanmayı amaçlıyorsanız veya cihazın sürekli yanınızda bulunmasını istiyorsanız modelin taşıma (saklama) çantası olup olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız.
 • Görme sorunları yaşıyorsanız Türkçe dilinde konuşma özelliğine sahip tansiyon aleti modellerini tercih edebilirsiniz. LCD ekranlı modellerde ekran genişliği, değerlerin daha kolay okunması avantajı sağlar.
 • Tansiyon aletinin ana artere düzgün şekilde baskı yapmaması kan basıncının düşük veya fazla çıkmasına neden olur. Ölçümün doğru olması için bileğinize veya kolunuza tam oturan manşona sahip bir cihaz almalısınız. Bu noktada bileğinizi veya kolunuzu ölçmenizi öneririz.
 • Tansiyon aletleri, kol tipi ve bilek tipi olarak iki farklı türde satılır. Dolayısıyla modele karar vermeniz önemlidir.  Kol tipi modeller aha doğru sonuç verir. Bilek tipi tansiyon aletleri ev kullanımında önerilmez.

Bu bilgiler ışığında en iyi tansiyon aleti; ihtiyaca uygun tipte, uygun ölçüde, geniş ekranlı veya konuşabilen, hafıza kapasitesi geniş ve garanti süresi uzun modeldir diyebiliriz. Sıraladığımız özelliklerin yanı sıra en iyi tansiyon aleti yorumlar da size fikir verecektir.

Tavsiye ettik: En İyi Şeker Ölçüm Aleti Tavsiye

Tansiyon ve Tansiyon Aleti Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Tansiyon Nasıl Ölçülür?

  Düşük veya yüksek tansiyon, en sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Dolayısıyla herkesin tansiyon nasıl ölçülür, tansiyon aleti nasıl kullanılır bilmesi gerekir. Esasında tansiyon ölçümü zor değildir. Nitekim günümüz teknolojisine göre üretilmiş pek çok cihaz ölçümü otomatik olarak yaparak hafızasına tarih ve saat olarak kaydeder.

  Ölçüm sonucunun doğru olması için kişinin en az 30 dakika önce sigara, alkol veya kafein içeren bir içecek içmemiş olması önemlidir. Ölçüm sırasında kişinin dik oturması, ayaklarının yere değmesi,  idrara sıkışık olmaması, yumruğunu sıkmaması ve konuşmaması gerekir. Kol tipi tansiyon aletiyle ölçüm yaparken manşonun ve manşetin doğru yerleştirilmiş olması ilk adımdır.

 2. Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür?

  Tansiyon ölçümünün ilk ölçümlerde her iki koldan da yapılması gerekir. Tansiyon, sağ kolda sol kola göre daha yüksektir. Bu nedenle tansiyon hangi koldan ölçülür sorunun yanıtı sağ koldur. Bununla birlikte bazı kişilerde sağ kola giden damarlarda daralma gibi nedenlere bağlı olarak sol kolda kan basıncı daha yüksek olabilir. Bu durumda ölçümü sol koldan yapmak gerekecektir.

 3. Tansiyon Aleti Bilek Mi Kol Mu?

  Tansiyon aleti iki tiptedir. Ev kullanımı için genellikle yüksek ölçümleri işaret etme, sonuçları bilgisayara indirme, birden fazla kişinin kan basıncı değerini hafızasına kaydetme gibi özellikleri olan kol tipi tansiyon aletleri tercih edilir. Kol tipi tansiyon ölçüm cihazları, doğru sonuç vermesi nedeniyle en iyi tansiyon aleti olarak kabul edilir.

  Bilek tipi ölçüm yapan tansiyon aletleri, kol tipi cihazlardan daha rahat kullanılır. Kompakt tasarımları sayesinde seyahatlerde kolaylıkla taşınır. Bununla birlikte vücut pozisyonuna karşı aşırı duyarlıdır ve manşeti kalp seviyesine göre konumlandırabilmek zordur. Yani, merak edilen tansiyon aleti hangisi daha iyi sorusunu kol tipi tansiyon aleti şeklinde yanıtlayabiliriz.

 4. Bilekten Tansiyon Aleti Doğru Ölçer Mi?

  Bilekten ölçüm yapan tansiyon aletleri son dönemlerde yaygındır. Popüler olmasının en önemli nedeni hafif ve pratik olmasıdır. Bununla birlikte bilekten tansiyon aleti güvenilir mi, bilekten tansiyon aleti doğru ölçer mi diye sorulduğunda yanıt pek de olumlu değildir. Avrupa Hipertansiyon Tanı Ve Tedavi Kılavuzu,hassasiyeti düşük bu cihazları önermez.

 5. Tansiyon Aleti Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

  Tıbbi cihazların ölçüm değerlerinin, diğer ölçüm cihazları ile tutarlı sonuç verebilmesi, ölçüm değerinin doğru olup olmadığının kontrol edilebilmesi ve ölçüm cihazının güvenirliğinin sağlanabilmesi için kalibre edilmesi gerekir. Tansiyon aleti kalibrasyonu nasıl yapılır sorusunun en doğru yanıtı cihazın kullanım kılavuzundadır; çünkü kalibrasyon içindoğruluğu kesin olan standartlara ihtiyaç duyulur.

 6. Tansiyon Aletleri Yanlış Ölçer Mi?

  Çok sayıda tansiyon aleti olsa da bu aletlerin çoğu gerçek ölçüm sonucunu vermez. Bu noktada en iyi tansiyon aleti tespit edebilmek önemlidir. Tansiyon aletleri yanlış ölçer mi sorusunu gündeme getiren daha çok bilekten ölçüm yapan cihazlardır. Kol damarlarında darlık olması durumunda da tansiyon değeri gerçekte olduğundan daha düşük çıkabilir. Ölçüm sırasında kol oynatıldığında veya manşetin kolu iyi sarmaması gibi durumlarda tansiyon aletinde EE: Error Mark işareti görülür.

 7. Tansiyonu En Hızlı Ne Düşürür?

  Yüksek tansiyon, müdahale edilmediğinde beyin kanaması ve inmeye sebebiyet verebilir. Limon su yönteminin kan basıncı üzerinde çok büyük etkisi olmamakla birlikte en yaygın tansiyon düşürme yöntemidir. Nar ve nar suyu, sarımsak, kekik çayı, greyfurt suyu ve ıspanak da yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında bulunur. Tansiyon yükselmesi durumunda başın normal soğuklukta suyla yıkanması da etkili olur. Aşırı yüksek tansiyona ilk müdahale nasıl yapılmalı sorusunu ise elbette en yakın sağlık kuruluşuna gitmek şeklinde yanıtlayabiliriz.

 8. Yaşa Göre Tansiyon Kaç Olmalı?

  Yetişkin bir bireyde tansiyon değerleri 120-80 mm ise normaldir. 50 yaşa kadar normal tansiyon üst sınırı 130-80 mm kabul edilir. Detaylı olarak yaşa göre tansiyon kaç olmalı aşağıdaki tablo ile ortaya konmuştur:

Bebeklerde90 – 60
1–10 yaş arası100-70
10-18 yaş arası110-73
18-35 yaş arası120-75
35-50 yaş arası130-80
50-70 yaş arası140-85
70-90 yaş arası150-87
Yaşa göre tansiyon değerleri

En İyi Tansiyon Aleti; Uzman Görüşü

Sağlığınız için tansiyon değerini sürekli kontrol etmeli ve düşük ya da yüksek olduğunda mutlaka önlem almalısınız. Elbette her seferinde hastaneye gitmek zahmetli ve masraflı olabilir. Bu nedenle tansiyon aleti satın almanızı öneririz. Yazımızdaki ipuçları ve en iyi tansiyon aleti tavsiyeleri sayesinde en doğru modele sahip olabilirsiniz. En iyi modelin Beurer ve Omron modelleri olduğunu söyleyebiliriz. Hipertansiyon mide bulantısına neden olabilir. Bu durumda aşağıda linkini paylaştığımız mide bulantısı nasıl geçer yazımızı da okumanızı öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
tansiyon aleti tavsiye
tansiyon aleti tavsiye
5 yıl önce

Tavsiye edilen tansiyon aletlerinden Omron markasından çok memnunum her açıdan. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.