Menu

En İyi Üniversiteler Bölümleri Sıralaması

URAP sıralamasına göre dünyanın ve Türkiye’de en iyi üniversiteler derlemesi yaptık ve en iyi özel üniversite ve devlet üniversitelerini kategorize ettik.

en iyi üniversiteler

Dünya’da ve Türkiye’de en iyi üniversiteler hangileri sorusunu yönelten değerli siz takipçilerimiz için URAP sıralaması doğrultusunda en iyi özel üniversite ve devlet üniversitelerini derledik ve en iyi üniversite bölümleri hakkında ipuçlarını paylaştık.

Üniversiteler vakıf, devlet ve teknik üniversiteler şeklinde kategorize edilebilir. Bazı üniversiteler, hazırlığı en iyi olan üniversiteler olarak öne çıkarken bazı üniversiteler, bölümleriyle öne çıkar. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP Araştırma Laboratuvarı (University Ranking By Academic Performance/ Akademik Performansa Göre Üniversite Sıralaması), akademik başarıları bilimsel metotlar kullanarak tespit eder. Biz de en iyi üniversiteler listemizi URAP raporuna göre hazırladık.

En İyi Özel Üniversiteler

Özel üniversiteler, yüzde 50, yüzde75 ve 100’de 100 burslu okuma imkânı sunar. Hatta bazıları mezuniyet sonrası iş imkânı da sunmasıyla tercih aşamasındaki öğrencilerin dikkatini çeker.

Koç Üniversitesi

Şehir: İstanbul

URAP Puanı: 736.05

Koç Üniversitesi, bir vakıf üniversitesidir. 1993 yılında İstanbul’da eğitim vermeye başlamıştır. 400 öğretim üyesi ve yaklaşık 6900 öğrencisi vardır. URAP sırlamasına göre tr’deki en iyi özel üniversite olan Koç Üniversitesi’nde; 26 doktora programı, 32 yüksek lisans programı ve 22 lisans programı vardır. Koç Üniversitesi, dünyadaki en iyi 500 üniversite sıralamasında da yer almaktadır.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 

Şehir: Ankara

URAP Puanı: 672

Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi, 1984 yılında Ankara’da eğitim vermeye başlamıştır. Yaklaşık 13 bin öğrencisi bulunan üniversitede, 9 fakülte, 3 meslek yüksekokulu ve 2 yüksek okul vardır.

Sabancı Üniversitesi

Şehir: İstanbul

URAP Puanı: 667.05

Türkiye’de liberal bilimler tarzı eğitim veren ilk yükseköğretim kurumu özelliği taşıyan Sabancı Üniversitesi, Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde Sabancı topluluğu tarafından kurulmuştur. 1999 yılında eğitim vermeye başlayan üniversitede, 5.343öğrenci öğrenim görmektedir. 3 fakültesi bulunan üniversitede 11 lisans programı vardır.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi

Şehir: İstanbul

URAP Puanı: 603.38

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, 2010 yılında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Bezmiâlem Valide Sultan, Silahtar Abdullah Ağa ve Abdülhamit Sani mazbut vakıfları adına kurulmuştur. İsmini Osmanlı 31. padişahı Abdülmecit’in annesi Bezmialem Valide Sultan’dan alan üniversite, fakültelerinin yanı sıra 3 adet enstitüye sahiptir. 3.200’ün üzerinde öğrenciye eğitim veren üniversitede, tr’nin ilk ve en kapsamlı OSCE salonları (objektif yapılandırılmış klinik muayene) bulunmaktadır.

Çankaya Üniversitesi

Şehir: Ankara

URAP Puanı: 549.89

Çankaya Üniversitesi, Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında kurulmuştur. 5 fakülte ve 2 enstitüye sahip olan üniversite, 7.786 öğrenciye eğitim vermektedir. Türkiye’de en iyi üniversiteler sırlamasında beşinci sırada yer almaktadır.

En İyi Devlet Üniversiteleri

Türkiye’de 130’un üzerinde devlet üniversitesi bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri hem eğitim maliyetinin düşük olması hem de alt yapısıyla avantaj sağlar.

Hacettepe Üniversitesi

Şehir: Ankara

URAP Puanı: 793.17

5 adet yerleşkesi bulunan üniversite, 1967’de başkent Ankara’da kurulmuştur. Üniversitede 16 fakülte, 15 enstitü, 4 meslek yüksekokulu ve 1 konservatuar vardır. Üniversitede 50.000 öğrenciye eğitim verilmektedir. Hacettepe Üniversitesi devlet üniversiteleri arasında tr de ilk sırada yer almaktadır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Şehir: Ankara

URAP Puanı: 769.7

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1956 yılında dönemin Türkiye Başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup akademisyen tarafından Ankara’da kurulmuştur. Türkiye’nin en iyi 3 üniversitesi arasında bulunan ODTÜ’de 3’ü uluslararası ortak program olmak üzere 41 lisans programında eğitim verilmektedir. Üniversitede 5 fakülte, 5 enstitü ve 1 Yabancı Diller Yüksek Okulu vardır. 27.451 öğrenciye eğitim veren üniversiteye bağlı Teknokent’te 1.785 proje yürütülmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi

Şehir: İstanbul

URAP Puanı: 753.15

İstanbul Teknik Üniversitesi, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümayun adıyla kurulmuştur. Dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 36.442 öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitede 13 fakülte, Yabancı Diller Yüksekokulu, Türk Musikisi ve Devlet Konservatuarı ve 6 enstitü vardır.

İstanbul Üniversitesi

Şehir: İstanbul

URAP Puanı: 748.96

1453 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde kurulan İstanbul Üniversitesi, Türkiye’nin en eski devlet üniversitesi özelliği taşır. 15 fakültenin bulunduğu üniversitede 55.000 öğrenci eğitim görmektedir.

Gazi Üniversitesi

Şehir: Ankara

URAP Puanı: 714.75

1926 yılında Ankara’da kurulan Gazi Üniversitesi, cumhuriyetin ilk üniversitesi olma özelliği taşır. 44.024 öğrencisi bulunan üniversitede 11 fakülte, 5 enstitü, 1 yüksekokul ve 35 araştırma ve uygulama merkezi vardır.

Ayrıntılı urap sıralamaları için: University Ranking By Academic Performance

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri;

En İyi Teknik Üniversiteleri

Teknik konularda eğitim, öğretim veren ve araştırma yapan üniversiteler teknik üniversite olarak anılır. Bu üniversiteler, eskiden sadece mühendislik olarak eğitim vererek araştırma yapıyordu. Günümüzde teknik üniversitelerde mühendislik dışı bölümler de vardır. URAP’ın Türkiye’de en iyi üniversiteler sıralamasında yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi dışında en iyi teknik üniversiteler şunlar:

Gebze Teknik Üniversitesi

Şehir: Kocaeli

URAP Puanı: 673.34

1992 tarihinde kurulan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, 2014 yılında alınan kararla Gebze Teknik Üniversitesi olarak yeniden yapılandırıldı. Üniversitede 5 fakülte ve 9 enstitü vardır. 2018-2019 eğitim öğretim döneminde 7550 öğrencisi bulunan GTÜ, “Türkiye’nin en önemli bilim üssü olmaya aday”dır.

Yıldız Teknik Üniversitesi

Şehir: İstanbul

URAP Puanı: 652.68

1911 yılında Kondüktör Mekteb-i Âlîsi adıyla kurulan Yıldız Teknik Üniversitesi, 1992 yılında alınan kararla 4 fakülteye ayrılarak yeniden yapılandırılmıştır. Günümüzde üniversitede 11 fakülte, 2 enstitü, 2 meslek yüksekokulu ve yabancı diller yüksekokulu vardır. 36.000’i aşan öğrenci eğitim görmektedir.

Mühendislik Alanında En İyi Üniversiteler

Mühendislik Türkiye’de en saygın mesleklerden biridir. Mühendislikte; endüstri mühendisliğinden çevre mühendisliğine, bilgisayar mühendisliğinden kimya mühendisliğine pek çok farklı uzmanlık dalı vardır. Üniversitelerin bazıları bu uzmanlık dallarında en iyi haline gelmiştir.

En iyi mühendislik bölümleri ve eğitimiyle fark oluşturan üniversiteler şunlar:

 • En iyi ekonomi üniversitesi: Boğaziçi Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 • Makine mühendisliği en iyi üniversiteler: Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi
 • Endüstri mühendisliği en iyi üniversiteler: Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi
 • Bilgisayar mühendisliği en iyi üniversite: Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi
 • Yazılım mühendisliği en iyi üniversiteler: Bahçeşehir Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi
 • Kimya mühendisliği en iyi üniversiteler: Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi
 • Ziraat mühendisliği en iyi üniversiteler: Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi
 • Çevre mühendisliği en iyi üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Fizik bölümü en iyi üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi

Eczacılık Alanında En İyi Üniversiteler

Sayısal puan türüne göre tercih edilen eczacılık bölümü, en iyi üniversite bölümleri arasında bulunur. Hatta sağlık alanında tamamlayıcıdır. Eczacılık fakültesi en iyi üniversiteler İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesidir.

Tıp Alanında En İyi Üniversiteler

Ülkemizde neredeyse tüm illerdeki üniversitelerde tıp fakültesi vardır. Türkiye’deki en iyi tıp fakültesi ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’dir. İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi de bu alanda önde gelen üniversitelerdir.

Gastronomi Alanında En İyi Üniversiteler

Gastronomi, hem bir sanat dalı hem de bir meslektir. Üniversitelerdeki Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde,  yiyecek-içecek işletmeciliği ve yemek kültürünün incelikleri öğretilir. Özyeğin Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi, bölümdeki başarısıyla en iyi gastronomi üniversitesi diyebileceğimiz iki üniversitedir.

Öğretmenlik Alanında En İyi Üniversiteler

Öğretmenlikte yaklaşık 80 bölüm vardır. YÖK tavan puanı doğrultusunda eğitim fakültesi en iyi üniversiteler şöyle:

 • Türkçe öğretmenliği: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
 • Matematik öğretmenliği: Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Fen Bilgisi öğretmenliği: Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Sosyal Bilgiler öğretmenliği: İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Tarih öğretmenliği: Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi
 • Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği: Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi
 • Coğrafya öğretmenliği: Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi
 • Fizik öğretmenliği: Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Kimya öğretmenliği: Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Biyoloji öğretmenliği: Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi
 • İngilizce öğretmenliği: Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Fransızca öğretmenliği: Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi
 • Almanca öğretmenliği: Bursa Uludağ Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi
 • Sınıf öğretmenliği: İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi
 • Okul öncesi öğretmenliği: Boğaziçi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi
 • Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği: Kocaeli Üniversitesi, Uşak Üniversitesi
 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmenliği: Boğaziçi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi
 • Felsefe öğretmenliği: Gazi Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi

İlahiyat Alanında En İyi Üniversiteler

İlahiyat fakülteleri, İslam dini ve diğer dinleri bilimsel yöntemlerle inceler ve aydın, ilim ve din adamı yetiştirir. 2019 yılında Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni “Türkiye’nin İlahiyat Markası” olarak tescillemiştir. YÖK tavan puanı doğrultusunda diğer en iyi ilahiyat fakülteleri şunlar: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

İlim dünyanın neresinde olursa olsun alınmalıdır. Şimdi sizler için QS Dünya Üniversite Sıralamaları listesine göre son yıllarda alanlarında dünya sıralamasında ilk 5’te yer alan dünyanın en iyi üniversiteleri şunlar:

Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan, Massachusetts’te bir vakıf üniversitesidir. Enstitü, dünyanın en iyi teknik üniversitesidir. Her yıl 120 farklı ülkeden adayların öğrencisi olmak için yarıştığı üniversite onlarca programda eğitim veren bir üniversitedir. Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Emmy Ödülü ve Altın Küre Ödülü alan oyuncu James Wood ve Nobel Fizik Ödülü sahibi olan William Shockley, bu üniversiteden mezun olmuştur.

Stanford Üniversitesi

Dünyadaki en büyük bütçeye sahip üçüncü üniversite özelliği taşıyan dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yerini alan özel Stanford Üniversitesi, şirketlere danışmanlık yapan akademisyenlerden oluşan kadroya sahiptir. Silikon Vadisi içerisinde bulunan üniversiteden teknoloji girişimcisi Elon Musk, tüm zamanların en başarılı golfçüsü Tiger Woods ve Nobel Edebiyat ödüllü yazar John Steinbeck gibi isimler mezun olmuştur. Üniversite listemizin 2. sırasında yer aldı.

Harvard Üniversitesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts eyaletinin Cambridge şehrinde bulunan Harvard Üniversitesi, özel bir yükseköğretim kurumudur. Üniversite; Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve dünyaca ünlü yönetmen Natalie Portman gibi isimleri mezun etmiştir.

California Institute of Technology (Caltech) (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü)

Kaliforniya’da California Institute of Technology, bilim ve teknoloji dallarına ağırlık vermiş bir üniversitedir. Mühendislik ve Teknoloji ve Fizik Bilimleri alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır. En başarılı mezunları PH metrenin mucidi Arnold Orville Beckman ve Albert Einstein Madalyası’nın sahibi Kip Thorne’dür.

Oxford Üniversitesi

Birleşik Krallık’ın en prestijli üniversitesi olan Oxford Üniversitesi, İngiltere’nin ve Avrupa’nın en iyi üniversitesidir. Üniversitenin mezunlarının çoğu siyasete yön vermiş isimler veya Nobel ödüllü kişilerdir. En bilinen mezunları; eski Avustralya Başbakanı Tony Abbott, eski İngiliz Başbakanı David Cameron, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Ürdün Kralı II. Abdullah ve kuantum mekaniğinin kurucularından biri olan Erwin Shrodinger’dir.

Dünya’nın En İyi Üniversiteleri;

En İyi Üniversiteler; Uzman Görüşü

Üniversite eğitimi, yaşam standartlarının yüksek olduğu bir hayat anlamına gelir. Bu nedenle 12 yıllık eğitimin ardından mesleki yaşama başlamayı sağlayacak üniversitenin seçimi, hayatta alınabilecek en kritik kararlardan biridir. Üniversitenin en iyi olmasını sağlayan hem eğitim kalitesi, hem de entelektüel uğraşlara ne ölçüde imkân tanıdığıdır. En iyi üniversite şehirleri de üniversite eğitim sürecinin verimli geçmesine katkıda bulunur. URAP sıralamasına göre en iyi üniversiteler, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’dir. En iyi üniversite ve bölümleri arasında tercihinizi yaparken mezun olduktan sonra hangi iş alanlarında çalışabileceğinizi ve mesleğe ne kadar yakın olduğunuzu göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Kitaplar Tavsiye

Yorum Yap

Gamze BÜLBÜL tarafından yazılmıştır

Editör/İçerik Üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde, çok sayıda model arasında bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar vermenizi kolaylaştırıyorum.
Sitemizde hem deneyim hem bilgiyi odak noktamıza alıp satın alma rehberi oluşturuyorum. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sunuyorum. Ürünler diğer modellerden daha zayıf özelliklere veya daha iyi özelliklere sahip olabilir. Bu noktada sunduğum bilgileri göz önünde bulundurup bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz.

Exit mobile version