en iyi vajinal mantar ilacı

En İyi Vajinal Mantar İlacı Tavsiye

Vajinada mantar erkeğe bulaşır mı en iyi vajinal mantar ilacı gibi soruların yanıtlarını ve vajinada mantar tedavisi detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

En iyi vajinal mantar ilacı isimleri ve oluşturduğu etkileri derledik ve vajinada mantar tedavisi sırasında gündeme gelen vajinada mantar erkeğe bulaşır mı gibi konulara açıklık getirdik.

Vajinal mantar, kadınlarda çok sık görülen bir enfeksiyon türüdür. Genellikle gebelerde, antibiyotik veya doğum kontrol hapı kullananlarda, şeker hastalarında görülür. Islak mayo ile kalmak, vajina florasını bozan sabunların kullanılması, çok sıkı naylon iç çamaşırı kullanılması ve genital temizliğin yanlış veya eksik yapılması da vajinada mantar sorununa neden olur.

Vajinal mantar; akıntı, kaşıntı, sık idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Kimi zaman ilaçlara direnç göstererek kronik hale gelir ve kadının yaşam kalitesini düşürür. Vajinal mantar tedavisi için krem, fitil, hap veya doğal yöntemler kullanılır. En iyi mantar ilacı isimleri ve etkileri hakkındaki detaylara yazımızın devamında yer vereceğiz.

Vajinal mantar ilacı tavsiye listemizdeki herhangi bir ilacı; doktora danışmadan, doktorun önerdiğinden farklı şekilde kullanmayın ve unuttuğunuz dozu tamamlamak için çift doz almayınız. Özellikle de yaşlılar, 16 yaşından küçükler, AIDS ve kanser gibi hastalıkları olanlar, kanında potasyum, kalsiyum veya magnezyum düzeyi normalin dışında seyredenler ve karaciğer veya böbrek sorunları olanlar için doktora danışmadan bu ilaçları kullanmak çok ciddi komplikasyonlara hatta ölüme yol açabilir.

En İyi Vajinal Mantar Kremi Tavsiye

Travazol

Travazol, vajinal mantar tedavisi için en çok reçete edilen ve önerilen ilaçların başında gelir. Bu nedenle vajinal mantar ilacı tavsiye yazımızda ilk sırada Travazol’e yer verdik. Bebeklerde pişik ve yetişkinlerde egzama gibi cilt rahatsızlıkları için de kullanılır. Hamile kadınlara, emziren kadınlara ve alerjik reaksiyon gösteren cilde sahip olanlara önerilmez. Çünkü kasık ve karın ağrısı, yüzde şişlik, kurdeşen dökmek ve nefes alma zorluğu gibi yan etkiler görülebilir. Vajinal mantar için kremi günde iki defa bölgeyi temizledikten sonra vajinanın dışına sürmek gerekir. Travazol, özellikle yoğun kaşıntıda rahatlatıcı etki gösterir. Travazol, en iyi vajinal mantar ilacı çeşitlerinden biri olsa da yan etkileri olabileceğini de göz önünde bulundurmak ve doktora danışarak kullanmak gerekir.

Ayrıntılı bilgi için: Travazol Kullanma Talimatı

Gyno Lomexin

Gyno Lomexin krem, Travazol kadar bilinmeyen; fakat yüksek etkiye sahip bir ilaçtır. Özellikle de Candida mantar türüne bağlı olarak gelişen kandidiyaz için etkilidir. Vajinal pamukçuk için doktorların önerdiği ilaçlardan biridir. 30 gramlık formlar şeklinde satılır ve reçetesiz de almak mümkündür. Elbette doktor önerisiyle kullanmak en doğrusudur. Antibiyotik özellikli krem vajinaya sürerek kullanılır. Nohut büyüklüğünde sürmek gerekir. 3 günden önce etkisini göstermez. Yağlı olmadığı için suyla kolay çıkar. Erkek cinsel organına da bulaşmaması bakımından koruma amaçlı sürülebilir. Herhangi bir ilaçla etkileşimi olmaması güven vericidir. Yalnız fazla kullanımda alerji oluşabilir. İlk sürüldüğünde hafif yanma yapabilir. Doktor önermedikçe hamilelikte ve yaşlılıkta kullanmamak gerekir.

Trosyd

Trosyd aslında bebek pişik kremi olarak çok tercih edilen bir ilaç.  Vajinada oluşan mantarlar için de kullanılır. Antibiyotik içermediği için reçetesiz de satılır. En iyi vajinal mantar ilacı reçetesiz hangisi diye soranlar için iyi bir alternatif olarak önerebiliriz. Kremi ince bir tabaka halinde sürmek yeterlidir.

Vajinal Mantar Fitili

Zalain

Zalain fitil formundaki en iyi vakinal mantar ilacı alternatiflerinden biridir. Çok hızlı sonuç vermesi ve kızarıklık, şişme, kaşıntı sorunlarını gidermesi sayesinde listemizde bu ilaca da yer verdik. İlacı doktor gözetiminde uygun şekilde kullanmak gerekir. Hamile ve emzirenlerde kullanılması riskli olabileceği için özellikle emziren veya hamile kadınların doktora danışması gerekir. İlaçta kortizon yoktur.

Gynomax Xl VajinalG Ovül

Vajinal mantar fitil Gynomax, vajina içine yerleştirilmek suretiyle uygulanır. Bakterilere, parazitlere ve mantarlara karşı etkilidir. Günde 1 defa gece yatmadan önce kullanılır. Cinsel olgunluğa erişmemiş kızlarda kullanılması uygun değildir. Bileşiminde bulunan maddeler nedeniyle yan etki yapabileceği ve birçok ilaçla etkileşimi olduğu için kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız. Bu ilacı alırken ve ilacın bitmesinden üç gün geçmeden önce alkol kullanmamalısınız.

Mixovul

Mixovul Fitil, reçeteli olup en iyi vajinal mantar ilacı çeşitlerinden biridir. Doktorların en çok reçete ettiği fitil formundaki vajina ilaçlarından biri olan Mixovul, bakteri parazit ve mantarlara karşı etkilidir. 7 gün süre ile gece uyumadan önce 1 tane uygulanır. Adet döneminde kullanmamak gerekir. Bazı ilaçlarla etkileşim yapabilir. Ayrıca böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda etkinliği ve güvenliliği belirsizdir. Bu nedenle doktora danışmadan kullanmak risklidir. Emziren annelerde anne sütüne geçtiği için emzirmeye ara vermeyi gerektirir. Dil ve boğazda şişme, nefes alma güçlüğü, deri döküntüsü, yüzde şişlik gibi yan etkiler görüldüğünde tıbbi müdahale şarttır.

En İyi Vajinal Mantar Hapı Tavsiye

Funit

Funit, genellikle en iyi vajinal mantar ilacı alternatiflerinden biridir. Vajinal kremler ile birlikte kullanıldığında daha iyi etki gösterir. Dermatolojik, oftalmolojik (gözle ilgili) ve oral endikasyonlar için de kullanılan bir ilaçtır. Jinekolojik hastalıklarda tedavi süresi 1-3 gündür. Genital mantar ilacı funit bulantı, karın ağrısı, baş ağrısı şeklinde yan etki yapabilir.

Fluzole

Fluzole, etken maddesi flukonazol olan bir ilaçtır. Dolayısıyla vajinal bölgede meydana gelen mantar enfeksiyonları için kullanılır. En iyi vajinal mantar ilacı alternatiflerinden biridir. Her dozunu bol suyla almak gerekir. Bileşiminde bulunan maddeler nedeniyle yan etki yapabileceği ve birçok ilaçla etkileşimi olduğu için doktorun direktifine göre kullanmalısınız. Dil ve boğazda şişme, nefes alma güçlüğü, deri döküntüsü, yüzde şişlik gibi yan etkiler görüldüğünde tıbbi müdahale şarttır.

Flucan

Flucan, etken maddesi flukonazol olan bir ilaçtır. Mayalar dâhil mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Genital pamukçuk, vajinada veya peniste enfeksiyon gibi sorunlarda çok sık reçete edilir ve en iyi vajinal mantar ilacı olarak kadınlar tarafından tavsiye edilir. Böbrek sorunları olanlara önerilmez. Vajinal pamukçuk tedavisinde tek kapsül olarak alınır.

Vajinal Mantar Doğal Çözüm Yolu Nedir? En İyi Vajinal Mantar İçin Kür Tarifi

İbrahim Saraçoğlu Vajinal Mantar Kürü

Bitkisel tedavileriyle dünya çapında tanınan kimya profesörü İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun vajinal mantar enfeksiyonu için de bir çözümü var. İbrahim Saraçoğlu vajinal mantar kürü için ihtiyacınız olan bitkiler aynı sefa bitkisi ve civanperçemi bitkisidir. Bu bitkileri temin ederken o yılın mahsulü olduğuna emin olmalısınız. Kürü hazırlamak için; 1 kahve fincanı klorsuz suyu kaynatıp bitkileri içine atın. Yaklaşık 5 dakika kaynadıktan sonra bitkiler lapa haline gelecektir. Ilıdığında hazırladığınız kürü,  gece yatarken vajinanıza sürüp sabaha kadar tutun. Bu kürü haftada üç defa uygulayabilirsiniz. Yalnız adet döneminde uygulamayın.

Saraçoğlu’nun bir başka vajinal mantar kürü için ihtiyacınız olan malzemeler evde her zaman olabilecek malzemeler. 1 çay bardağı elma veya üzüm sirkesi, 2 çay bardağı su ve birkaç damla limon suyunu karıştırıp vajinal bölgeye pamuk yardımıyla sürün. 5 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.

2. Kür

Birçok kadın, vajinal mantar ilacı kullanmak yerine doğal yöntemleri kullanmak ister. Vajinal mantar doğal çözüm yolu olarak birden fazla yöntemi kullanabilirsiniz. Vajina mantarı çay ağacı yağı, elma sirkesi, aloe vera bitkisi, şeker içermeyen doğal yoğurt gibi birçok bitkisel ürünle tedavi edilmesi mümkün olan bir sağlık sorunudur.

Vajinal mantar doğal çözüm için vajinaya günde bir defa doğal bal sürebilir, çay ağacı sürebilir ve üzüm sirkesi kullanarak vajinal duş aldırabilirsiniz. Günde iki defa demirhindi çayı içmek, günde üç defadan fazla olmamak şartıyla kadife çiçeği çayı içmek ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmek de faydalı olur. Elbette vajinada mantar tedavisi için en doğru yol vajinal mantar hapı veya fitilini kullanmaktır. Bu noktada doktorunuza danışarak sizlere listelediğimiz en iyi vajinal mantar ilacı alternatiflerinden biri kullanabilirsiniz.

Vajinal Mantar İlacı Hakkında Merak Edilen Sorular

Vajinal Mantar Regli Geciktirir Mi?

Vajinal mantar hastalığı olan kadınların en çok merak ettiği sorulardan biri de vajinal mantar regl geciktirir mi sorusudur.  Regl (adet) düzensizliği veya gecikme, vajinal mantar ile ilişkili değildir. Bununla birlikte herhangi bir jinekolojik bozukluk, regl düzensizliği ve vajinal mantara sebebiyet verebilir. Bu nedenle vajinal mantarı da regl gecikmesini de dikkate almak gerekir.

Vajina Mantarı Bulaşıcı Mıdır?

Vajinada mantar sorunu yaşayan kadınların partnerleri, vajina mantarı bulaşıcı mıdır merak eder ve vajinada mantar erkeğe bulaşır mı sorusuna yanıt arar. Vajinal mantar, denizden veya havuzdan, kullanılan herhangi bir eşyadan geçmez; fakat nadiren de olsa vajinal, oral veya anal seks sırasında mantar enfeksiyonları erkeğe aktarılabilir. Bu durum, vajinada mantar varken cinsel ilişkiye girilir mi sorusunu da gündeme getirir. Vajinal mantar, sekse engel değildir. Bununla birlikte vajinal iltihap veya mantar enfeksiyonu varken seks yapmak, ağrıya neden olabilir. Yaşanan sürtünme tahriş ve kızarıklık oluşturabilir.

Vajinada Mantar Koku Yapar Mı?

Vajina mantarı hastalığı teşhisi konan kadınların en çok tedirgin olduğu konulardan biri de hastalığın koku yapıp yapmadığıdır. Vajinada mantar koku yapar mı sorusunun yanıtı kişiden kişiye göre değişir. Vajina mantarı genellikle koku yapmaz; fakat ekşimsi bir koku duyulması da mümkündür.

Vajinada Mantar Varken Hamile Kalınır Mı?

Her kadın annelik içgüdüsüyle doğar. Dolayısıyla vajina mantarı hastalığı teşhis edildiğinde, kadınlar vajinada mantar varken hamile kalınır mı merak eder. Mantar, bakteri ve parazit kaynaklı vajinal enfeksiyonların belirtisi olan akıntı, spermin yumurtaya ulaşmasını engeller ve vajinanın doğal faunasını bozar. Bu durum spermin canlı kalmasına engel olabilir. Bu nedenle vajinada mantar tedavisi mutlaka yapılması gereken bir hastalıktır. Özellikle de sarı akıntıya neden olan klamidya; rahim tüplerinin tıkanmasına neden olabilir.

Vajina Mantar Fitili Nasıl Kullanılır?

Vajinal fitil, tablet veya kapsülden daha hızlı etki eder. Bu nedenle vajinada mantar için hap yerine fitil tercih edilir. Vajina mantar fitili nasıl kullanılır konusunda değinmeden önce bir konuya açıklık getirelim. Mantar için fitil kullanımı kızlık zarı bozulmayanlar için uygun değildir. Vajinal fitillerin doktorun önerdiği dozda kullanılması gerekir. Vajinal fitilin aplikatörü, iğnesiz enjektör gibidir. Sırt üstü uzanıp dizlerinizi bükerek ya da ayakta durup bir bacağınızı hafif kaldırarak aplikatörün ucundaki fitilin vajinanın içine yerleşmesini sağlayın. Fitil kullanırken prospektüsünde yazan kullanım şekli kısmını dikkatlice incelemenizi öneririz. Fitil en iyi vajinal mantar ilacı sayılsa da doğru kullanılmadığında tam tersi etki gösterebilir.

Vajinal Mantar Tedavisi İçin Hangisi Daha Etkili: Hap Mı Fitil Mi Krem Mi?

Vajinal mantar tedavisinde hap, fitil ve krem ayrı olarak veya kombine şeklinde önerilir. Tedavinin şeklini belirleyen enfeksiyonunun yoğunluğudur. Gebelerde oral ilaç önerilmeyip fitil ve krem verilir. Cinsel yönden aktif kadınlarda, lokal olarak etki gösteren ve karaciğere zararı olmayan fitil önerilir. Mantar patojenlerini seçici olarak ortadan kaldırma işlevi gören antifungal ilaçlar tedaviyi destekleyicidir. Daha çok cinsel hayatı olmayan kadınlara önerilen krem formundaki ilaçlar, enfeksiyondan kaynaklanan kaşıntıyı hafifletmeyi sağlar ve vajinanın sağlığına kavuşmasına yardımcı işlev görür.

Çok yoğun semptomlarda üç gün arayla kullanılan doz tek seferlik verilebilir. Tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonunda, ilaçlardan ziyade; sabun ve duş jeli kullanmak ve dar kıyafet giyinmek gibi alışkanlıkların bırakılması tavsiye edilir. İlaçların yanı sıra tuz ve sirke eklenmiş ılık su dolu leğende 15 dakika oturma banyosu yapmak geri dönüşlerin olumlu olduğu bir uygulamadır.

En İyi Vajinal Mantar İlacı; Uzman Görüşü

Vajinal mantar tedavisi sirke gibi doğal ürünler veya ilaçla yapılabilir. Elbette herkes ilaç kullanmadan önce doğal yöntemler sayesinde hastalıktan kurtulmak ister. Bu kimi zaman mümkün olsa da zaman kaybı da olabilmektedir. Doğal ürünleri veya en iyi vajinal mantar ilacı olarak önerdiğimiz ürünleri kullanmadan önce kadın hastalıkları uzmanına danışmalısınız. Birine iyi gelen bir ilaç başkasına iyi gelmeyebilir, hatta yan etki yapabilir. En iyi vajinal mantar ilacı önerileri arasında en çok reçete edilen Travazol’dur. Vajina mantarı için ilaç kullanmaya gerek kalmaması açısından paraben ve alkol içermeyen intim yıkama jeli kullanmanızı öneririz. En iyi vajinal mantar ilacı fitil formunda olan ilaç ise Gynomax diyebiliriz. Vajinal mantar rahatsızlığınız varsa aşağıda linkini paylaştığımız prezervatif tavsiye yazımızı da okumanızı öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Prezervatif Hangisi?

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.