en iyi yürüteç

En İyi Yürüteç Tavsiye

Yürüteç almak isteyen fakat için en iyi yürüteç hangisi merak edenlere en iyi bebek yürüteci araştırarak yürüteç tavsiye listemizi oluşturduk.

Kaliteli yürüteç tavsiyeleri arayan okuyucularımız için, en iyi yürüteç modelleri derleyerek en iyi yürüteç markası gibi konulardaki bilgileri aktardık.

Kız bebek ve erkek bebek yürüteç modelleri, bebeğin kendi dengesini sağlayıp yürümeyi öğrenmesine yardımcı olur. En iyi bebek yürüteç çeşitleri tasarımlarıyla bebeğin keyifli vakit geçirmesine de yardımcı olur. Dolayısıyla yürüteç hem bebeğin fiziksel gelişiminde yardımcı hem de ebeveynlerin işlerini daha rahat yapabilmesine yardımcıdır.

Bebekler için en iyi yürüteç modelleri; askılı (hoppala), el arabası ve koltuklu olmak üzere üç farklı versiyonda sunulur. Peki, en iyi yürüteç hangisi? Sizin için derlediğimiz en iyi yürüteç önerileri sayesinde en kullanışlı yürüteç modeline sahip olabilirsiniz. Merak edilen sorular bölümü sayesinde en iyi bebek yürüteci özellikleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

El Arabası Yürüteç Tavsiye

1.Fisher Price Eğitici Köpekçik Yürüteç

en iyi yürüteç
fisher price yürüteç

El arabası, yürüme arkadaşı şeklinde tasarlanmış bir yürüteç arayışındaysanız yaşa göre bebek gelişimine katkıda bulunan bu yürüteci tercih edebilirsiniz. Eğitici köpekçik, 6 aydan 3 yaşına kadar kullanılabilir. Keşfetme, teşvik etme ve taklit etme olmak üzere üç seviyesi vardır. El becerilerini güçlendiren ışıklı piyano tuşlarına ve onlarca melodiye sahiptir. Çocuk hem ayakta hem de oturarak oynayabilir. Malzeme kalitesini de beğendik. Ses yükseklik ayarı özelliği iyi düşünülmüş. Yalnız tekerleklerinin hızlı ilerlemesi nedeniyle tetikte olmanız gerekir.

Ayrıntılı bilgi için: Fisher Price Yürüteç

2.Chicco Happy Hippy Yürüteç

en iyi yürüteç
chicco yürüteç

Hem aktivite merkezi hem yürüteç işlevi gören bir yürüteç tavsiye istiyorsanız bu ürünü deneyebilirsiniz. Tekerleklerin büyüklüğünü ve 5 aktivite içermesini başarılı bulduk. Aynalı olması çok iyi, çocuk kendini keşfedecektir. Sağlam bir yürüteç; fakat uzun boylu çocuklar için kısa kalabilir.  Bütçe sorun değilse aynı markanın 4’ü 1 arada (yürüteç, alışveriş sepeti, bul tak kovası, çift dilli barkod okuyucu) mutlu alışveriş yürütecini tercih edebilirsiniz.

Koltuklu Örümcek Yürüteç Tavsiye

1.Sunny Baby Ocean Yürüteç

en iyi yürüteç
sunny yürüteç

Sunny Baby yürüteç,  sallanabilme özelliği ile en iyi örümcek yürüteç alternatiflerinden biridir. Aslında daha çok tekerlekli modeller de var; fakat 8 tekerlekli bu yürütecin oyun tablası da çok iyi ve müzikli olmasını çok beğendik. Bebekleri oyalayabilecektir. Kolay katlanması da avantaj sağlar.

2.Taşpınar Kikkoro Speedy Yürüteç

en iyi yürüteç
taşpınar yürüteç

Yürütecin 3 kademeli ayarı var, bebeğinizin boyuna göre ayarlayabilirsiniz. Koltuğunun sünger takviyeli olması bebeğin rahatı için önemli bir avantajdır. Ön tablasındaki renkli oyuncaklar bebeğin oyalanmasını sağlar. 6 aylık bebek için 12 kiloya ulaşana kadar kullanmak mümkündür. Katlanabilir yapıda olduğu için kolaylıkla taşıyabilirsiniz. 10 tekerlekli olduğu için manevra kabiliyeti başarılı. İlk önerdiğimiz modelden daha ekonomik.

3.Babyhope 219 Tobby Sallanır Arabam Yürüteç

en iyi yürüteç
babyhope koltuklu yürüteç

Hem yürüme arabası hem örümcekli yürüteç hem de ana kucağı işlevi gören bir yürüteç arayışındaysanız bu modeli tercih edebilirsiniz. Tekerlekleri silikonludur, zemini çizmez. Sallanabilme ve sabitleme özelliği ile işlevsel bir yürüteçtir. Ön paneli hem oyuncaklı hem müziklidir.

Hoppala Yürüteç Tavsiye

1.Fisher-Price Yağmur Ormanı Jumperoo

en iyi yürüteç
fisher price hoppala yürüteç

Tekerlekli, örümcek yürüteç modelleri sizi endişelendiriyorsa müzikli, ışıklı ve sesli oluşuyla çocuğun zihinsel gelişimine de katkı sağlayan bu modeli tercih edebilirsiniz. Askılı yürüteç önerisi olarak listemizde yer verdiğimiz bu yürüteç sayesinde bebeğiniz yere daha sağlam basmayı öğrenebilir. Koltuğun 360 derece dönmesi de çok iyi, çocuk öğrenirken eğlenebilir. Koltuk minderi makinede yıkanabilir, hatta kurutucuya da atabilirsiniz. Dezavantajı ortalamanın üzerinde fiyat etiketine sahip olması diyebiliriz.

2.Prego Zaapy Hoppala Yeşil

en iyi yürüteç
prego hoppala yürüteç

Prego hoppala yürüteç fiyat bakımından ilk önerdiğimiz modelden pek de uygun değil; fakat malzeme kalitesi ve işlevsellik bakımından fiyatının hakkını verir. Koltuğun 360 derece dönmesi, üst tablasının hem oyuncaklı hem müzikli olmasıyla en iyi walker yürüteç alternatiflerinden biridir.

Tavsiye ettik: En İyi Bebek Maması Tavsiye

Yürüteç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elbette siz de çocuğunuz için alacağınız yürüteç en iyisi olsun düşüncesiyle yürüteç alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt arayabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en can alıcı detayın sağlam gövde ve fren mekanizması, devrilmeye karşı özel güvenlik mekanizması gibi ekstra güvenlik özelliklerinin olduğunu belirtmeliyiz. Kalite standart belgeleri ve malzeme kalitesi konusunda dikkat etmelisiniz.

Örümcek şeklinde de tabir edilen koltuklu yürüteç modelleri arasında kararınızı verirken şunları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Yürüteç kumaşı pamuk olmalı. Pamuklu olmayan kumaşlar, bebeğin hassas cildine zarar verebilir.
 • Yürütecin çocuğun kilosuna uygun taşıma kapasitesine sahip olması gerekir.
 • Yürüteçler genellikle yumuşak kıvrımlara sahiptir; fakat en küçük sivri köşe risk almak anlamına gelir.
 • Bir yürüteç ne kadar fazla oyuncağa veya müzik gibi özelliklere sahipse o kadar faydalıdır. Oyuncaklı ön panel çocuğun zihinsel gelişimine katkı sağlar. Renkli, ışıklı, sesli yürüteçte oturtulan bebek yürütecinde uzun süre keyifli vakit geçirebilir.
 • Ağır ve manevra kabiliyeti yeterli olmayan bir yürüteç bebeğin kullanma isteğini azaltır.
 • Çevresi geniş olan yürüteç modelleri, bebeğin çok dar alanlara girmesini önler.
 • Yürütecin katlanabilmesi daha az yer kaplaması bakımından avantaj sağlar.
 • Yüksekliğin ayarlanabildiği yürüteç modelleri daha uzun ömürlüdür.
 • Tekerlekleri sabitlenebilen, devrilmeyen yürüteç modelleri daha güvenlidir.

İlk adım arabası şeklinde yürüteç modelleri arasında karar verirken şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Yürüteçteki oyuncakların küçük veya koparılır yapıya sahip olmaması gerekir.
 • İlk adım arabasının yüksekliğinin bebeğin boyutuna uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Çok fonksiyonlu ilk adım arabası sayesinde fazladan oyuncak almanız gerekmez.

Bebeğiniz yürümeye başladıktan sonra kesinlikle yürüteç kullandırmayın.  Bebeğinizin yürüteci düz yüzeyde kullandığından emin olmalısınız. Bebeğinizin yürüteci elektrik kabloları, sıcak içecekler, temizlik kimyasalları gibi i tehlikeli nesnelerden uzakta kullanmasını sağlayın.

Yürüteç Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Bebek Yürüteç Ne Zaman Kullanılmalı?

  Ebeveynlerin bebek gelişimine dair en çok merak ettiği konu yürüteç kullanma yaşıdır. Bebek yürüteç ne zaman kullanmalı sorusunun yanıtı bazı uzmanlara göre 8 ay ve en fazla 1 saattir. Tüketici raporlarına göre ise 4. aydan sonra kullanılabilir.  Bebeğin oturabildiği ve başını dik tutabildiği zaman yürüteç kullanması uygundur.

 2. Yürüteç Zararlı Mı?

  Yürüteç öneri ve özelliklerini değerlendirmeden önce yürüteci gerçekten almak isteyip istemeyeceğinize karar vermelisiniz. Çünkü yürüteç faydalı olmakla birlikte tamamen zararsız diyemeyiz. En iyi marka yürüteç modellerinde güvenliğin üst seviyede olmasını sağlayan mekanizmalar kullanılmıştır. Bu durum yürütecin ev kazasına neden olma olasılığını en aza indirse de yürüteç zararlı mı sorusunu kesin olarak hayır şeklinde yanıtlayamayız.

  Uzmanlar örümcek yürüteç konusunda fikir ayrılığı yaşar. Bazılarına göre örümcek tipindeki koltuklu yürüteçler zararsız, aksine çok faydalı bir araçken; bazı uzmanlara göre yürüteç bebeğin sırtını dik tutmasına, kendi ağırlığını kaldırmayı ve dengede kalmayı öğrenememesine neden olur.

  Yürütecin emeklemeyi engelleme, parmak ucunda yürümeye teşvik etme, bacakların eğri olmasına sebebiyet verme, derinlik ve mesafe algısını bozma gibi olumsuz etkileri de vardır. Yürütecin zararlı olduğunu ve yasaklanması gerektiğini savunan uzmanlar bebeğin bacakları yeterince geliştiğinde zaten kendiliğinden yürüyeceğini vurgular. Nitekim hiç yürüteç kullanmayıp yürümeyi öğrenen bebekler de vardır. Bu bilgiler ışında en sağlıklı yürütecin “ilk arabam” ibaresiyle sunulan el arabası yürüteç modelleri olduğunu söyleyebiliriz.

 3. Hoppala Kaç Kiloya Kadar Kullanılır?

  Bebeğin bacak kaslarını güçlendirmesini sağlamak için zıpzıp olarak da bilinen hoppala modellerini kullanabilirsiniz. Hoppala kaç kiloya kadar kullanılır merak edenler için de hemen yanıtlayalım. Bu eğlenceli ürünleri bebeğinizde 6 aydan 2 yaşına kadar kullanabilirsiniz.

 4. Yürüteç Nasıl Temizlenir?

  Bebeklerin her eşyasının tozdan, kirden arındırılmış olması kritik önem taşır. Dolayısıyla yürüteç kılıfı nasıl çıkarılır, yürüteç oturma bezi nasıl temizlenir konusunda bilgi edinmelisiniz. Yürüteç kılıfı genellikle çıtçıt şeklinde yapıştırılmış olduğu için çıkarılması kolaydır. Yürüteç nasıl temizlenir konusunda en önemli nokta kimyasal içermeyen maddeler kullanmaktır. Yürüteç temizliğinde sirkeli su kullanabilirsiniz.

 5. İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

  Bebeğiniz yürüme dönemindeyse ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı sorusunun yanıtını bilmelisiniz. İlk adım ayakkabısının hafif, kaymaz tabanlı, cırt cırtlı, esnek ve doğru büyüklükte olması gerekir. Ayakkabının doğru büyüklükte olup olmadığını anlamak için bebeğin başparmağı ile ayakkabının uç kısmında yarım santim boşluk bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğin ayakları ayakkabıdan çıkıyorsa veya ayakkabının içinde oynamıyorsa ayakkabının büyüklüğü uygun değildir.

En İyi Yürüteç; Uzman Görüşü

Yürüteç modellerinin çeşitliliği nedeniyle hangi yürüteç daha iyi karar vermekte güçlük çekmiş olabilirsiniz. Biz de sizler için yürüteç alternatifi sunduk. En iyi yürüteç önerileri ve yürüteç konusunda altını çizdiğimiz kritik unsurlar sayesinde en iyi yürüteç markaları tarafından sunulan en iyi modele sahip olabilirsiniz. Bizce en iyi yürüteçler Fisher Price Eğitici Köpekçik ve Sunny Baby Ocean modelleridir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Akıllı Telefon Önerileri
Akıllı Telefon Önerileri
7 yıl önce

Merhaba arkadaşlar,
Yürüteçin tavsiyesi de mi olurmuş diyenler olmuştur belki ama ben büyük bir tecrübe yaşadım. Yürüteç alırken dikkatli olmak gerek, 4.kez aldığım ürünü kullanmaktayım. Kısa ve öz şöyle; Çocuğunuzun oturduğu yerin çok iyi olması gerekiyor, sağlam kırılmayan, yırılmayan güvenli olanı ve yürüteçin 360derece dönebilir olanı olması gerek, aksi halde çocuklarımız bunu evirip çeviremiyor. Düz olan yani sadece önü 360 derece dönen yürüteçleri kesinlikle almayın.

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.