Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur

Zaman zaman evlerimizi karıncalar ziyaret eder. Bazen o kadar kalabalık gelirler ki hayatımızı çekilmez kılar, adeta sinirlerimizi zıplatırlar. Çoğu zaman vicdanımızı rahatsız eder öldürmeye de kıyamayız, dogal yollardan bu sorunu halletmeye çalışırız. Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur, bahçedeki karıncalardan nasıl kurtulurum, ilaçsız karıncalardan nasıl kurtulunur türünde kafanızı kurcalayan tüm soruların yanıtı bulmak için öncelikle karıncaların gelme sebebi ne olabilir, bunu düşünmeli ve araştırmalıyız.

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur

Karıncalar Neye Gelir ve Nerelerde Bulunur?

Karıncalar genellikle nemli ve yemek kırıntısının bulunduğu yerleri severler. Özellikle de mutfakta diğer yerlere kıyasla daha çok bulunurlar. Bu sebeple lavabolarda bulaşık bırakmamalıyız, çöp kovalarının ağzını mutlaka kapatmalıyız. Akşamdan kalma yemeklerimizin üzerini kapatmalı, açıkta yiyecek bırakmamalıyız. Genellikle mutfak masasının altında ve etrafında yoğun olarak bulunurlar. O nedenle sık sık masanın altını ve etrafını süpürmeli, bu kısımların devamlı temiz olmasına özen göstermeliyiz. Bazen parke süpürgeliklerinin altında ya da balkon duvarındaki fayans boşluklarında bile bulunabilirler. Bu durumun önlemini almalı, kendinize bir sirkeli su solüsyonu hazırlayıp püskürtmeli bir şişeye koymalısınız. Bu karışımı elinizin altında bulundurmalısınız. Masayı, mutfak tezgahını ara ara hazırladığınız sirkeli karışım ile silerek dezenfekte etmelisiniz. Çünkü karıncalar sirke kokusundan nefret eder ve sirke olan yerlere gelmezler. Tüm bu ayrıntıları göz önünde bulundurarak evinizin tüm bölümlerini zaman zaman sirkeli suyla silmenizi öneririz. Eğer bahçeli bir eviniz varsa ya da evinizde saksılı bitkiler yetiştiriyorsanız onların toprağında da karıncalar olabilir. Şimdi size önereceğimiz yöntemleri uygulayarak karıncalara son vererek evinizde rahat bir nefes alabilirisiniz. Tavsiyelerimiz mutlaka uygulayın kesinlikle faydasını göreceksiniz.

Doğal Olarak Karıncadan Kurtulmanın Yolları:

1.Sirkeli Su: Püskürtmeli bir şişeye 1/4 oranında sirke, 1/4 oranında su, biraz karanfil tozu, portakal kabuğunu koyun. Karıncanın geldiği yerlere ya da yuvasının etrafına yaptığınız karışımı sıkın. Bu sirkeli su ile de evlerinizi silin, karıncalar kaçacaktır.

2.Tebeşir: Karıncanın yuvasını tespit edip ya da gelmesini istemediğiniz bölgeyi belirleyip önüne tebeşir ile çizgi çekin. Böylece karıncaların tebeşiri geçmediğini göreceksiniz. Tebeşirin içerisindeki madde karıncalara zarar verdiği için karıncalar yaklaşmazlar.

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur

3.Bebek Pudrası: Bebek pudrasını direk karıncaların üzerine dökerseniz onları öldürürsünüz. Çünkü içerisindeki madde karıncaların solunum sistemine direk etki etmektedir. Bu nedenle kapı eşiklerine, balkon kapısının civarlarına dökerseniz karıncaların içeri girmesini engellemiş olursunuz.

4.Narenciye: Özellikle limon çok işe yarıyor. Yarım limonu dörde bölüp ortasına kuru nane serpin ve karıncanın geçtiği yol üzerine ya da yuva yaptığı yerin civarına koyun. Çürüdüğünde yenisini koyun. Yediğiniz portakalların kabuklarını da geçtiği yollara koymanız da karıncalardan kurtulma adına faydalı olacaktır.

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur

5.Baharatlar: Karıncalar baharatların kokusundan hiç hoşlanmaz. Özellikle nane yağı, karanfil, tarçın, karabiber, kırmızı biber, defne yaprağı, sarımsak kokusu bunlardandır. Karıncaların geçtiği yollara bunlardan serperek kurtulmuş olursunuz.

Karıncalardan kurtulmak için doğal yöntemleri kullanacaksanız hemen pes etmeyin, evinizi terk etmeleri birazcık zaman alacaktır. Ancak yok ben anında kurtulmak istiyorum derseniz üretilen çeşitli ilaçlar da mevcuttur. Şimdi size birkaç karınca ilacı önereceğiz:

Karıncalardan İlaç ile Hemen ve Etkili Olarak Kurtulmanın Yolları:

1.Komut 5 SC : Bu ilaç süspansiyon konsantre şeklindedir. Sulandırıp püskürtmeli bir şişeye koyup karınca yuvasına sıkabilirsiniz. Evin içerisindeyse dilerseniz bir enjektöre çekip yuvasına enjektörle ilacı boşaltabilir böylece evinizi de kirletmemiş olursunuz. Bu ilacın insan sağlığına hiçbir yan etkisi yoktur. Ama ilacı sıktıktan sonra orayı silmeyin, ilacın etkisi gider, ilacı tekrar kullanmanız gerekir. Kullanımına uygun davranırsanız 2 ay koruyuculuğu vardır. İlaç, veterinerlerde ve zirai ilaç satılan yerlerde bulunmaktadır. Fiyatı 10 TL dir.

2.Boraks: Bir miktar şekerli suya boraks karıştırarak karınca yemi hazırlanır. Karıncalar şekerli suyla birlikte boraksı da yuvalarına taşıyacaktır. Boraks karıncaların sindirim sistemi ve iskelet yapısına zarar verir. Bundan dolayı karıncalardan kurtulmak için etkili bir yoldur.

3.BAYER K-OTHRİNE SC 50: En etkili ilaçlardan biridir. Konsantre şeklindedir.2 ay etkilidir, insan sağlığına zarar vermez. Fiyatı 15 TL dir.

Bunun yanında çeşitli haşere ilaç, jel ve tabletler de mevcuttur. Veterinerlerden yada zirai ilaç satan yerlerde karıncalardan kurtulmak için çok fazla çeşit bulunmaktadır. Bütçenize ve size uyan herhangi birisini tercih edebilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.