Evinizin Tasarımına Uygun Avize Seçimi Nasıl Olmalı?

Avize seçimi nasıl olmalı

Eve uygun avize alımını sadece en çok yaşanılan yer için düşünmemek lazım. Ev bir bütündür ve alınacak olan herhangi bir eşya tüm odalar için değerlendirilmelidir. Avize, bir oda ya da mekânı aydınlatmadan öte evin bütün şıklığını ortaya koymalıdır. Bundan dolayı ev mekânlarının aydınlatılması oldukça büyük önem taşır.

İlk olarak evin hangi odasında gösterişi bir avize, hangi odasında lamba ve hangi odasında sade avize kullanılacağına karar verilmelidir. Avizelerin seçimi odalara göre olacağına göre buna önceden karar vermek gerekir.

Salon Avizesi

En gösterişli avizelerin kullanıldığı yer olan salona, avize seçimi mekânın büyüklüğüne göre olmalıdır. Yeterli büyüklükte olmayan avize salonu tam olarak aydınlatamayacaktır. Alınması düşünülen avize salon mobilyaları ile uyum içinde olmalıdır. Koltuklar modern tarzda ise avize seçimi de ona göre olmalıdır. Salon fazla kullanılmayacaksa enerjiden tasarruf fazla önemsenmeyebilir. Antre ve koridora seçilecek olan avize salon avizesi ile uyum içinde olmalıdır.

Oturma Odası Avizesi

Vaktin çoğu bu mekânda geçtiğinden buraya seçilecek avizenin göz sağlığına uygun, kullanım rahatlığı sunan ve enerji dostu olan bir model olması önem taşımaktadır. Oturma odanız fazla güneş almıyorsa gözü yormayan ve aydınlatması ile enerji tasarrufu sağlayan LED aydınlatmayı tercih edebilirsiniz. LED aydınlatmanın yanında klasik ve modern avize alternatiflerini de düşünebilirsiniz. Oturma odasına alacağınız avize, oturma grubu, oturma odası, perdeler ve halılar ile uyum içinde olmalıdır.

Yatak Odası Avizesi

Bu odalarda kullanılacak olan avizelerin ışık seviyelerinin bir dimmer anahtar tarafından ayarlanabilir olması oldukça iyi bir seçim olacaktır. Bu tür odaların aydınlatmaları gece kullanımı için tasarlanmalıdır. Eğer yatmadan önce kitap okumayı seven birisiyseniz o zaman yatak başına takılan LED aplikler ve komidin üstü abajurlar kullanılabilir. Yatak üzerinde homojen bir ışığın olması ortamı sıcak gösterir. Odanın giyinme bölümünde giysinin gerçek rengini gösteren bir aydınlatma olmalıdır.

Mutfak Avizesi

Yemeklerin rahat ve kolay bir şekilde hazırlanabilmesi için ışığın bol şekilde kullanılması gerekir. Kadınların günün büyük bir bölümünü geçirdikleri yer olan mutfakta, lavaboda yıkama işlemi ve tezgâhta yemek hazırlıkları yaparken mutfak dolaplarının altında aydınlatmalar bulunmalıdır. Bu mekânda kullanılacak olan aydınlatma direkt değil yaygın bir ışık olmalıdır.

Banyo – Tuvalet Avizesi

Islaklı oranı yüksek mekânlarda kesinlikle IP koruması yüksek ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler arasında LED aydınlatmalar en iyileridir. Banyo aynasının üstüne ya da yanlarına aplikler kullanılabilir. Dolap aynalı ise üzerinde spotlu lambalar olabilir. Duş üzerinde IP koruması yüksek bir aydınlatma iyi bir ortam oluşturur.

 Koridor Antre Aydınlatması

Antreler misafir karşılama için oldukça önemli yerledir. Bundan dolayı sarkan bir aydınlatma ürünü yerine tavana uygulanmış bir tavan armatürü daha uygun olacaktır. Sarkan aydınlatma, mekânın dar görünmesine neden olur. Tavan armatürü daha fazla ışık vereceğinden mekân büyük gözükecektir. Hol aydınlatmasında armatür kullanılması mekânın büyük gözükmesini sağlayacaktır. Sarkıt aydınlatmalar holun dar görünmesini sağlar. Hol aydınlatmasında modern aplikler oldukça şık duracaktır.

Çocuk Odası Avizesi

Çocuk odası aydınlatmalarında kesinlikle gözü yormayan aydınlatmalar tercih edilmelidir. Bu odanın aydınlatılmasında gece lambaları olan aplikler ve hafif abajurlar güzel gider. Bunların yanında sensör özellikli portatif ürünler, dolaylı olarak ışık veren sarkıtlar ve armatürler kullanılabilir.

Evde yaşanılan mekânlara uygun avize seçimi evin görüntüsü açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Seçilecek aydınlatma ürünleri ile evinizi hem aydınlık hem de daha büyük gösterebilirsiniz.

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.