Google Analytics Tek Hesap İle Birden Fazla Site Takip Etme

Bir adet Gmail adresi ile almış olduğunuz Google Analytics tek hesap ile birden fazla site takip etme imkanınız var. Güncel olarak Analytics 100 adet ile sınırlamış durumda buda gayet yeterli olarak düşünüyoruz.

Google Analytics İzleme Kodu Alma

Şimdi sizlere Google Analytics tek hesap ile birden fazla site takip etmenin nasıl olduğunu sizlere anlatacağız.

 1. Öncelikle Google Analytics hesabınıza giriş yapıyoruz. Daha sonra ‘Resim1’ de yer aldığı gibi ekranın sol altında bulunan ‘⚙ Yönetici veya Ayarlar(bazı kişilerde yazı görünmez sadece dişli-çark işareti görünür.)’ butonuna tıklıyoruz.
  ‘Resim.1’
 2. Daha sonra ‘Resim.2’ de göründüğü gibi orta bölümde yer alan ‘+Hesap Oluştur’ butonuna tıklıyoruz.
  ‘Resim.2’
 3. ‘+Hesap Oluştur’ butonuna tıkladıktan sonra ‘Resim.3’ de belirtildiği gibi belirtildiği alanları dikkatlice dolduruyoruz. Burada ki alanlar şu şekilde olacaktır.
  Web sitesi | Mobil Uygulama: Analytics takibini web siteniz için oluşturuyorsanız Web sitesi seçili olacaktır.
  Hesap Adı: Analytics üzerinde görünecek hesabınızın adı yazılacaktır.
  Web Sitesi Adı: Bu alana web sitenizin adını yazacaksınız.
  Web Sitesi URL’si: Bu web sitenizin alan adını(URL’sini) yazacaksınız.
  Sektör Kategorisi: Bu sekmede web sitenizin hizmet verdiği kategoriyi seçeceksiniz.
  Raporlama Saat Dilimi: **Burada web sitenizin hizmet verdiği insanların hangi saat dilimi içerisinde yer alıyorsa o saat dilimi seçilecektir. En önemli seçenek budur, dikkatli seçmelisiniz. Türkiye İçin; ‘Türkiye (GMT+03:00) İstanbul’ seçeneğini seçmelisiniz.
  Daha sonra altta bulunan kutucukları isteniğinize göre seçerek altta bulunan ‘İzleme Kimliği Alın’ butonuna tıklayınız ve ‘Kabul Ediyorum’ butonuna tıklayarak devam ediyorsunuz.
  ‘Resim.3’
 4. ‘Kabul Ediyorum’ butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencerede yer alan kodun tamamını kopyalayarak izlemek istediğiniz sayfaya, kategoriye, yazıya veya tüm site için izleme yapacaksanız;
  Siteniz WordPress ise header klasörüne girerek burada bulunan ‘</head>’  kodundan önce kopyaladığınız kodu ekleyeceksiniz.
  Web siteniz Blogger site ise, solda bulunan Tema butonuna tıklayın ve açılansayfada ‘HTML’yi Düzenle’ butonuna tıklayınız. Daha sonra gelen ekranda ‘</head>’ kodundan önce kopyaladığınız kodu ekleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.