Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

Evlerimize gelen hamam böcekleri hayatımızı çekilmez kılabilir. Kimse hamam böceklerini sevmez hatta nefret eder ve korkarız. Hamam böceklerinin özellikle evimizin mutfağında gezdiğini görmek bizi hem tiksindirir hem de sinirlendirir. Hamam böcekleri pis yerlerde yaşadıkları ya da pis yerlerde gezdikleri için mikroplarını mutfaktaki yiyeceklerin üzerine bırakırlar ve bizim mikrop alarak hasta olmamıza sebep olurlar. Bu böceklerden kurtulmanın yollarını ararız. Bazen ilaçlama yapsak bile yeterli gelmez, kurtulamayabiliriz. Hamam böceklerinden kurtulmak için öncelikle bunların yuvalarının ya da geldiği yerin belirlenmesi gerekir.

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

Hamam Böcekleri Nerede Bulunur?

Hamam böcekleri genellikle kirli ve dağınık evlerde, mutfakta, lavabo altlarında, bulaşık makinesi etrafındaki boşluklarda, beyaz eşyaların altlarında, banyo gibi nemli yerlerde, altı temizlenmeyen dolap altlarında bulunur. Hamam böcekleri karanlık ve nemli ortamı severler. Yiyeceklerin ve yemek kırıntılarının olduğu yerleri severler. Çoğunlukla dışarıdan gelen hamam böcekleri balkon ve tuvalet giderlerinden, su borusu, doğalgaz borusu gibi yerlerden çıkabilir ya da dışardan uçarak da evimize gelebilir.

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

Kabusunuz Olan Hamam Böceklerinden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Evlerimizi sürekli temizlemeli ve düzenlemeliyiz. Evimizde ara ara ince temizlik yapmalıyız. Banyo ve mutfak kuru tutulmalıdır. Kitap ve giysi dolap, çekmecelerini boşaltıp temizlemeliyiz. Beyaz eşya altları, dolap altları sirkeli suyla devamlı silinmeli, mutfakta bulaşık bırakılmamalı, kalan yemeklerin üzeri kapatılmalı ve ya buzdolabına konmalıdır. Çünkü hamam böcekleri karnını doyurmak için mutfakta gezer ve mikrop oluşmasına neden olurlar. Mutfaktaki çöp kovasının ağzını sürekli kapalı tutmalı ve sık sık boşaltmalıyız. İşte hamam böceklerinden kurtulmanın kolay ve masrafsız yolları;

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

HAMAM BÖCEKLERİNDEN KURTULMA YOLLARI

 

Hamam böceklerinden kurtulmak için öncelikle bu böcekleri tanımak gerekiyor. Hamam böcekleri Amerikan, Alman ve Şark hamam böceği olmak üzere 3 çeşittir. Alman türü bir defa yumurtlamada 40 yumurta bırakır, çok çabuk ürerler. Bu nedenle alman türü hamam böceklerinden hem kurtulmak hem de üremelerine engel olmak gerekir. Bununla ilgili yapılan bir deneyden söz ederek sizleri hamam böcekleri konusunda daha da bilgilendirmek isteriz. Şöyle ki:

1.Siirt te yurtta kalan öğrenciler yurtlarındaki hamam böceklerinin ilaçlama yapıldıktan bir süre sonra tekrar ortaya çıktıklarını gözlemlemiş ve bunun nedenini araştırdıklarında mevcut zirai ilaçların hamam böceklerini öldürdüğü ama yumurtalarına etki etmediğini fark etmişler. Bahçedeki zakkum ağacının zehirli olduklarını bildikleri için hamam böceklerinin zakkumu yemelerini sağlamışlar ve öldüklerini gözlemlemişler. Bu bilgiden yola çıkarak yeni bir doğal ilaç üretmişler. Bu ilaçta okaliptus yağı, yumurtlamayı önleyen baldıran otu ve zehirli zakkumu birleştirmiş ve çok da başarılı olmuşlardır.

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

2.Hamam böcekleri aromatik bitkilere gelmezler. Bu sebeple defne yaprağı ya da nane yaprağı ezilip hamam böceğinin geldiği yollara serpilmesi gelmesine engel olacaktır.

3.Soğanı rendeleyip un, su, şeker ve borik asit tozu karıştırılarak yem hazırlanabilir.

4.Karbonat ve şeker karıştırılarak yem hazırlanabilir. Hazırlanan yem hamam böceğinin geçtiği yerlere konup yedirilirse karbonat midede baloncuk oluşturur ve mide genişleyerek patlar ve böcekleri öldürür. Karbonat ile pudra şekeri de karıştırılabilir. Şeker hamam böceklerini yeme doğru çeker ve yemelerini sağlar. Böylece onlardan kurtulursunuz.

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

5.Boraks sabun oluşumunda kullanılan doğal bir maddedir. Saklandığı yere serpiştirilirse ve bunun üzerinde gezerse hamam böceği susuz kalır ve ölür. Kabukları kırılırsa da nem tutamaz ve ölürler.

6.Boraksı haşlanmış patatesle karıştırıp yem yapabilirsiniz. Fakat bu işlemi yaparken yemleri sprey ve ya ilaç sıkılan yerlere koymamaya özen gösterin. Çünkü hamam böcekleri ilaçlı bölgeden kaçarlar böylece yemi de yememiş olurlar. Hamam böcekleri ışıktan korkmaz sadece yüksek ses, titreşim veya hava akımından etkilenirler. Karanlığı severler ama ışığı açınca da çok etkilenmezler.

Evinizde ya da iş yerinde bulunan hamam böceklerinden kurtulmak için ilaçlama yapmalı ve ilacın etkisini kaybetmemesi için size sunduğumuz önerileri de dikkate almalısınız. Umarız yardımcı olmuşuzdur. Sizlerin de deneyerek memnun kaldığı ve hamam böceklerinden kurtulma da etkili olan yöntemleriniz varsa bizlerle paylaşarak tecrübelerinizi aktarabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.