ishal nasıl geçer

İshal Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Yetişkin ve bebeklerde ishal nasıl geçer en çabuk ne yapılabilir öğrenmek isteyenler! Hamilelikte ve diğer durumlarda ishale ne iyi gelir yanıtı yazımızda.

İshal durumunda gündeme gelen ishale ne iyi gelir, bebeklerde veya hamilelikte ishal nasıl geçer en çabuk çözüm nedir gibi soruların yanıtları yazımızın devamında!

Dışkının sulu veya yumuşak çıkması diyare (ishal) olarak adlandırılır. Tıbbi olarak ishal, günde 200 gramdan fazla dışkı üretimi şeklinde tanımlanır. En sık nedeni viral enfeksiyon veya bakteriyel toksinler olan ishal, kısa ömürlü bir hastalıktır; fakat kısa süreli de olsa yaşam kalitesini düşürür. Dolayısıyla ishal en hızlı nasıl geçer, ishal sancısı nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını bilmek gerekir. Biz de sizler için ishale dair merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık.

İshal Nedenleri Nelerdir?

İshal, en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir. İshal, ciddi sağlık problemlerini tetikleyebilir. Bu nedenle hem bebeklerde hem de yetişkin ishal nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olunması ve önlem alınması kritik önem taşır. Acil dışkılama isteği ve büyük tuvaleti tutamama, halsizlik, karın bölgesinde ağrı ve gaz şeklinde kendini gösteren ishal, uzun süreli ya da kalıcı olabilir.

İki gün devam eden akut ishal olarak adlandırılır ve viral ya da bakteriyel enfeksiyon kaynaklıdır. Gıda zehirlenmeleri de akut ishale neden olabilir. Kronik ishal, irritabl bağırsak sendromu, inflamatuar bağırsak hastalığı, çölyak hastalığı gibi hastalıklardan kaynaklanır. Kronik ishal en az dört hafta boyunca devam eder. Her iki türde de günde 13-14 litreye varan sıvı kaybı olabilir.

İshal nedenleri, belirttiğimiz gibi çoğunlukla virüs ve mikroplardır. İshale neden olan rotavirüs, Norwalk, Astro virüs gibi virüslerin antibiyotikle tedavi edilmesi mümkün değildir. Campylobacter, salmonella, shigella ve escherichia coli gibi bakterilerden kaynaklanan ishal durumunda doktorlar antibiyotik ilaçlar önerir. Genellikle bakteri tespit edildiğinde ishal kendiliğinden düzelmiş olur.  İshal neden olur sorusunun tek yanıtı parazit, virüs veya gıda zehirlenmesi değildir. İlaca bağlı yan etkiler, laktoz alerjisi ve müshil kullanımı da ishale neden olur.

İshal Ne Kadar Sürer?

İshal olunduğunda gündeme gelen ishal için ne yapmak gerekiyor sorusunun pek çok farklı yanıtı vardır. Bu yöntemler aslında ishal ne kadar sürer sorusunun yanıtını değiştirebilir. Bununla birlikte ishal hem çocuklarda hem yetişkinlerde ishal 3 gün sürebilir. Uzun süren ishal nasıl geçer sorusunun yanıtı için mutlaka doktora danışmak gerekir. Uzun süren ishal, kolon kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Özellikle de sümüksü ishal nasıl geçer sorusunun yanıtı kesinlikle uzman bir doktordan alınmalıdır.

İshal Ne Zaman Tehlikelidir?

İshal önlem alınması gereken bir sağlık sorunudur. İshal ne zaman tehlikelidir sorusunu dışkının kanlı ve aşırı sulu olması ve ishale ateş ve şiddetli karın ağrısının eşlik etmesi, iki haftadan daha uzun sürmesi şeklinde yanıtlayabiliriz. Dolayısıyla sulu veya kanlı ishal ve gaz nasıl geçer sorusunun yanıtı için doktorunuza danışmalısınız.

Yeşil İshal Nasıl Geçer?

İshal durumunda klozetin içinde yeşil rengi görmek elbette korkutucudur; fakat yeşil ishal, yeşil yiyecekleri fazla tüketmek gibi basit bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Safranın düzgün parçalanmamış olması, demir takviyesi alınmış olması, yakın geçmişte safra kesesinin alınmış olması gibi nedenlerden kaynaklanır. Yeşil ishalin, crohn hastalığı (gastrointestinal sistemin iltihaplanması) veya ülseratif kolit (kalın bağırsak iltihabı) kaynaklı olması mümkündür. Bu nedenle yeşil ishal nasıl geçer, yeşil ishal neyin belirtisi gibi soruların en doğru yanıtı için doktorunuza danışmalısınız. Bununla birlikte karın ağrısı ve ishal nasıl geçer sorusunun yanıtı yeşil ishal için de geçerlidir.

Gebelikte İshal Nasıl Geçer?

Anne adayları ishal olduklarında endişeyle gebelikte ishal nasıl geçer, ishal nasıl geçer sorusuna yanıt arar. Hamilelikte hormon dengesizliği, beslenme düzenindeki değişim ve stres nedeniyle ishal meydana gelmesi normal sayılan bir durumdur. Bununla birlikte ishalin kaynağını öğrenmek ve buna göre gebelikte ishal nasıl geçer, ne yapılabilir öğrenmek için kadın doğum doktoruna başvurmakta fayda vardır. Gebelikte önlem alınmayan ishal erken doğum sancılarını tetikleyebilir.

Oruçluyken İshal Nasıl Geçer?

Ramazan döneminde doğru besinleri tükettiğinizde ne kabızlık ne ishal sorunları yaşarsınız. Oruçluyken ishal nasıl geçer sorusunun gündeme gelmesinin en önemli nedeni suyun kontrolsüzce içilmesidir. Kahve, hazır meyve suyu, gazlı içecekler ve enerji içecekleri de ishale sebebiyet verir. Dolayısıyla oruçluyken ishal tedavisi nasıl olur sorusunu suyu yavaş içmek ve ev yapımı limonata, ayran gibi içecekleri tercih etmektir.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

İshalin tehlikesi sıvı kaybıdır. Bu nedenle 3 aylık bebeğin ishali nasıl geçer sorusunun da 6 yaş ishal nasıl geçer sorusunun da yanıtı yetişkinlerle aynıdır: Kaybedilen sıvıyı telafi etmek. Bunun için de 5 su bardağı dolusu suya, 2 çorba kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuzu karıştırıp verebilirsiniz. Bu noktada yaş farkına göre miktarı ayarlamak önemlidir. Çocuk 2 yaşından küçükse, her tuvalete çıktığında bu sıvıdan bir çay bardağı; 2 yaşından büyükse bir su bardağı vermelisiniz. Altı saati geçen ishal durumunda doktora danışmanızı öneririz.

Emen Bebeklerde İshal Nasıl Geçer

merak edenler için de yanıtlayalım: Ek gıdaya geçilmemiş de olsa soğutulmuş ılık su verebilirsiniz. Bebeklerde sarı renkli ishal nasıl geçer sorusunu bitkisel herhangi bir yöntemle yanıtlayamayız. Bebeklerde ishal durumunda dışkının rengi ne olursa olsun çocuk doktoruna danışmanızda fayda vardır.

Alkol Sonrası İshal Nasıl Geçer?

Alkol, kana karıştıktan sonra tüm organları olumsuz etkiler. Özellikle de sürekli kullanımda bağırsakların su ve sodyumu sindirme özelliğini zayıflatır. Alkol tüketiminin ardından gerçekleşen ishal,  alerjik reaksiyondan da kaynaklanabilir ve bu durumda doktorun önerisiyle antihistaminik ilaç almak gerekebilir. Alkol sonrası ishal nasıl geçer sorusunun yanıtı su ve tuz dengesini sağlamaktır. Bunun için de su, tuz ve şekeri karıştırarak içmek veya diğer doğal yöntemler de yeterli gelmiyorsa doktora danışmakta fayda var.

İshal Halsizliği Nasıl Geçer?      

İshal, sıvı kaybına neden olduğu için halsizlikle sonuçlanabilir. İshal halsizliği nasıl geçer sorusunun yanıtı elbette ishali gidermektir. Dinlenmek ve enerji veren yiyecekler tüketmek halsizliği gidermeye yardımcı olur.

Adet Döneminde İshal Nasıl Geçer?

Regl döneminde rahmin ön yüzündeki hücreler prostaglandinler denilen maddeleri üretir. Bu maddeler ishale sebebiyet verir. Dolayısıyla adet döneminde ishal nasıl geçer sorusunu prostaglandin seviyesi nasıl düşürülür şeklinde dönüştürebiliriz. Prostaglandin üretimini bloke etmek için ağrı kesici kullanabilirsiniz; fakat sağlığa dair her yazımızda belirttiğimiz gibi herhangi bir ilacı almadan önce doktora veya eczacıya danışmalısınız.

Tavsiye ettik: Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

İshal Evde Nasıl Geçer?

İshal nasıl geçer doğal yollarla ne yapılabilir ve ishal nasıl hızlı geçer sorularının yanıtı elbette doktorunuzdadır; fakat hafif ishal veya yeni başlayan ishal doğal yöntemlerle atlatılabilir. İshali anında kesen doğal yiyecekler şunlardır: Yağsız pirinç pilavı, muz, şeftali, yoğurt, elma püresi, havuç suyu, limon suyu, sarı leblebi, yoğurt, patates püresi veya haşlanmış patates, keçiboynuzu, yağsız makarna, haşlanmış kırmızı et veya tavuk eti, az yağlı kıyma ile ızgarada pişirilmiş köfte. İshal olduğunuzda uzak durmanız gereken besinler ise şunlar: Rafine şeker, kafein içeren içecekler, lifli ve posalı yiyecekler, asitli içecekler, kuruyemiş çeşitleri, hamur işleri.

İshal için ne yapmak gerekiyor sorunuz için yanıt niteliğinde pek çok yöntem önerebiliriz. İshal nasıl geçer evde çözüm nedir sorusunu şu yöntemlerle yanıtlayalım:

 • Bir çay kaşığı elma sirkesini 1 bardak suda seyreltip günde 2 defa tüketin.
 • Bir litre suya 3 yemek kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Bu karışımı sabah akşam tüketin.
 • Yoğurdun içine 2 yemek kaşığı nişasta ekleyip karıştırın ve tüketin.
 • Kolaya aspirin ekleyip tüketin.
 • İshal 1 günde nasıl geçer diye sorulduğunda genellikle limon kahve ikilisi önerilir. Bir tatlı kaşığı Türk kahvesine birkaç damla limon suyu ekleyip macun haline getirin. Karışımı yutmaya çalışın.
 • Bir miktar bala bir tatlı kaşığı zencefil ekleyip tüketin.
 • İshal nasıl çabuk geçer diye sorulduğunda en çok alabileceğiniz tavsiyelerden biri de şudur: Hamur mayasını sıcak suda bekletip için.

İshal Nasıl Geçer Prof Saraçoğlu

tarafından şu kürle yanıtlanmıştır: Karanfili 2 parçaya bölüp suyun içine atın ve yemekten 1 saat önce için.

Aşağıdaki sorulara yanıt arıyorsanız doğal yöntemler ile vakit kaybetmemek için doktora danışmanız kritik önem taşır:

 • İltihaplı ishal nasıl geçer?
 • Radyoterapi sonrası ishal nasıl geçer?
 • Prematüre bebeklerde ishal nasıl geçer?
 • Mikrobik ishal nasıl geçer?
 • Mukuslu ishal nasıl geçer?
 • Gıda zehirlenmesi ishal nasıl geçer?
 • 1 aylık bebekte ishal nasıl geçer?

Uzman Görüşü

Yetişkin veya bebeklerde ishal nasıl geçer sizler için yanıtlamaya çalıştık. İshal nasıl geçer evde çözüm nedir sorusuna yanıt arayanlar için ishal geçirmek için doğal yöntemleri ve bitkisel çözümleri paylaştık. İshale ne iyi gelir sorusuna yanıt niteliğindeki yöntemler sayesinde kısa sürede ishali geçirebilirsiniz.  Elbette bebekte ishal nasıl geçer, Covid 19 ishal nasıl geçer, aşırı ishal nasıl geçer, zehirli ishal nasıl geçer gibi soruların en doğru yanıtları için gastroenteroloji veya dâhiliye uzmanına danışmalısınız.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.