in

İzmiri Gezip Görelim !

AŞKTIR İZMİR

İzmir, tatlı ve sevgili şehrim. Bir gün, şayet senden uzakta ölürsem, beni sana getirsinler fakat, mezarıma götürürlerken, “Ölü” demesinler “Uyuyor” desinler. Koynunda, tatlı İzmir‘in…(Dario Moreno)
Böyle bir sevdayı bir şehre duymak anlaşılır gibi gelmiyorsa size hiç vakit kaybetmeyin ve hemen İzmir’in yolunu tutun orda hoşgörüyü, güzelliği, aşkı, tarihi, maviliği,özgürlüğü bulacaksınız. Gezilecek çok yer var bu yüzden işimizi kolaylaştırıp semt semt gezeceğiz.

ALİAĞA

İsmini çiftlik sahibi Ali Ağadan alan bu yöreye gitmek izban sayesinde artık çok kolay, daha çok ekonomi kenti olmasına rağmen tarihi yerler olarak doyum noktasına ulaşmanızı sağlar. Kyme antik bir liman kenti ve para bastıran ilk şehir olduğu düşünülüyor Ege birliğinin koruyucu başkanı olduğu paralarında ki amblemden dolayı  düşünülüyor. Myrina adını Amazonlar Kraliçesi Myrina’dan alır. Yapılan araştırmalarda M.Ö. 1000’li yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir. Buradaki mezar kalıntıları tarihin eski sayfalarına şahitlik yapma imkanı sunuyor. Gryneion antik kenti tarihte kehanet yeri olarak bilinen Apollon’un tapınağına ev sahipliği yapıyor. Aigai antik kentinde yüzyıllık sütun başlarını, yaşam alanlarını, Heredot’un bahsettiği bu yeri görmelisiniz.

BALÇOVA

Teleferikle bütün manzarayı doya doya yaşamayı unutmayın. Teleferik tesislerinde, yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri ile heyecan dorukta yaşarsınız. Bu tesislerde kendin pişir, kendin ye, kahvaltı evleri, çay bahçeleri, doğal ürünlerin satıldığı market ve hediyelik eşya satış yerleri var. İnciraltı size cafe ve restoran olarak çeşitlilik sunan denizle iç içe bir mekan. Agamemnon kaplıcaları rivayete göre; Agamemnon’un  kızının çaresiz hastalığından dolayı Agamemnon, kızını Balçova kaplıcaları olarak bilinen yere götürüp zincirlere bağlayarak ölüme terk eder. Hasta kızı kaplıcanın suyunu içer ve çamurlarına sürünür. 21 gün sonra ilginç bir şekilde hızla iyileşir.Üstelik eskisinden daha güzeldir. Bu kaplıcaların; romatizmalı hastalıklara, kireçlenmelere, fıtık ağrılarına, kemik hastalıklarına iyi geldiği bilinir.

BAYRAKLI

Seyirtepe de denize dönük şehrin muazzam manzarası ayaklarınızın altında ayrıca bu mekanda İzmir‘e özgü balık çeşitlerinden ve yemeklerinden tadabilirsiniz.

BERGAMA

Bergama için arkeoloji sevmeniz şart 🙂 Ana yolun hemen üzerinde Bergama müzesiyle başalayın içinde Osman Bayatlı Etnoğrafya salonu var. Asklepion; Romalıların tıp tanrısı asklepios adına yapılan tıp merkezlerinden birisi girişte buraya ölüm giremez tabelasının asılı olduğu yol sizi karşılıyor tıp bilimini  iki başlı yılan sütunu simgesi buradan geliyor. Kızıl avlu; yapımında kızıl bir toprak kullanıldığından bu adı almıştır  Mısır tanrılarının heykelleri burada bulunuyor. Akropol; Kralların yaşadığı bu kent güvenlik açısıyla tepede teleferikle gidebilirsiniz antik tiyatroyu yani dünyanın en dik tiyatrosunu da unutmayın. Zeus sunağı ; aslında yerinde yeller esiyor çünkü Osmanlı zamanında kaçırılmış Almanya Pergamon müzesinde birleştirilmiş ve iade edilmiyor.Altın Kepçe de çığırtma ve Bergama köftesi yemeden dönmeyin.

BORNOVA

Daha çok öğrenci şehri olan Bornova da hayat çok canlı eğlence mekanlarını seviyorsanız yolunu belli ayrıca küçük parkta cafeler çok güzel forum Bornova da  mağaza şehri gibi yapılan yerde bütün mağazaları bulabilirsiniz. Şahin tepesi ve Homeros vadisinde eşsiz manzara ve sakinlik eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

ÇEŞME

Deniz kum güneş üçlemesine hoş geldiniz kumrucu Erol’ dA kumru, mavi beyaz uyumunun sahibi Köşe cafede damla sakızlı türk kahvenizi yudumlamadan dönmeyin. Ilıca altınkum,, pırlanta, sakızlı, koca karı, Aya Yorgi plajları tertemiz deniz sunuyor size. Öncelikle Alaçatı’ya uğrayın serin havasıyla yazın en güzel günleri ordadır rüzgar sörfü de sizi bekliyor. Bu eski Rum köyü taş evleri, restoranları, cafeleri, gece clupleriyle bezeli. Cumartesi günü sepet peyniri, çekişte zeytin, kavun ve limon için Alaçatı pazarına uğrayın. Ilıcada süt danası kıymasından pide Veli ustadan serinlemek için limonlu kavunlu dondurma deniz mahsulleri içinse Şifne koyundaki Yusuf’un yerine muhakkak uğrayın. Şifne koyunda doğal çamur banyosu yapın yalnız kahvaltıda boyoz yedikten sonra erkenden plaja gitmelisiniz. Yel değirmenli hediyelik eşyanızı almadan dönmeyin.

DİKİLİ

Dikili, Midilli Adası’nın tam karşısında yer alır ve Yunan komşularımıza uzaktan uzağa göz kırpar. Berrak denizi, ağaçların gölgelediği sokakları, kaplıcaları, Midilli manzaralı kahveleri ve yüzyıllara meydan okuyan tarihi eserleri ile şirin mi şirin bir Ege kasabası. , Çamur Ilıcası’na gidin ve çamur banyosu yapın. Kemente Yaylası, Nebiler Köyü ve Volkanik Karagöl de jeep safari yapın. Dikili kaplıcaları ile yılın yorgunluğunu atın. Tekne turuyla gezmeyi de unutmayın.

FOÇA

Deniz kumsal ve caddenin birleşimi bir yer Foça. Foça’da mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerlerin başında Foça Siren Kayalıkları geliyor. Yunan Mitolojisi’nde adı geçen bu doğa harikası yer fok balıklarına da ev sahipliği yapıyor. Balıkları ürkütmemek için kayalıkların etrafında yüzmek ve kayalıklara çıkmak yasaktır unutmayın. Foça’nın simgelerinden olan yel değirmenleri Foça’nın girişindeki Top Dağı’nda ve Yeni Foça ile Eski Foça arasındaki yolda yer alıyor. Foça’nın eşsiz manzarasına hakim, Frigya tepesinde gün batımını izlemeli ve yoğurtlu kupa yemelisiniz Foça şarabı eşliğinde.

halilb tarafından yazılmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings