kabızlık nasıl geçer

Kabızlık Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Kabızlığa ne iyi gelir ve neden olur öğrenmek isteyenler için, özellikle gebelikte kabızlık nasıl geçer evde hemen ne yapılabilir sizin için yanıtladık.

Gebelikte kabızlık nasıl geçer evde hemen ne yapılabilir, bebek kabızlığına ne iyi gelir gibi soruların yanıtlarını ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tıbbi literatürde konstipasyon olarak bilinen kabızlık, herkesin hayatında en az bir defa yaşadığı bir sorundur. En basit şekliyle dışkılama güçlüğü olarak ifade edebileceğimiz kabızlık, bağırsak hareketlerinin yetersiz olduğuna işarettir. Kabızlık neden olur ve nasıl geçer sorusunun en doğru yanıtı doktorunuzdadır; fakat genel olarak bebeklerde, hamilelerde, Ramazan ayında veya diyette kabızlık nasıl geçer evde ne yapılabilir gibi soruları yanıtladık. Bu sayede kabızlık tedavisi nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Kabızlık Neden Olur, Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık pek çok farklı nedene dayanabilir. Genellikle yeterli sıvı alımının olmaması, lifli gıdalar tüketilmemesi kabızlığa neden olur. Kronik kabızlık için elbette kabızlık neden olur sorusunun yanıtı farklılık gösterebilir. Hafta üç defadan daha az sayıda dışkılama kabızlığa işarettir. Dışkının sert veya parçalar halinde olması kabızlık oluştuğu anlamına gelir.

Sürekli Kabız Olmak Neyin Belirtisi?

Sürekli kabız olmak endişe vericidir. Dolayısıyla kabızlığa dair yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri de sürekli kabız olmak neyin belirtisi sorusudur. Uzun süren kabızlık aşağıdaki hastalıkların işareti olabilir:

 • İrritabl barsak sendromu
 • Kolon kanseri
 • Yeme bozuklukları
 • Parkinson hastalığı ya da multipl skleroz gibi nörolojik sorunlar
 • Hipotiroidizm

Uzun süreli kabızlık nasıl geçer ve aşırı kabızlık nasıl geçer sorularının yanıtları için öncelikle dâhiliye (iç hastalıkları) veya gastroenteroloji alanında uzman bir doktora danışmalısınız.

Kabızlık Nerelere Ağrı Yapar?

Ağrıların asıl nedenini bulmak için kabızlık nerelere ağrı yapar sorusu gündeme gelir. Kabızlık, karın ağrısına neden olur. Zorlanma durumunda makattan kan gelmesi ve ağrı olması da mümkündür. Aşağıdaki yöntemler, kronik görülen kabızlık durumunda kabızlık sonrası makatta ağrı nasıl geçer sorusuna yanıt niteliğindedir:

 • Yaklaşık 5 dakika ılık su dolu küvette oturun ve sonrasında kıyafetin üzerinden makata buz tutun.
 • Ağrılı bölgeye, günde üç defa doğal ve saf Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya aloe vera jeli sürün.

Kabızlık Baş Ağrısı Yapar Mı?

Kabız olduğunuz anda başınız da ağrıdıysa kabızlık baş ağrısı yapar mı diye düşünebilirsiniz. Baş ağrısının farklı bir kaynağı olabileceği gibi kabızlıktan da kaynaklanabilir. Halk arasında huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen irritabl bağırsak sendromunun (İBS) belirtilerinden biri de baş ağrısıdır.

Kabızlık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kabızlık ağrıya da neden olur ve yaşam kalitesini düşürür. Peki, kabızlık ağrısı nasıl geçer? Kabızlıktan kurulmak için 2 adet kuru kayısı ve 1 adet cevizi gece boyunca suda bekletip, hem suyunu hem içindekileri sabah tüketin. Kabızlık sancısı nasıl geçer sorusunun yanıtı ise başınız ve üst gövdeniz 6-10 santimetre yukarı olacak şekilde yatın ve sıcak su torbası kullanın. Elbette her durumda kabızlığın en etkili çözümü lifli ve probiyotikli gıdalarla beslenmektir.

Gebelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Hamilelik öncesinde alınan demir takviyeleri, hamilelik sırasında lif içeriği düşük besinlerle beslenme, az egzersiz yapma ve stresli olma kabızlık ile sonuçlanır. Kabızlık ilacı, karnın kasılmasını tetikler ve bebek için risk oluşabilir. Bu nedenle doktor önermediği sürece kabızlık ilacı dâhil herhangi başka bir ilacı kullanmak doğru değildir. Peki, hamileyken kabızlık nasıl geçer? Hamilelikte kabızlık için en etkili yöntem olarak şunları uygulamanızı öneririz:

 • Kuru meyvelerden şekersiz komposto hazırlayıp tüketin. Kayısı ya da erik kompostosu iyi bir tercih olacaktır.
 • Herhangi bir bitki çayını içmeden önce doktorunuza danışın. Hatta bitki çaylarından uzak durun.
 • Yoğurt ve kefir gibi probiyotik zengini besinleri tüketin.
 • Limon suyu ve zeytinyağını karıştırıp için.
 • Sabah uyandığınızda aç karnına ılık su için.

Doğumdan sonra kabızlık nasıl geçer ve emzirirken kabızlık nasıl geçer sorusunun yanıtı yine aynı yöntemlerdir; fakat aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda doktorunuza danışmanızı, hatta en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz:

 • Aşırı rektal kanama
 • Mide ağrısı veya rektal ağrı
 • Dışkıda kan veya mukus
 • Genital bölgede ağrılı şişkinlik
 • Kabızlıkla dönüşümlü ishal sorunu

Lohusalıkta kabızlık nasıl geçer sorusunun yanıtı da aynıdır; fakat kabızlığın kronikleşmesi durumunda doktorunuza danışmalısınız.

Çocuklar İçin Kabızlık Nasıl Geçer?

Bebeklerde ve çocuklarda kabızlık görülebilir. Kronik olması durumunda çocuk doktoruna danışmak gerekir. Bebeklerde kabızlık nasıl geçer evde hemen ne yapılabilir sorusunun ilk yanıtı masajdır. İki parmağınızı bebeğinizin karnına hafifçe yerleştirin ve saat yönünde dolaştırarak masaj yapın. Sırtını da hafifçe ovun. 5 veya 2 aylık bebekte kabızlık nasıl geçer öğrenmek isteyen ebeveynler için bir çözüm önerimiz daha var: Gliserin fitili uygulamak. Elbette kabızlık için fitil kullanmadan önce doktora danışmakta fayda var. 1 aylık bebek kabızlık nasıl geçer ve 3 yaşındaki çocuğun kabızlığı nasıl geçer sorusunun yanıtı ise yetişkinlerde olduğu gibi fiziksel aktivite ve lifli gıdalarla beslenmektir. Ek gıdada kabızlık nasıl geçer sorusunu farklı olarak şöyle yanıtlayabiliriz: Günlük 60 – 100 ml kadar meyve suyu verilmesi.

Kabızlık Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu

kabızlığa ne iyi gelir bitkisel kür tarifi

Kabızlık hemen nasıl geçer öğrenmek isteyenler bitkisel çözümlere başvurur. Doğal yollarla kabızlık nasıl giderilir sorusuna elbette İbrahim Saraçoğlu’nun bir yanıtı vardır. Kabızlık nasıl geçer bitkisel çözüm nedir diye soranlar için Saraçoğlu’nun önerisi şudur:

 • Hafif kabızlık nasıl geçer:  Keçiboynuzu, yoğurt suyu, pırasa yemeği (pirinç ve havuç olmadan)
 • Şiddetli kabızlık nasıl geçer: 7-8 adet portakal kabuğunu bir su bardağı suda 10 dakika kaynatın. Kahvaltıdan 1 saat önce için. Günde bir defa olmak koşuluyla 4 gün boyunca kürü uygulayın.

Kabızlık Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

Kabızlığı geçirmek için kabızlık tedavisi evde doğal yöntemler ile yapılabilir. Kabızlık nasıl geçer doğal yöntemler nedir sorusuna yanıt arayanlar için çözüm yöntemleri sıraladık:

 • Tahıllı ekmeğin üzerine kekik ve zeytinyağı sürüp tüketin.
 • Salata ve yoğurda keten tohumu katarak tüketin.
 • 3 yemek kaşığı çörek otu ve yoğurda 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edip tüketin. (15 gün boyunca)
 • Ballı limonlu su tüketin.
 • Kuru eri,  kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı tüketin.

Kabızlık Masajı Nasıl Olur?

Kabızlığı ne önler diye sorulduğunda genellikle akla ilaç veya doğal besinler gelir. Aslında kabızlık için masaj da iyi bir çözümdür. Kabızlık masajı şöyle olur: Bağırsak hareketleri saat yönünde olduğu için önce sağ kasıktan başlayıp sol kasığa inen ters U çizerek masaj yapın. Masajı üçer dakika uygulayın.

Tavsiye ettik: Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Kabız Olmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kabızlık can sıkıcı bir durumdur. Bu rahatsızlığı sık yaşayanlar kabız olmamak için ne yapmalıyım merak eder. Aslında kabız olmamak için ne yapılmalı diye sorulduğunda verilen ilk yanıt su içmektir. Gün içinde en az 10 bardak su içilmesi, elbette kabızlık sorunun önüne geçmeyi sağlar; fakat yeterli olmayabilir. Bu noktada neler kabızlık yapar bilmek gerekir. Kabızlığa neden olan yiyecekler şunlardır: Muz, makarna, pilav, fast food yiyecekler.

Bağırsak tembelliğini önlemek ve kabız olmamak için şunları yapmanızda fayda var:

 • Lif alımını artırabilmek için her öğünde zeytinyağı eklenmiş salata tüketin.
 • Haftada 1-2 gün en lifli baklagiller olan nohut, yeşil mercimek, barbunya ve kuru fasulye tüketin.
 • Her sabah uyandığınızda ılık su için. Hatta diyabet sorununuz yoksa kayısı veya erik marmelatı ilave ederek içebilirsiniz.
 • Lokmaları iyi çiğnemeden yutmayın.
 • Günde en az 2 porsiyon muz ve şeftali dışındaki meyvelerden tüketin.
 • Demli çay ve aşırı kahve tüketiminden kaçının.
 • Haftada 4 gün spor yapın. Kabızlık için egzersiz yapamıyorsanız, asansöre binmek yerine merdivenleri yürüyerek çıkmak veya inmek gibi basit yürüyüşler yapabilirsiniz.

Kabızlık; bağırsak ile ilgili sorunları olanların, hamilelerin, yanlış beslenenlerin yanı sıra çok az su içenlerde, lifli gıda tüketmeyenlerde, hareketsiz yaşayanlarda ve stresli olanlarda da görülür. Karın ağrısı ve gaz sorunu yaşayıp kabız olacağınızı anladığınızda anında tuvalete çıkaran yiyecekler tüketmelisiniz. Bu yiyecekler şunlar: Yoğurt, rezene çayı, tam tahıllı besinler, kayısı, zeytinyağı (1 çay kaşığı), armut, elma, baklagiller.

Kendinize kabızlık şurubu hazırlayarak kabızlığı önleyebilir veya kabızlık sorununu giderebilirsiniz. Kabızlık sorunu nasıl geçer sorusuna yanıt niteliğinde şurubun yapılışı şöyle: 8 adet kuru kayısıyı yumuşaması için 2-3 saat önceden yoğurt suyuna koyup dinlendirin. Dinlendirmiş olduğunuz kuru kayısının üzerine 1 büyük yaprak marul, çekirdeği alınmış 1 adet hurma ve az miktarda taze nane ekleyip robottan geçirin. Bu şurubu aç karnına için.

Uzman görüşü

Sizler için kabızlık neden olur nasıl geçer, kabızlığı ne çözer sorularını yanıtlamaya çalıştık. Elbette kronik kabızlık nasıl geçer, ameliyat sonrası kabızlık nasıl geçer gibi soruların yanıtları için doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz dışkı yumuşatan ilaçlar önerebilir. Dışkıyı yumuşatmak için doğal laktasif içeren elma, kavun, erik ve kırmızı meyveleri ve bol su ile zeytinyağlı pırasa tüketmenizi öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.