kaliteli ve en iyi saç boyası

Kaliteli ve En İyi Saç Boyası Markası Tavsiye

Saçlarını boyatacak erkek ve kadınların en iyi saç boyası markası arayışlarını gidermek için en kaliteli saç boyası markası tavsiyelerimizi sıraladık.

Saç boyası tavsiyesi arayışındakiler için en iyi saç boyası markaları derlemesi yaptık ve en iyi saç boyası markası hangisidir gibi soruları yanıtladık.

Tasarruf veya hijyen gibi nedenlerle kuaföre gitmek yerine saçınızı kendiniz evde boyamayı tercih edebilirsiniz. İstediğiniz sonucu almak için renk seçimini doğru yapmanız ve boyama işlemini doğru yapmanız gerekir. Saçınızın yapısı, uzunluğu, mevcut rengi ve oksidasyon yüzdesi gibi etmenler de sonuçta etkilidir. Sonucu belirleyen asıl unsur ise elbette saç boyasıdır. Dolayısıyla en iyi saç boyası markaları tarafından sunulan ürünleri tercih etmelisiniz. Saç boyaları; köpük, likit, tüp, sprey ve toz formunda sunulur. Hem erkek hem kadınlar için onlarca renk seçeneği sunan, en iyi tutan saç boyası markası vardır.

En İyi Kadın Saç Boyası Markaları

1.Organic Natural Colors Saç Boyası

en iyi saç boyası
saç boyası

Amonyaksız saç boyası tavsiye arayışındaysanız ve doğal saç rengine yakın ton istiyorsanız Organic Natural boyalarını tercih edebilirsiniz. Saça en az zarar veren boya markası Organic Natural’in saç boyası renk tercihi için burayı tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

2.Loreal Paris Saç Boyası

en iyi saç boyası
loreal saç boyası

En kaliteli saç boyası markası alternatiflerinden biri de Loreal Paris’tir. Markanın boya kartelası sürekli yenilendiği için farklı zevklere uygun renk tonlarını bulmak mümkündür. En kaliteli saç boyası markası tavsiye olarak Loreal’i önermemizin bir başka nedeni de markanın kozmetik sektöründeki köklü geçmişidir. Loreal Paris boyalarının yoğun bakım kürü de oldukça başarılıdır. Loreal Majirel ve İnoa saç boyaları, kuaförlerin kullandığı en iyi saç b, oyası çeşitleridir.

3.Schwarzkopf Saç Boyası

en iyi saç boyası
saç boyası

Saç boyası önerileri sunmaya Schwarzkopf ile devam ediyoruz. Schwarzkopf, saç boyası alanında güvenirliğini kanıtlamış bir markadır. Bu markanın saç boyalarının beyaz kapatma gücü yüksektir. Bu nedenle hem erkekler hem kadınların çok tercih ettiği saç boyası markası alternatiflerinden biridir. Schwarzkopf Igora Royal, kuaförlerin de tercih ettiği bir saç boyasıdır.

4.Garnier Saç Boyası

en iyi saç boyası
garnier saç boyası

Saç boyası tavsiye söz konusu olduğunda elbette Garnier markasına da yer vermeliyiz. Garnier saç boyalarının natürel renkleri başarılıdır. Beyazları kapatmak amacıyla saçınızı boyamayı planlıyorsanız farklı alternatifleri değerlendirmenizi öneririz. Listemizde önce almasının nedeni çok tercih edilmesidir. Çarpıcı renkler serisi ile Garnier en parlak saç boyası markası olarak da bilinir.

5.Wella Koleston Saç Boyası

wella saç boyası

Hangi saç boyası daha iyi sorusunun yanıtlarından biri de Wella Koleston saç boyalarıdır. Kuaförler de bu markayı kullanır. Saç boyasında öncü markalardan biri Koleston’dur. Koleston saç boyaları beyaz kapatmada başarılıdır. Renk seçenekleri de zengindir.

6.Palette Saç Boyası

en iyi saç boyası
saç boyası

Schwarzkopf bünyesindeki saç boyası markası Palette de oldukça başarılıdır. Doğal saçın üzerine kullanıldığında etkilidir. En iyi saç boya markası hangisidir sorusuna yanıt niteliğindeki Palette de renk çeşitliliğinde iyidir. Palette için aynı zamanda en iyi kızıl saç boyası markası da diyebiliriz. Kızıl saç için en kaliteli saç boyası olarak Schwarzkopf Palette Deluxe boyayı tercih edebilirsiniz.

En İyi Erkek Saç Boyası Markası

1.JustFor Man Erkek Saç Boyası

en iyi erkek saç boyası
just for erkek saç boyası

Erkek saç boyası tavsiye olarak ilk önerimiz Just for Men saç boyasıdır. Bu markanın saç boyası erkek saç tellerinin yapısına göre geliştirilmiştir. Erkek saç ve sakal bakımında lider marka olması güven vericidir.

2.RadicalColors

en iyi erkek saç boyası
radical erkek saç boyası

Marka amonyaksız, su bazlı saç boyaları üretir. En iyi erkek saç boyası hangisi diye sorulduğunda akla gelen markadır. Pembe, mor ve kırmızı gibi sıra dışı renk tonlarına sahiptir.

Saç Boyası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç boyası alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay boyanın içeriğidir. Saç boyasının içindeki herhangi bir madde alerjiye sebebiyet verebilir. Saçınıza zarar vermemek için kaliteli olduğundan emin olduğunuz markaları tercih edin. Amonyak içermeyen saç boyaları saça daha az zarar verir. Beyaz saç kapatmak için alıyorsanız, boyanın beyaz kapatma özelliğinin de bulunmasına dikkat etmelisiniz. Kaş ve cilt rengine en uygun tonu seçmelisiniz. Saç boyası kutusunun içerisinde bakım kürü olması da avantaj sağlar. Saçlarınız çok gür veya uzunsa 2 kutu saç boyası almanızı öneririz. Doğal saç rengi tercih ediyorsanız saç boyası marka önerileri arasında en iyi küllü kumral saç boyası veya en iyi çikolata kahve saç boyası tercih edebilirsiniz.

Saç Boyası İçin Gerekli Malzemeler

Saçlarınızı evde boyamak için saç boya markası önerileri arasında en doğru boyayı bulmanız yeterli değildir. Saç boyası için gerekli malzemeler şunlardır: Saç boyama fırçası, eldiven, ince saç tarağı, cildinizi boyadan korumak için vazelin veya nemlendirici krem. Evde saç boyama sırasında boyanın oksitlenmemesi için metal herhangi bir şey kullanmamalısınız.

Saç Boyasının Akmaması İçin Ne Yapmalı?

Saç boyasının akması saç renginin bozulması anlamına gelir. Bu durumda saçı yeniden boyamak gerekir. Saçı sürekli boyamak da saça zarar verir. Peki, saç boyasının akmaması için ne yapmalı? Bu soruyu pek çok farklı yöntemle açıklayabiliriz. Bu yöntemler şunlar:

 • Saçınızı durularken, özellikle de saç renginiz bakır ve kızıl tonlarındaysa eşit miktarda su ve üzüm sirkesini karıştırıp saçınızı bu karışımla durulayın.
 • Saçlarınızı 2-3 günde 1 boyalı saçlara uygun şampuanla yıkamalısınız. Her gün saç yıkama ihtiyacı duyuyorsanız kuru şampuan kullanabilirsiniz.
 • Saçınızı yeni boyattığınızda en az 48 saat şampuan kullanmayın.
 • Saçlarınızı sıcak veya soğuk suyla değil, ılık suyla yıkayın.
 • Saçlarınız için amonyak içermeyen ürünleri tercih edin.
 • Tuzlu su ve klorun saç renginin akmasına neden olmaması için denize ve havuza girerken bone kullanın.
 • Fön makinesi, saç düzleştirici ve saç maşasını çok sık kullanıyorsanız, saçı ısıya karşı koruyan sprey ya da krem kullanın.
 • Saç bakım yağlarını gereğinden fazla saçınızı uygulamayın. Özellikle de saçınız platin sarı ise suda çözünmeyen bakım yağlarından uzak durmalısınız.
 • Sert renk değişiklikleri saçınızın hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle saç renginizi farklı bir renge boyadıktan en az bir hafta sonra saçlarınızın uçlarını kestirin. Sonrasında da 8 haftada bir saç uçlarınızı kestirin.
 • Saçınızı yıpratıcı dış etkilerden korumak için saç bakım maskesi kulanın. Yumurta, sirke, bal, muz, limon suyu, çilek, sarımsak, mayonez, avakado, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi doğal ürünlerden yararlanarak doğal saç bakım maskeleri de hazırlayabilirsiniz.

Evde Saç Nasıl Boyanır?

Gelelim saç boyası hakkındaki en kritik soruya: Evde saç nasıl boyanır? Saç boyası en iyi marka da olsa doğru uygulamadığınızda beklentinizi karşılamayacaktır. Bu soruyu aşama aşama yanıtlayalım:

 • Boyanın yüzünüze bulaşmasını önlemek için cildinize nemlendirici krem uygulayın. Saçınızı boyarken kıyafetlerinizi de korumalısınız. Bunun için eski bir kıyafetinizi giyinin.
 • Boya için gerekli tüm malzemeleri önceden hazırlayın. Bu malzemeler arasında mutlaka alüminyum folyo da olmalıdır. Alüminyum folyo, boyanın saçlara daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur.
 • Saç boyası alerji testi yapın. Bunun için boyadan biraz alarak kulağınızın arkasına uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra kaşıntı ve kızarıklık yoksa boyayı saçınızda da kullanın.
 • Boyama işlemini kolaylaştırmak için saçınızın düz olmasını sağlayın.
 • Boyanın saça daha kolay tutunmasını sağlamak ve saç diplerinin yanmasını önlemek için saçınızı en son yıkamadan en az 24 saat geçmeden boyamayın.
 • Boyayı saça bölümler hâlinde uygulayın. Saçınızı ilk defa boyayacaksanız boyama işlemine saç diplerinden yaklaşık 2,5 cm geriden başlamalısınız. Saçınızı ne kadar küçük bölümlere ayırırsanız boya saça o kadar iyi işler.
 • Saç boyası kutusunda belirtilen sürenin altında boyayı bekletmek tüm işlemlerin boşa gitmesine neden olur.
 • Saç boyama işleminden sonra saç kremi kullanın; fakat şampuan kullanmayın.

Saç renginden memnun değilseniz saç boyası akıtmak için yukarıda bahsettiğimiz saç rengi akıtma yöntemlerini uygulayın ve saçınızı tekrar boyamak için en az iki hafta bekleyin.

Saç Boyası Hakkında Merak Edilen sorular

 1. Saç Boyası Hamileliği Etkiler Mi?

  Saç boyalarının içinde kimyasal maddeler vardır. Hem bu maddelerin varlığı hem de hamilelerin kokulara karşı hassasiyeti nedeniyle hamilelerin saçlarını boyaması önerilmez. Saç boyası hamileliği etkiler mi sorusunu, kullanılacak boya, dünyanın en iyi saç boyası da olsa kesin olarak evet şeklinde yanıtlayabiliriz. Yine de saç boyatma konusunda kararlıysanız ve hangi marka saç boyası kullanmalıyım diye soruyorsanız gebeliğin dördüncü ayında bitkisel boyaları öneririz.

 2. Saç Boyası Nasıl Akıtılır?

  Saç boyandıktan sonra, en kaliteli saç boya markası tercih etmiş olsanız bile sonuç beklenenden farklı da olabilir. Bu durumda soluğu kuaförde almak yerine doğal ve pratik yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Sahi, saç boyası nasıl akıtılır? İşte yanıtlar:

  – Saçınızı limonlu su kullanarak yıkayıp yarım saat bekletin. Ardından saçınızı bol suyla durulayın.
  – Saçlarınızı, 2-3 çay kaşığı karbonat eklediğiniz şampuanla yıkayıp durulayın.
  – 10-15 adet C vitamini kapsülünü ezip şampuana ekleyin ve bu şampuanla saçınızı köpürtün. 40-50 dakika beklettikten sonra durulayın.
  – Zeytinyağı ve badem yağını bir kapta karıştırıp saçınıza uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile saçınızı durulayın. Bu işlemi haftada 3 defa yaparak hem kimyasalın akmasını sağlayabilir, hem de saçınıza bakım yapabilirsiniz.
  – 2 su bardağı su ve 2 paket kabartma tozunu karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayıp streç film ile sarın. 1 saat bekledikten sonra beyaz sabun kullanarak saçınızı yıkayın. Bu işlemi 1 hafta boyunca her gün yapın.
  – 1,5 yemek kaşığı yaş mayayı su ile karıştırın. Mayayı saçınıza masaj yaparak uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

 3. Saç Boyası Rengi Nasıl Seçilir?

  Damarlarınız yeşil veya zeytuni kahverengiyse sıcak cilt tonuna; mavi veya morumsu bir renkteyse soğuk cilt tonuna sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Sıcak cilt alt tonuna sahip olanların altın yansımalı saç renklerini; soğuk cilt alt tonuna sahip olanların ise küllü yansımalı saç renklerini tercih etmesi gerekir.

  Saç boyası rengi nasıl seçilir sorusunu sadece ten rengine göre saç rengi seçimini yapmak şeklinde yanıtlayamayız. Göz rengine göre de saç boyası öneri ihtiyacı doğabilir. Gözleriniz mavi veya açık yeşil ise sarı, açık kahve ve kızıl tonları;  gözleriniz ela veya kahverengi ise koyu kestane, karamel ve koyu çikolata saç renklerini tercih edebilirsiniz.

 4. Saç Boyasına Şampuan Katılır Mı?

  Özellikle de evde ilk defa saç boyayacak olanlar için saç boyasına şampuan katılır mı sorusu en kaliteli saç boyası hangisidir sorusunun yanıtı kadar merak konusudur. Saç boyasına şampuan katmak boyanın kıvamını değiştirir ve renk tutmaz. Saç boyasına katılabilecek tek şampuan küllü görünümü ya da griliği arttırmayı sağlayan mor şampuandır. Bununla birlikte mor şampuanın direkt kullanımı daha etkilidir.

 5. Saç Boyasına Yağ Konur Mu?

  Saç boyasına zeytinyağı, argan yağı gibi yağlar koymanın saçın daha az yıpranmasını sağlama ve renk kalıcılığını artırma gibi etkilerinin olduğu düşünülür. Saç boyasına yağ koymak yaygın olarak yapılan bir hatadır. Saç boyasına yağ konur mu sorusunu hayır şeklinde yanıtlayabiliriz. Elbette bu yağları saçınızı boyamadan önce ve boyadıktan sonra bakım yapmak için kullanabilirsiniz. Hatta boyama sonrasında bu yağların kullanımı saç boyası nasıl uzun süre dayanır sorusuna da yanıt niteliğindedir.

 6. Saç Boyası Ne Kadar Saçta Kalmalı?

  Saç boyası 35-40 dakika saçta bekletilir; fakat saçınızda beyaz çok fazla varsa saç boyası ne kadar saçta kalmalı sorusunun yanıtı sizin için 1 saat de olabilir. Saç boyadıktan sonra süre tutup yirmi beşinci dakikada etkileri kontrol etmenizi öneririz.

 7. Yeni Boyanmış Saç Nasıl Yıkanır?

  Evde saç boyama işlemi için yanıtı en önemli sorulardan biri de yeni yıkanmış saç nasıl yıkanır sorusudur. Saçınızı yeni yıkadıysanız ılık suyla başınıza hafif masaj hareketleri yaparak yıkamalısınız. Çünkü sıcak su, boyanın akmasına; soğuk su ise saçın parlaklığının azalmasına neden olur. Bu durum saç boyasında en iyi marka kullansanız da aynıdır.

  Yıkama aşamasında gündeme gelen sorulardan biri de boyanan saç şampuanla yıkanır mı sorusudur. Boyadıktan sonra şampuan kullanmak saçın rengini bozabilir. Bu nedenle saçınızı boyattıktan en az 48 saat sonra, boyalı saçlar için üretilmiş olan şampuanları kullanarak yıkamalısınız.

 8. Saç Boyası Numaraları Ne Anlama Gelir?

  Siz de saç boyası tercihinde kutunun üzerindeki modelin saç rengini mi dikkate alıyorsunuz? Öyleyse saç boyası en iyi marka da olsa beklediğiniz sonucu almanız kolay olmayacaktır. Saç boyası numaraları, doğal saç renginizin ne kadar açılacağını öğrenmenizi sağlar. Her markada saç boyası renkleri gösteren numara olmayabilir; fakat numaralar temel olarak aynı anlamı taşır. Hemen bir örnek verelim. Loreal 4,43 numaralı saç boyasında virgülden önceki rakam ana rengi; virgülden sonraki ilk rakam ara rengi; en sonda bulunan rakam ise yansıma rengini ifade eder.

 9. Saç Boyası Yüzden Nasıl Çıkar?

  Saç boyama işlemi sırasında boyanın cildinize sürülmesi hem cildinizi tahriş edebilir hem de kötü bir görüntü oluşur. Bunu önlemek için cildinize nemlendirici krem uygulamalısınız. Saç boyası yüzden nasıl çıkar sorusunu farklı yöntemlerle yanıtlayabiliriz:

  – Boyalı bölgeyi vazelin ile ovalayın.
  – Boyalı bölgeye bir miktar diş macunu sürüp bekletin. Kuruduktan sonra macunu temizleyin.
  – Boyalı bölgeye bebek yağı sürün. Bir gün yıkamadan bekleyip sonrasında durulayın.
  – Az miktarda bulaşık deterjanına limon suyu ve karbonat ekleyip karıştırın. Bu karışımı cildinizdeki boyalı bölgeye uygulayıp bir süre ovalayın. Ardından bol suyla yıkayın.
  – Sigara külüne ılık su ekleyin ve bu karışımı pamuk yardımıyla boyalı bölgeye uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü sıcak su ile yıkayın. Bu işlemden sonra yüz temizleyici ürünleri kullanmanızı öneririz.

Ana Saç Renkleri

 • Siyah
 • Çok Koyu Kahve veya Çok Koyu Kestane (Siyaha yakındır)
 • Çok Koyu Kahve veya Çok Koyu Kestane
 • Koyu Kahve veya Kestane
 • Açık Kahve veya Kestane
 • Koyu Kumral
 • Kumral
 • Açık Kumral veya Koyu Sar
 • Sarı
 • Açık Sarı

Ara Saç Renkleri

 • Küllü
 • İrize (Mora çalan yansıma)
 • Dore (Altın yansıma )
 • Bakır
 • Akaju (Kızıla çalan yansıma)
 • Kızıl

Yansıma Saç Renkleri

 • Küllü
 • İrize (Mora çalan yansıma)
 • Dore (Altın yansıma )
 • Bakır
 • Akaju (Kızıla çalan yansıma)
 • Kızıl

En İyi Saç Boyası; Uzman Görüşü

Kötü bir saç boyası, saçın kuruyup yıpranmasına sebebiyet verir. Bu nedenle saç boyası, boyama işleminin amacı renk değişimi de olsa beyaz kapatma da olsa kritik öneme sahiptir. Bu nedenle saç boyasına dair ipuçları ve marka önerileriyle en iyi saç boya markası konusunda fikir sahibi olmanızı sağlamak istedik. Bahsettiğimiz detaylar ve öneriler sayesinde en kalıcı saç boyası markası hangisi sorunuzun yanıtına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Gelelim bize göre hangi saç boya markası daha iyi sorusunun yanıtına. Organik saç boyası olarak Organic Natural Colors’u; kimyasal saç boyası olarak Loreal Paris’i öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Saç Düzleştirici Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anastasia Deniz
Anastasia Deniz
1 yıl önce

Loreal kullandım ve saçım sıcak sarı yerine gri uçları mavimsi ve yoluk yoluk oldu. böyle birşey ancak bizde olur eminim aynı boyayı yurtdışından alsanız asla olmaz.. artık nasıl yapıyorlarsa… Schwarzkopf dan ve Garnier den şaşmayın..

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.